Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
Dlouho (a zatím marně) jsem hledal linuxovou variantu editoru Ultraedit ale časem jsem si zvyk. Nakonec jsem své nároky zredukoval na to, aby se ten editor nespouštěl moc dlouho, uměl si poradit i s velkými soubory, měl zvýrazňování syntaxe a podporoval taby.
Opravdu dobře se mi pracuje s neditem
, jenže ten nepracuje s unicode, tak ho používám jen na rychlé úpravy a pro práci s velkými soubory, když si testuji regulární výrazy atp. Pro vlastní psaní skriptů jsem si nějaký čas vystačil s geditem, jenže mi vadilo že neměl zvýrazňování syntaxe, které by mi vyhovovalo a přišel mi i docela pomalý.
A tak jednoho dne pohár trpělivosti přetekl a poohlédnul jsem se ve své distribuci (Debian) po jiném editoru. Protože používám XFCE tak jsem hledal editor založený na GTK2 co by nevyžadoval gnome - a tak jsem "objevil" Geany. Ultraedit umí z kódu "vykuchat" funkce a právě tohle Geany umí také, dokonce i pro shellové skripty. Krom toho se docela svižně spouští a pamatuje si naposled otevřené soubory.
Geany má samozřejmě i nějaké své mouchy - kupř. mi moc nesedlo to jak integruje terminál, ale nešť. Překvapilo mne že v diskuzi pod zápisem v čem kdo píše weby jej nikdo nezná.
Tiskni
Sdílej:
Balík gvim je virtuální balík poskytovaný: vim-tcl 1:7.0-094+1 vim-ruby 1:7.0-094+1 vim-python 1:7.0-094+1 vim-perl 1:7.0-094+1 vim-lesstif 1:7.0-094+1 vim-gtk 1:7.0-094+1 vim-gnome 1:7.0-094+1 vim-full 1:7.0-094+1 Měli byste explicitně vybrat jeden k instalaci.Když není zbytí, tak používám normální konzolové
vi
ale jinak mi moc nevyhovuje. U geany prostě ráno kliknu, otevře se mi vše na čem dělám. Na konzolích to testuju a když jdu domů tak to prostě jedním klikem zaklapnu a jdu.
You have opened too many files. There is a limit of 25 concurrent open files.
.
src/geany.h
.