Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Wildfire je server pro nejlepší IM, tedy XMPP/Jabber. Je napsán v Javě, šířen mj. pod GPL, je prakticky plug&play a spravuje se pohodlně přes webové rozhraní (možno používat i SSL). Má ovšem jednu nevýhodu - doplňků pro něj je málo a nejsou mezi nimi žádné tzv. transporty (brány do jiných služeb). Ovšem nic není ztraceno, cesta existuje - a není složitá.
Ideální by samozřejmě bylo, aby se podobné věci řešily standardní cestou, tedy v tomto případě doplňkem pro Wildfire. Bohužel, i když jsou takové doplňky údajně v plánu, zatím jsme se jich nedočkali. Vzhledem ke GPL licenci by sice neměl být až takový problém, aby je napsal někdo jiný, ale nikdo se do toho nehrne. Proto v tuto chvíli musíme sáhnout po jiném řešení.
Pro další postup předpokládám, že je v systému nainstalován a spuštěn server Wildfire. Nyní je potřeba udělat tyto kroky:
/opt
) balík PyICQ-t. Podobné implementace existují i pro další IM sítě, ale u nás to asi nemá moc význam.config_example.xml
na config.xml
. Ten pak upravit podle potřeby (doména apod.). Port nastavte ten, který je nastaven ve Wildfire (implicitně 10015). Pokud nemáte nainstalovánu knihovnu Python Imaging Library, musíte aktivovat tag <disableAvatars />
. Můžete také zapnout webové administrační rozhraní, pokud ho chcete používat. Jako heslo (secret) nastavte pochopitelně to, které je (nebo bude) pro tento účel nastaveno na Wildfire.PyICQt.py
umístěný adresáři PyICT-t. Automatizované spuštění můžete vyřešit způsobem odpovídajícím konkrétní distribuci GNU/Linuxu.Je to sice krkolomné řešení, ale funguje. A do okamžiku, než bude k dispozici plnohodnotná cesta (nebo než všichni pochopí, která IM síť je nejlepší), ho lze bez problémů využívat.
Tiskni
Sdílej:
nebo než všichni pochopí, která IM síť je nejlepšíTo se mi líbí, co zkusit pozitivní google bombu na jabber, než negativní proti icq?
protože z pohledu většiny lidí (v ČR) se IM = ICQA podobně pro většinu lidí e-mail = Seznam