Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Včera jsem si v diskusi stěžoval na to, jak stát nejprve podporuje dominantní firmy štědrými zakázkami bez řádné soutěže, a pak jim ukládá podivná regulační opatření. To jsem ale nevěděl, že nový ministr zemědělství ihned po svém nástupu do funkce přidělil Českému Telecomu zakázku, která je učebnicovým příkladem toho, jak se to nemá dělat. Prostě: další Indoš, tentokrát v zeleném.
Událost se stala už počátkem května (vyšel o tom článek na iDnes, ministerstvo pak vydalo tiskovou zprávu), tehdy jsem si toho však vůbec nevšiml. Upoutal mě proto až dnešní článek v Lidových novinách, napsaný proto, že si na počínání svého kolegy stěžuje ministryně informatiky Dana Bérová.
Ministr zemědělství zřejmě disponuje jak velmi výkonným mozkem, tak i obrovskými znalostmi z oblasti informatiky i ekonomie. Bleskurychlé rozhodnutí o zakázce za půl miliardy znamená mimo jiné téměř stoprocentní outsourcing, navíc s rozsáhlou výměnou aplikací, a žádný soudný člověk by něco takového nerozhodoval bez dostatku informací včetně analýzy dopadů na provoz ministerstva.
Jak je vůbec možné, že se o tak velké zakázce rozhodlo bez soutěže? Velmi prostě, vláda totiž už v roce 2002 podepsala (pochopitelně bez výběrového řízení) rámcovou smlouvu s ČTc, která znamená prakticky bezbřehost v jednotlivých zakázkách. Stručně řečeno, vláda si může u ČTc objednat libovolný objem služeb, aniž by se to muselo řešit nějakou soutěží. Posouzení výhodnosti zakázek už je čistě věcí ministrů.
Svým charakterem mi zakázka ministra Zgarby silně připomíná nechvalně proslulého INDOŠe - za hodně peněz málo muziky, nehledě k tomu, že už se vůbec neřeší potřebnost jednotlivých služeb.
Ministryně informatiky s takto zadanou zakázkou nesouhlasí. To je ale také, obávám se, všechno, co může dělat. Její vliv ve vládě je mizivý, naopak ministr Zgarba má podporu premiéra Paroubka. Jedinou útěchou tedy zůstává, že rámcová smlouva s ČTc vyprší příští rok a už nemusí být (a doufám, že nebude) obnovena.
Tiskni
Sdílej: