abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    11.7. 16:44 | Komunita

    Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    11.7. 14:55 | Humor

    McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    11.7. 00:11 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    10.7. 21:00 | Bezpečnostní upozornění

    Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    10.7. 15:22 | Nová verze

    Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    10.7. 12:55 | Bezpečnostní upozornění

    Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    10.7. 11:55 | Humor

    Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    10.7. 02:11 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    10.7. 01:11 | Nová verze

    Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    10.7. 00:11 | IT novinky

    Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 389 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Vlastní kolorovací filtr pro grc

    19.9.2017 17:59 | Přečteno: 1572× | Za vším hledej Linux | Výběrový blog | poslední úprava: 20.9.2017 10:38

    Před dávnými časy jsem zde publikoval blogpost, jak si na terminálové konzoli pomocí utility "grc" obarvit zobrazované výstupy. Bylo to jenom letmé seznámení s aplikací, takže jsem tenkrát nezdůraznil to, že se výstup obarvuje na základě pravidel uvedených v kolorizačním filtru, který je závislý na tom, jaká se použije aplikace. Pokud použijete tuto utilitu na obarvení výstupu, co vrací kupř. "dig", použije kolorovací filtr 'conf.dig', pro obarvení výstupu z aplikace diff zase 'conf.diff', atp.

    Pokud byste si si však chtěli tímto způsobem obarvit výstup ze své vlastní aplikace – tak s největší pravděpodobností ostrouháte, pokud teda zrovna nebude používat stejný formát výstupu, jaký umí obarvit některý z již existujících filtrů. Ovšem ani pak nemáte vyhráno. Ale k tomu se dostaneme.

    Tento blogpost je tedy o tom, jak napsat a používat svůj vlastní kolorovací filtr pro grc.

    Kolorovací filtry jsou uložené v adresáři /usr/share/grc. Každý se jmenuje conf a s příponou, kterou je buď jméno aplikace, či formát použití pro jaký je filtr určen. Vyjděmež tedy ze situace, kdy máte aplikaci (či skript) s názvem myapp, jejíž výstup vypadá zhruba takto:

    08:28:00.037541386 stroj SET main() DEBUG –> -d7

    Ačkoliv je výstup podobný logovacímu výstupu, nebude kolorovací filtr config.log fungovat, protože začátek řádky neodpovídá tomu co se očekává. Nicméně, právě proto, že je tento výstup podobný, můžeme tento filtr použít jako výchozí pro vlastní kolorizační filtr s názvem conf.myapp. Začneme tedy tím, že si nejprve vytvoříme kopii:

    stroj:~# cd /usr/share/grc
    stroj:/usr/share/grc# cp conf.log conf.myapp
    

    Upravujeme conf.myapp

    Struktura filtru je poměrně jednoduchá. Filtr je sestaven z několika bloků pravidel, které se vždy skládají ze tří proměnných:

    regexp – Určuje formou regulárního výrazu, jak má vypadat kolorovaný řetězec. V případě, že byste použili původní filtr conf.log bez úpravy, narazíte, protože regulární výraz, kterým se obarvuje počátek řádku má úplně jiný formát. U standardního logu se uvádí na začátku řádky datum, které zde chybí. Tím pádem regulární výraz nesedí a nejspíš nebudou sedět ani další bloky pravidel.

    Pro srovnání tedy uvedu jak vypadá regulární výraz pro zpracování začátku řádky u conf.log:

    regexp=^... (\d| )\d \d\d:\d\d:\d\d(\s[\w\d]+?\s)

    A takto vypadá regulární výraz, který zpracuje začátek řádku výše uvedeného výstupu:

    regexp=^\d\d:\d\d:\d\d(.)(\d\d\d\d\d\d\d\d\d)(\s[\w\d]+?\s)

    Jde o klasické regulární výrazy. Kde tečka zastupuje libovolný znak, stříška označuje začátek řádku, zpětné lomítko + d zastupuje číslo, zpětné lomítko + s libovolné písmeno a kulaté závorky specifikují jednotlivé řetězce.

    Pokud bychom nepoužili kulaté závorky, obarvil by se celý řetězec vyhovující regulárnímu výrazu jednou barvou

    colours – Obsahuje seznam barev, v pořadí jaké se má použít k obarvení řetězců. Barvy jsou uvedené slovně (anglicky) a jsou navzájem odděleny čárkou. Viz ukázka:

    colours=green, cyan, yellow, red

    V tomto případě se obarví první řetězec kde je uveden čas klasickým způsobem zeleně, tečka bude světle modrá, mikrosekundy žluté a hostname stroje (čtvrtý řetězec) červeně. Zbytek řádky zůstane neobarvený, resp. bude zpracován podle následujících bloků pravidel.

    count – Udává, kolikrát se může kolorovaný řetězec na řádce vyskytnout. Může mít pouze dvě hodnoty once (tj. pouze jednou) a more (opakovaně).

    Použití filtru conf.myapp

    stroj:~# myapp -d7 list VM 2>&1 | grcat conf.myapp
    …
    
    V uvedeném příkladu je použito přesměrování výstupů, protože aplikace myapp vypisuje svoje debugovací zprávy na chybový výstup, kdežto grcat obarvuje pouze řetězce, které mu přicházejí na standardní vstup. Pokud by tedy nebyl výstup před odesláním do roury přesměrován, zůstal by neobarvený.

    Konfigurační soubor /etc/grc.conf

    Chcete-li se vyhnout psaní přesměrování a roury na řádce, musíte upravit konfigurační soubor /etc/grc.conf tak, že do něj přidáte pravidlo, aby grc věděl, že při použití myapp má použít filtr conf.myapp:

    …
    ------------
    # kvm
    (^|[/\w\.]+/)myapp\s?
    conf.myapp
    

    Pak bude náš kolorovací filtr pro výstup skriptu myapp fungovat i při použití příkazu grc:

    stroj:~# grc -e myapp -d7 list VM
    …
    

    Parametr -e zajišťuje u příkazu grc – podobně jako v předchozím případě, kdy se výstup obarvuje přes grcat přesměrování – přetočení chybového výstupu na standardní vstup.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    21.9.2017 09:06 awk
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vlastní kolorovací filtr pro grc
    Barvičky :)). Ale teď vážně: asi dvakrát jsem dělal skript, kde byl výstupem takový hegeš, že jsem obarvoval o sto péro, abych se v tom alespoň trochu vyznal.
    21.9.2017 12:10 Aleš Kapica | skóre: 52 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vlastní kolorovací filtr pro grc
    Já jsem se k tomu musel uchýlit především z toho důvodu, že skript co dodělávám komunikuje s několika servery současně a při tom jsem potřeboval odlišit jednak na kterém stroji a co zrovna dělá, od toho co má být korektním výstupem. Ovšem s výsledkem jsem natolik spokojen, že jsem si ten konfigurák pro grc rovnou přihodil do repozitáře k tomu skriptu.
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.