Multiplatformní open source počítačová hra Minetest byla vydána ve verzi 5.4.0. Přehled změn v changelogu. Jedná se o hru inspirovanou Minecraftem.
Byla vydána (Twitter) nová verze 3.18 svobodného multiplatformního geografického informačního systému QGIS (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify ve visuálním changelogu a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 4.16 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl aktualizován na verzi 10.0.12. Thunderbird byl aktualizován na verzi 78.7.0. Linux byl aktualizován na verzi 5.10.13. Tor byl aktualizován na verzi 0.4.5.5.
Dokumentační tým projektu LibreOffice vydává příručku Getting Started Guide 7.0. Příručka je určena pro každého, kdo se chce seznámit s programem LibreOffice a představuje hlavní komponenty LibreOffice: textový procesor Writer, tabulkový procesor Calc, prezentační program Impress, vektorový grafický program Draw, databázový program Base a editor rovnic Math. Příručka je ke stažení na stránce LibreOffice, kde lze stáhnout i české překlady dalších příruček.
Byl vydán Mozilla Firefox 86.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Novinkou je Total Cookie Protection aneb "každý web má vlastní dózu na sušenky". Nově lze používat funkci obraz v obraze současně pro několik videí. Řešeny jsou také bezpečnostní chyby. Nejnovější Firefox je již k dispozici také na Flathubu.
Unix na jednočipovém počítači Raspberry Pi Pico? Příspěvek na blogu Raspberry Pi ukazuje, jak na něm rozchodit Fuzix OS (GitHub). Alan Cox představil (png) Fuzix OS v říjnu 2014 jako Unix pro osmibitový mikroprocesor Zilog Z80.
Byla vydána nová stabilní verze 21 open source cloudového systému Nextcloud (Wikipedie). Dle oznámení může být nejnovější verze tohoto forku ownCloudu až 10krát výkonnější než předchozí verze. Podrobnosti i s náhledy a videi v příspěvku na blogu. Vyzkoušet lze online demo.
PhotoPrism je open source alternativa k Fotkám Google. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GNU AGPL 3.0. Přehled změn v poznámkách k vydání. K vyzkoušení je online demo.
Byla vydána nová verze 6.6 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová verze 13.9 softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností i s náhledy a videi v příspěvku na blogu.
Tiskni
Sdílej:
Klidne at travi 24/7 v atombordelu, jeho vec.Hm, další podporovatel panelákové kobaltové bomby?
hodně vo tom mluv a rakušáci tě jako vemou vážně :O :D :D ;D videjko co vyrobilo jejich ministerstvo zahraničí hele :O :O
Tak jinak, kolik procent populace (počítáno počtem lidí nebo lépe zbývajícími předpokládanými roky života) by mělo zemřít, aby to vyvážilo současná omezení a škody (ekonomické, ale především ty psychologické, kulturní a škody na svobodě)?Aktuální stav (očekávám tak 40k mrtvých celkem pokud se podaří do podzimní vlny rozsáhle naočkovat) mi přijde celkem vyvážený. (a kdyby to neřídili debilové, tak těch 40k dosáhneme s menšími škodami)
Já to cítím tak, že současná opatření odpovídají tak 50% mrtvé populace - ale to je nejméně o dva řády horší, než je realita.Tak to máš fakt hodně jiné vážení než já. A jako obvykle jsi nějak zapomněl pořešit, jestli by neřízená epidemie náhodou neměla taky nějaké „ekonomické, ale především ty psychologické, kulturní a škody na svobodě“ škody.
a kdyby to neřídili debilové, tak těch 40k dosáhneme s menšími škodami … Úřad vlády je na TikToku. Premium!
Debilové (nebo lidi, kteří si chtějí trochu nakrást pro sebe) to sice řídí, ale na druhou stranu to mediální prostředí je naprosto nevyvážené a jednostranné, čímž se, alespoň pro mne stává nedůvěryhodným. Od novinářů se nedočkáš prakticky jediné pozitivní zprávy o vládě nebo podpory její politiky – pak není divu, že lidi ta pravidla moc nedodržují. Nedávno např. vycházely články o tom, že vláda nebojuje s dezinformacemi a tím zhoršuje situaci. A teď, když vláda kampaň proti dezinformacím dělá, tak je to zase špatně. Což o to, dost možná to nějak předražené bylo, taky si nemyslím, že by se ta kampaň měla dělat na nějakém smradlavém TikToku… Nicméně tím, že to novináři takhle odepíší hned na začátku, tak zařídí, že to budou vyhozené peníze ze 100 % a ne třeba jen z 50 %. Tzn. z 50% efektivity vynaložených peněz daňových poplatníků je rázem 0% efektivita (nebo záporný efekt). Totéž mediální poprava předchozího ministra. Po něm přišel Blatný jako nezávislý odborník, vlastně trochu antibabišovec, a nebylo proti němu moc námitek. Dneska je za zločince a fackovacího panáka on. Z pozorování těchto událostí vyplývá závěr, že jakýkoli skutek této vlády, bude mediálně ztrestán bez ohledu na jeho obsah a důsledky – a že nic nemá smysl. Je to asi jako kdybys pokaždé po příchodu domů manželku preventivně profackoval a obvinil z nevěry – i kdyby byla původně svatá, nakonec ti nevěrná bude, protože výsledek je pro ni tak jako tak stejný.
Babiše nám nemusí být nijak zvlášť líto. Ale co mne na tom děsí je, že nikým nevolení novináři mají takovou moc kohokoli zničit a prosadit si svoje zájmy, a že jim to nezanedbatelná část obyvatel baští. Aby bylo jasno, nevolám po nějaké regulaci – věřím v to, že se z toho lidi nakonec nějak poučí (byť se před tím několikrát spálí) tzn. chce to mít zdravě kritický postoj k tomu, co se píše v novinách – protože tihle novináři nejsou nějaký nezávislý zdroj objektivní pravdy, ale jen další zájmová skupina, která si snaží prosadit svoje.
Tvůj optimismus, že se situace vyřeší sama, příliš nesdílím. Nůžky jsou rozevřené a budou se rozevírat dále. Lidé jsou, z velké části vinou sociálních sítí, rozdělení do různých bublin a konzumují diametrálně odlišné informace. Začíná se z toho stávat náboženství, kdy se na fakta přestává hledět jako na něco objektivního, neměnného a ověřitelného, nýbrž jako na něco, co je předmětem víry a názoru. Změnit se to může jen masovou propagací kritického myšlení – problém je, že těch lidí jako Martin Rota nebo Pavel Kasík je málo a nejsou pořád slyšet dost. Potřebovali bychom masové hnutí, které vědu přiblíží běžným lidem. Je ale nutné vyjít za nimi do ulic, protože když někde na téma dezinformací a hoaxů uspořádá přednášku Sisyfos, přijdou tam akorát přesně ti lidé, kteří to všechno dávno znají.Podľa mňa je strašne naivné myslieť si, že bežný ľudia vedia rozlíšiť bludy od faktov... Alebo že sa to budú chopní naučiť po nejakej masovej propagácií. Keby bolo školstvo na úplne inej úrovni (okamžite lusknutím prstov), tak možno za pár generácií...
