Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
kazdy asi vi, ze Šemík je bajny kun, objevujici ve starych povestech ceskych. mene zname je, ze schemik je taky bajny interpreter jazyka scheme podporujici implicitne paralelni vyhodnocovani.
jelikoz jsem sem uz vic nez rok o schemikovi nic nepsal, mohlo by se nekomu zdat, ze z nej je uz jen zdechlina a byl pochovan nekde u neumetel. opak je pravdou... schemik zije blaze a prosperuje....
jelikoz v blizke dobe vyjde drobne povidani o schemikovi i ve sborniku ACM, udelal jsem pro tento projekt regulerni stranky na sourceforgi a vydal prvni release.
k sestaveni je potreba par beznych knihoven a nastroju. jmenovite to je boehmuv garbage collector, glib2, flex, bison a scons.
u toho posledniho nastroje se zastavim. pri kompilaci je napriklad nutne spravne rozpoznat jaka je v systemu verze garbage collectoru a podle toho nastavit prepinace. puvodni plan, pouzit pro detekci autotools jsem zavrhl. neco tak priserneho jsem uz opravdu dlouho nevidel... a zacal jsem hledat nejakou inteligentnejsi alternativu ... scons me prislo naprosto genialni. behem dvou hodin se mne to podarilo donutit delat vsechno, co jsem chtel. coz o autotools neslo rict ani po dvou dnech stelovani. a jelikoz scons doporucuje i E.S.Raymond, volba byla jasna....
k sestaveni tedy zadejte v shellu: ,,scons'' a program se sestavi. projistotu je pribaleny jeste klasicky makefile, ale ten je nastaveny na to, aby se program skompiloval i za cenu, ze bude degradovany vykon.
schemik spustite:
./schemik -t 0
-- jednovlaknovy rezim
./schemik -t 5
-- schemik bude pouzivat 5 vlaken
./schemik -t 10 -s scm/fib30.scm
-- spocita 30 fib. cislo pomoci deseti vlaken a skocni
./schemik -t 10 -c "(define (fib x) (if (< x 3) 1 (+ (fib (- x 1)) (fib (- x 2))))) (display (fib 33))"
-- spocita 33 fib. cislo a skonci
misto obligatnich screenshotu pridam jen dva grafy ukazujici, jak schemik dokaze skalovat na takovem beznem pocitaci---osmijadrovem UltraSparcu T1 (Niagara). pokud by nekoho zajimalo srovnani s ostatnimi interpretry, tak jej najde tady na konci stranky.
Tiskni
Sdílej:
Checking for C library gc... no Did not find libgc or gc/gc.h, exiting!Předpokládám, že se snaží přeložit testovací program oproti
/usr/lib
a já nejsem schopný ho přesvědčit, aby používal lib64
. Ani podle dokumentace a hledání na webu jsem na nic nepřišel. A debugovat scons, jak se snaží přeložit testovací program, je skoro nemožné. V tomto jsou autotools přímočarejší.
V tom porovnání jsou některé položky s hvězdičkou a chybí u nich (nenašel jsem) legenda.
Tom
Udělal jsem balíček pro Gentoo (přikládám) založený na makefilu a mám pár balíčkovacích komentářů:
Místo gcc je lepší použít impicitní proměnnou $(CC) (vizte sedový skript v ebuildu).
Optimalizační a ladicí volby (-g -02) byste mohl vyhodit do samostatné proměnné.
