Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Stránky, jako je například tato, vznikají jako houby po dešti. Někdo je snad považuje za přínosné pro GNU/Linux a free/open-source software, ale podle mého názoru je tomu právě naopak. Mám je za medvědí službu, protože jejich efekt je spíš opačný - odradí případné zájemce od používání svobodného softwaru.
Plně chápu, že leckomu leží v žaludku kampaň Microsoftu s názvem Get the Facts, stejně jako jiné podobné aktivity. Ovšem informace v těchto kampaních prezentované nejsou nepravdivé, jedná se o výběr takových informací, které se pro daný účel hodí (vhodně vybrané případy, volba metodiky výpočtu nákladů apod.). Dokonce si troufám tvrdit, že jsou pravdivější než většina reklam na našem trhu (stačí se chvíli dívat na televizi - každý si může udělat úsudek).
Stejně tak je pochopitelné, že mnoha lidem (včetně mě) vůbec nevoní současný stav na softwarovém trhu. Ale jak jsem již mnohokrát říkal, boj proti zahrnutí browseru (přehrávače médií...) do distribuce operačního systému je nesmyslný, podobně jako třeba snaha zavést povinnost prodávat i počítače bez OS (slovy MS: "nahé počítače"). Situaci to neřeší (narozdíl třeba od povinnosti používat pro komunikaci státní správy s občany pouze plně otevřené datové formáty), jen se zbytečně plýtvají kapacity a státní prostředky, které by se daly použít mnohem účelněji.
Přirozenou reakcí může být také vytváření webů, které se snaží se stavem trhu SW bojovat. Na tom by v zásadě nebylo nic špatného - pokud by ovšem jejich tvůrci postupovali aspoň tak korektně, jako jimi napadané softwarové firmy. Tvrzení bez důkazů (založená jen na subjektivních pocitech, ale vydávaná za pravdy), srovnávání nesrovnatelného, hodnocení podle neznámých kritérií atd. - to všechno jsou věci, které na seriózním webu s takovouto tématikou nemají co pohledávat. A přesto je tam zhusta nacházíme.
Co si myslet třeba o větě: "Nezastíráme, že zde subjektivně klademe důraz na svobodný software (tzv. FOSS), protože má jednak i objektivní přednosti, jednak je vhodné kompenzovat reklamu na komerční software." (GetTheTrueFacts.com)? Nevím jak vy, ale já osobně toto za "pravdivá fakta" nepovažuji, je to pouhé vyjádření názoru. Navíc formou, která je velmi nešťastná.
Zvláště se bojím toho, že právě toto odradí zájemce z firemní oblasti. Ti požadují důvěryhodnost, kvalitu, spolehlivost a nízké náklady. A pokud se dočítají podobné věci, jak mají svobodnému softwaru důvěřovat? Pro srovnání - budí snad důvěru třeba tato nebo tato politická strana?
Proto prosím všechny, kdo mají v úmyslu činit něco takového, aby si to pořádně rozmysleli. A aby případně směřovali své úsilí jinam, třeba do tvorby (vylepšování, lokalizace apod.) kvalitních svobodných programů. Přínos to bude mnohem větší, než když se spustí x-tý militantně naladěný web.
Tiskni
Sdílej:
je nesmyslný, podobně jako třeba snaha zavést povinnost prodávat i počítače bez OSCo je na tom nesmyslného? Vám přijde v pořádku, pokud si musíte s notebookem pořídit i Windows, které nechcete?
Vám přijde v pořádku, pokud si musíte s notebookem pořídit i Windows, které nechcete?Nakupujte tam, kde vam to umozni. Pokud vim, tak neexistuje zadny zakon, ze si musite s pocitacem poridit i Windows. Jina vec je, kdyz je operacni system uctovan zvlast a prodejce neumoznuje nakoupit bez systemu - ovsem tohle je podle me proti nejakemu obchodnimu zakoniku, tusim. Kdyz je system a bez systemu stejna cena, muzete si system svobodne smazat :P Kdyz je comp se systemem levnejsi nez jinde bez systemu, tak ... to je "realita" ;)