OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Poslední dobou jsem trochu zanedbal vývoj JXP Commanderu. Prostě jsem na něj neměl čas. Dnes jsem po dlouhé době napsal zase pár řádků.
Abyste se v noci mohli bavit, předkládám zdrojové kódy další preview verze commanderu. V této verzi je funkční výběr souborů a MAZÁNÍ. Mazání adresářů je prozatím řešeno zavoláním rm -rf "adresář"
. Po stisku tlačítka delete nebo zmáčknutí F8 jste nejprve samozřejmě dotázáni, zda chcete akci provést. Na zítra (vlastně už na dnes) si nechám kopírování, přesouvání, přejmenování, tvorbu adresářů a ubastlím lépe to mazání. Procházení adresáři zatím stále není možné! Taky se na to dnes podívám. Adresář si nastavte v souboru main_window.cpp - řádek 96 (levý panel) a 97 (pravý panel). setDefaultDir()
nahraďte setDir( "/nějaký/adresář" )
.
Další změnou je způsob kompilace - ./configure; make
. Makefile je snad už "normální" a překompilovává se opravdu jen to nutné.
Aktuální zdrojové kódy JXP Commanderu jsou dostupné zde. Do zdrojáků bych se moc nedíval. Vypíše to adresář ~/ v levém panelu a /dev v druhém. Funguje řazení (není zrovna nejrychlejší). Adresáři se zatím procházet nedá. Přemýšlím o vyhození sloupce pro příponu a nechat ji v názvu souboru. Tak to je vše, teď si jdu dát do nosu :)
Jelikož padla spousta návrhů na použití std::sort k řazení, učinil jsem tak. Bohužel však nepociťuji ŽÁDNÉ zrychlení. Připadá mi to úplně stejně rychlé.
Radujme se. Dokončil jsem konečně quicksort a je to opravdu o dost rychlejší než posledně. 1500 položek to seřadí během okamžiku. Funkce compare_*( FileInfo *fi1, FileInfo *fi2, bool ascending )
a sort( FileInfoList* list, int column, bool ascending )
jsou deklarovány jako chráněné a statické. K použití je určena veřejná fce sort( int column, bool ascending )
Tak zase kejsnu u sortu tech polozek. je to poooomaly. Tridim to zvlast a pak to teprve vsechno cpu do treeviewu. Chtelo by to nejakou pomoc.
Zde si můžete stáhnout zdrojové kódy JXP Commanderu. Tato předělávka do gtk zatím NEUMÍ NIC. Jedná se zatím pouze o GUI doplněné o nějaké ty dialogy (kopírovat do, přesunout do, přejmenovat, o aplikaci). Teď potřebuji nějaký ten VFS (ještě nevím, jestli použít již naprogramovaný, nebo ho naprogramovat), pak teprve začnu s funkcemi jako výpis adresáře, protože dělat to jen tak na lokálním filesystému a pak to celé přepisovat, se mi nechce.
P.S. pro Davida: Spokojen? :-)