Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Očividně nejsi v IT nějaká lama, umíš programovat (nějaký to vypalovátko), nejspíše i adminovat linux, umíš nastudovat různé API, znáš zásady navrhování uživatelských rozhraní. Tak bych každý den ráno vyrazil po okolí a obcházel různé IT firmy a slušným způsobem se ptal na práci ;)
kdo nezažil nepochopí - ono když je někdo zvyklej na to, že furt někdo za něj všechno dělá, tak to pro něj může být dost zajímavej zážitek, jinak na vojně jsem nenašel nic špatnýho
jinak já jsem z tý generace (je mi 33) - tzn. podle tebe vypatlanec ale mám práci (už 7 let stejnou), rodinu, byt a kromě hypotéky nemám nikde závazky
jestli je tohle podle tebe znak vypatlanosti, tak si vůl
ono když je někdo zvyklej na to, že furt někdo za něj všechno děláTo záleží na typu činnosti. Já si například s vypětím sil dokážu jednou za půl roku všimnout bordelu na zemi a vyluxovat
Mohlo by to mít třeba vliv na to, zda člověk poslouchá nadřízené. Schválně kolik lidí po nebo bez vojny by třeba bylo ochotno udělat nějakou brutal demonstraci, nebo třeba defenestraci .
ty jo, teoretizování o vlivu vojny na schopnost jedince mít vlastní názor bez toho abych vojnu zažil - to je jako řešit sex, když jsem si v životě nezasunul ...
vojna nebyla o likvidaci osobnosti - spíš se tam ukázlo, kdo jak opravdu pod tlakem reaguje - třeba
dokonce spíše hardwarově a to pomocí ignorování zdroje tlakuNa tuto tvojí "hardwarovou implementaci" (tedy spíš na její odstranění) existoval svého času "léčebný" ústav zvaný Vojenská věznice Sabinov..
Stojím si ale za tím, že vojna z mnohých vypatlance dělá (nebo minimálně větší vypatlance): rozuměj, lidi schopné bez přemýšlení dělat věci z rozkazu nadřízeného, ať už se jedná o cokoli
to není věc vojny - stejný najdeš kdekoli - zaměstnanci vymáhacích firem (čím víc k hraně zákona, tím jich tam je víc), kupodivu i u stavebních firem jich je taky dost - od šéfa přijde rozkaz "nepřebírej dílo ať se děje cokoli" - i když je ve 100% kvaliě a včas dodané
najdeš je kdekoli, kde někdo dostane moc nad jiným
nemáš důvod se cítit uražen.
necítím se uražen, jen mě nasere když se někdo obouvá do vojny a lidí co na ní byli a přitom ji nezažil - spousta mamtáků s modrou (vyběhanou papírově - jen aby na vojnu nemuseli - netýká se těch s reálným důvodem) , kteří neuzvenou ani tašku s nákupem má plnou hubu keců aniž by je měli podložený
ps. občas je zajímavá reakce těchto borců když zjistí rozdíl mezi povinou vojenskou službou a branou povinností
branou povinnostíŘekl bych, že pokud by nastala potřeba války, ve které by se ČR angažovala, tak by bylo celkem jedno zda někdo bojuje nebo ne, protože by stejně zbylo málo lidí.
Čoveče, to mi řekni, s těmi tvými psychózamí a vším ostaním, jak si mohl vystudovat nějakou školu?
potřebuješ přes tlamu.Nebo skopnout ze schodů, že? :)
A ty jen se pokoušíš rejpat, ničit diskusi.Nebyl bych si tak jistý, kdo tady komu začal ničit diskuzi :) A jak jste sám výše doporučil - když se vám to nelíbí, tak to nečtěte ;)
Jmenovany terapeut ty kretene maturitu maAle evidentně ne z českého jazyka, že? :)
?
To má být nějaká provokace? Nějak mi v tom zápisku chybí: "Nevíte někdo o nějaké práci v regioonu XYZ? Každý den strávím minimálně 8 hodin hledání práce a nic."
tusim ze v Otazkach se o tom bavili - podpora v nezamestnanosti je docasna a ma jen preklenout dobu nez si neco najdes (trva max. par mesicu), pak je jeste pomoc v hmotne nouzi a ta je dlouhodoba
Já ti nevím, ale tohle mi příjde jako hodně zvláštní způsob "neschopnosti", něco umíš, to je vidět, ale nějak nechápu proč nechceš, nějakého "rapla z práce v týmu" si nech pro sebe a raději se trochu hecni a zkus to.
Asi tak... Ten názor typu: "já to dělat nebudu, studoval jsem to a to, rovnat zboží v Tescu je pod mou úroveň" přímo miluju... Stát mi musí dát práci, jakou jsem se vystudoval, a když není tak dávky. Jen bejt Jardou, tak bych si dával pozor na "pána z modrými sluchátky", ten taky dává dávky...
