Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Včera jsem si v diskusi stěžoval na to, jak stát nejprve podporuje dominantní firmy štědrými zakázkami bez řádné soutěže, a pak jim ukládá podivná regulační opatření. To jsem ale nevěděl, že nový ministr zemědělství ihned po svém nástupu do funkce přidělil Českému Telecomu zakázku, která je učebnicovým příkladem toho, jak se to nemá dělat. Prostě: další Indoš, tentokrát v zeleném.
Událost se stala už počátkem května (vyšel o tom článek na iDnes, ministerstvo pak vydalo tiskovou zprávu), tehdy jsem si toho však vůbec nevšiml. Upoutal mě proto až dnešní článek v Lidových novinách, napsaný proto, že si na počínání svého kolegy stěžuje ministryně informatiky Dana Bérová.
Ministr zemědělství zřejmě disponuje jak velmi výkonným mozkem, tak i obrovskými znalostmi z oblasti informatiky i ekonomie. Bleskurychlé rozhodnutí o zakázce za půl miliardy znamená mimo jiné téměř stoprocentní outsourcing, navíc s rozsáhlou výměnou aplikací, a žádný soudný člověk by něco takového nerozhodoval bez dostatku informací včetně analýzy dopadů na provoz ministerstva.
Jak je vůbec možné, že se o tak velké zakázce rozhodlo bez soutěže? Velmi prostě, vláda totiž už v roce 2002 podepsala (pochopitelně bez výběrového řízení) rámcovou smlouvu s ČTc, která znamená prakticky bezbřehost v jednotlivých zakázkách. Stručně řečeno, vláda si může u ČTc objednat libovolný objem služeb, aniž by se to muselo řešit nějakou soutěží. Posouzení výhodnosti zakázek už je čistě věcí ministrů.
Svým charakterem mi zakázka ministra Zgarby silně připomíná nechvalně proslulého INDOŠe - za hodně peněz málo muziky, nehledě k tomu, že už se vůbec neřeší potřebnost jednotlivých služeb.
Ministryně informatiky s takto zadanou zakázkou nesouhlasí. To je ale také, obávám se, všechno, co může dělat. Její vliv ve vládě je mizivý, naopak ministr Zgarba má podporu premiéra Paroubka. Jedinou útěchou tedy zůstává, že rámcová smlouva s ČTc vyprší příští rok a už nemusí být (a doufám, že nebude) obnovena.
Tiskni
Sdílej: