Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Jsem obyvatel země, Evropan, Čech státní příslušností, moravskoslezského původu. Stále častěji se setkávám nejenom na tomto webu s počítačovým nacionalismem. Kdo je vlastně takový počítačový nácek?!
Pro nacionalistu je to jasné. Neuznává totiž - Nic než národ! => v našich zemích tak mají nejspíš na mysli asi ten český. S trochou fantazie se dá říct, že v našem počítačovém světě je několik kontinentů - MacOS, Windows, naše Linuxová Evropa a další.. Jednotlivé distribuce lze pak považovat za obdobu jazykových skupin obyvatel Evropy a jejich verze za místní nářečí.
V tomto kontextu se dá přeložit úvodní věta takto: Jsem uživatel Linuxu, a používám Debian sid + experimental. A počítačový nácek je každý kdo není schopen překročit rámec své vlastní distribuce!
Tiskni
Sdílej:
Takový vedoucí je dost malér.
Příliš často vnímáme jiný názor jako útok na sebe. Se svým názorem se ztotožníme a bráníme pak zástupně sebe. V nějaký míře to postihne snad každýho (mne také, jak jinak).
No a pak ty mindráky a potřeba někam patřit a za tu svoji skupinu bojovat. Ale tohle poslední už jsou spíš ti fotbaloví cvoci. To se snad počítačů zas tak netýká.
Nečetl jste dostatečně pozorně, stejně jako prvnímu přispěvateli vám poněkud unikl ten rámec věci (asi stejně jako uniká tzv. národovcům). Etch, sid, Hoary, Dapper, Mandriva 2005, Mandriva 2006 atp... to jsou jen lokální nářečí v rámci jazykových skupin (Debian, Ubuntu, Mandriva,..) které se navíc ještě prolínají - asi tak jako Čeština se Slovenštinou, v případě Ubuntu a Debianu.
Ta drobná, leč podstatná nuance národovectví je v tom, že někdo začne vymezovat kdo je a kdo není příslušníkem nějakého skupiny (národa, náboženství,...). Typický příklad. Potomci smíšených manželství? Dědí národnost po matce či po otci?
Osobně se považuji za tzv. lokálpatriota, tj. s citovou vazbou nikoliv na nějaký "národ" k němuž papírově přísluším, ale místu kde se cítím dobře. Nikde tím není řečeno že bych nemohl takto přilnout k jinému místu, jinde na zemi.
Fakt, kdykoli se někdo dušuje, že už rok neviděl spadnout Windows, obvykle mi stačí pár minut (ne, opravdu se o to nesnažím), abych mu to ukázal.Když jsem si na to stěžoval, tak nejrozumnější vysvětlení bylo takové, že se k Windows podvědomně chovám jako k Linuxu. Prostě na ně kladu stejné nároky, jako na můj primární systém a ony to nezvládnou. I když včera jsem je úspěšně nainstaloval a po 2 hodinách instalací programů se na tom dalo něco udělat
sudo
? Protože explore2fs
mi jede pouze pod Administrátorem a mě nebaví pořád přepínat uživatele. Jediné, na co jsem přišel je, že to můžu spustit pod jiným uživatelem, ale to po mě chce pořád heslo.
BTW: pokud si to někdo ze znalejších přečte, nemá Windows něco jako sudo
?
sudo
v cygwinu?
runas
lsrunas
lsrunase