Vstupuje do toho další věc, což je to rozdělení společnosti. Takové ty hry na to, že „my jsme ta správná skupina, vzdělaná, prozápadně smýšlející, důvěřující odborníkům“ a „to jsou primitivové a lopaty“, taky ničemu neprospívá. Když se podíváš, co se dnes děje na sociálních sítích, tak to je opravdu několik zcela rozdílných, paralelně existujících světů, které jsou rozdělené dost příkrou čarou. Pak ještě přijde někdo, kdo se do toho vtluče jako klín a parazituje na vzniklém tlaku
Tohle je dneska bohužel všude. I v celkem nevinných oblastech jako je vaření: Babica vs. Pohlreich v televizi, Luxus na talíři vs. Vaříme s Mírou na Stream.cz, nebo třeba filmy: svého času visely v metru vedle sebe reklamy na film Fotograf a nějaký Kameňák – jedno byl vyloženě škvár a ani to druhé nebyla žádná sláva, ale lidem to bylo naservírováno přesně tak, že jeden film je pro ty vzdělané a kulturní, zatímco to druhé je zábava pro spodinu – ať se každý zařadí poslušně do své skupiny, koupí si vstupenku a jako bonus pohrdá těmi, kdo šli na ten druhý film.
Co se týče těch kuchařů, já jsem se bavil u obou – lidsky mi možná sedne víc Babica, ale většinu jeho výtvorů bych nejedl (zaujaly mne akorát ty jeho německé bramboráky, to si chci někdy uvařit). Pohlreich mi, hlavně zpočátku, přišel, že dává jen takové hraběcí rady a říká, jak je všechno hnusné, ale přitom by se stejným rozpočtem uvařit nedokázal – postupem času asi nějak dospěl a ty jeho rady začaly dávat smysl i v běžné realitě a ne jen drahé luxusní restauraci. Ale nevím, až tak moc jsem to nesledoval a primárně oba pořady beru spíš jako televizní zábavu než něco obsahového.
Jestli na tom rozdělení nese někdo větší díl viny a cíleně ho pěstuje, tak jsou to bohužel spíš ti „intelektuálové“ resp. určitá jejich část. Ta „spodina“ jednak nemá možnost věci tolik ovlivnit a jednak se uchyluje spíš jen k obranné reakci – když vy na nás takhle, tak my naschvál půjdeme na ten Kameňák a hezky si to užijeme nebo si pochutnáme na nějaké té šlichtě, ze které se vám bude zvedat žaludek, což nám dá alespoň nějaké zadostiučinění. Totéž se týká třeba různých demografických nebo volebních průzkumů, kde „datoví vědci“ a „novináři“ nezapomenou poznamenat, že lidé bez maturity, nezaměstnaní a z venkova dělají to a to (typicky něco špatného), zatímco ti vzdělaní bohatí měšťáci jsou úplně jiní (a lepší).
Jestli na tom rozdělení nese někdo větší díl viny a cíleně ho pěstuje, tak jsou to bohužel spíš ti „intelektuálové“ resp. určitá jejich část.Ano, přesně tak. Bohužel právě tahle skupina bývá často nejvíce útočná a arogantní. Ono diskutovat s některými lidmi opravdu je hodně náročné a občas skutečně nezbyde než někoho už odpálkovat, ale na druhou stranu mám zkušenost, že když se s lidmi snažíš alespoň na začátku jednat slušně, bereš v potaz, co říkají, a snažíš se jim porozumět, tak je mnohem snažší společnou řeč najít. Ta úspěšnost není úplně vysoká a sám už jsem z toho někdy dost frustrovaný, ale fakt to není důvod už předem do diskuze vstupovat s tím, že ten člověk je nějak podřadný, protože se třeba živí manuálně. Kvůli tomu, jak do nich furt někdo kope a naprosto nehorázně se nad ně povyšuje, tak se potom často uchylují k různým obranným reakcím přesně jak píšeš. Nejabsurdnější je, že v době, kdy se intenzivně řeší rasismus a práva různých menšin, a to často až do zcela absurdních rozměrů, tak z velké části právě ta skupina, která za to nejhlasitěji bojuje, potom předvádí úplně přesně to stejné závadné chování, které jinde kritizují, akorát si lidi neškatulkují podle rasy, nýbrž podle toho sociálního statusu nebo nějaké „aury“. Ale zkus někde říct, že tahle skupina je ve skutečnosti založená na nenávisti a tu svojí empatii, kterou si myslí, že jako jediní na světě oplývají, aplikují krutě selektivně. Tohle jsou ti lidé, kteří si zaslouží naší úctu a uznání. Na ostatní lidi lze plivat jedy, ničit jim životy a vůbec se nesnažit o nějaký elementární „benefit of the doubt“ (nevím, jak se tomu říká česky), neuznávat žádné právo se nějak hájit, cokoliv vysvětlit…
když vy na nás takhle, tak my naschvál půjdeme na ten Kameňák a hezky si to užijeme nebo si pochutnáme na nějaké té šlichtě, ze které se vám bude zvedat žaludek, což nám dá alespoň nějaké zadostiučiněníAle kdeže. Největší hřích je přece odjet do Itálie, zabalit si sebou řízek v chlebu a pak se projít po pláži v ponožkách v sandálích. Ano, Itálie je blízko, je tam teplo, mají moře a my jsme zvyklí na ně a oni na nás, ale protože tam Čechů jezdí hodně, tak už to není dostatečně cool. Čechy, kteří si po celoroční práci jedou odpočinout do Itálie, je potřeba urážet a zesměšňovat. Kuchyni jiných kultur zkoumáme a obdivujeme, ale na svou vlastní nemáme nárok. Ono nejde o to, že by na tom bylo něco špatně – já sám preferuji asi spíše staročeskou než moderní českou kuchyni a třeba o klasické vepřo knedlo zelo moc často nestojím, protože se mi z moc tučných a mastných jídel většinou dělá blbě, ale tady nejde o nějaké zdraví nebo jiné meritum. Ten zásadní problém samozřejmě spočívá v tom, že řízek v chlebu je moc populární a každý, kdo necítí potřebu se v tomto směru za každou cenu odlišit, nezasluhuje nic jiného nežli být veřejně zostuzen. Po tom, jestli si někdo vezme do sandálů ponožky, pokud jsou čisté a nesmrdí, může být každému hovno a osobně u sebe třeba nenosím neustále další boty, do kterých bych se mohl přezout, takže ponožky s radostí nasadím, když se do mě dá zima a nebo mi padá pod obnažená chodidla nějaký bordel (např. právě písek na zmiňované pláži – a vyzout se a jít úplně naboso už bych ve tmě neriskoval, kdysi strašně dávno jsem si přesně takhle pěkně hnusně rozříznul chodidlo). Ale zase to prý Češi dělají často a kvůli tomu je to taky špatně. Prostě musíš lítat po světě, zkoumat jiné kultury a osvojovat si jejich zvyky. To je jediný způsob, jak být skutečně cool. Když se pak vrátíš sem, tak nestačí ty místní zvyky, které se tě ale vůbec nijak netýkají, tiše ignorovat. Musíš to těm „Čecháčkům“ pořádně vytmavit a instantně si tak získat respekt dalších borců s právě probíhající krizí identity.
Totéž se týká třeba různých demografických nebo volebních průzkumů, kde „datoví vědci“ a „novináři“ nezapomenou poznamenat, že lidé bez maturity, nezaměstnaní a z venkova dělají to a to (typicky něco špatného), zatímco ti vzdělaní bohatí měšťáci jsou úplně jiní (a lepší).Toho už jsem si taky všiml. A ono to zase úzce souvisí. Zkrátka když má někdo svůj klid někde v menší obci a má strach třeba z imigrantů, skutečný strach, zvlášť když ho média masírují různými drsnými reportážemi, tak už každý bojovník za lepší zítřky ví, že nejlepší je ty lidi začít urážet a vysmívat se jejich obavám. Když potom začnou vznikat různé domobranné spolky a ti lidé se chtějí se zbraněmi procházet kolem hranic, protože oni se prostě fakt reálně bojí, tak… se z toho stejně nikdo nepoučí, vzájemné urážky se gradují a nůžky se rozevírají dál.
Ale jak se chceš bavit s někým, kdo pokračuje v komunistickém pohrdání vzděláním, a vidí ve vysokoškolácích nezaměstnatelné parazity
Myslím, že tady se o žádné pokračování nejedná. Ta kontinuita byla narušena listopadem 1989 a ani před ním to nebylo tak jasné (tehdejší režim a oficiální média sice dávala na první místo dělníky – a to ještě ne vždy – ale lidi si o tom mysleli svoje a takový lékař nebo vědec se určitě těšil větší úctě než řadový dělník). Po převratu se naopak začalo spíš pohrdat tou manuální prací a každý chtěl být najednou ekonom, právník, doktor nebo podnikatel… nebo se dostat na nějakou tu stáž do zahraničí (čemuž se přisuzovala až nepřiměřená váha a bylo to uctíváno jako nějaká božská svátost). To až relativně v posledních letech lidem začíná docházet, že schopný řemeslník nebo automechanik je k nezaplacení.
To pohrdání jistou částí intelektuálů se podle mého vyvinulo až v průběhu těch posledních třiceti let, na komunismus to nenavazuje, a do jisté míry je to zasloužené a jde právě o reakci na chování těch „samozvaných elit“ – nebo jak je nazvat – které se povyšují nad lidi s jiným názorem a snaží se je nálepkovat jako nevzdělané a chudé vesničany bez rozhledu.
P.S. Tohle píši jako vysokoškolsky vzdělaný rodilý Pražák pracující v oboru IT – aby mne někdo nepodezříval z nějaké zaujatosti nebo ukřivděnosti. Když „elity“ nebo novináři de facto napíší, že vidláci a nevzdělaní jsou hovada a jejich názor by neměl být brán v potaz, tak se kvůli tomu sice nemusím osobně urážet, ale stejně se mi to nelíbí.
Podobně se můžeme bavit o tom, jak se všemožné snahy přímo i nepřímo regulovat, kolik lidí půjde na který typ škol, vztahují ke kapitalistické svobodě a odpovědnosti oproti komunistickému "soudružko, zajistěte, aby z téhle třídy byli 2-3 horníci" a centrálnímu plánování.
Předpokládáš snad čistě soukromé školství (i střední), které by si platil každý student sám? Pokud ne, tak to opravdu nejde dělat tak, že si každý bude studovat, co se mu líbí a že se na libovolný obor otevře libovolný počet míst. Jako daňový poplatník fakt nejsem zvědavý na to, abych jen solil peníze, někoho sponzoroval a neměl žádnou kontrolu nad tím, jak se ty peníze utrácejí. Chápu, že centrálně plánovat, kolik lidí celkově může vystudovat jaký obor, není optimální, ale pořád je to lepší než nic a je tam aspoň nějaká vazba na toho, kdo to platí (daňový poplatník, volič, který skrze stát nepřímo rozhoduje). Totéž platí pro odchody do zahraničí – když tu např. někdo vystuduje na lékaře, tak má nějakou dobu pracovat tady (určeno třeba v procentech z prvních deseti let praxe) nebo si má zaplatit školné – neexistuje jediný důvod, proč by český daňový poplatník měl sponzorovat výchovu lékařů nebo sester pro Německo nebo jakýkoli jiný stát.
Dokud různé profese platí různé daně, stát by měl mít právo regulovat, kolik je zde například malířů, zedníků, či hospodských. Já jako daňový poplatník nejsem zvědavý na to, aby si někdo vybral profesi jen proto, že ho baví, a potom čerpal od státu víc, než kolik mu zaplatí. Opravdu nehodlám nikoho ze svých daní dotovat.Vsiml sis, ze maliri, zednici a hospodsti berne plati, nikoli cerpaji?
Vzhledem k tomu, jak velká část nákladů na univerzitu je konstantních, tak myslím, že se to vyplatí. Ty peníze bychom té univerzitě totiž zaplatili stejně. :)
To je asi jako kdybys chtěl letenku zadarmo a argumentoval tím, že to letadlo tak jako tak poletí a ty náklady budou stejné bez ohledu na to, jestli v něm bude sedět o jednoho člověka víc.
Část Slováků, kteří u nás vystudují tu zůstane.
A nebo ten Slovák vystuduje za české peníze, a pak odejde pracovat (a platit daně) do Německa, Anglie, USA atd.
Jinak to co píšeš pozoruhodně smrdí centrálním plánováním, a komunistickými poplatky za emigraci. :)
Nikdo tě nenutí na tu vysokou chodit. Pokud neprožereš (za léta strávená ve školách) peníze daňových poplatníků, tak si klidně odjeď, kam chceš a třeba se ani nevracej. Ale pokud za české peníze vystuduješ, tak by bylo fér tady i zůstat pracovat a „splatit svůj dluh společnosti“ tím, že budeš prospěšný tady a taky tím, že tady budeš platit daně. Alternativou k tomu je tvrdé školné, kde poneseš veškeré náklady ty sám – pak si klidně vystuduj, co chceš, třeba ten nejzbytečnější obor, nebo si potom odjeď pryč, to je tvoje věc. Ale tomuhle moc nefandím.
To školství placené z veřejných peněz je svým způsobem přerozdělování – ale ze všech přerozdělování to nejméně škodlivé nebo snad i prospěšné – dá se to brát jako pozitivní externalita, protože vyšší vzdělanost posouvá celou zemi nahoru a nepřímo pomáhá i těm, kdo na tu vysokou nešli.
