Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Vzhledem k tomu, že se u příležitosti druhého kola prezidentské volby budu 26. ledna 2018 vyskytovat v OV, napadlo mne že by to mohla být vhodná příležitost, pro ty co mají zájem o linux a linuxová řešení, k setkání v restauraci hotelu ELMONTEX, v Hrabůvce. Budu se tam vyskytovat od 19:00. Pokud máte zájem, srdečně vás tímto zvu na kus řeči.
Update:Setkání bylo nakonec komorní - sešli jsme se tři. Zbyněk, který učí IT na střední škole ve Frýdku-Místku a Jarda, který pro změnu učí IT na základce v Přerově. Neviděli jsme se deset let, takže to bylo ideální, jelikož byl dostatek prostoru i na přetřes změn v osobním životě.
Protože já působím na VŠ, logicky jsme se bavili především o situaci a postavení linuxu na školách.
Nevím jestli někdo z vás zaregistroval, jak v povolebních rozhovorech Hilšer opakovaně upozorňoval, že by se prezident měl prioritně zaměřit na řešení tristní situace v českém školství. Každopádně, problémy co řešil Jarda se Zbyňkem jenom potvrzují, že se za uplynulých 10 let situace nelepší. Spíše naopak. Vyšší přísun financí na IT do základního a středního školství situaci paradoxně ještě víc zhoršuje, protože současně s novým hardware je dodáván i proprietární software, který tak vytlačuje linuxová řešení. Tento trend však do budoucna představuje časovanou bombu.
Zaplacené licence časem vyprší a na jejich obnovu už peníze nikdo nedá. Navíc z hlediska budoucího rozvoje je proprietární software i zadarmo drahý, proto je na vysokých školách opačný trend – jít cestou open source. Důsledkem této situace tak je, že místo aby studenti na VŠ studenti jen dále rozvíjeli již nabyté IT znalosti a zkušenosti ze základní a střední školy, začínají mnozí od nuly.
Podobná situace je i případě, že nastoupí do velké firmy, která používá jako hlavní pracovní desktopové prostředí stroje od fy. Apple. Pro ty co mají byť minimální zkušenost s linuxovým desktopem to není ani zdaleka takový šok, jako pro uživatele MS Windows.
Tiskni
Sdílej: