V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
Poslední dobou jsem trochu zanedbal vývoj JXP Commanderu. Prostě jsem na něj neměl čas. Dnes jsem po dlouhé době napsal zase pár řádků.
Takže teď už umí procházet lokální adresářovou strukturou, mazat soubory, vytvářet adresáře včetně podadresářů, kopírovat, přesouvat, přejmenovat. Kód je zatím "totálně zprasený", takže nejprve provedu "malý úklid" a pak teprve zase uploadnu zdrojáky. Ale dnes už ne, jde se na véču, dívat na telku, pak na noční cigárko a pak spát. A ta zkompilovaná binárka má po stripnutí 111,6 kB. Zdá se mi to trochu moc. Chtělo by to opravdu úklid, hlavně vyházet ty nepotřebné věcičky. Např vlastní implementaci pro získání adresáře či jména souboru z absolutní cesty, protože jsem v glib narazil právě na dané funkce. Stejně tak funkce pro získání home adresáře a další. Akorát je tu jedna věc, co mě na glib totálně deptá. Funkce jako g_dir_open, g_dir_read_name, g_file_read_link, g_file_test a další požadují jako argument nebo vrací pole znaků v kódování pro soubory na disku, kdežto věcičky z GTK jako treeview požadují, aby se jim stringy dávali v UTF-8. Pořád to musím převádět (g_filename_to_utf8, g_filename_from_utf8) a to mě štve, zdržuje to. I když zrovna u mně by to fungovalo i bez převodu kvůli locale UTF-8, ale těm, kteří ho stále ještě odmítají, by se ukazoval menší bordýlek . Zdá se mi to nefér, protože např. na Windows ty funkce z glib používají utf8, takže s žádným převodem bych se už nemusel zabývat. Mohlo by se to už sjednotit.
Tiskni
Sdílej:
neřídit motorová (a raději ani jiná) vozidlanemam
nepřihlašovat se jako rootpoužívám hnusné sudo, ted jsem se snažil nainstalovat linux-restricted-modules-386 ale radši sem nic nedělal
neprogramovatpravda, když jsem jeste pracoval na atarku tak sem se u dedy opil a pak sem psal nesmysli
nepřispívat do diskusíto ted delam.klid, tohle sou doslovně komentáře
chci dodat: mluvit opilí s holkama? JOOOO! je to sranda, nejlip kdysž sou oba opili, to je potom masakr,jen si nikdo uz nepamatuje o cem byla rec
neprogramovatPokud nepíšeš v Perlu, tam je velká pravděpodobnost, že to pojede