Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Před několika lety jsem pracoval ve firmě, kde se jako poštovní a groupware systém používala kombinace Lotus Notes/Domino. Už nevím, co to tehdy bylo za verzi, ale pracovalo se s tím výborně a v tehdejší době to nemělo konkurenci. Minulý týden mě napadlo, jak asi tento systém vypadá dnes, a proto jsem se rozhodl vyzkoušet Lotus Notes 7 (což je nejnovější verze, zatím ještě ve stavu BETA). Dočkal jsem se těžkého zklamání.
Narozdíl od serverových programů (Domino a související komponenty), které jsou k dispozici pro celou řadu platforem, existuje klient Notes pouze pro Windows 2000/XP. Proto jsem musel nepohrdnout touto verzí (ostatně, pro GNU/Linux ani nemám tolik potřebu hledat podobné programy, protože mi plně vyhovuje skupina Kontact/KMail/KOrganizer...). Instalační balík má celých 165 MB, což není zrovna málo.
Instalace proběhla vcelku hladce, jen bylo potřeba odpovědět na řadu otázek a nastavit různé věci (má to svůj smysl, viz dále). Program byl nainstalovaný, pln nedočkavosti jsem ho tedy spustil. A už to začalo...
Nejprve přišlo zděšení z výchozího nastavení UI. Někdejší vzdušnost, přehlednost a srozumitelnost se jaksi vytratila, v okně jsem těžce tápal, nemohl jsem najít potřebné věci. Třeba je to jen problém betaverze, který se později vyřeší.
Jako mnohem horší se ale ukázalo řešení konfigurace. Ta se nastavuje hned na několika místech, některá nastavení jsem ale přes veškeré úsilí prostě nenašel - a to hned to nejdůležitější, které se týká poštovního účtu. Prostě to, co jsem nastavil při instalaci, mi zůstalo ukryto a nepřišel jsem na to, jak to změnit. Po půlhodině bloudění, ve kterém mi nepomohla ani nápověda jsem to vzdal. Opět to může být problém betaverze, ale beta 3 už by takové kopance obsahovat neměla. Ještě bych zmínil celkovou pomalost programu, která dost znepříjemňuje práci.
Závěr jsem z toho učinil jediný: tento program prostě používat nebudu. Je nadupán funkcemi, ze kterých většinu nikdy nevyužiji, jeho uživatelské rozhraní je nepřehledné a špatně použitelné, všechny operace trvají dlouho. Aplikace Lotus Notes 7 není mojí volbou.
Tiskni
Sdílej:
Před několika lety jsem pracoval ve firmě, kde se jako poštovní a groupware systém používala kombinace Lotus Notes/Domino.Taky jsem mel to "poteseni".
Už nevím, co to tehdy bylo za verzi, ale pracovalo se s tím výborně a v tehdejší době to nemělo konkurenci. Minulý týden mě napadlo, jak asi tento systém vypadá dnes, a proto jsem se rozhodl vyzkoušet Lotus Notes 7 (což je nejnovější verze, zatím ještě ve stavu BETA). Dočkal jsem se těžkého zklamání.Tady prestavam chapat... To musely byt tedy hodne drevni doby, kdy se s tim pracovalo vyborne. Uz pred cca peti lety se s tim pracovalo katastrofalne. Jakakoliv trivialni operace v tomto klientovi ma logiku tucnaka na Sahare a je uzivatelsky pritulna asi jako instalace LFS.
Nejprve přišlo zděšení z výchozího nastavení UI. Někdejší vzdušnost, přehlednost a srozumitelnost se jaksi vytratila, v okně jsem těžce tápal, nemohl jsem najít potřebné věci. Třeba je to jen problém betaverze, který se později vyřeší.Huh? Vzdusnost, prehlednost a srozumitelnost? A ktera ze verze disponovala temito atributy? Co ja si pamatuju, tak to vzdycky vypadalo jako pexeso zkombinovane s taby z Mozilly a s jakousi amaterskou a zoufale nedodelanou napodobeninou panelu se slozkami v Outlooku.
Jako mnohem horší se ale ukázalo řešení konfigurace. Ta se nastavuje hned na několika místech, některá nastavení jsem ale přes veškeré úsilí prostě nenašel - a to hned to nejdůležitější, které se týká poštovního účtu. Prostě to, co jsem nastavil při instalaci, mi zůstalo ukryto a nepřišel jsem na to, jak to změnit. Po půlhodině bloudění, ve kterém mi nepomohla ani nápověda jsem to vzdal.Nic noveho pod sluncem, nastaveni tohoto produktu by se odjakziva dalo nazvat jako "genuine PITA".
Závěr jsem z toho učinil jediný: tento program prostě používat nebudu. Je nadupán funkcemi, ze kterých většinu nikdy nevyužiji, jeho uživatelské rozhraní je nepřehledné a špatně použitelné, všechny operace trvají dlouho. Aplikace Lotus Notes 7 není mojí volbou.Bingo!
Zdravim,
pro jednu firmu bych mel aktualizovat jejich stranky bezici na webserver Domino 5. Pouzivaji tam Notes a jsou s nimi spokojeni, takze logicky chteji ten produkt vyuzivat.
Zkousel jsem hledat na webu IBM, ale to je za trest (zvlast pro takto staoru verzi) a nejsou mi vlastne ani moc jasne *zaklady* programovani stranek v tomto systemu (jako clovek navykly na PHP a gvim jsem z toho trochu nervozni).
Takze: muzete mi poradit nejakou dokumentaci? Predem dik.