Totéž platí pro odchody do zahraničí – když tu např. někdo vystuduje na lékaře, tak má nějakou dobu pracovat tady (určeno třeba v procentech z prvních deseti let praxe) nebo si má zaplatit školné – neexistuje jediný důvod, proč by český daňový poplatník měl sponzorovat výchovu lékařů nebo sester pro Německo nebo jakýkoli jiný stát.Simulace: Uchazeči o studium medicíny, vědomi si dlouhodobě mizerných pracovních podmínek v českém zdravotnictví, si studium zatížené školným a nebo pracovní povinností buďto rozmyslí, a nebo raději odejdou studovat do zahraničí. Někteří stávající studenti, kteří jsou krůček od dokončení studia, začnou studium kvapně přerušovat, jen aby na něj vzápětí navázali pár kilometrů za hranicemi a těch posledních pár zkoušek udělali tam. Jen tak se vyhnou povinnosti zde pracovat, a školné jim zpětně vyměřit nikdo nemůže. Krátkozrace uvažující nacionalisté jsou chováním druhé jmenované skupiny rozhorčeni, ale jinak v tom nevidí problém a jsou nadšení, jak jim to nandali a konečně se dosáhlo spravedlnosti. Jako první zaznamenají po poklesu studentů problémy lékařské fakulty, které jsou placeny za počet studentů. Náklady na provoz budov a platy vyučujících jsou skoro stejné, ať už se přednáší pro 30 lidí nebo pro 200. Lékařské fakulty budou nuceny začít zeštíhlovat. Prázdné přednáškové sály se pronajmou motivačním řečníkům verbujícím další ovečky do pyramidových schémat a prodavačům předražených hrnců pro seniory, do nového drahého vybavení, které také stojí stejně, bez ohledu na to, kolik studentů ho používá, a vyměňuje se spíš kvůli zastaralosti než kvůli opotřebení, se investovat přestane. Staří lékaři umírají či odcházejí do důchodů. Zdravotnictví, dlouhodobě se potýkající s nedostatkem pracovníků, s každým dalším rokem pociťuje stupňující se tlak. Pacientů neubývá, za to mladá krev, kterou by bylo možné zapřáhnout až do sedření, zoufale chybí. Lidé jsou nespokojení. Zaznívají hlasy, že si nechtějí platit veřejné zdravotní pojištění, když péči stejně nedostanou a musí chodit na soukromé kliniky, nebo na plánované zákroky jezdit do zahraničí. Ministerstvo zdravotnictví se zoufale snaží přilákat pracovníky z východní Evropy, ale ani pro ně už atraktivita České republiky není taková, jaká bývala. Navíc někteří lidé, jako třeba ty, zastávají názor, že by vlastně neměli mít právo tu zůstat dlouhodobě, dostat občanství, mít nárok na důchod… Měli bychom je tu nechat nějakou dobu pracovat, ale pak je poslat zpátky domů, kde by mohli uplatnit svoje zkušenosti a pomoct ještě svojí zemi. (Psal jsi to v jiné diskuzi před časem.) Zahraniční pracovníci se zařídí po svém a zatímco teď jdou sem, pokud se jim nepodaří dostat do Německa a nebo se bojí kvůli jazykové bariéře, tak teď už o Českou republiku ztratí zájem úplně. Kvalita našeho zdravotnictví se bude propadat, ale východisko zřejmé nebude. Objeví se možná tak zoufalé pokusy zavést školné i na nižších stupních vzdělávání a zakázat tam výuku němčiny, aby se exodus do zahraničí zpomalil, ale ono už to bude stejně jedno, protože v zemi bez dobrého zdravotního systému nebude nikdo chtít žít a zejména ti lidé, kteří by byli schopni si za něj nejvíce připlatit, budou první, kdo odtud bude prchat. Poškodíme Českou republiku v jedné ze strategicky nejvýznamnějších oblastí, ale důležité je, že dosáhneme nějaké velmi krátkodobé finanční „spravedlnosti“ a pocitu zadostiučinění, že nám tedy krajané, do kterých tu investujeme strašlivě moc peněz, ačkoliv ve skutečnosti ty náklady jsou z velké části fixní a na počet studentů je nelze rozpočítávat jedna ku jedné, neutíkají do zahraničí, protože my nejsme schopni jejich práci ocenit a vytvořit jim zde důstojné podmínky. Poslední dobou mi některé tvoje myšlenky přijdou neuvěřitelně pomatené. Ano, lze hypoteticky uvažovat o školném, např. formou nějaké speciální daně z příjmu, ale má to následující prerekvizity: (i.) vzdělávací systém se nejprve masivně zainvestuje, aby se zvýšila jeho atraktivita, (ii.) až to bude, veřejné vysoké školy se odstřihnou od státního rozpočtu a odpovídajícím způsobem se sníží daňová zátěž. No jo, sakra, ale tím ti vznikne de facto průběžný systém, kdy absolventi VŠ budou školné zpětně splácet formou vyšší daňové sazby (OK), a z toho vybraného školného se bude platit studium další generaci studentů. A teď babo raď, co dělat, když přijde krize, která, jak už to bývá, na některé obory dopadne výrazně víc než na jiné, a některým školám se výběry sníží… Těmto úvahám opravdu chceme věnovat čas ve světle postupující automatizace a hrozícího zániku různých profesí? Než teď investovat do toho, aby i třeba již pracující lidé mohli průběžně dálkově dodělávat nějaké kurzy, radši budeme za 20 let, až se to projeví v nárůstu nezaměstnanosti, investovat do stavby věznic a instalovat policajta na roh každé ulice. Ať žijí krátkozraká řešení!
Chybu vidím už na začátku té simulace:
Uchazeči o studium medicíny, vědomi si dlouhodobě mizerných pracovních podmínek v českém zdravotnictví, si studium zatížené školným a nebo pracovní povinností buďto rozmyslí
Tohle se musí změnit. Jestliže má stát poskytovat občanům službu „zdravotnictví“ musí na to vyhradit odpovídající prostředky – tzn. tolik peněz, za kolik to ti lidé budou ochotni dělat. A nejen ochotni, ale za kolik budou odvádět práci v dostatečné kvalitě (to se týká třeba i těch učitelů nebo policistů).
Jinak co se týče školného: to je naprosto reálná možnost nebo dá se říct hrozba… se zavedením školného z více důvodů nesouhlasím a společně s (alespoň do jisté míry) bezplatnou zdravotní péčí to považuji za neškodnou až prospěšnou formu přerozdělování resp. pozitivní externalitu, kterou se vyplatí podpořit. Na druhou stranu, ten stav, kdy jeden občan (pracující v ČR) dotuje studium jinému občanovi, který pak odejde do zahraničí a vydělává a platí daně tam, také není únosná. Takže pokud se chceme vyhnout školnému, přijde mi ta „pracovní povinnost“ jako dobrá možnost – třeba tou formou: pracovat určité procento z prvních deseti let po škole tady v ČR. Oproti školnému, při kterém mladý člověk začíná dospělý život s obrovskými dluhy, je to mnohem měkčí varianta. Dovolí ti to cestovat, vyjet na stáž do zahraničí atd. a i kdybys měl smůlu a zrovna pro tebe nebyla práce v oboru, tak na tom pořád budeš líp (není to jako když dlužíš peníze a věřitele nezajímá, kde na to vezmeš). Tzn. to riziko nese spíš stát než absolvent, ale přesto tu je ta motivace a jakási forma společenské smlouvy ve smyslu: ostatní ti zaplatili studium, tak teď bys jim to měl vrátit tím, že budeš užitečný tady v ČR.
lidi si o tom mysleli svoje a takový lékař nebo vědec se určitě těšil větší úctě než řadový dělníkV tomhle jste mimo, možná s výjimkou těch doktorů, před nimi musel mít respekt (nikoliv však vždy úctu) každý. Přinejmenším pro některé lidi z dělnických pozic totiž platí úplně to samé, co pro ty intelektuály. Vzdelání = vymejšlí kraviny, ničemu nerozumí, škodí. Platilo to za bolševiků a platí to dál.
