Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Tiskni
Sdílej:
Jednou jsem řešil podobné problémy a nakonec se ukázalo, že za to může vadná čtečka karet – pravidelně resetovala USB sběrnici nebo snad i zkratovala a dělalo to nepěkné věci, IIRC systém tehdy zamrzal, protože se neustále přidávala a mizela USB zařízení.
Jak u vás vypadá testovací prostředí? A nešlo by dát na začátek nějakou nabídku, kde by si uživatel vybral, jestli chce spustit stabilní odladěnou verzi systémů nebo nějakou jinou?
-r
a všechno je jak bylo.
Snapshoty mažu jen když je to nezbytně nutné. Místa je dost.
U vrstvev, do kterých mohou cvičící hrabat nejsou klíčové adresáře, takže pokud zrovna někdo s takovým adresářem zrovna něco nedělá, tak ani neví, že k nějaké změně došlo.
Letos jsem řešil v podstatě jen jeden takový problém. Chtěl jsem překlopit systém na aktualizovanou verzi, ale ukázalo se, že distribuční singularity, které se při výuce používá, má bug, který se projevil zrovna v našem prostředí. Takže jsem musel narychlo nastavit aby se jako výchozí volba startoval původní systém. U normálních pracovních stanic je to šumák. Ale u turtlebotů to nebylo tak jednoduché.
Ovšem ty jsem pořešil minulý týden. Pokud vás to zajímá, můžete se kouknout na to jak je vzdáleně drezíruji (video má titulky, kapitoly a trvá necelých 6 minut).
DP je přece mladší než HDMI, ne?obzvlášť mladší generaci totiž DP moc neříká a jsou zvýklí na HDMI
Ty velké ano, viz zoubky a tlačítko, ty malé ne.
Ten obslužný personál tam není primárně kvůli studentům, ale kvůli těm, co ty studenty učí.To jako myslis vazne? To muzu rovnou napsat, ze nejsem v praci primarne kvuli zakaznikum, ale kvuli obchodnikum, co jim prodavaji. Tuhle pervrzni inverzi muze vymyslet snad jen statni urednik. Nebo vlastne osoba celozivotne placena z verejnych penez. Pokud o tom pochybuje, tak se podivej alespon na zacatek zakona, kterym jsou zrizeny VS. Ale chapu, takova labka bez studentu je dream job. Neni student, nejsou problemy. Otazka je, jestli pak jeste bude i labka a obsluzny personal.
Bez onoho obslužného personálu bys to mohl rovnou zabalit a jít domů, protože by ti nefungovalo nic.Tak delba prace ve spolecnosti uz nejakou dobu je. Nic to ale nerika o tom, ze ten student existuje kvuli popelari.
To muzu rovnou napsat, ze nejsem v praci primarne kvuli zakaznikum, ale kvuli obchodnikum, co jim prodavaji.To musíš vědět ty co pro koho děláš.
Ale chapu, takova labka bez studentu je dream job. Neni student, nejsou problemy. Otazka je, jestli pak jeste bude i labka a obsluzny personal.Tak si říkám, jestli si vůbec uvědomuješ realitu kolem nás. Koncept, kdy 40% výuky ve škole představují přednášky, 40% samostudium a 20% laboratorní cvičení, je dávno pryč. Proč by měli vyučující stále dokola přednášet to samé, když si mohou studenti tu přednášku pustit ze záznamu? Jenže laboratorní cvičení samostudiem nenahradíš, protože všichni studenti nemají rovné podmínky. Nemají stejné hardwarové vybavení a mnohdy ani licenční podmínky nedovolují, aby si mohl každý z nich nainstalovat používaný software. Podle mě tedy situace dopadne tak, že se výrazně sníží potřeba přednáškových místností, ale u těch laboratorek si jist nejsem. Možná se v nich sníží počet strojů, aby nedocházelo k takové koncentraci studentů jako dosud. Ale s možností práce na vzdáleném desktopu jejich vytížení poroste, protože studenti na těch strojích budou moct pracovat paralelně a bez časového omezení. Jenže ty nemáš ani páru, co taková laborka obnáší a vynášíš tady nějaké svoje pochybné soudy.
Tak delba prace ve spolecnosti uz nejakou dobu je. Nic to ale nerika o tom, ze ten student existuje kvuli popelari.Vypovídá to dost na to, aby sis uvědomil, že bez práce těchto lidí bys byl namydlený a tahle společnost by se zhroutila jak domek z karet. Ty si nejspíš sedíš někde v karanténě, ale tihle lidé makají jak fretky a ještě se jim při tom hážou nejrůznější klacky pod nohy naprosto chaotickým vyhlašováním nesmyslných nařízení.
Nebýt studentů, není potřeba obslužný personál, protože nebude koho učit. …Jo. To je je pravda. Jenom vám nějak nedochází, že to by nejdřív musela komplet zavřít krám ČVUT. Chápu že by se vám to líbilo, protože by tím získali konkureční výhodu všichni co své studium dokončili, jenže taková situace – nejspíš k vaší velké lítosti – nenastane.
se asi chudák rozčílil že jako nejde kabel normálně vyndat tak pořádně zabral to ještě neznamená žeto je nějakej vomezenej blbeček :O :O :D :D
sem taky narazila jednou na nevyndatelnej kabel se muselo zapřít nohou o tu plechovou počítačovou krabici aby kabel šlo obouruč vyndat. jenže ho pak nešlo strčit zpátky jak předtim byl furt vypadával a bzučel a tak sem ho nauzel přivázala k opěradlu židle a uplně tiše zmizla :D ;D