Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Před několika lety jsem pracoval ve firmě, kde se jako poštovní a groupware systém používala kombinace Lotus Notes/Domino. Už nevím, co to tehdy bylo za verzi, ale pracovalo se s tím výborně a v tehdejší době to nemělo konkurenci. Minulý týden mě napadlo, jak asi tento systém vypadá dnes, a proto jsem se rozhodl vyzkoušet Lotus Notes 7 (což je nejnovější verze, zatím ještě ve stavu BETA). Dočkal jsem se těžkého zklamání.
Narozdíl od serverových programů (Domino a související komponenty), které jsou k dispozici pro celou řadu platforem, existuje klient Notes pouze pro Windows 2000/XP. Proto jsem musel nepohrdnout touto verzí (ostatně, pro GNU/Linux ani nemám tolik potřebu hledat podobné programy, protože mi plně vyhovuje skupina Kontact/KMail/KOrganizer...). Instalační balík má celých 165 MB, což není zrovna málo.
Instalace proběhla vcelku hladce, jen bylo potřeba odpovědět na řadu otázek a nastavit různé věci (má to svůj smysl, viz dále). Program byl nainstalovaný, pln nedočkavosti jsem ho tedy spustil. A už to začalo...
Nejprve přišlo zděšení z výchozího nastavení UI. Někdejší vzdušnost, přehlednost a srozumitelnost se jaksi vytratila, v okně jsem těžce tápal, nemohl jsem najít potřebné věci. Třeba je to jen problém betaverze, který se později vyřeší.
Jako mnohem horší se ale ukázalo řešení konfigurace. Ta se nastavuje hned na několika místech, některá nastavení jsem ale přes veškeré úsilí prostě nenašel - a to hned to nejdůležitější, které se týká poštovního účtu. Prostě to, co jsem nastavil při instalaci, mi zůstalo ukryto a nepřišel jsem na to, jak to změnit. Po půlhodině bloudění, ve kterém mi nepomohla ani nápověda jsem to vzdal. Opět to může být problém betaverze, ale beta 3 už by takové kopance obsahovat neměla. Ještě bych zmínil celkovou pomalost programu, která dost znepříjemňuje práci.
Závěr jsem z toho učinil jediný: tento program prostě používat nebudu. Je nadupán funkcemi, ze kterých většinu nikdy nevyužiji, jeho uživatelské rozhraní je nepřehledné a špatně použitelné, všechny operace trvají dlouho. Aplikace Lotus Notes 7 není mojí volbou.
Tiskni
Sdílej:
Před několika lety jsem pracoval ve firmě, kde se jako poštovní a groupware systém používala kombinace Lotus Notes/Domino.Taky jsem mel to "poteseni".
Už nevím, co to tehdy bylo za verzi, ale pracovalo se s tím výborně a v tehdejší době to nemělo konkurenci. Minulý týden mě napadlo, jak asi tento systém vypadá dnes, a proto jsem se rozhodl vyzkoušet Lotus Notes 7 (což je nejnovější verze, zatím ještě ve stavu BETA). Dočkal jsem se těžkého zklamání.Tady prestavam chapat... To musely byt tedy hodne drevni doby, kdy se s tim pracovalo vyborne. Uz pred cca peti lety se s tim pracovalo katastrofalne. Jakakoliv trivialni operace v tomto klientovi ma logiku tucnaka na Sahare a je uzivatelsky pritulna asi jako instalace LFS.
Nejprve přišlo zděšení z výchozího nastavení UI. Někdejší vzdušnost, přehlednost a srozumitelnost se jaksi vytratila, v okně jsem těžce tápal, nemohl jsem najít potřebné věci. Třeba je to jen problém betaverze, který se později vyřeší.Huh? Vzdusnost, prehlednost a srozumitelnost? A ktera ze verze disponovala temito atributy? Co ja si pamatuju, tak to vzdycky vypadalo jako pexeso zkombinovane s taby z Mozilly a s jakousi amaterskou a zoufale nedodelanou napodobeninou panelu se slozkami v Outlooku.
Jako mnohem horší se ale ukázalo řešení konfigurace. Ta se nastavuje hned na několika místech, některá nastavení jsem ale přes veškeré úsilí prostě nenašel - a to hned to nejdůležitější, které se týká poštovního účtu. Prostě to, co jsem nastavil při instalaci, mi zůstalo ukryto a nepřišel jsem na to, jak to změnit. Po půlhodině bloudění, ve kterém mi nepomohla ani nápověda jsem to vzdal.Nic noveho pod sluncem, nastaveni tohoto produktu by se odjakziva dalo nazvat jako "genuine PITA".
Závěr jsem z toho učinil jediný: tento program prostě používat nebudu. Je nadupán funkcemi, ze kterých většinu nikdy nevyužiji, jeho uživatelské rozhraní je nepřehledné a špatně použitelné, všechny operace trvají dlouho. Aplikace Lotus Notes 7 není mojí volbou.Bingo!
Zdravim,
pro jednu firmu bych mel aktualizovat jejich stranky bezici na webserver Domino 5. Pouzivaji tam Notes a jsou s nimi spokojeni, takze logicky chteji ten produkt vyuzivat.
Zkousel jsem hledat na webu IBM, ale to je za trest (zvlast pro takto staoru verzi) a nejsou mi vlastne ani moc jasne *zaklady* programovani stranek v tomto systemu (jako clovek navykly na PHP a gvim jsem z toho trochu nervozni).
Takze: muzete mi poradit nejakou dokumentaci? Predem dik.