Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Mnozí lidé si nedokáží představit, že by za e-mailovou schránku, webový prostor nebo jiné podobné služby měli platit. Někteří z nich na tyto bezplatné služby často nadávají, jiní jsou spokojeni (často ale jen proto, že nevědí, že mohou mít mnohem víc). Pokud chce člověk něco pro vážné účely (tedy nikoli jen na hraní), služby "zdarma" prostě nemohou vyhovět.
Služby zdarma (ať už e-mail, webhosting, úložný prostor atd.) mají obecně jedinou výhodu - a to právě tu, že člověk nemusí zmenšit svoje peněžní zásoby. Jinak už lze najít jen samé nevýhody. Mezi tyto služby samozřejmě nepočítám takové, které jsou součástí nějaké jiné služby (tedy např. e-mailová schránka od ISP) nebo které nějaká komunita, spolek apod. poskytuje svým členům.
Pokud někdo poskytuje nějaké služby, většinou tak nečiní pro svoji zábavu (i když někdy třeba také), nýbrž proto, aby na tom vydělal. To nemusí být v rozporu s tím, že uživatel služby za ni přímo neplatí (ostatně, za komerční televize nebo rádia se také často přímo neplatí). To samozřejmě přináší uživatelům různé komplikace. Neříkám, že je hloupost bezplatné služby využívat (v mnoha případech plně vyhoví). Čemu ale nerozumím, je poměrně běžný jev, že na tyto služby spoléhají i solidní, dlouhodobě prosperující firmy.
Co tedy vidím jako největší překážky v používání "free" služeb pro vážnější účely:
ejakulejs.cz
sice může vypadat vtipně, ale když pak chce dotyčný dát někomu svou adresu např. kvůli pohovoru u potenciálního zaměstnavatele, už to tak vtipně nevypadá.
Shrnu-li to, dnes rozhodně není důvod používat služby typu free(něco). Jsou dobré na hraní, ale k použití v normálním životě je lepší sáhnout do kapsy a ten malý obnos za placené služby utratit - bude to stát mnohem méně, než většina lidí provolá z mobilního telefonu.
Tiskni
Sdílej: