Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Zemi opanovala všeobecná letargie. Většina obyvatel rezignovala na normální existenci a zalezla do svých ulit. Ti šťastnější, co mají přírodu hned za humny jsou v pohodě. Kdo tohle štěstí nemá, může přes týden jen do práce z práce a šlus. Kdo nevlastní chalupu či chatu ba ani vůz a bydlí ve městě, se může akorát tak promenovat po ulicích. Prakticky se není o čem bavit. Kdo nesedí zavřený doma, tak se tím co a kde dělá raději moc nechlubí. Co kdybys byl taky práskač?
Mi přišlo povídání o tom, jak se statečný štáb televize Nova pokoušel natočit reportáž jak lidi zvysoka serou na vládní opatření a s povděkem vyžívají lyžařského vleku, který majitel navzdory vládnímu zákazu spustil.
Pokud si matně vzpomínám, ještě nedávno Andrej bojoval proti koronaviru. Nebo že by to teď už bylo proti sebemenším lidským radostem? No každopádně dialog mezi obsluhou vleku a kameramanem štábu TV Nova mi připoměl sapéra Vodičku:
Nebohý kameraman, když se bránil tomu aby mu sebrali kameru ji zoufale bránil slovy "To je soukromá věc", načež mu dotyčný opáčil "Tak já ti soukromě dám přes držku."
No a taky už konečně sbalili tu polní nemocnici. Legraci za 100 mega, které asi nikde nikomu nechybí.
Onehdá jsem měl pocit, že se mi buď skřípnul u páteře nějaký nerv, nebo se o mne pokouší infarkt. Proto mne zaujal svérázný způsob první pomoci při infarktu, který aplikoval v domažlické nemocnici jistý nejmenovaný lékař na maníka, který zřejmě s obdobným pocitem dorazil do onoho špitálu pro pomoc.
Během této intenzivní první pomoci zkolaboval ale k jeho štěstí ho záchranka včas dopravila do špitálu v Plzni. Obrátil se tedy na vedení domažlické nemocnice s požadavkem na vyplacení bolestného a kompenzace za psychickou újmu s tím, aby peníze šly z lékařova platu, ovšem šéf špitálu ho odfouk z tím, že žádný nárok na finanční zadostiučinění nemá.
Hm. Zajímavé. Obzvláště s ohledem na fakt, že lékařka ze záchranné služby, co ho na interní ambulanci přebírala k převozu do plzeňské nemocnice zavolala policajty, kteří milého doktora našli až v pět ráno, jak na střeše špitálu vyspává opici. I tak nafouk ještě 1,6 promile a přiznal, že vypil několik piv a panáků protože se potřeboval uklidnit, jelikož se mu prý zdálo, že neudělal atestace. No ani bych se tomu nedivil, kdyby je neudělal.
Každý večer cestou z práce na mne po dlouhá léta v nočních hodinách pomrkávalo červené srdíčko baru follow me, ale od loňského října pohaslo. O vánocích sice chvíli pomrkávalo, ale jak se zdá, už má definitivně utrum. Nevím jestli proto, že je nedostatek klientů, nebo personálu.
Všichni mají půst. Nicméně zdá se, že na někoho to už zřejmě dolehlo, když z nedostatku poběhlic začal vyjíždět i po zákaznicích.
Žijeme Bečvou. Tanečky ohledně toho kdo vytrávil tuhle řeku neberou konce. A tu se dnes ráno objevilo senzační odhalení soudního znalce Jiřího Klicpery, který se nechal slyšet, že viníka už zná.
Tak nevím co si o tom myslet, neboť v Hospodářských novinách se tentýž znalec vyjadřuje, že je přesvědčen že ho najde, takže bych tedy logicky předpokládal, že ho ještě nenašel, tudíž ho ani nemůže znát.
Nevím jestli znáte ostravský „mrakodrap“, 68 metrů vysoký panelák, původně určený k bydlení. Byl jsem uvnitř pouze jednou a vybavuji si úzké chodby a nízké stropy. Užší a nižší než u všech jiných ostravských paneláků. Podle toho co jsem slyšel se původní nájemníci rychle odstěhovali pryč, protože se budova nahoře za silnějšího větru houpala a taky jim nejspíš došlo, že v případě požáru by byl jejich osud zpečetěn. Podobně, jako tomu bylo loni v Bohumíně. I když dnes by již ostravští hasiči tak vysoký žebřík mít mohli, měl nejdelší žebřík v Moravskoskezském kraji, který vlastní hasiči v Ostravě - Zábřehu, jen 52 metrů.
Budova už je řadu let prázdná ale s její demolicí se neustále otálelo, a teď se najednou chystá magistrát nalít do její rekonstrukce 390 mega. Proč?!
Jak se investiční náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová vyjádřila: „Stále se může objevovat názor, že zdemolovat mrakodrap a postavit na jeho místě nový dům by bylo rozumnější. Důvodů, proč tuto cestu nepreferujeme, je několik. Lokální důvod je ten, že by se nám už pravděpodobně nepodařilo na daném místě postavit třiadvacetipatrový objekt.“
Aha. Takže konečně známe skutečný důvod, proč ta hrůza dosud stojí. Někdo vlivný se rád kouká z výšky. Asi nebude náhoda, že se loni objevil i další, obdobně pošahaný projekt. Jenom bych připomenul, že nedaleko onoho pozemku byly dvě šachty, kde probíhala desítky let intenzivní důlní činnost – doly Šalamoun (viz foto) a Hlubina.
Tiskni
Sdílej:
Někdo vlivný se rád kouká z výšky.u nas v Nemecku bylo posledni leta rada diskuzi ohledne tech najmu (zejmena ve vetsich mestech, kde je bydleni skoro nezaplatitelne) a dost casto se objevoval nazor, ze jedno dostupne a 'rozumne' reseni je -> stavet do vysky. Samozrejme, ze je rada architektu a urbanistu, kteri se u takovych nazoru chytaji za hlavu, ale politici a investori to tak vidi (??)
Mi přišlo povídání o tom, jak se statečný štáb televize Nova pokoušel natočit reportáž jak lidi zvysoka serou na vládní opatření a s povděkem vyžívají lyžařského vleku, který majitel navzdory vládnímu zákazu spustil.
zkoulovat je měli hele videjko :D :D