Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
S pětiletým synovcem občas hrajeme takovou hru, že mu poskládám nějaké hračky či předměty a on se pokusí z počátečních písmen přečíst slovo. Čtyřpísmenná slova zvládá celkem spolehlivě a často přečte i pětipísmenné. Jenže problém je v tom, že nová vhodná slova vymýšlím jen hrozně těžko, trvá mi to vždycky sto let než s něčím přijdu a spíš jen bezradně zírám do kupy hraček.
Tak jsem na to napsal tohle:
#!/usr/bin/env python # -*- coding: iso-8859-2 import subprocess hracky = [ u'úhelník', u'šroubovák', u'žába', u'letadlo', u'balón', u'traktor', u'uzel', u'jeřáb', u'opice', u'auto', u'pila', u'kolej', u'most', u'vrtačka', u'ryba', u'nočník', u'hodiny', u'slon', u'dům' ] hracky_d = dict([(i[0], i) for i in hracky]) cmd = 'aspell dump master --lang=cs'.split() pr = subprocess.Popen(cmd, stdout = subprocess.PIPE) for slovo in pr.stdout: slovo = slovo.strip().decode('iso-8859-2') if len(slovo) < 4: continue used = [] for pismeno in slovo: if pismeno in used: break used.append(pismeno) if not pismeno in hracky_d: break else: print '%10s:' %slovo, for pismeno in slovo: hracka = hracky_d[pismeno] print '%9s' %hracka, printPrográmek projde všechny české výrazy, které najde ve slovníku (aspellu) a u každého slova vyzkouší, jestli se dá poskládat z počátečních písmen názvů věcí, které jsou v seznamu. Pokud ano, tak vypíše předměty, které mám použít. Tady je ukázka:
Tiskni
Sdílej:
úhelník
to by mně zajímalo jak synovcovi vysvětluješ...a nebo taky poštěváček že, ale ten není vygenerován