Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Inu jak se říká - stokrát opakovaná lež se nakonec stává pravdou.
Na webu Hospodářských novin se objevil článek Velký úklid po éře ministra Drábka: stát ušetří stamiliony a v něm následující věta:
..Protože Šiškovy dodatky později zrušil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, muselo ministerstvo vrátit výplatu dávek společnosti OKsystem, která tuhle službu poskytovala od 90. let...
Jenže společnost OK System nerozjížděla tuhle službu v 90.-tých letech, jak uvádí článek, ale až v září 2006. 5. září 2006 proběhl "Seminář informatiků IS Hmotné nouze a Sociálních služeb" v Hradci Králové, na kterém byli IT pracovníci s jejich aplikací seznámeni a kde já byl rovněž přítomen za ÚMOB Ostrava-Jih. Řešil jsem pak s nimi problémy spojené s provozem aplikací OKnouze a OKdavky v prostředí CITRIXu, takže na rozdíl od novinářů to vím přesně.
Zmínil jsem se tady o tom několikrát jak v blogu, tak naposled v diskuzi 7.3.2014
Mimochodem, o tom jak bylo řešení od OKSystem výhodné, jsem tady také napsal - již 24.7.2006. Systém pro vyplacení 14 miliard sociálních dávek ročně od OK System měl stát (tehdy) 8 miliard - také ročně. Takže ten hon na Drábka, který chtěl pořídit nový systém za pouhých 1,6 miliard se mi jeví poněkud nepatřičný.
Tiskni
Sdílej:
Asi by nebylo od veci odzdrojovat, kolik staly systemy od OK Systems a doplnit aspon zbezne srovnani zajistovane agendy.Člověče, ty jsi silně naivní. Ti co konkrétní čísla znají mají moc dobrý důvod aby je ven nepouštěli. Ta čísla která padla zazněla per huba a nebýt toho, že jsem je tenkrát uvedl do toho blogpostu, tak bych je už také nedohledal. Stejně, jako článek Hillary Clintonové, ve kterém se těsně před tím, než vypukly nepokoje na Ukrajině vyjádřila, že není možné, aby většinu nerostný zdrojů na asijském kontinentu mělo pod placem Rusko. Bohužel mě tehdy nenapadlo si ho pro jistotu uložit. Ten článek totiž během několika hodin beze stopy zmizel.
Ti co konkrétní čísla znají mají moc dobrý důvod aby je ven nepouštěli. Ta čísla která padla zazněla per hubaTa čísla se dají porovnat třeba s obratem ve zveřejněné výroční zprávě, abyste zjistil, že jsou úplně špatně. Navíc ta tajná čísla jsou tak tajná, až jsou normálně zveřejněná na webu: 2013/73923-112 Ve věci informací a podkladů týkajících se částky vyplacené společnosti OKsystem s. r. o., 2013/79726-112 Ve věci informací a podkladů týkajících se smluv uzavřených se společností OKsystem s.r.o., 2013/55952-112 Ve věci informací a podkladů týkajících se smluv uzavřených se společností OKsystem s.r.o.. Odkazy pocházejí odsud: Vyžádané informace – rok 2013.
Stejně, jako článek Hillary Clintonové, ve kterém se těsně před tím, než vypukly nepokoje na Ukrajině vyjádřila, že není možné, aby většinu nerostný zdrojů na asijském kontinentu mělo pod placem Rusko. Bohužel mě tehdy nenapadlo si ho pro jistotu uložit. Ten článek totiž během několika hodin beze stopy zmizel.hele, a nebyl ten clanek vlevo dole?
Pokud jste porovnával údajné náklady včetně IT vybavení pro úřady s náklady na vývoj jednoho dílčího systému, muselo vám být jasné, že porovnáváte jablka a hrušky. Navíc ta částka je i tak nesmyslná, v jednom z výše uvedených odkazů je odkaz přehled plnění klíčových dodavatelů IT za deset měsíců roku 2013, součet není ani miliarda, a z toho téměř polovina je část z té 1,6 miliardy za nový systém. Takže to vaše údajné číslo je špatně o řád.
Já o voze, vy o koze. Porovnáváte částky, které byly skutečně zaplaceny za jeden rok provozu. Ovšem zapomínáte na následující fakt, že já jsem psal o nákladech, které to mělo stát ročně celkem v roce 2006
Vy máte k dispozici čísla za rok 2013, kdy po selhání systému, který pořídil Šiška pod Drábkovým vedením bylo nutné aby OKsystem zajistil další provoz. Bylo politicky neúnosné, aby jejich náklady překročily částky které měl stát ten nový systém. Vzhledem k tomu, že šlo již o zajetou věc si klidně mohli dovolit srazit cenu, protože již nebylo nutné nikoho zaškolovat a nic rozjíždět. Všechno již bylo k dispozici. I tak mi ale přijde ta částka - byť výrazně nižší - vysoká.
