Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Není to až tak dávno (pár let?), co se výrazně prosazovalo heslo "prohlížeč je univerzální rozhraní". Také jsem tehdy tomu nesmyslu podlehl, ale naštěstí se léčba (šokem) dostavila včas.
Na samém počátku byla (vcelku logická) myšlenka, že všechna uživatelská rozhraní jednotlivých programů nahradí jedno společné, a to prostředí WWW prohlížeče. Mělo to být tak, že právě prohlížeč bude to společné centrum, přes které bude uživatel pracovat se všemi aplikacemi, ať už budou lokální nebo vzdálené. Hezká představa, ale realita je bohužel mnohem krutější - tak to prostě nejde.
Tehdy jsem na nějakou dobu uvěřil tomu, že to může být pravda a že pomocí HTML kódu (generovaného třeba v PHP) lze vytvořit libovolné aplikační prostředí. Chyba lávky, nejde to. Nejde ani poměrně jednoduché prostředí, pokud má být blbuvzdorné - to se totiž s prohlížečem jaksi neslučuje. Nabil jsem si hubu a vím, že tudy cesta nevede. Rád bych teď shrnul důvody (tak, jak je vidím já), proč tomu tak je:
Problémů je samozřejmě mnohem víc (kompatibilita, vzhled, rychlost, zpětná vazba atd.), proto je lepší na browser jako na univerzální rozhraní zapomenout. Klasické prostředky pro implementaci UI tu byly, jsou a budou - k obecné spokojenosti nás všech.
Tiskni
Sdílej: