V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Poslední dobou jsem trochu zanedbal vývoj JXP Commanderu. Prostě jsem na něj neměl čas. Dnes jsem po dlouhé době napsal zase pár řádků.
Abyste se v noci mohli bavit, předkládám zdrojové kódy další preview verze commanderu. V této verzi je funkční výběr souborů a MAZÁNÍ. Mazání adresářů je prozatím řešeno zavoláním rm -rf "adresář"
. Po stisku tlačítka delete nebo zmáčknutí F8 jste nejprve samozřejmě dotázáni, zda chcete akci provést. Na zítra (vlastně už na dnes) si nechám kopírování, přesouvání, přejmenování, tvorbu adresářů a ubastlím lépe to mazání. Procházení adresáři zatím stále není možné! Taky se na to dnes podívám. Adresář si nastavte v souboru main_window.cpp - řádek 96 (levý panel) a 97 (pravý panel). setDefaultDir()
nahraďte setDir( "/nějaký/adresář" )
.
Další změnou je způsob kompilace - ./configure; make
. Makefile je snad už "normální" a překompilovává se opravdu jen to nutné.
Aktuální zdrojové kódy JXP Commanderu jsou dostupné zde. Do zdrojáků bych se moc nedíval. Vypíše to adresář ~/ v levém panelu a /dev v druhém. Funguje řazení (není zrovna nejrychlejší). Adresáři se zatím procházet nedá. Přemýšlím o vyhození sloupce pro příponu a nechat ji v názvu souboru. Tak to je vše, teď si jdu dát do nosu :)
Jelikož padla spousta návrhů na použití std::sort k řazení, učinil jsem tak. Bohužel však nepociťuji ŽÁDNÉ zrychlení. Připadá mi to úplně stejně rychlé.
Radujme se. Dokončil jsem konečně quicksort a je to opravdu o dost rychlejší než posledně. 1500 položek to seřadí během okamžiku. Funkce compare_*( FileInfo *fi1, FileInfo *fi2, bool ascending )
a sort( FileInfoList* list, int column, bool ascending )
jsou deklarovány jako chráněné a statické. K použití je určena veřejná fce sort( int column, bool ascending )
Tak zase kejsnu u sortu tech polozek. je to poooomaly. Tridim to zvlast a pak to teprve vsechno cpu do treeviewu. Chtelo by to nejakou pomoc.
Zde si můžete stáhnout zdrojové kódy JXP Commanderu. Tato předělávka do gtk zatím NEUMÍ NIC. Jedná se zatím pouze o GUI doplněné o nějaké ty dialogy (kopírovat do, přesunout do, přejmenovat, o aplikaci). Teď potřebuji nějaký ten VFS (ještě nevím, jestli použít již naprogramovaný, nebo ho naprogramovat), pak teprve začnu s funkcemi jako výpis adresáře, protože dělat to jen tak na lokálním filesystému a pak to celé přepisovat, se mi nechce.
P.S. pro Davida: Spokojen? :-)