A že někomu připadá víc cool prohlédnout si památky v Řecku, a ochutnat tamní jídlo, protože je to daleko odlišnější než páté české místo? Však to je přece normální, ne?Pro kontext: Viděl jsem na netu komentáře ve stylu „radši jeď busem do Itálie a sbal si s sebou řízek, krávo“. Tak zhruba o tomhle mluvím, ne o tom, že někdo rád cestuje. Vyprávění cestovatelů jako je Daň Pribáň si rád poslechnu a nemyslím si, že třeba on něčemu škodí. Proti studijním pobytům v zahraničí taky nic nemám. Sám jsem nebyl, ale fandím tomu.
Je obrovský rozdíl, mezi dítětem rodičů, kteří se zajímají o svět a mají vysokou, a dítětem rodičů, kteří ne.To je téma na úplně jinou diskuzi, do které se teď nechci (znovu) pouštět. Dělení společnosti na nějaké „kasty“ a lepší a horší lidi tomu každopádně taky nepomůže.
Ale jak se chceš bavit s někým, kdo pokračuje v komunistickém pohrdání vzděláním, a vidí ve vysokoškolácích nezaměstnatelné parazity, kteří neumí vzít lopatu do ruky, a akorát řeší otázku jednotných záchodů?Takových lidí je velmi málo a pokud tak reagují, tak většinou v té obranné reakci, jak psal Franta. Pokud ty opovrhuješ jimi, oni budou opovrhovat tebou.
Kdyz uz se tu tak ohanis "kritickym myslenim", doloz to! Ukaz mi, konkretne, jedineho (uznavaneho) levicoveho (ti o kterych se bavime, ze?) intelektuala, ktery je "utocny a arogantni". Bud konkretni a ukaz kdo, kde a v cem. Uz jsem totiz na tyhle kecy stran nekterych alt-pravicovych "intelektualu" (jako Shapiro, Rubin, Peterson) dost alergicky. Intelektualne je to argument na urovni "Cikani kradou". Pritom je to prave (krajni) pravice, ktera zaseva tyhle rozbroje. Povazujes se za kriticky mysliciho cloveka, ale nevahas zde papouskovat propagandistickou zumpu Fox News. A ano, nekteri lide proste chteji nenavidet, to je realita. Ale levicaci to nejsou, objektivne vzato. To spis bili prislusnici drive privilegovanych vrstev, ktere ted kapitalismus pozira, podobne jako je poziral ve 30. letech minuleho stoleti, kdyz vchazel do mody fasismus. Viz:Jestli na tom rozdělení nese někdo větší díl viny a cíleně ho pěstuje, tak jsou to bohužel spíš ti „intelektuálové“ resp. určitá jejich část.Ano, přesně tak. Bohužel právě tahle skupina bývá často nejvíce útočná a arogantní.
"Není nic horšího, než chudí běloši," řekl mi jednou. "Podívej, děti z ghett vědí, že jsou odpad. Znají pravidla. Ale tyto děti z chudých bílých rodin jsou stejný odpad, jenže si myslí, že jsou králové. Myslí si, že jim svět všechno dluží..." Mentalitu chudé bílé komunity nebylo těžké pochopit. Protože pocházím z jedné z nejchudších čtvrtí v jedné z nejchudších částí bývalého SSSR (země opravdu na prd), dobře ji chápu. A mentalita je následující. Jsou zahořklí, jsou ukřivdění, vědí, že jejich životy stojí za nic a považují se za hrdinské mučedníky. Nechovají nenávist k bohatým, nenávidí ty, které považují za ještě níže postavené, než jsou sami. Ale opravdu, opravdu nenávidí lidi, o nichž si myslí, že na ně koukají svrchu, tj. vzdělance. Ačkoliv oni sami se věčně ohlížejí po někom, na koho by udělali dlouhý nos. Jejich doporučení pro takové lidi zní "Přestaň kňourat a dej se dohromady, pomoz si sám". Nicméně jejich doporučení pro sebe samotné je "Svět mi musí naslouchat, starat se o mě, chránit mě".
Preco taky utocny ton?To je vcelku jednoduché. Pro komunistu je jakýkoli nekomunista pravicový radikál. Ideozločinem je pouze sledování Fox news, zatímco on při sledování CNN v žádném případě onanista není.
Ano, přesně tak. Bohužel právě tahle skupina bývá často nejvíce útočná a arogantní.Párkrát jsem zažil, že se na mě lidi dívali skrz prsty jen kvůli vejšce (aniž bych to komukoli cpal nebo se o tom byť jen zmínil, zjistili si to jinde nebo se přímo zeptali), a i když jsme se později s některými skámošili, říkali věci jako "na vysokoškoláka je celkem v pohodě" apod.
I v celkem nevinných oblastech jako je vaření: Babica vs. Pohlreich v televizi, Luxus na talíři vs. Vaříme s Mírou na Stream.czA viděl jsi to celé? To byl jeden projekt, který měl připravit půdu pro závěr seriálu Luxus na Talíři. Ani jedno z toho nebylo myšleno vážně a připravovali to společně s Vaňkem, který si tam udělal srandu sám ze sebe. Hlavně na závěr.
Pohlreich mi, hlavně zpočátku, přišel, že dává jen takové hraběcí rady a říká, jak je všechno hnusné, ale přitom by se stejným rozpočtem uvařit nedokázal – postupem času asi nějak dospěl a ty jeho rady začaly dávat smysl i v běžné realitě a ne jen drahé luxusní restauraci.Já Ano šéfe sleduju v kuchyni jako nekonečnou smyčku a nepřijde mi, že by svoje rady nějak změnil. V tom roce 2008 to byla katastrofa, protože ty restaurace byly doslova na zavření. Já jsem si několikrát říkal, že bych chtěl mít pořad "přichází hygiena", že bych ty restaurace jako inspektor zavíral. Je s spodivem, že mu ta rada "čistota v kuchyni, jednoduché recepty, kvalitní suroviny" vlastně vydržela všech 7 řad. A pro jistotu se naprosto stejné chyby objevily i v pořadu Superšéf. Jestli si někdo za 12let nedokáže uklidit a ještě si tam pozve kameru, tak to o něm cosi vypovídá. Babica je prostě parodie. Nova věděla, že Ano šéfa netrumfne, tak tam nasadila šaška. Marketingově jim to asi vyšlo, dodnes si z toho internet dělá srandu.
Ale nevím, až tak moc jsem to nesledoval a primárně oba pořady beru spíš jako televizní zábavu než něco obsahového.No Pohlreich , na to že má vlastně "jenom učňák" to má v hlavě v pořádku. Ty rady, které tam dává, lze úplně klidně použít kdekoliv jinde, třeba i v IT. Ten člověk ví, jak řídit týmy, udělat projekt, rozpočet, postavit firmu atd.
bych uďála pořad kde by si ty učástníci mysleli že dou do výměny manželek akorátže misto vyměněný maželky by jim domu přišel pohlreich a 14 dní by se vo něj museli starat/vařit mu von by jenom chodil po baráku a všecko kritizoval :D :D
btw vubec mi neva že pohlreich ukrad tu vakcínu protože jestli jako něco z tohodletoho čechiskýho národa má přežit jeto pohlreich :O ;D
Ako všetko, čo k tomu píšeš je pekné (ako fakt), ale v praxi ťažko realizovateľné. Uvedom si, že toto len tak neprestane.Já si nemyslím, že se to změní. Jsem v tomhle směru hodně skeptický.
Změnit se to může jen masovou propagací kritického myšlení – problém je, že těch lidí jako Martin Rota nebo Pavel Kasík je málo a nejsou pořád slyšet dost.Četl jsem celý komentář, říkám si jo, celkem jo, nenapsal bych to tak ostře ale jo, ale tohle teda ne. Martin Rota, který má / měl asi padesát kanálů jen za účelem zisku (reklamy, product placement) není moc vhodný propagátor kritického myšlení. Ano, je to jednooký mezi slepými, ale některá jeho "odborná" videa jsou dost cringe. Vypadá to (a ono to tak u některých témat tak asi bude), že si to připravil tak hodinu dopředu. Ano, mají úspěch, lidi v komentářích jsou nadšeni apod. Ale tohle není kritické myšlení. Tohle je povrchní sběr informací a ještě povrchnější prezentace a potom jejich nekritické přijímání lidmi v diskusích, kteří potom takto vybaveni vletí na své sociálky a do své bubliny budou hlásat moudra z videa. Pavla Kasíka jsem viděl jen jednou právě na přednášce pátečníků (sisyfos) a je to další "komerční" týpek (z idnesu) a největší sranda byla, jak chtěl předvést technet a pro samou reklamu ten obsah vůbec nebyl vidět a neustále mu tak skákala nějaká popup reklama. (Pochopitelně nemohl to prezentovat s adblockem, jako redaktor toho webu.) Takže jestli tihleti mají být těmi nositeli kritického myšlení, tak to asi raději začnu chlastat savo
Něčím se ti lidé živit musíAno, ať se něčím živí a potom ať o tom vykládají na YT.
dokážou svou činností uživit a věnovat se tomu na plný úvazek, ne jen jako hobby, je to dobře, ne špatněKlidně, jako vydávači obsahu ať se tím klidně živí. Ale to z nich nedělá experty a už vůbec ne lidi pro propagování kritického myšlení.
Ale to z nich nedělá experty a už vůbec ne lidi pro propagování kritického myšlení.Zjisti si, prosím, co znamená kritické myšlení. To není o tom být odborník na nějaké téma, ale umět přemýšlet a pracovat s informacemi.
Od novinářů se nedočkáš prakticky jediné pozitivní zprávy o vládě nebo podpory její politiky – pak není divu, že lidi ta pravidla moc nedodržují.Od toho novináři nejsou. Novináři nejsou PR tým (ideálně) nikoho. Vláda má prostředky, jak dostat informace ven. Tiskové konference, mluvčí, weby, (bohužel) i sociálky. Nehledě na to, že sám Babiš vlastní půlku médií.
Nedávno např. vycházely články o tom, že vláda nebojuje s dezinformacemi a tím zhoršuje situaci. A teď, když vláda kampaň proti dezinformacím dělá, tak je to zase špatně.A co je na tom divného? Když někdo dělá špatně A a začne dělat antiA, tak to automaticky neznamená, že to dělá dobře. Vlastně by nemělo být žádným překvapením, když někdo kdo udělá 29 věcí špatně udělá špatně i tu 30.
Nicméně tím, že to novináři takhle odepíší hned na začátku, tak zařídí, že to budou vyhozené peníze ze 100 % a ne třeba jen z 50 %.To mi připominá, jak kdysi dávno nějaký ředitel Sazky nadával novinářům za to, že Sazka Arénu jen kritizují (a že si to zasloužila) namísto toho, aby ji pomohli zpropagovat a zaplatit tak náklady ze vstupenek
Totéž mediální poprava předchozího ministra.Jaká mediální poprava? Ministr porušil nařízení, která sám vyhlásil a po všech ostatních je chtěl dodržovat.
Z pozorování těchto událostí vyplývá závěr, že jakýkoli skutek této vlády, bude mediálně ztrestán bez ohledu na jeho obsah a důsledkyTak pokud vláda dělá všechno špatně, tak je jistě vhodné to všechno kritizovat. Navíc to nikdo nedělá dopředu, ale až na základě činů. Novináři potřebují mít ověřené zdroje.
nikým nevolení novinářiTo už tady dlouho nebylo...
Od toho novináři nejsou. Novináři nejsou PR tým (ideálně) nikoho.Ale měli by být. Mají informovat o všem, jak o tom, co je špatně, tak o tom, co je dobře. PR tým vlády zdaleka nedostane informace k tolika lidem, kolik toho zvládnou novinky a zprávy v televizi. Jenže novináři jsou od toho, aby prodávali noviny. A dobré zprávy noviny neprodávají
Já to cítím tak, že současná opatření odpovídají tak 50% mrtvé populace - ale to je nejméně o dva řády horší, než je realita.To mi přijde jako totální úlet. Tohle bych chápal v případě, kdybys a) byl člověk v Číně, kterýho policie násilím zavírala do baráku (kde oni blokovali vchody atd.) nebo b) byl člověk v ČR, kterýmu opatření/covid nějak totálně položily byznys a skončil na mizině. Ale to je zas o tom, že tady stěžující si anonymové zásadně nepíší, v čem přesně spočívá jejich utrpení...
Ono je celkem jedno, jestli máš prázdnou hospodu kvůli vládním nařízením nebo kvůli tomu, že se lidi bojí chodit ven a to pivo si dají radši doma, než aby riskovali nákazu.hele to by byl jakoby zajímavej eksperiment: mějme hospodu kamchodí dvacet štamgastů - kolik jich musí odpadnout aby těm zbejvajícím došlo že je něco špatně?
lepší jako když se promořej regulovaně v hospodě než když se bude zvišovat tamta mobilita vobyvatelstva jak si jakoby budou volat mobílkama kdo kde koupí chlast a u kterýho doma se sejdou dneska :D ;D
taky když se někdo jakoby rozhodne řídit stát jako firmu a hospodský+stammgasti seho rozhodnou pohoupat zakrk a lidi ztý země pak maj problémy s revolucí/věšením/střílením v ulicích - jeto prostě riziko povolání :D :D ;D ;D
ackoli samozrejme dnes spousta nemovitosti nevlastni maloburzoazie, ale bohate skupiny, kterym je to lhostejne
Tohle přece není o nějaké dobročinnosti. Majitel nemovitosti může jednat čistě ve vlastním zájmu a přesto (nebo právě proto) se dohodnout. Pokud budeš stát před volbou, že a) tvůj nájemník vyhlásí bankrot a ty nebudeš mít půl roku nebo rok žádného dalšího zájemce, nebo b) dohodnete se na sníženém nájmu, takže místo nuly budeš mít aspoň něco. Co si vybereš?
Platí zákon nabídky a poptávky – a poptávka po pronájmu hospod dnes prakticky neexistuje.
Nebo si fakt myslíš, že dneska někomu pronajmeš hospodu? Maximálně tu nemovitost můžeš prodat (pak je tam zase šance, že ten nový majitel koupí i vybavení od původního provozovatele).
To je ale právě to myšlení malobužoazie. No, možná i velkoburžoazieackoli samozrejme dnes spousta nemovitosti nevlastni maloburzoazie, ale bohate skupiny, kterym je to lhostejneTohle přece není o nějaké dobročinnosti. Majitel nemovitosti může jednat čistě ve vlastním zájmu a přesto (nebo právě proto) se dohodnout. Pokud budeš stát před volbou, že a) tvůj nájemník vyhlásí bankrot a ty nebudeš mít půl roku nebo rok žádného dalšího zájemce, nebo b) dohodnete se na sníženém nájmu, takže místo nuly budeš mít aspoň něco. Co si vybereš?
Jenomže úředníci v byrokratické organizaci takhle rozhodně neuvažují. Mají svoje tabulky a modely (v dnešní době často ML) a nich jim vypadne, že klidně můžou nemít půl roku nic.
Jestli má někdo chybné tabulky vedoucí na nesmyslná rozhodnutí, to bohužel neovlivním. Nicméně o každou nemovitost je potřeba se starat – větrat, topit, hlídat, aby to někdo nevykradl, nevytloukl okna, aby se tam neuhnízdili bezdomovci nebo aby ti z toho někdo nevyrobil Kliniku atd. Za tyhle služby by majitel musel platit – ale pokud si tam nechá původního nájemníka, tak ten to pro něj bude dělat zadarmo resp. ještě mu bude platit snížený nájem. Občas tam bude mít třeba výdej z okénka, rozvoz nebo pronájem na nějakou soukromou akci… prostě ta nemovitost bude udržována v provozu místo aby chátrala.
kulvajt řikal že 100% excess deaths zabil jakoby jenom kovid protože muto jako řekla kalkulačka hele a kalkulačka přece nikdy nelže takže to teda jakoby musí bejt pravda :D ;D
když sem se ho taky třeba jako ptala jestli ty sebevraždy kterejch jako určitě je děsně moc nekolerujou s peakama tý pandemie jakože to lidem bere naději třeba tak mi votázku smáznul :/ :/
Už rok je můj život degradován na přežívání. Nic jsem neudělal, ale rok jsem omezován na svobodě víc, než kdybych byl v kriminálu.To tady píšeš do zblbnutí furt dokola, ale stále jsi to nebyl schopen konkretizovat.
Lidé páchají sebevraždy nebo se dopují antidepresivy.Na antidepresiva jsem nekoukal, koukal jsem na sebevraždy a žádnej velkej nárůst jsem neviděl.
Mladí perspektivní lidé, jejichž zničené životy nevyváží ani 100x víc zachráněných důchodců.Tady bych i mírně souhlasil, pro studenty a žáky je tahle situace IMO fakt blbá. Nicméně "žničený život" se tomu IMO stále fakt říkat nedá, zničený život vypadá jinak.
To tady píšeš do zblbnutí furt dokola, ale stále jsi to nebyl schopen konkretizovat.Obávám se, že asociální psychopat to nepochopí ani s hodinovým vysvětlováním, normální lidi to vysvětlovat nepotřebují. Už rok jsem v sociální izolaci (ne email ani telefon sociální styk nenahradí) a nemůžu dělat 99% věcí, které mě zajímají, baví a dávají mi smysl života. O zdravotních důsledcích ani nemluvě.
Tak pokud jsou výpadky služeb souvisejících se stravováním, tak je logické, že lidé blbě/provizorně jedí.
Je to logické ... po nějakou omezenou dobu. Ale nebýt rok schopen to vyřešit už mi logické moc nepřijde.
Nehledě k tomu, že on ten výpadek zas až takovej není, sposuta stravovacích zařízení funguje normálně dál, dojdeš si pro krabičku. AFAIK ZdravéStravování.cz taky funguje nadále, dtto další podobné / lokální.
inb4 výše jmenované není dostatečně zdravé jídlo, jinde se zdravé jídlo taky nedá sehnat, dá se sehnat jen z jednoho místa, které bylo zavřeno, doma taky nejde uvařit a samozřejmě obligátní "seš psychopat"
Menej mínaj na šport, budeš si môcť najsť byt viacej vybavený
Nepopieraj fakt, že si závisly na službach.
Ale aj citlivý na oznam typu : "Služba je momentálne nedostupná".
Být civilizovaný není totéž jako být nesamostatný a neumět se o sebe postarat (ani co se týče základních potřeb).
To není civilizovanost ale zezmrdovanost.Což o to, to je obojí celkem subjektivní. Zcela určitě / objektivně to ale není evoluční výhoda...
To, že se někde dá sehnat zdravé jídlo (ne opravdu za zdravé jídlo nepavažuji nějaké nesmyslné diety pro buzeranty), neznamená, že je ho dost a je všude a vždy dostupné. Nabídka klesla tak o 90%Spíš klesla na 90%...
Vařit doma? Jsi asi spadl z višně. Kdy? Kdo? Jak? Kde? Například my doma nemáme ani kuchyni...Já na začátku pandemie taky ještě neměl kuchyň. (Pravda, byla to trochu jiná situace, protože už byla rozpracovaná. Stejně to ale dohromady ani ne půl roku a firma by to určitě udělala rychleji, já jsem fulltime zaměstnaný a dovolené jsem si na to moc nebral.) V sumě, je nesmysl, že by se to nedalo za rok nějakým způsobem víceméně uspokojivě vyřešit. Jinak já nemam nic proti tomu, že někdo nemá kuchyň a využívá služeb a taky +- souhlasim s tim, co psal Bherzet (lockdown je problém, nechci to popírat), nicméně mi přijde těžce pokrytecký, pokud někdo s takovýmhle lifestylem požaduje tvrdě evoluční přístup např. k důchodcům (a ultimátně smrt nemalé části z nich), ale přitom není ani schopen se samostatně najíst... To se pak od nějakého důchodce s omezenou schopností se o sebe postarat popravdě až tak moc neliší. Dál se o tom nebudu s tebou dohadovat, je mi jasný, že řečí o tom, jak to nejde a jak jsem psychopat máš v zásobě ad infinitum...
To je tiež evolúcia. Kto sa nevie prispôsobiť, tak neprežije. Alebo to už nie je evolúcia ?
Pozor sabotérstvo je trestné ! I keď si myslím, že ulica by si s týmto kvalitne poradila a neochránili by ťa ani silové zložky.
Keď nemáš zmysel života, tak si najdi a neterorizuj ostatních svojími odpornými myšlienkami. Naozaj si myslíš, že keď silové zložky nekontrolujú fyzicky, že nič nerobia. Určite majú dobre zmapované kde sa nedodržiava vyhláška.
Pull the plug !
Tvůj život ztrácí smysl tím, že budeš mít doma kuchyň?
Rozmýšlam, že či nie je lepšie : "Pull the plug". Myslím, že nemá cenu oponovať osobe, ktorá opakuje svoje vety do nekonečna.
Máš panický strach z výparov v kuchyny alebo vybavenia ?
Zivot ztraci smysl tim, ze nelkze delat nic, co by melo smysl. Diky rouskobuzerantum a ochrancum duchodcu.
Nie si pánom života a smrti. Zmier sa s tým.
