Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Prodejným holkám naší politiky, slova jako loyalita a skrupule nic neříkají, přitom je vyžadují od nás coby zaměstnanců, co za mrzkou mzdu z obavy o své živobytí mnohdy potlačují své nejlepší vědomí a svědomí.
Loyalita vůči firmě či úřadu je pro mne základním kamenem pracovně právního vztahu. Loayální zaměstnanec nikdy nepodrazí svého šéfa a nikdy nevynese interní informace z firmy. Porušit loayalitu vůči firmě kvůli osobním neshodám, či malému platu považuji za mrzké.
Loyalita má však také své meze. Nárok na ni nemá ten, kdo svými kroky poškozuje klienty a dobré jméno firmy. Jak si lze najít ve slovníku - to cizí slovo znamená především věrnost a souhlasný postoj. Jak by mohl někdo tohle chtít po někom, kdo v sobě má vůči klientům skrupule? Jinými slovy pochyby o prospěchu klienta, rozpaky nad morálkou učiněného kroku, či jiné ohledy vůči klientovi.
Aplikováno na náš reálný příklad. Úřad je instituce která má zastupovat zájmy občanů. Ve chvíli kdy jde proti těmto zájmům má veškerá loyalita vůči němu končí. Bohužel je dost úředníků co si pojem loayalita pletou s rektálním alpinismem a vůbec si nepřipouští, že úřad je především služba občanům. Takoví se s oblibou schovávají za zákony a neudělají ani o chlup víc než k čemu je zavazuje zákon.
Podotýkám, že obecní úřad, je pouhý golem, jemuž šém vložilo volené zastupitelstvo. Bez jeho rozhodnutí nemůže dělat nic. Možná vybavíte filmy Císařův pekař a Pekařův císař. Golem neřeší správnost svého počínání, koná podle toho jak mu přikázal ten kdo mu šém vložil.
Nadávání na úřad jako takový je zcela zcestné. To hlupáci co vložili šém si je zasluhují. Bohužel, tahle země má tak skvělé zákony, že za hloupost hloupých pykají všichni. Zvolení zástupci jsou takřka neomezenými a nepostižitelnými vládci nad úřady. Není nad nimi nic co by udrželo jejich zpupnost u země. Za minulého režimu, měli nad sebou alespoň Damoklův meč všemocné strany. Posledním návrhu v poslanecké sněmovně, budou navíc nepostižitelní za své eventuální lumpárny a zlotřilosti i do budoucna. Pochybuji že by o imunitu stál někdo čistý jako lilium.
Prostě tahle země si pouze hraje na demokracii. Zastupitelská demokracie není demokracie. Plebs se v ní pinoží za denním chlebem a jeho jediným právem je vybrat si která z loupeživých tlup bude zneužívat plodů jeho práce a hlouposti.
Změna k lepšímu prakticky možná není. Není síly, která by překonala převahu morálně slabých a každé hejno uklove bílé vrány dřív než docílí nějaké změny. Zpytujte sami sebe a své postoje při posledních kauzách, které hýbaly českou politikou. Kdo byl odejit a kvůli čemu. Jaká špína byla nakydána a přesto že podle soudu neprávem - všichni si vydechli. Osina je ze zadku pryč. Zcela jasný signál do budoucna: Takhle se povede všem co by nám do toho chtěli šťourat!
Žongluje se s čísly a tak vyrábí iluze prosperity. Peníze se v rozpočtu točí. A čím víc se jich točí, tím jsou větší provize. Vyprodává se zběsile kde co a přitom se hovoří o prosperitě a růstu. Když máme tak skvělou ekonomiku, proč žebráme o Evropské peníze?!
O tom jsem však nakonec psát nechtěl. Jsme ostatně na serveru věnovaném linuxu. Takže pokud jste to dočetli až sem, tak mám jen malý dotaz: Kolik z vás napsalo na váš obecní úřad dotaz, zda používá na svých desktopech linux, a pokud ne, tak proč? A taky se nezapomeňte zeptat, kolik peněz na údržbu a provoz své počítačové sítě ročně vynakládají. Kolik se platí za support a za licence. A kdo jim zajišťuje servis. Podle mne jsou ze zákona povinni vám na tyto otázky odpovědět.
Tiskni
Sdílej:
A co pro změnu vede vás k počešťování cizích slov za každou cenu?Za každou cenu určitě ne, ale "loyalita" není podle mého názoru zrovna dobrý příklad k nepočešťování.
Loyalita má však také své meze. Nárok na ni nemá ten, kdo svými kroky poškozuje klienty a dobré jméno firmy. Jak si lze najít ve slovníku - to cizí slovo znamená především věrnost a souhlasný postoj. Jak by mohl někdo tohle chtít po někom, kdo v sobě má vůči klientům skrupule? Jinými slovy pochyby o prospěchu klienta, rozpaky nad morálkou učiněného kroku, či jiné ohledy vůči klientovi.
Chápu to správně tak, že loayalitu stavíš nad morálku? To by mělo být naopak ne? Člověk by neměl dělat to, co považuje za nemorální a neměl by k tomu býti nucen. Natož pak něčím tak pochybným jako je loayalita.