Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Stránky, jako je například tato, vznikají jako houby po dešti. Někdo je snad považuje za přínosné pro GNU/Linux a free/open-source software, ale podle mého názoru je tomu právě naopak. Mám je za medvědí službu, protože jejich efekt je spíš opačný - odradí případné zájemce od používání svobodného softwaru.
Plně chápu, že leckomu leží v žaludku kampaň Microsoftu s názvem Get the Facts, stejně jako jiné podobné aktivity. Ovšem informace v těchto kampaních prezentované nejsou nepravdivé, jedná se o výběr takových informací, které se pro daný účel hodí (vhodně vybrané případy, volba metodiky výpočtu nákladů apod.). Dokonce si troufám tvrdit, že jsou pravdivější než většina reklam na našem trhu (stačí se chvíli dívat na televizi - každý si může udělat úsudek).
Stejně tak je pochopitelné, že mnoha lidem (včetně mě) vůbec nevoní současný stav na softwarovém trhu. Ale jak jsem již mnohokrát říkal, boj proti zahrnutí browseru (přehrávače médií...) do distribuce operačního systému je nesmyslný, podobně jako třeba snaha zavést povinnost prodávat i počítače bez OS (slovy MS: "nahé počítače"). Situaci to neřeší (narozdíl třeba od povinnosti používat pro komunikaci státní správy s občany pouze plně otevřené datové formáty), jen se zbytečně plýtvají kapacity a státní prostředky, které by se daly použít mnohem účelněji.
Přirozenou reakcí může být také vytváření webů, které se snaží se stavem trhu SW bojovat. Na tom by v zásadě nebylo nic špatného - pokud by ovšem jejich tvůrci postupovali aspoň tak korektně, jako jimi napadané softwarové firmy. Tvrzení bez důkazů (založená jen na subjektivních pocitech, ale vydávaná za pravdy), srovnávání nesrovnatelného, hodnocení podle neznámých kritérií atd. - to všechno jsou věci, které na seriózním webu s takovouto tématikou nemají co pohledávat. A přesto je tam zhusta nacházíme.
Co si myslet třeba o větě: "Nezastíráme, že zde subjektivně klademe důraz na svobodný software (tzv. FOSS), protože má jednak i objektivní přednosti, jednak je vhodné kompenzovat reklamu na komerční software." (GetTheTrueFacts.com)? Nevím jak vy, ale já osobně toto za "pravdivá fakta" nepovažuji, je to pouhé vyjádření názoru. Navíc formou, která je velmi nešťastná.
Zvláště se bojím toho, že právě toto odradí zájemce z firemní oblasti. Ti požadují důvěryhodnost, kvalitu, spolehlivost a nízké náklady. A pokud se dočítají podobné věci, jak mají svobodnému softwaru důvěřovat? Pro srovnání - budí snad důvěru třeba tato nebo tato politická strana?
Proto prosím všechny, kdo mají v úmyslu činit něco takového, aby si to pořádně rozmysleli. A aby případně směřovali své úsilí jinam, třeba do tvorby (vylepšování, lokalizace apod.) kvalitních svobodných programů. Přínos to bude mnohem větší, než když se spustí x-tý militantně naladěný web.
Tiskni
Sdílej:
je nesmyslný, podobně jako třeba snaha zavést povinnost prodávat i počítače bez OSCo je na tom nesmyslného? Vám přijde v pořádku, pokud si musíte s notebookem pořídit i Windows, které nechcete?
Vám přijde v pořádku, pokud si musíte s notebookem pořídit i Windows, které nechcete?Nakupujte tam, kde vam to umozni. Pokud vim, tak neexistuje zadny zakon, ze si musite s pocitacem poridit i Windows. Jina vec je, kdyz je operacni system uctovan zvlast a prodejce neumoznuje nakoupit bez systemu - ovsem tohle je podle me proti nejakemu obchodnimu zakoniku, tusim. Kdyz je system a bez systemu stejna cena, muzete si system svobodne smazat :P Kdyz je comp se systemem levnejsi nez jinde bez systemu, tak ... to je "realita" ;)