Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Tiskni
Sdílej:
gpedit.msc
, nebo přes MMC konzoli.
Pokiaľ viem, tak ďaleko od pravdy nie je. Na rozdiel od linuxového spôsobu (prakticky všade textová konfigurácia a až nad tým GUI) je vo win kopa veci len v GUI a na ich dávkové spracovanie treba často externé utility. Tak to teda aspoň bolo za dôb 98 a XP, odvtedy som ten systém nevidel, ale silno pochybujem, že sa zmenil k lepšiemu.
Lenže prístup k informáciam je na správe počítače to úplne najdôležitejšie (a nielen tam, ale aj všelikde inde). Ak ich máte, tak ste boh. Ak nie, tak môžete experimentovať, ale bude Vám to oproti človeku s informáciami trvať 10x dlhšie a navyše s neistým výsledkom. Presne z toho dôvodu je Linux o toľko lepší než Win (z hľadiska správcu samozrejme, nie používateľa -- toho to nezaujíma).
To je samozrejme všetko pravda, ale nič to nemení na tom, že windows proste nie sú nastavovaniu veľmi naklonené Jedna z vecí, čo si pamätám z minulosti bolo napríklad rozloženie klávesnice. V linuxe si napíšem jeden súbor a je hotovo. Vo windowse sa mi nepodarilo vôbec zistiť jak na to, s výnimkou jednej utility, kde sa to dalo (dosť nepríjemným spôsobom) naklikať. Možno som len zle hľadal, ale pointa je, že ten systém je veľmi nepriateľský používateľom, ktorí sú rozmaznaní linuxom. Na druhej viem, že sa toho dá nastaviť ďaleko viac, než sa bežne tvrdí (keď sa človek orientuje v registroch, vo všetkých tých control panel nastavovačkách a tak)
zabezpečit pracovní stanice, na kterých je Windows.Neřešitelné. To byl smz takový rýp. Určitě to jde, ale určitě to nepůjde přes nějaké gpedit. Tedy pokud slovo zabezpečit chápeme stejně.
tak jim jen trochu ohranicit pole fungovani a nedovolit jim z toho udelalt "svuj" pocitac plny her a ICQ nesmysluAch jo. A co ty chudáci děcka tam tak asi budou jiného dělat? Kdyby tam byl Pidigin a Quake 3 Arena(nebo co dneska letí…asi nějaké CoDčka) už od začátku, tak to nikdo nebude zasírat svými ICQ a svými hrami, ne?
si do počítače natahají různý spyware, wormy apd. , které se mají šanci s admin právy lépe zažrat.Na MIT se to v dávných dobách řešilo tak, že na školní počítače bylo zakázáno instalovat jakýkoliv soft, ke kterému nebyl dostupný zdrojový kód.