Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Teda s vaší možná ne ale s tou naší určitě. A vlastně když to vezmu kolem a kolem je jedno je-li tím myšlena má máti, nebo naše mamča. Obě jsou ženské, zcela neschopné pochopit muže a jejich motivaci.
Člověk by si řekl. Taková blbost. Nicméně u nás doma zuří tichý boj na mnoha drobných frontách, ale to snad asi vždy a všude. A jedna z bitevních linií se vine výchovou našeho Bobšínka.
Zanedlouho bude mít své 3 narozeniny. Miluje LEGO a hrozně hezky si s ním už hraje. Své první "autíčko legove" (jak říká) dostal v roce a půl na své druhé vánoce. Byl to z mé strany takový test. Jestli ho zaujme jinak než coby potrava. Propašoval jsem mu ho mezi dárky - nebylo moc drahé a tak uniklo pozornosti naší spořivé mamky, která prosadila dřevěný vláček.
Ten však u Quida těžce propadnul. Dřevěné koleje šly do sebe ztuha a vagonky neustále sjížděly z kolejí. Zato zabodoval konkurenční vláček (WADER) od dědečka (mého otce). Sice plastový, zato neskutečně odolný. Tudíž na další vánoce již bylo jasno. Přikoupily se další koleje, autíčka a mašinky. Ovšem Bobšínek si napsal "žežíškovi" o garáž. Trochu pozdě. Protože "žežíšek" mamka má ve zvyku nakupovat s předstihem a dárky pak do vánoc šudlit ve skříni. A to je náš kámen úrazu.
Zásadním nedostatkem vláčku byl nedostatek panáčků a malá možnost rozvíjet tvořivou fantazii. LEGO poznenáhlu začalo dominovat a listování katalogem patří k důležité nočníkové literatuře. Takže naše mamča již déle nemohla přehlížet po čem Bobšínovo srdce touží. V Intersparu zahlídla ve slevě několik legových kopálistů, cinkla mi jestli je má koupit (pochopitelně jsem souhlasil) a za nějakou směšnou částku koupila.
A tady se rozhořel nový válečný konflikt. Protože pro ni byla tímto narozeninová dávka lega naplněna, zatímco pro mě ne. Jak bych také coby milující otec mohl ignorovat toužebný Quidův pohled na policejní loď. Takže válečná linie jde mezi názorem mým - dát mu to vše najednou. A názorem naší mamči, dávat mu to při různých příležitostech postupně.
Na rozdíl od ní možnost své důvody uvést. Takže.. jsem toho názoru že věci se mají dávat v pravý čas a klidně i najednou, pokud to bude mít maximální účinek. V dětství mne podobný přístup (budeme mu to dávat postupně) silně iritoval a většinou mne pak takový dárek zastihnul v čase, kdy už jsem o něj vůbec nestál, protože ho nahradily jiné zájmy.
Poznámka zcela mimo mísu: Také vám přijde dnes abclinuxu nějak zbržděný?
Tiskni
Sdílej:
A také chci dát Bobšínovi do rukou maximum prostředků pro další vývoj jeho fantazie..... a své taky, že jo?
Máš pravdu ! Rozhodně všechno najednou a ne žádné "příště dostaneš ..."
Dodneška nevím, koho z mých rodičů napadlo, dát mi pod vánoční stromek papírek, že "příští rok Ti Ježíšek přinese kolo". Bylo mi asi 12. Výsledkem bylo, že jsem byl zklamanej, že jsem ho nedostal letos.
Tak tak Merkur je super, byla to má nejoblíbenější stavebnice.
Lego je sice taky fajn, ale podle mě jen takové ty obecné sady s kostkama, ze kterých se dá stavět podle vlastní fantazie. Ty různé tematické, ze kterých člově postaví jen jednu konkrétní věc svému dítěti tedy rozhodně kupovat nebudu.