Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Epiphany je naprosto nebezpečný prohlížeč. Proč? Naprosto ignoruje neplatné SSL certifikáty. Vstoupíte-li na stránku s certifikátem podepsaným od nedůvěryhodné CA (dnes asi všechny), Epiphany mlčí. Jediná věc, co ukáže, je miniaturní škrtnutý zámek vpravo od adresy. A to je vše. Nezeptá se, jestli chcete takové připojení povolit, nenechá vás nastavení ani změnit, aby se takto nechoval, nejde přidávat výjimky, nelze prostě nic, než nechat se odposlouchávat. Můžeme argumentovat "pořádně čum, vydíš tam ikonu, tak se na takovém webu nepřihlašuj", jenže to je naprosto špatný argument. Proč? Protože certifikát se může změnit. Čtu třeba článek, vidím, že certifkát je OK. Během čtení článku vyprší timeout spojení a prohlížeč se od serveru odpojí. Teď si řeknu, že chcu napsat komentář a přihlásím se. Vyplním jméno, heslo a zmáčknu osudové tlačítko. Chvilku před tím mě začala MITMovat NSA a podstrčí mi neplatný certifikát, Epiphany ho ignoruje a vesele odešle mé jméno a heslo do NSA, kde ho rozšifrují svým klíčem a pak pošlou dál, abych nic nepoznal. Epiphany mi sice teď ukáže rozbitý zámek, ale to je mi úplně k hovnu, protože už data dávno ukradli. Výborně vývojáři GNOME, v jednoduchosti je síla.
(nebo jak se to jmenuje) Tenhle program je naprosto úžasný na prohlížení fotografií. Počkat ... není. V tom programu ani nejde nastavit, odkuď načítá fotky. Ten stupidní program mi začal prolézat celý domovský adresář, včetně adresáře Downloads, ... a odměnil mě hodinou načítání náhledů na naprosto náhodné obrázky, na obrázky uložené z uložených webovech, ... a do toho mi přimíchal těch pár fotek z ~/Pictures. Úžasné.
Další velké LOL. Stejně jako Photo, naprosto nenastavitelný. Načetl mi pár empétrojek, co se válely v Downloads, ale načítat alba z ~/Music se neobtěžoval. Změnit nelze. Program jsem vypnul a přesunul ty mp3 do ~/Music, pustil znovu program, abych se kouknul a ... světe div se, pořád mi ukazoval seznam empétrojek v Donwloads, které tam už dávno nebyly. Akorát u nich flusal nějakou ikonku nedostupnosti, ze seznamu nešly smazat, a tak tam kejsnou do nekonečna.
Pro rejpaly: ano, xdg šmejďárny mám nastavené správně, aby ukazovaly do správných adresářů. Photo a Music to však totálně ignorují.
No skoro stejný. Sjednocené menu vpravo nahoře ... no budiž, dá se vydržet. Jediné mini zlepšení vidím v seznamu aplikací, kdy kolečko myši posune seznam o celou stránku a s docela plynulou animací (ano, seznam je teď rozdělen na stránky místo posuvníku). Stará verze s posuvníkem vůbec nebyla plynulá a při trochu rychlejším skrolování se to škubalo.
To je bolest. Do titulku narvané widgety způsobující málo prostoru k přetahování okna v aplikacích, které to přeplácají. V jiných zase zbytečná ztráta místa, protože je titulek extrémně široký. U některých aplikacích vypadá příšerně ten gradient efekt na stranách, kdy zbytek aplikace nemá žádný okraj a vypadá to jakoby useknutě. V jiných je to pořešené. Ale to nic není oproti tomu, jak se to chová třeba pod kwinem. Pod ním je nad tím ještě standardní titulek kwinu. Máte tak 2 zavírací tlačítka, super! Tažením za CSD část při maximalizovaném okně pak kwinový titulek problikáva (zmizí a pak se objeví), při dvojkliku na CSD část k maximalizování se to zmaximalizuje-nezmaximalizuje. kwin nebo samotný kód GTK (kdo ví) to okamžitě vrátí zpět. Prostě se to tluče. Ten titulek vůbec není pořešení stylem, jako je to třeba ve špehovacím chromiu, prostě vlastní CSD část. V GTK se to chvá spíše jako toolbar s možností dvojkliku a težení, než jako titulek.
Není. Ať si ho každý udělá sám. Nudil jsem se a proto jsem z nudy splácal tuhle pomluvu nové verze GNOME. Teď se jdu zase vrátit k počítání bliků monitoru, stále jsem se ještě nedopočítal.
Opraven nějakej ten češtiň, možná je ho tam víc.
Opraven češtiň popisu updatu 1.
Tiskni
Sdílej:
Do titulku narvané widgety způsobující málo prostoru k přetahování okna v aplikacích, které to přeplácajínemaji tam kvuli pretahovani fixne danou plochu aby meli jistotu, ze okno pretahnout jde? nebo potrebujes 100% obsahu jakesi listy k pretahovani?
... KMail jde spustit, account wizard se me zepta na par veci a pak jen suse konstatuje ' script not executed'. Takze prozatim zustanu u claws a XFCE.Musím jen suse konstatovat, že v mém openSUSE KDE dělá, co má.
Jediná věc, co ukáže, je miniaturní škrtnutý zámek vpravo od adresy. A to je vše.A co by ukázal tvůj vysněný prohlížeč, když vstoupíš na stránku bez HTTPS (pouze s HTTP)?
Teď se jdu zase vrátit k počítání bliků monitoru, stále jsem se ještě nedopočítal.Zkus si zbastlit děličku z větráku - počet lopatek * rotací za sekundu. Při dostatečném počtu lopatek bys měl zvládnout změřit otáčky při prvním strobo efektu.
Až na to, že ten mini zámeček je vpravo a ono 's' je vlevo. Ve firefoxu je to vedle sebe s 'https', pokuď je protokol 'http', tak ho to neukazuje, takže to neukazuje jen 's' navíc, ale 'https://' navíc. Pak třeba v qupzille řádek svítí žlutě.
GNOME Music je „technology preview“, tudíž nemá cenu ho nějak hluboce hodnotit. Ale když ses tak nudil, hodil jsi to aspoň do bugzilly?