Z jakého důvodu by měl stát živit člověka s maturitou, který je zdravý a nemá žádné jiné překážky, než vlastní odpor pracovat v kolektivu?Vy jste pacienta vyšetřil a shledal, že jej nesužují nemoci těla ani duše?
Ale chápu, nemravná kapitalistická společnost, chce na chudákovi aby pracoval, třeba skládal zboží d regálu, když se mu nechce programovat. Nebo jinou podobnou práci. Jenže to je pod "jeho úroveň."Nebo jenom tak obecně v deklarační rovině adorujete práci matku pokroku a stýskáte si po institutu příživnictví?
jedna z mých ranných vzpomínek na práci těsně po vojně se točí kolem lopaty a jedné opěrné zdi a 200,-Kč co jsem večer dostal ... :)To zní jako nezdaněný příjem. Pokud ano, tak tomu bych zrovna moc netleskal.
myslel jsem to tak, že lepší je dělat něco a vydělat siTo nakonec proč ne. I když po zkušenosti posledních dvou režimů... Jedni práci slaví v písních, druzí v internetových diskuzích, obojí pak v denním tisku. Jedni Vás bez práce zavřou, druzí řeknou ať chcípnete... Já bych tu práci neviděl jako smysl všeho bytí lidstva. Nic proti práci, mě baví, ale že bych z toho hned musel dělat kult. V případě Jardíka se zdá možná existují ještě problémy, které je potřeb řešit a hecování, kterého se mu zde dostalo nevypadá až tak užitečně. Kromě toho, že lidoví agitátoři si mohou odškrtnout pro dnešek splněno.
i na černoTo rozhodně ne, a proto "rejpu". Kromě všech jiných důvodů, proč je to špatně, nechcete aby se mladý člověk hned po škole učil "chodit" ve světě šedé ekonomiky.
To rozhodně ne, a proto "rejpu"
každej má hrdost jinde - pro mě je černá můra to, že se o mě bude někdo starat dokud mám ruce a hlavu, kterýma můžu uživit sebe a svou rodinu sám (nerozlišuju mezi lopatou a ředitelem)
mimochodem ty 200 jsem státu už dávno zaplatil na daních a neradím mu aby se dal na dráhu zločinu - jen to, že pocit, že dělá něco užitečnýho ho nakopne dál a bude mu líp
práce není smysl života, ale pokud mám práci a stojím na svých nohách, tak je to lepší pocit, než někde žebrat a čekat na to kdo mi co dá
- doufám, že jsem se teď moc nerouhal a nezakřiknu jsem nic :(
Zatím jsem práci hledal jenom 2x. Poprvé protože jsem lemra a utekl jsem ze školy, bez práce jsem byl asi týden a na tehdejší pozici jsem strávil 3 fajn roky.
Podruhé před půl rokem, zkusit štěstí v IT, 2 pohovory a během měsíce jsem měl nové místo. Tak nevím, nějak ti do toho tvého "všichni jsou to hajzli, já chudáček" nezapadám, hm?
Agresivní jsem snad ani nechtěl být, ale na ten styl kterým jsi popsal situaci s prací jsem reagovat musel, protože mi to připadá jen jako výmluvy.
A behem toho se dostavate do situaci kdy musite dokazovat python skill pred slecnou ktera ma problemy s formatovanim textu ve wordu a jedine co poradne umi je zahekat rediteli v posteli a rozhoduje o vasi budoucnosti.(to jsem ji asi nemel rikat a mozna bych to misto dostal... neunesla pravdu)RESPECT!
Vetsina kibicentu co se pise nikdy nic takoveho nezazila bud se stale schovavaji za mamincinou sukni nebo meli zajistene to teple mistecko od znameho.A nebo něco toho štěstí. Já z hnízda vypadl na školu a pak se do něj už nevracel, ale na začátku jsem měl docela kliku (ve správný čas, na správném místě), člověk dostane příležitost se předvést u dobré firmy, udělá si ostruhy. Pak je to tak do 45-50 (?) let věku celkem snadné (teď kolem 35 (již s trochou zkušenosti a stále v plné síle) aby člověk náboráře pomalu odháněl klackem).
muze se hodit... Neco z Jardikova profilu:
Jardík Přezdívka: Jardík O mně: Jsem idiot a mám poruchu osobnosti. Rok narození: 2005 Kraj: Středočeský Země: ČR Linux používám od roku: 2001Asi urcite najdete nekolik chyb. A mozna pokud se nepletu, tak mi nejaky Jardik(mozna shoda jmen), kdysi nabizel po 3 depresivnich prispevcich v diskuzi(ze jsou vsichni kreteni jsem se taky dozvedel), ze neco napise. Mozna, ze se toho v roce 2000 dockam....
Jednim z opernych piliru teto tradice je 'prace'. Toto se manifestuje napr. uz v rade uslovi jako 'kdo nepracuje at neji', 'v potu tváře chléb svůj dobývat budes' a jine. Velka vetsina dnesni populace je v zajeti teto tradice a nedokaze si predstavit zivot bez 'prace'. 'Pojidac hus' a 'The man on the balcony' jsou typicti predstavitele teto zkostnatele, nekreativni casti spolecnosti. Nenechte se zviklat a natlacit nekam, kde budete delat nejakou namezdni praci, ktera Vam prinasi jen stress a spolecnosti jen ztraty. Budte svuj. Jste avantgarda, to je take neco.
tady popsal naprosto jasně o jaké práci/činnosti mluví
jednoho podobného potkávám každou chvíli - jednou stopuje protože nemá na autobus, jednou žumrá na cigára, jednou byl u mě v kanceláři, kde chtěl razítko, že pro něj nemáme práci.
když jsem ho jednou vezl v autě, tak mi s jiskrou v oku dechem vonícím po raní 3 decce červenýho vyprávěl, že do práce nepůjde, že je to moc svazující, on že je free ...
jeho dcera dostává sunar který platí jeho žena z dávek, které jdou z mých daní (pro rejpaly - jsem rád že mý daně jdou aspon na něco užitečnýho - v tomto případě), ale mnohem radši bych viděl kdyby se tenhle magor dokázal o sebe a svoji rodinu postart sám - ulevilo by se všem
'The man on the balcony'to je asi pan prezident. Ale kdo je probůh ten
'Pojídač hus' ?.
Musím říct, že mě udivuje jak často se tu vyskytují příspěvky, jaký je probém sehnat práci v IT a že práce není. Já osobně mám problém naprosto opačný. Už dlouhou dobu se naprosto neúspěšně snažím sehnat nové kolegy. Přijde mi, že o práci snad nikdo ani nemá zájem. Pravda, není to přímo IT, ale trochu příbuzný obor... vývoj digitální elektroniky, FPGA, digitální zpracování obrazu pomocí HW apod.
To jo, VHDL je na palici .... ten paralelismus ve všem musí rozhodně zanechat duševní následky Ale rád bych se to naučil ...
FPGA ≠ VHDL. VHDL je pouze jeden z nástrojů jak popsat číslicový obvod. Stejnou věc můžete udělat mnoha jinými způsoby... schémata, jiné HDL, některé vyšší programovací jazyky, Simulink, atd. Na druhou stranu, jazyky HDL jsou ve většině případů nejlepší volba. I tak ale není nutné zůstávat u VHDL, přestože třeba VHDL-2008 není vůbec špatná volba. Například SystemVerilog je výborný jazyk skvěle použitelný jak pro popis obvodů, tak i pro simulaci a verifikaci s funkčním pokrytím.
No jo, FPGA je součástka, VHDL je jazyk. Ale ten paralelismus je všude, ne? To vychází z toho FPGAčka (případně CPLDčka) na kterým to běží. Člověk, zvyklej na sekvenční zpracovávání toho, co napíše, je z toho na větvi
První věc, kterou si člověk musí uvědomit je, že nepíše program. HDL sice vypadá jako programovací jazyk, ale ve skutečnosti popisuje chování a zapojení číslicového obvodu. S vývojem logiky pomocí HDL většinou nemají problém lidi s obecnou znalostí číslicové techniky schopní poskládat obvod třeba z diskrétních TTL prvků, zatímco programátoři často pohoří. Minimálně do té doby než si uvědomí základní pravidlo uvedené výše a doplní si některé mezery ve znalostech týkající se digitální elektroniky obecně.
Nevím jak na tom jste, jsou lidé co prostě žádat o místo neumíJj to mám já. Když jsem byl malej, tak třeba koupit si zmrzlinu byl nepřekonatelný problém
...najdi si ženskou, nejlíp hodnou, skromnou, ale hlavně ošklivou, aby ti neutekla. Na vzhled se fakt vyser, stačí zhasnout.
Babko kořenářko, můžeš poradit, jak to udělat?
Tak stačí jen zareagovat na zájem slečny...
O tom tam původně nebyla řeč. Pochybuju, že by si někdo jako BLEK. vůbec toho zájmu všiml, natož aby na něj byl schopen zareagovat. Ačkoliv jsem si vzpomněl, jak tu tuším freshmouse popisoval, jak před ním v MHD nějaká děvucha obnažovala a ošmatlávala.
Stisknes vypinac a je to! Aspon ja to doma tak delam.....najdi si ženskou, nejlíp hodnou, skromnou, ale hlavně ošklivou, aby ti neutekla. Na vzhled se fakt vyser, stačí zhasnout.Babko kořenářko, můžeš poradit, jak to udělat?
Tiskni
Sdílej: