V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Jsem obyvatel země, Evropan, Čech státní příslušností, moravskoslezského původu. Stále častěji se setkávám nejenom na tomto webu s počítačovým nacionalismem. Kdo je vlastně takový počítačový nácek?!
Pro nacionalistu je to jasné. Neuznává totiž - Nic než národ! => v našich zemích tak mají nejspíš na mysli asi ten český. S trochou fantazie se dá říct, že v našem počítačovém světě je několik kontinentů - MacOS, Windows, naše Linuxová Evropa a další.. Jednotlivé distribuce lze pak považovat za obdobu jazykových skupin obyvatel Evropy a jejich verze za místní nářečí.
V tomto kontextu se dá přeložit úvodní věta takto: Jsem uživatel Linuxu, a používám Debian sid + experimental. A počítačový nácek je každý kdo není schopen překročit rámec své vlastní distribuce!
Tiskni
Sdílej:
Takový vedoucí je dost malér.
Příliš často vnímáme jiný názor jako útok na sebe. Se svým názorem se ztotožníme a bráníme pak zástupně sebe. V nějaký míře to postihne snad každýho (mne také, jak jinak).
No a pak ty mindráky a potřeba někam patřit a za tu svoji skupinu bojovat. Ale tohle poslední už jsou spíš ti fotbaloví cvoci. To se snad počítačů zas tak netýká.
Nečetl jste dostatečně pozorně, stejně jako prvnímu přispěvateli vám poněkud unikl ten rámec věci (asi stejně jako uniká tzv. národovcům). Etch, sid, Hoary, Dapper, Mandriva 2005, Mandriva 2006 atp... to jsou jen lokální nářečí v rámci jazykových skupin (Debian, Ubuntu, Mandriva,..) které se navíc ještě prolínají - asi tak jako Čeština se Slovenštinou, v případě Ubuntu a Debianu.
Ta drobná, leč podstatná nuance národovectví je v tom, že někdo začne vymezovat kdo je a kdo není příslušníkem nějakého skupiny (národa, náboženství,...). Typický příklad. Potomci smíšených manželství? Dědí národnost po matce či po otci?
Osobně se považuji za tzv. lokálpatriota, tj. s citovou vazbou nikoliv na nějaký "národ" k němuž papírově přísluším, ale místu kde se cítím dobře. Nikde tím není řečeno že bych nemohl takto přilnout k jinému místu, jinde na zemi.
Fakt, kdykoli se někdo dušuje, že už rok neviděl spadnout Windows, obvykle mi stačí pár minut (ne, opravdu se o to nesnažím), abych mu to ukázal.Když jsem si na to stěžoval, tak nejrozumnější vysvětlení bylo takové, že se k Windows podvědomně chovám jako k Linuxu. Prostě na ně kladu stejné nároky, jako na můj primární systém a ony to nezvládnou. I když včera jsem je úspěšně nainstaloval a po 2 hodinách instalací programů se na tom dalo něco udělat
sudo
? Protože explore2fs
mi jede pouze pod Administrátorem a mě nebaví pořád přepínat uživatele. Jediné, na co jsem přišel je, že to můžu spustit pod jiným uživatelem, ale to po mě chce pořád heslo.
BTW: pokud si to někdo ze znalejších přečte, nemá Windows něco jako sudo
?
sudo
v cygwinu?
runas
lsrunas
lsrunase