Požadavky na podporované technologie dává zadavatel, tedy v uvedeném případě MPSV, nikoli dodavatel. Kdyby tam byla nejlacinější USB čtečka, která se chová jako klávesnice, pod Linuxem byste s tím neměl problém.
Ano. Kdyby to byla standardní čtečka čárového kódu. Ale nebyla - psal jsem tady o tom v diskuzi pod jedním svým blogpostem 18.10.2007. Byl to bazmek, který fungoval jenom pod Windows XP
Ovšem na tom, že - tím jak se neustále mění zákony a dělají nejrůznější reformy - stát neskutečně prodělává, se shodneme.
Kdyby to byla standardní čtečka čárového kódu. Ale nebyla - psal jsem tady o tom v diskuzi pod jedním svým blogpostem 18.10.2007. Byl to bazmek, který fungoval jenom pod Windows XPVy se jednou divíte, jak je možné, že se nepoužije nejlevnější myslitelné řešení. A vzápětí si stěžujete, jak je možné, že bylo použito to nejlevnější možné řešení. Co takhle si to spojit? Ano, pokud má systém mnoho uživatelů, žádný uživatel nevyužije všechny funkce. Ovšem když se zeptáte jednoho uživatele, které funkce nepoužívá, neznamená to, že ty funkce nepoužívá nikdo a že by bylo možné systém o tu funkci zlevnit. Systém nemůže být tvořen průnikem požadavků všech uživatelů, ale sjednocením všech požadavků, které jsou vyhodnoceny jako oprávněné. Proč bylo zvoleno nejlevnější řešení s USB čtečkou už tedy víte – protože jinak by přišel někdo jako vy a tvrdil by, že je to řešení podle jeho názoru předražené, protože existují levnější USB čtečky. No a když vám ta čtečka bránila provozovat to pod linuxem, jediná možnost byla o tom s MPSV jednat. MPSV předpokládám funkčnost pod linuxem nepožadovalo (opět víte proč – aby to někdo neoznačoval za zbytečně předražené). Váš problém by patrně vyřešil jeden
if
v programu, aby se pod linuxem nenačítal ovladač čtečky. Pak byste mohli používat ty čtečky chovající se jako klávesnice, bez onoho komfortu vyvolání akce načtením čárového kódu. Předpokládám, že s tím by nikdo žádný problém neměl. Další možnost by byla pokusit se přesvědčit MPSV, aby zaplatilo i podporu pro linux. Tam už by to bylo složitější, důvod znáte – kde komu by to připadalo zbytečně drahé.
http://www.abclinuxu.cz/blog/kenyho_stesky/2016/10/jak-se-dela-pravda/www.mpsv.cz/files/clanky/13758/Analyza_a_vyhodnoceni.pdf
, takze bych i na telefonu mohl tu adresu opravit tak, jak jsem rikal.
USA: 7 Rusko: 6 Německo: 6 Norsko: 5 Monako: 3 Belgie: 2 Holandsko: 2 Polsko: 2 Katar: 2 Albánie: 1 Bahrain: 1 Dánsko: 1 Estonsko: 1 Francie: 1 Portugalsko: 1 Turecko: 1Z toho po jedné lodi Polsko, Norsko, Rusko, zbytek jsou letadla. Celkem 40 narušení, na zlé Rusko vychází 15%, takže informace o 85% narušení se nějak vytratily. Je 15% pravdy stále ještě pravda, nebo už je to 85% lež? Zdroj: http://www.dn.se/UploadedImages/WEBB_kr%C3%A4nkningar.pdf
celý tvůj život a historky jsou spíš virtuální lži.Takový baron prášil ale dokáže pobavit spoustu lidí. :)
ma zrejme slusne znalosti ITZdroj?
je zde notoricky zname, kdo byl jeho byvalym zamestnavatelemMěl jsem za to, že je úplně stejně notoricky známé, že tam nepracoval na pozici, která by slušné znalosti IT vyžadovala, a z jeho příspěvků do diskuze je zřejmé, že mu ta práce nesedla.
Zdroj?Slovo zrejme bylo pouzito ve vyznamu domnenky.
Měl jsem za to, že je úplně stejně notoricky známé, že tam nepracoval na pozici, která by slušné znalosti IT vyžadovalaTo neumim posoudit (tak aktivne/dlouho zde diskuze nesleduji). Stale ale mam za to, ze do "normalniho zivota" ta prace spadala.
z jeho příspěvků do diskuze je zřejmé, že mu ta práce nesedlaPrace ti nemusi nutne sednout, aby te uzivila. Myslim, ze bys tezko hledal uklizece zachodu, ktery ma profil na Twitteru (@cistim_hajzly_na_hlavaku), pravidelne tweetuje o svoji praci, skoli, prednasi a domu chodi s pocitem dobre odvedene, prospesne prace (a neuziva drogy).
Omlouvám se ti Kyknosi, počítač změnil 'u' na 'i'.Stupidní výmluvy na techniku došly z Facebooku a podobných medií už i na Abclinuxu? Pobavilo.