F-Droid bannerem na svých stránkách a také v aplikacích F-Droid a F-Droid Basic upozorňuje na iniciativu Keep Android Open. Od září 2026 bude Android vyžadovat, aby všechny aplikace byly registrovány ověřenými vývojáři, aby mohly být nainstalovány na certifikovaných zařízeních Android. To ohrožuje alternativní obchody s aplikacemi jako F-Droid a možnost instalace aplikací mimo oficiální obchod (sideloading).
Svobodná historická realtimová strategie 0 A.D. (Wikipedie) byla vydána ve verzi 28 (0.28.0). Její kódový název je Boiorix. Představení novinek v poznámkách k vydání. Ke stažení také na Flathubu a Snapcraftu.
Multimediální server a user space API PipeWire (Wikipedie) poskytující PulseAudio, JACK, ALSA a GStreamer rozhraní byl vydán ve verzi 1.6.0 (Bluesky). Přehled novinek na GitLabu.
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala Ubuntu Touch 24.04-1.2 a 20.04 OTA-12.
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová stabilní verze 2.0 otevřeného operačního systému pro chytré hodinky AsteroidOS (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení o vydání a na YouTube.
WoWee je open-source klient pro MMORPG hru World of Warcraft, kompatibilní se základní verzí a rozšířeními The Burning Crusade a Wrath of the Lich King. Klient je napsaný v C++ a využívá vlastní OpenGL renderer, pro provoz vyžaduje modely, grafiku, hudbu, zvuky a další assety z originální kopie hry od Blizzardu. Zdrojový kód je na GitHubu, dostupný pod licencí MIT.
Byl představen ICT Supply Chain Security Toolbox, společný nezávazný rámec EU pro posuzování a snižování kybernetických bezpečnostních rizik v ICT dodavatelských řetězcích. Toolbox identifikuje možné rizikové scénáře ovlivňující ICT dodavatelské řetězce a na jejich podkladě nabízí koordinovaná doporučení k hodnocení a mitigaci rizik. Doporučení se dotýkají mj. podpory multi-vendor strategií a snižování závislostí na vysoce
… více »Nizozemský ministr obrany Gijs Tuinman prohlásil, že je možné stíhací letouny F-35 'jailbreaknout stejně jako iPhony', tedy upravit jejich software bez souhlasu USA nebo spolupráce s výrobcem Lockheed Martin. Tento výrok zazněl v rozhovoru na BNR Nieuwsradio, kde Tuinman naznačil, že evropské země by mohly potřebovat větší nezávislost na americké technologii. Jak by bylo jailbreak možné technicky provést pan ministr nijak nespecifikoval, nicméně je známé, že izraelské letectvo ve svých modifikovaných stíhačkách F-35 používá vlastní software.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 162 (pdf).
Sdružení CZ.NIC, správce české národní domény, zveřejnilo Domain Report za rok 2025 s klíčovými daty o vývoji domény .CZ. Na konci roku 2025 bylo v registru české národní domény celkem 1 515 860 s koncovkou .CZ. Průměrně bylo měsíčně zaregistrováno 16 222 domén, přičemž nejvíce registrací proběhlo v lednu (18 722) a nejméně pak v červnu (14 559). Podíl domén zabezpečených pomocí technologie DNSSEC se po několika letech stagnace výrazně
… více »Od 7.12. mám v servisu monitor (viz minulý blogpost), takže jsem byl poměrně dlouho odloučen od mého PC. Zachránil mě strýc, který byl tak ochotný a půjčil mi 15 palcový CRT monitor s maximálním rozlišením 1024x768. Oproti 19 palcovému LCD s rozlišením 1280x1024 je to děs a hrůza.
Dnes jsem do servisu volal, zda-li už je opraveno. Našli závadu a objednali součástku. Čeká se na doručení. Prý by to mohlo být do konce týdne. Snad se dočkám.
Je to tak. Jsem nadrženej jak Alík. Nemohu se dočkat, až vybalím své nové komponenty a vylepším tak svůj PC (přestavím je možná lepší výraz, protože ze starého moc nezbyde).
AMD Athlon64 X2 5200+ EE Deska MSI K9N SLi-2F 2x1GB RAM DDR2 800MHz Grafika 2xMSI NX8600GT OCE Palírna ASUS DRW-2014L1T Microsoft Windows Vista Ultimate 64-bit Edition CZ
Windows? Ano. Již nějaký čas jedu na Vistě Ultimate 32bit a opravdu mi vyhovuje. Mnohem více než linux. Není ale zrovna nejlegálnější, takže Ježíšek přinese legální. Sice stojí to samé, jako všechny komponenty dohromady, ale stojí to za to.
Tiskni
Sdílej:
a můžu potvrdit, že občas i pravdivá
. Spíš mi připadá, že slepý jsi spíš ty ... :-/
Jsem presvedceny o tom, ze takovy vanocni darek by ucinil tisice ctenaru abclinuxu.cz stastnymi! Nebyla by skoda nevyuzit takove prilezitosti? Kdy jindy se vam postesti videt tolik stestim rozzarenych oci...?
Preji hodne zdaru pri hledani intelektualne vam rovneho ctenarskeho publika a lehkou ruku a vtipnou mysl pri psani blogpostu "Odchazim z ABCLinuxu.cz"!
btw: nechci zadelavat na flame, ale kamosovi se pry nechteli nainstalovat s tim ze ma moc pameti :) mel 4 GB, tak 2GB odendal, nainstaloval a pak vratil a jede dal :)