GCC hrozí, tak to přeposílám vám:
* QA Notice: Package has poor programming practices which may compile * fine but exhibit random runtime failures. * scheme.tab.c:1313: warning: implicit declaration of function ‘yylex’ * scheme.tab.c:1563: warning: implicit declaration of function ‘yyerror’ * scheme.tab.c:1313: warning: implicit declaration of function ‘yylex’ * scheme.tab.c:1563: warning: implicit declaration of function ‘yyerror’ * lex.yy.c:1549: warning: implicit declaration of function ‘fileno’ * lex.yy.c:1549: warning: implicit declaration of function ‘fileno’ * functions.c:403: warning: implicit declaration of function ‘usleep’ * schemik.c:196: warning: implicit declaration of function ‘readlink’
Taky jste mohl napsat, že kompilace pomocí GCC na i686 sežere 116 MB ;)
Ostatně nechápu, k čemu tady jsou, pokud se pamatuju, můj ručně psaný parser Lispu měl v Object Pascalu (Delphi 6) asi 100 řádek…no... to jsou zase spis historicke duvody... napsat to rucne by bylo asi trivialni... jenomze, kdyz jsem ten program zacinal, tak jsem potreboval rychle udelat prevod z textove reprezentace do interni reprezentace... tak jsem to narychlo sesmolil ve flexu a bisonu... no a jelikoz to vsechno funguje (jakz takz) tak se mi do toho uz nechce hrabat... ale je mozne, ze to casem uplne vyhodim... ted mam ve fronte mnohem zajimavejsi ukoly...
Místo gcc je lepší použít impicitní proměnnou $(CC) (vizte sedový skript v ebuildu).to uz jsem si tolikrat rikal, ze to mam opravit a nikdy se na to nedostalo. ok. upravim.
GCC hrozí, tak to přeposílám vámo tom vim... to bohuzel dela bison... jak psal nekdo o neco niz...
Taky jste mohl napsat, že kompilace pomocí GCC na i686 sežere 116 MB ;)hee! vezne?! to jsem ani netusil... no, ono je to zpusobene asi tim, ze v jedne casti agresivne inlinuju obrovske funkce. ta cast je zrala na prepsani... jenomze alternativou ke zmeti inlinovanych funkci by byla zmet goto... tak se do toho moc nehrnu. :-]]
jenomze alternativou ke zmeti inlinovanych funkci by byla zmet goto... tak se do toho moc nehrnu. :-]]
<joke>
By to pak vypadalo jak Linux </joke>
Neznam vetsi peklo nez pri balickovani programovat regulerni python...toto povazuju naopak za naprosto ultimatni vlastnost... narozdil od autotools je to relativne rozumny jazyk a neni to jen zmet m4 a shellu... ja jsem narazil na nasledujici potize: + neprisel jsem na to, jak tomu cistym zpusobem vnutit treba parameter -O3 (neustale to trvalo na -O2) + korektni detekce readline se vsemi zavislostmi byla taky pekny orisek + hromada ,,zbytecnych'' souboru v hlavnim adresari... v adresari s programem chci mit zdrojaky a ne tuny pomocnych souboru + nenasel jsem zpusob, aby se mi do config.h zapisovaly vlastni nazvy symbolu. netvrdim, ze to to autotools nezvladnou, ale proste na reseni takovych problemu nemam moc cas... takze jsem sahnul po scons, coz je pro me v soucasne dobe naprosto vyhovujici nastroj
Toto tvrzeni me docela zaujalo, delali jste nejakou formalni verifikaci, nebo je to zalozeno na tom ze jste zatim nenarazili na problem?formalni verifikaci primo ne, ale mame formalne popsany evaluacni model (operacni semantiku), ze ktereho to tvrzeni primo vyplyva. samozrejme ten program prosel tisicema testu... ona je to docela sranda delat takovy program. uz nekolikrat se mi stalo, ze tam byla chyba, ktera se projevovala v jednom pripade ze sta... v takovem pripade debugery selhavaji a je potreba tu chybu hledat rucni analyzou kodu... tak snad to funguje... ;-]
Jinak projektu drzim palce, sice sam osobne to asi hnedtak nevyuziju, ale vypada to zajimave...diky. v soucasne dobe se to na produkcni uziti hodi jenom trochu... ted je to spis takova hracka, kde si zkousim ruzne veci a napady.