V Lucemburku byly oznámeny výsledky posledního kola výzev na evropské továrny pro umělou inteligenci neboli AI Factories. Mezi úspěšné žadatele patří i Česká republika, potažmo konsorcium šesti partnerů vedené VŠB – Technickou univerzitou Ostrava. V rámci Czech AI Factory (CZAI), jak se česká AI továrna jmenuje, bude pořízen velmi výkonný superpočítač pro AI výpočty a vznikne balíček služeb poskytovaný odborníky konsorcia. Obojí bude sloužit malým a středním podnikům, průmyslu i institucím veřejného a výzkumného sektoru.
Byla vydána (𝕏) zářijová aktualizace aneb nová verze 1.105 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.105 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Ve Firefoxu bude lepší správa profilů (oddělené nastavení domovské stránky, nastavení lišt, instalace rozšíření, uložení hesla, přidání záložky atd.). Nový grafický správce profilů bude postupně zaváděn od 14.října.
Canonical vydal (email) Ubuntu 25.10 Questing Quokka. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do července 2026.
ClamAV (Wikipedie), tj. multiplatformní antivirový engine s otevřeným zdrojovým kódem pro detekci trojských koní, virů, malwaru a dalších škodlivých hrozeb, byl vydán ve verzi 1.5.0.
Byla vydána nová verze 1.12.0 dynamického programovacího jazyka Julia (Wikipedie) určeného zejména pro vědecké výpočty. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v poznámkách k vydání. Aktualizována byla také dokumentace.
V Redisu byla nalezena a v upstreamu již opravena kritická zranitelnost CVE-2025-49844 s CVSS 10.0 (RCE, vzdálené spouštění kódu).
Ministr a vicepremiér pro digitalizaci Marian Jurečka dnes oznámil, že přijme rezignaci ředitele Digitální a informační agentury Martina Mesršmída, a to k 23. říjnu 2025. Mesršmíd nabídl svou funkci během minulého víkendu, kdy se DIA potýkala s problémy eDokladů, které některým občanům znepříjemnily využití možnosti prokázat se digitální občankou u volebních komisí při volbách do Poslanecké sněmovny.
Společnost Meta představila OpenZL. Jedná se o open source framework pro kompresi dat s ohledem na jejich formát. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Google postupně zpřístupňuje českým uživatelům Režim AI (AI Mode), tj. nový režim vyhledávání založený na umělé inteligenci. Režim AI nabízí pokročilé uvažování, multimodalitu a možnost prozkoumat jakékoliv téma do hloubky pomocí dodatečných dotazů a užitečných odkazů na weby.
Konečně na to panáčci z MS vyzráli. Nejprve pěknou prezentačku pro zastupitele, pokud možno bez vědomí IT oddělení a už je tady příkaz vypracovat studii kolik bude stát přechod na pure MS prostředí.
Takže příště, až někdo bude něco pindat o úřadech a úřednících a jak nehážou klacky pod nohy použití Linuxu na úřadech, tak se ho jen zeptám: "Kterého úplatného a hloupého šmejda jsi volil ty, že se navážíš do úředníků co musí skákat jak zastupitelé pískají?!"
Tiskni
Sdílej:
ale také o čase stráveném při údržbě, rychlosti řešení problému a komfortu uživatelů.a tohle je u Vás špatné, nebo to funguje jek má? čím argumentovali pro MS?
Jaké podrobnosti bys rád?Co je to za úřad? Od koho přišel ten pokyn? Něco bližšího k té prezentaci. Cokoliv, co by ukazovalo na to, že se děje něco nekalého.
Řekl bych že právě proto jak se neustále masíruje veřejnost, že čerpáme málo peněz z evropských fondů - zřejmě někdo vytušil příležitost.A co takhle příležitost z druhé strany? Tedy například nějaký projekt typu "implementace standardu ISO/IEC 26300 do oběhu dokumentů" apod. - to by také nemuselo být špatné
Nevím jaké další podrobnosti by bylo třeba uvést.Sorry, ale ten text sám o sobě neříká prakticky vůbec nic. Zejména, kterého úřadu se to týká (kdyby tam bylo třeba něco jako "náš úřad", tak bych třeba zauvažoval a zapátral, ale takhle jsem jen zíral jako puk), zda prezentaci dělal sám MS (jeho české zastoupení) nebo nějaká partnerská firma (která by se ráda přiživila) atd.
> A co ti brání kandidovat a nastolit mír a lásku, když jsou všichni takoví úplatní blbci?Robím programátora už viac ako 10 rokov. A občas vidím ako rozhodnutia manažmentu sú vyslovene nesprávne. S odstupom rokov sa ukazuje, že keby dali na mňa, teraz by boli veci jednoduchšie. To ale neznamená, že som schopný robiť managera. Je známa vec, že záujem o verejné funkcie majú predovšetkým ľudia, ktorí sa na ne nehodia. Ľudia ktorí sa na to hodia, sú znechutení systémom a radšej robia niečo iné.
Pokud jde o to kdo zadá příkaz, tak jak píše Zdeněk, stačí si přečíst rozhodnutí rady. Ale popravdě.. kolik z občanů si to skutečně čte?Mam prectene dve (cerven a zari) a jen v tom najit to podstatne, co me tehdy zajimalo, trvalo docela dlouho. Takze asi tak...