Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Ještě vám nepřišel? Nezoufejte, třeba vám potvrzení o členství v "elitním klubu" dlužníků ČT teprve přijde. A bude to s překvapením...
Když nedávno Česká televize ohlásila, že (konečně) začne vymáhat dlužné poplatky, říkal jsem si: "Jen dobře, to už měli udělat dávno!". Ale to jsem ještě nevěděl, co nastane.
Obálka s logem České televize doputovala také k nám domů. Dlužná částka zněla: 79 Kč. Je to samozřejmě nesmysl, televizní poplatky máme zaplacené. Co bylo ale horší, dopis neobsahoval absolutně žádné informace o tom, jak dluh vznikl - za jaké období apod. Tak jsem se, před dalšími kroky, pustil do úvah, jak to mohlo vzniknout. Napadá mě jediná možnost - poplatky se platí přes SIPO, ne však z účtu. Je tedy možné, že se prosincové (?) SIPO platilo někdy ke konci měsíce, proto ČT platbu do 31.12.2004 nedostala a udělala si čárku. To by bylo těch 75 Kč. Ale co zbývající čtyři koruny? Nějaké podivné penále, úroky z prodlení? To by bylo nějak moc, ne?
To ale ještě nic není. Včera jsem se dozvěděl, že zmíněná obálka přišla také mým příbuzným. Bylo to okolo 800 Kč. Nejpikantnější ale je, že je to za televizi, která už je skoro dva roky odhlášená (předtím se platila, jak jinak, přes SIPO)! To je tedy síla!!!
Když nedávno udávali ohromné číslo (snad 550 000), znamenající počet neplatičů, nějak se mi tomu nechtělo věřit. Ale teď věřím, že v jejich podivné databázi skutečně tolik "dlužníků" je. Celý postup ČT se nedá nazvat jinak, než SLON V PORCELÁNU.
Jestli se Česká televize snažila v poslední době vybudovat přívětivější tvář, tak tímto se to opravdu "povedlo". Gratuluji, pane řediteli Janečku!
Tiskni
Sdílej: