plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Tak jsem musel použít záchranou volbu a přeformátovat uživatelskou část disku. Co k tomu vedlo se dočtete níže.
Neprozřetelně jsem chtěl nainstalovat z dříve uvedených repozitářů gcc a očividně je některá priority špatně, protože se aptitude pokusila aktualizovat glibc (což je v zásadě dobře), která ale je na unionfs mezi klíčovými součástmi a při její modifikaci dostala nějaký SIGSEV (mšl jsem fakt jiné starosti než opisovat přesně chybu). V tom okamžiku EEE ztuhlo a po restartu naběhl jen biosový splash screen. Protože je EEE úžasně uživatelsky přívětivé a přeci BFU nezatíží nějakými textovými výstupy, tak jsem se nedozvěděl vůbec nic. Do záchranného režimu také nenaběhnul a tak mi nezbylo než přes F9ku najít "reset to factory defaults".Po zformátování disku jsem využil minulý zápisek a všechno pěkně obnovil a tak už ted všecko funguje jak má.
Důležitá varování: 1) bacha na gcc 2) čeština se opravdu musí instalovat jako první krok, jinak mi to zprasilo připojování k síti (nefungoval aplet network) a musel jsem celé martyrium absolvovat znova, 3) apt-get upgrade z oficiálních repozitářů je t.č. přes 300 MB.
Tiskni
Sdílej: