Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Dostala se ke mě poptávka na support migrace Debian serveru na Ubuntu server na Pražské pobočce jedné zahraniční společnosti. Z časových důvodů však na tuto nemohu reflektovat, takže dávám se svolením kontakt v pléno. Kdo by tedy měl o takovouto činnost zájem, kontaktujte v anglickém jazyce pana Nikola Spasovski na emailu: nikola.spasovski[at]moveonerelo.com
Tiskni
Sdílej:
Debian serveru na Ubuntu serverA né náhodou naopak?
support migrace Debian serveru na Ubuntu serverObracene klidne. Ale resit pak, proc tisic veci v ubutnu nejdou a vysvetlovat to, ze Ubuntu je jenom debian testing, to fakt nechci. BTW: jeste musim v praci premigrovat dva ubuntu dapper LTS na debian (zrejme uz lenny) - LTS je sice hezky, ale kdyz mi za rok na tom nechodi veci kvuli starymu glibc, tak je mi to naprd a stejne musim upgradovat. A debian ty upgrady tak casto nedela (ikdyz je pravda, ze mam jeste par serveru na sargi, takze budu rovnou migrovat asi na lenny).
Ale ne, ono to mozna tak na nejakej cas bude. Proste jako se stalo moderni rikat "Pouzivam linux", tak je ted moderni rikat "Pouzivame Ubuntu". To ale nic nemeni na tom, ze Ubuntu je porad jenom Debian Testing a ja to na nem docela dobre vidim. Nainstaloval jsem asi pred mesicem hardyho. Tech upgradu v kernelu (a nejen tam) bylo jak maku. Kdyz si vezmu, ze to budu mit na produkcnim serveru, tak by me asi lidi zlikvidovali, kdybych to musel kazde 2-4 dni restartovat. U debianu etch ted v posledni dobe taky bylo relativne (2-3) hodne oprav kernelu, ale jinak je upgradu opravdu jenom minimum. Takze Ubuntu na desktop klidne, pro zacinajiciho linux admin na testovaci server na uceni taky neni problem, ale do ostryho provozu pro me urcite ne. Az lidi pochopi, pripadne sefove zacnou adminy jebat za neustaly vypadky kvuli nefunkcnim vecem, restartum apod., tak se admini na ubuntu na serverech taky vyflaknout a pouzijou neco stabilnejsiho.Čekám, že Debian bude oslabovat a Ubuntu sílit.Vidím, že tvá víra v Ubuntu je nezlomná
Za máloco tě lidi dokážou vypíčovat tak, jako za to, že používáš Ubuntu. Anička, Kavol, Depka, ty... všichni z nějakého důvodu (důvod je zřejmý jen u zaměstnankyně SUSE) musíte říct, že se vám Ubuntu nelíbí.tož za prvé, jednalo se konkrétně o Ubuntu na serveru za druhé, myslel jsem, že jsem to napsal dostatečně "zřejmě", pro tebe ale ještě jednou: z pohledu businessmana, Ubuntu nepovažuju za vhodné na server z důvodů slabé podpory no, pokud bysme se chtěli bavit o Ubuntu na desktopu nebo obecně, z pozice prachobyčejného linuxáka Ubuntu prostě nemám rád proto, že Canonical se nechová fér, a už nepotřebuju hodnotit nevalnou technickou kvalitu distribuce btw, ono se sice říká "koho chleba jíš, toho píseň zpívej", ale opravdu považuješ tu poznámku o SUSE za opodstatněnou? - nepřijde ti vzhledem k tomuto tvému vidění problematiky zvláštní, že Anička sama pomlouvá stav postfixu v dané verzi SUSE, nebo že s redhaťáky se víceméně jen navzájem škádlí, zatímco do Ubuntu se svorně opírají téměř všichni?
Za máloco tě lidi dokážou vypíčovat tak, jako za to, že používáš Ubuntu.Tady nejde tak ani o to Ubuntu samotné, ale o Ubuntu na server. Doved bych pochopit jakékoliv SuSE(ten jejich Yast je jako stvořený pro Windowsáckého Admina a vůbec celé SuSE je děláno tak, aby pěkně zapadlo do davu), dovedl bych pochopit jakýkoliv Redhat/Fedoru/CentOS(mají pěkná klikátka pro serverové služby a na stránkách pěkné video návody i pro cvičené opice), dovedl bych pochopit Debian(Debian a server je jako Bud Spencer a Terence Hill), ale Ubuntu a server? Jak říkala anicka(docela mě zaujaly problémy s poštovním démonem, protože já se s ním na Ubuntu serveru trápil také, jen to byl Courier), to musel buď rozhodnout někdo kdo má na starosti jen to rozhodování a nebo by s tím hulením měl trošičku mírnit. Používat na server Ubuntu jen ze setrvačnosti, protože s ním na desktopu umím(ono vůbec používat něco jenom protože s tím umím)…no nevim.
dovedl bych pochopit jakýkoliv Redhat/Fedoru/CentOS(mají pěkná klikátka pro serverové služby a na stránkách pěkné video návody i pro cvičené opice)Jestli dokážeš na serveru pochopit Fedoru (!), tak bys absolutně neměl mít problémy pochopit tam Ubuntu.
Jestli dokážeš na serveru pochopit FedoruNo dobře, tak moc ne. Jediný člověk u kterého jsem to viděl byl náš správce ve škole, který byl rád za W2003S(pak to narval při koupi nové učebny na všechny počítače s dualbootem. Akorát tam nechal verzi Moonlight(nebo jak se to jmenovalo), protože tam byly pěkné balónky). Ale musím upozornit, že jádro u Fedory je opatchovano kdejakými bezpečnostními patchy, má podporu SeLinuxu(a dokonce i nějaké klikadlo na to) a ty video-návody fungují i na Fedoru(sakriš, kde já je jenom viděl).
Ja bych to videl na neco 'enterprise'S tím bych i souhlasil. I když na druhou stranu, za to už mohou koupit Windows.
(zvlast jestli je to vetsi nez mala firma)Docela by mě zajímalo kde ti stěhováci mají vůbec ty stránky české pobočky. Nikde se mi je nepodařilo najít. Dokonce i ve Firmách mají jako odkaz uvedeno czechrepublic@moveonerelo.com. Jestli ono to nebude tak, že žádný server neexistuje a ten Debian se uvedl jen aby to nevypadalo fakt blbě a nemuseli se tak moc stydět.
kvuli tomu ze na to je kdeco certifikovanyA je to vůbec k něčemu? Stačí mrknout do jádra(
make menuconfig
) a člověk hned vidí na čem to jede a na čem ne.
a kdyz se neco podela neni na to clovek sam, ale existuje k tomu nakej support na kterej se muze obratit.Administrátor je od toho aby v případě, že se cokoliv podělá zjistil co se podělalo a pokudmožno to vlastními silami opravil(samozřejmě, že když už to opravit nejde, tak není co řešit až musí nastoupit záplatovači a co nejrychleji pytlovinový balík). Tento způsob ala vyhodíme toho kluka, vždyť to má podporu na telefonu od srdce nesnáším.
A je to vůbec k něčemu? Stačí mrknout do jádra(make menuconfig) a člověk hned vidí na čem to jede a na čem ne.Heh? Podle toho poznáš jak moc dobře to na tom jede? Nehledě na to, že když je ten HW podporovaný a certifikovaný, tak to pak můžeš výrobci omlátit o hlavu, což v případě, že si "děláš vlastní certifikaci" nemůžeš, pak můžeš nadávat leda na svou blbost.
poněvadž Ubuntu nemá prakticky nichttp://www.canonical.com/services/
Klasika: když potřebuju nechat něco udělat, nařídím, jak se to má udělat, přestože tomu vůbec nerozumím - a kdybych řekl co a neřešil jak, byl bych na tom líp.To je tedy úžasná idea! Přijde za tebou zákazník (řekněme firma, co se živí nasazováním nějakých produktů svým zákazníkům) a bude po tobě chtít vytvořit nějaký nástroj, který by se u jeho zákazníků nasazoval. Chce ten nástroj modulární, aby si mohl psát vlastní další funkce. Taky chce nějaké rozhraní, přes které by se to připojovalo k jeho dalším produktům. Dle tvé teorie ti neřekne JAK to chce, ale jen CO chce. Ty tedy sedneš k počítači a začneš to tvořit. Za nějakou dobu odevzdáš produkt zákazníkovi. Produkt je funkční a zákazník si na nic nestěžuje. Po nějaké době ale začne. Proč? Protože ty jsi tu aplikaci napsala v Haskellu a zákazník nemá lidi, co by mu psali ty jeho moduly. O Haskell ani není větší zájem, takže se nezdá, že by přibyli. Navíc jsi pro to rozhraní třeba použila architekturu, která je možná úplně supa, ale nikdo ji nebude podporovat, protože je moc složitá. Atd.