Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Tak jsme včera jsme s kámošema měli u pivka nostalgickou chvilku, a vzpomínali jak šel náš computerový čas. Od počátků na "gumákách", přes první oťuky na PC, atd.. Z šera zapomění opět vystoupily heroické kousky při testování software čmajznutého z nejrůznějších zdrojů na super ultra výkonných strojích 386 a 486 a fascinace první vlnou Pentia.
Mimoděk jsem si na to vzpoměl, když jsem dnes na rootu.cz zahlédnul článek na věčné téma "informatika a učitelé". Diskuze, která ho provází, je jako obvykle především přehlídkou bezmocného vzteku a dílčích úspěchů, tak jsem si řekl že svůj stesk si raději vyleji sem.
Jsem obyvatel země, Evropan, Čech státní příslušností, moravskoslezského původu. Stále častěji se setkávám nejenom na tomto webu s počítačovým nacionalismem. Kdo je vlastně takový počítačový nácek?!
Pro nacionalistu je to jasné. Neuznává totiž - Nic než národ! => v našich zemích tak mají nejspíš na mysli asi ten český. S trochou fantazie se dá říct, že v našem počítačovém světě je několik kontinentů - MacOS, Windows, naše Linuxová Evropa ;-) a další.. Jednotlivé distribuce lze pak považovat za obdobu jazykových skupin obyvatel Evropy a jejich verze za místní nářečí.
V tomto kontextu se dá přeložit úvodní věta takto: Jsem uživatel Linuxu, a používám Debian sid + experimental. A počítačový nácek je každý kdo není schopen překročit rámec své vlastní distribuce!