Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »
Tiskni
Sdílej:
When the SM2...0 bits are written to 000, the SLEEP instruction makes the MCU enter Idle mode, stopping the CPU but allowing the SPI, USART, Analog Comparator, ADC, 2-wire Serial Interface, Timer/Counters, Watchdog, and the interrupt system to continue operating. This sleep mode basically halts clkCPU and clkFLASH, while allowing the other clocks to run.Arduino nema "2-wire Serial Interface" oznacenu na doske, ale piny su pritomne (A4 + A5).
Prakticky všechny ostatní architektury (ADSL SoC, Router SoC, kontrolér hdd, PIC, 8051, virtex5 deska) používaj jen Rx a Tx a pokud chceš řízení toku... V non rs232 úrovních, nejčastěji 3.3V.
Prakticky všechny ostatní architektury (ADSL SoC, Router SoC, kontrolér hdd, PIC, 8051, virtex5 deska) používaj jen Rx a Tx a pokud chceš řízení toku, tak musíš emulovat přes GPIO.Tak to teda zdaleka není pravda.
Já se také setkávám jen s Tx/Rx, podle mě se předpokládá, že druhá strana stihne data zpracovávat bez potřeby řízení toku a bývá tomu podřízen i komunikační protokol. Třeba 8b uC nemívají žadný hw buffer a každý byte se musí zpracovávat softwarem a pak není problém řizení toku pomocí GPIO pokud je to potřeba a větší uC které mají buffer a DMA většinou mají alespoň RTS a CTS.Jj ty poslední verze UARTu maj někde 1024 bajtový buffer, tam je to skoro nutnost. Jinak se dá taky používat xon/xoff.
Zase opakuji že se nepoužívá, ale to neznamená že to nejde.Jo pravda, ono třeba zjistit vlastnosti uartu v čipsetu adsl modemu je skoro nad síly člověka a vyhledávače.
On je v tom označování lehce zmatek :)Jo
U dealextreme sou ceny v dolarech, buhví kolik to bude po přepočtu a buhví jaký problém bude s nákupem u nás.Tak to jsou ale akorát kecy
Co se týče automatizace, tak nějakou inspiraci můžeš sebrat tady: http://tuxgraphics.org/electronics/
A k hodinám:
- http://rayer.ic.cz/elektro/mainscnt.htm (netušim jakou vyžaduješ přesnost - u 2. měření došel dokonce k tomu, že síť je přesnější než krystal)
- http://hackedgadgets.com/wp-content/2/_volt_meter_clock.jpg (inspirace na stavbu mých hodin, řízeno sítí, pokračuju pomalu)
k DCF77 - údajně se tam kromě času vysílá i informace o počasí, ale bez specifikace
K protokolu pro přenos dat (jeden master a hodně slave znamená hádám jednosměrně) - co tak použít RS-232? Stačila by kroucená dvojlinka a případně by to nebyl problém zesílit a tak Řekněme že první bajt (nebo víc, podle počtu spotřebičů) by určoval konkrétní zařízení (adresa) a následovala by sekvence dat.
K tomu by existovala univerzální adresa (třeba první bajt = 11111111), kterou by se aktivovaly všechny spotřebiče (všechny četly data) a třeba jednou za řekněme 10 minut by se tak poslal aktuální čas - tím by se hodiny synchronizovaly.
Jestli mají spotřebiče komunikovat i mezi sebou, tak hádám, že bude fakt lepší všude nacpat síťovku a udělat klasickou síť - koukni na ten první odkaz, tam takových věcí pár je a je to moc zajímavý
Můžu mít dotaz na tvůj věk, když už se o něm zmiňuješ? Já jen že právě maturuju (jako jeden z mála mám jako zaměření automatizaci), tak abych věděl s kým se asi tak bavím
K protokolu pro přenos dat (jeden master a hodně slave znamená hádám jednosměrně) - co tak použít RS-232? Stačila by kroucená dvojlinka a případně by to nebyl problém zesílit a takTo není třeba řešit přes RS232, přesně tohle už umí I²C, která je jak na embedded zařízeních a jednočipácích, tak v Linuxu (přes různé konvertory) slušně podporovaná, mimo toho potřebuje stejně drátů jako RS232 v základním režimu - tři (hodiny SCL, data SDA a zem).Řekněme že první bajt (nebo víc, podle počtu spotřebičů) by určoval konkrétní zařízení (adresa) a následovala by sekvence dat. K tomu by existovala univerzální adresa (třeba první bajt = 11111111), kterou by se aktivovaly všechny spotřebiče (všechny četly data) a třeba jednou za řekněme 10 minut by se tak poslal aktuální čas - tím by se hodiny synchronizovaly.
Není zač, snad se budou hodit
To mě mrzí, mě DCF77 hodiny vždycky lákaly (viděl jsem i hodiny s PIC a 7-segment displejem co ukazoval od roků po vteřiny), ale je pravda, že takhle jeden nikdy neví, jestli bude chytat Co tak si vytvořit svůj vlastní zdroj DCF77, jen pro svoji domácí síť?
RS-232C se mi neskutečně líbí a chtěl jsem s ním začít trochu experimentovat, ale jeden je poslední rok mimo (nejen) z maturity a tak jsem se k ničemu nedokopal Ale i tak mám na papíře primitivní TTL (nebijte mě!) převodník z RS-232 dat na data v paralelním formátu (8 výstupů), jen postavit a zjistit jestli funguje, nebo hoří. Když bude fungovat, tak asi připojím obří sedmisegmentovku co mám ze školy (18cm) a nechám si nad monitorem svítit číslo z /proc/loadavg - to totiž s Bashem ještě zvládnu
Teda, Atmel se nezdá
To s kabely chápu moc dobře, když se podívám pod stůl a vidím několik plně obsazených pětipsů, tak si myslím svoje. Nešly by data na kritických místech přenášet opticky? Hodně zjednodušeně by se na COM port připojila laserová dioda a nechala svítit (třeba) podél zdi, do rohů minuaturní zrcátka....a bez kabelu jsme se právě dostali do protějšího rohu místnosti, kde je stejná maškaráda (vysílač+přijímač v jednom). Test zaměření - na jednom stroji pouštět signál a připojit signalizaci (sluchátko), na protějším konci spojit vstup s výstupem a zaměřovat dokud se neozve zvuk.
Výhoda je v tom, že si nikdo z radiokomunikací nebude stěžovat, nevýhoda je (kromě nemožnosti přerušit paprsek) v tom, že u zdi bude pořád levitovat cosi svíticího....a pokud paprsek uhne, tak kočka dokoná zbytek Jinak že optika není nesmysl dokazuje třeba RONJA
Chápu, i když mám zase dojem, že šířit data bezdrátově si nějakou energii taky sebere, navíc víme jak je to se slabším signálem u wifi - chvíli 2/5, po pár minutách už síť ani není vidět
Tak to koukám, že jsem se trochu přecenil, já se budu brzo šplhat k dvaceti.
Co tak si vytvořit svůj vlastní zdroj DCF77, jen pro svoji domácí síť?To radši ne. DCF (dole v diskuzi) se šíří hodně daleko a mohl bys tím zarušit klidně celou ulici.
Takže jedině hledat vhodné místečko a směr. DCF hodiny používají feritovou anténu která je směrová. Nejlepší příjem má kolmo na směr k vysílači.Tyjo já mám dokonce dojem, že ten ferit je tam horizontálně (anténa vysílače je vertikálně)