Domén s koncovkou .CZ je už 1,5 miliónu. K registraci domény s pořadovým číslem 1 500 000 došlo včera krátce před půlnocí. Počet domén se dynamicky vyvíjí podle toho, jak jsou registrovány nebo naopak rušeny. Proto je v tuto chvíli jejich počet opět nižší.
Byla vydána beta verze Ubuntu 25.04 s kódovým názvem Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 25.04 mělo vyjít 17. dubna 2025.
Textový editor Neovim byl vydán ve verzi 0.11 (𝕏). Přehled novinek v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání.
Živé ISO obrazy Debianu Bookworm jsou 100 % reprodukovatelné.
Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Taky se vám to stává? Jdete do práce s nadšením, máte v hlavě nápad. Těšíte se. A pak se zaseknete na úplné hovadině, která vás hodí úplně jinam a z toho co jste chtěli původně nakonec neuděláte nic?
Tak přesně o tohle se mi postaral ibus. Přiznám se, že jsem až doposud ani netušil co to je. Prostě fungoval a neprudil. Hotovo tečka.
Vlastně ani nevím kdy a na základě čeho nastala změna. Zaregistroval jsem to ve chvíli, kdy jsem chtěl napsat dlouhou pomlčku – místo ní se totiž objevila sekvence --.
Řeknete si „prkotina”, jenže RIGHT ALT a COMPOSE, u mne patří mezi frekventované klávesy. Většinou píšu česky, proto používám výhradně českou QWERTY klávesnici a díky nim se obejdu bez přepínání klávesnice když píšu texty s ogonkama, dělám korektury, nebo zrovna píšu nějaký skript.
Je to mnohem pohodlnější, protože paralelně pracuji v různém prostředí – někde jsem přihlášen na konzoli, jinde v grafice. Některý stroj má anglickou lokalizaci, jiný českou. Někde je nakonfigurován layout takový, jinde makový. Zkrátka to nikde nemusím řešit. A teď tohle.
Týkalo se to jen klávesy COMPOSE, kterou mám namapovanou tak, abych mohl celý blok modálních kláves (Left_Shift, Compose, Left_Ctrl, Fn, Win, Left Alt) obsluhovat levým palcem – viz můj blogpost z 30.1.2017 Psaní zřídkavě užívaných znaků v linuxovém prostředí
Začalo mne to štvát. Tušil jsem, že za tím vězí hňupina zobrazující aktuální rozložení kláves, která se mi po nějaké aktualizaci objevila na liště – „IBus je inteligentní vstupní sběrnice pro Linux / Unix”.
WTF?! V předvolbách nic, co by umožnilo namapování klávesy COMPOSE nemá. Chvíli jsem s tím kejkloval, zkoušel to pak restartovat, ale furt nic.
Nakonec mi došla trpělivost a dal jsem to vypnout. A ejhle, klávesa COMPOSE byla opět funkční! Ovšem v geany přestalo fungovat psaní písmen. Naštěstí F klávesy zůstaly funkční, tak jsem uložil změny a po restartu geany už to bylo v pohodě.
Zkusmo jsem to znovu nahodil, abych zjistil co všechno to ovlivňuje:
~$ ibus-daemon
Vypnul, nahodil. A zjistil, že ten ibus-daemon
ovlivňuje aplikace v GTK. Pokud běží, funguje COMPOSE jen v aplikacích co nepoužívají GTK. Jenže Xfce4 je v GTK, stejně jako většina mnou používaných aplikací. Výjimkou je pouze xterm. Takže jsem toho démona definitivně sejmul a mám klid.
Tiskni
Sdílej:
máte v hlavě nápad. Těšíte se. A pak se zaseknete na úplné hovadině, která vás hodí úplně jinam a z toho co jste chtěli původně nakonec neuděláte nicStavalo. Ale uz moc nestava. Vzdy, kdyz se zaseknu, reknu si, kolik casu chci venovat odseknuti. Pokud se neodseknu v danem limitu, jdu delat neco jineho. K zaseklemu tasku se vratim, kdyz je to mozne, dalsi den.
Dnes jsem na to málem potřeboval sekeru.
Týkalo se to jen klávesy COMPOSE
takovejde čudlik na klávesnici teda jako nemam a ani sem vo něm nikdy neslyšela :O :O třeba ho vyvojaři taky nemaj tak je to nenapadlo že to někdo mačká :O ;D
čudlik F23 na klávesnici taky nemam :D
My jablickari mame do F19 a to je tak akorat.
Přes Fn. S tím se jdi bodnout. Veškeré klávesnice, kde se používají F+ klávesy přes Fn stojí za houby.
Mně vyhovuje mi to co je v příloze. Žlutou oblast obsluhuje levý prostředník, fialovou lebý prsteník, červenou levý palec, modrou pravý palec a zelenou pravý prostředník. Ostatní klávesy mačkám ukazováčky. Případně tak abych nemusel moc házet rukama. Levou ruku mám na klávesnici opřenou furt a pravou střídavě chytám a používám myš.
..to vsechno proto ze nenosis Apple Watch a neznas! Jo mistr vesmiru a neznaaaaa!
Byl jsem nucen nosit ty sračky celý jeden rok. A kdyby ty křápy nebyly zapůjčené, s chutí bych je rozdupal. Ve srovnání s tím co mám ty šmejdy stály za pikaču. Celý svět se točil jenom kolem nabíjení. Nejraději by ti je naimplementoval natvrdo do zadnice.
To jestli je to pres Fn nebo default je zalezitost jedneho kliku v nastaveni. Kdybys chtel neco podobneho treba v debianu tak to mas pul dne gugleni a pul dne spilani na ruzne configy proc to nejde...
Sorry, ale nic podobného nechci, protože mi po vypnutí démona pro ibus všechno funguje jak chci.