Si na omyle. Vypadok stravovacích služieb aspoň ukáže kto je závisly na službách. Čo by si hovoril keby neboli trvanlivé potraviny. Myslíš, že by niekto otročil aby si si mohol dať svoje "zdravé" potraviny.
Nikoho nezaujíma tvoj "luxusný" život.
Zabudol som dopísať, že aj kyslík je jedovatý.
Pull the plug !
Populacni prumer je stale stejny.Tohle by chtělo nějak doložit. Zaprvý by mě zajímalo, kde jsi sehnal data, který by byly skutečně aktuální, tj. zahrnující celý loňský rok. Zadruhé by mě zajímalo, co všechno se vleze do tolerance pojmu "stále stejný", protože i relativně malý rozdíl v průměru může znamenat netriviální zkrácení života netriviálního počtu lidí.
Tady máš najednou covid a lidi úplně stejně tvrdí, že na to umírají jen ti co mají nějaké jiné komplikace, tedy jsou v podstatě nějak předurčení.To je dobrý postřeh, IMO to lidi dělaj z důvodu zbavení se odpovědnosti - když jsou lidi předurčení, tak s tim nemůžem nic dělat, tudíž nemáme odpovědnost. Může za to osud nebo whatever. Stejný princip jako s popíráním člověkem způsobené změny klimatu: Nemůže s tim nic dělat, nemáme odpovědnost, pokusy něco s tim dělat jsou blbost atd. A když pak někdo přijde a řekne "počkat, to není pravda, mi tu odpovědnost do značný míry máme", tak je z něj třídní nepřítel...
Stejný princip jako s popíráním člověkem způsobené změny klimatu: Nemůže s tim nic dělat, nemáme odpovědnost, pokusy něco s tim dělat jsou blbost atd.
se těšim že tady budou lítat exotický motýle že si budem moct u baráku normálně venku zasadit ananas/pomeranč že budem mit blíž k moři a nebo žeto aspoň vyřeší problém lyžařů až bude míň sněhů ;D proč bych jako měla bojovat proti?? samý výhody pro mě :O :D ;D ;D
joa taky se ušetří víc za topení takže se bude vypouštět míň co2 ato se jakoby tobě líbí taky ne?? :D :D ;D ;D
Například když brácha začal projevovat paranoidní schizofrenii, tak jsem z několika (>5) zdrojů kolem sebe slyšel, že to už musel mít odjakživa v sobě, jen se to teď projevilo. Což úplně ignoruje fakt, že pokud to tak je, tak je to neodlišitelné od toho kdyby to tak nebylo, a tedy úplně bezcenné pozorování a způsob kategorizace. Lidi prostě chtěli věřit tomu, že to v sobě už dávno měl, jen to nijak nedal najevo a nevěděl o tom.Takto ex post to ma nulovou vypovidaci hodnotu, v podstate se jedna o variaci post hoc ergo propter hoc. Avsak z druhe strany to nemusi byt uplne bezcenna uvaha. U rady nemoci existuji urcite (at uz vrozene ci ziskane) dispozice (laicky receno, uz to clovek ma v sobe) a je jen otazka, zda a pripadne kdy se nemoc rozjede. Pokud mas v rodinne anamneze nejakou nemoc, dava smysl hlidat si, jestli se u tebe taky neprojevi. Samozrejme je to vec, ktera je zatizena urcitou nejistotou.
Avsak z druhe strany to nemusi byt uplne bezcenna uvaha. U rady nemoci existuji urcite (at uz vrozene ci ziskane) dispozice (laicky receno, uz to clovek ma v sobe) a je jen otazka, zda a pripadne kdy se nemoc rozjede. Pokud mas v rodinne anamneze nejakou nemoc, dava smysl hlidat si, jestli se u tebe taky neprojevi. Samozrejme je to vec, ktera je zatizena urcitou nejistotou.Jako jo, ale jak chceš něčeho takového technicky dosáhnout? Pokud si toho sám nevšiml on za dvacet let, a ani nikdo z okolí, tak asi jen těžko. Když i zpětně tvrdí, že to prostě přišlo ze dne na den (a ani v tu chvíli si toho nevšiml, že se nechová ok mu museli říct ostatní). Se můžeš zamyslet, jak víš, že se něco takového u tebe taky neprojeví. Prostě nijak. Nedávno jsem viděl pár velmi zajímavých talků od Joschy Bacha na podobná témata. Zaujali mě třeba ti lidi co předpovídají výsledky loterií ve snech. Jenže když si to napíšou, nebo ty čísla někomu řeknou, tak to nikdy nevyjde. Zdánlivě mají pocit, že zapsáním výsledků ovlivní realitu tak, že k výhře nedojde. Jenže reálně jim prostě jen nefunguje správně mozek a dochází k zpětné úpravě vzpomínek. Tedy ve chvíli kdy ty čísla vidí, tak mají pocit, že je viděli od začátku. Prostě se nějaký subsystém který udržuje tu vzpomínku rozbil a updatuje se na hodnotu, která se dodává až zpětně. Stejně tak brácha má třeba do mozku vložené informace, které mu mozek tvrdí, že jsou stoprocentně pravdivé a je si jimi úplně jistý. I když logicky ví, že pravdivé být nemůžou a ostatní mu to říkají. Sám jsem podobné efekty nedávno několikrát pozoroval u některých lidí, taková divná lowlevel racionalizace. Například jsem někam přišel, vypadla mi přístupová karta do práce z kapsy. Všiml jsem si toho asi po deseti minutách, ale ten člověk mi tvrdil, že tam ta karta byla celý den, že jí tam viděl už včera a tak dál. Přitom je to logický nesmysl, doslova bych se bez ní nedostal do práce a z práce (máme turnikety a že jsem je přelézal / nechal si otevírat od recepce bych fakt věděl). Jenže i když se tohle snažím vysvětlit, tak ten člověk má už v hlavě vzpomínku na něco, co se reálně vůbec nestalo (poprvé tu kartu viděl na zemi před deseti minutama), ani nemohlo stát a ještě se o tom bude hádat. Občas to pozoruji i na sobě, že prostě mám například nějaké vzpomínky slité dohromady tak, že se tak věci stát vůbec nemohly. A teprve když mě na to někdo upozorní, tak si toho všimnu. Když se tohle může dít se vzpomínkami, tak nepůsobí tak úplně divně, že se to může dít se vším, třeba s axiomy tvých předpokladů o světě. Prostě žijem v organické hmotě našich mozků, které různě mění substrát toho co jsme, aniž by jsme si toho jako pattern běžící v tom substrátu vůbec všimli. Asi jako kdybys měnil topologii life za běhu (celulárního automatu), tak pro ty výpočty tam by to bylo prakticky nedetekovatelné.
U některých nemocí je to tradičně věc zmíněné rodinné historie nebo rizikových faktorů (např. průběh těhotenství, rané dětství), a pak v dnešní době třeba genetického testování. Nicméně zrovna u schizofrenie je to složitější.Já jsem si třeba dělal DNA rozbory, jak částečný u 23andme, tak úplný u Dante labs (dá se občas chytit sleva, zrovna teď mají jen za €259, normálně to stojí 2x tolik). Dozvěděl jsem se že jsem úplně v pohodě, nebo ty markery nejsou známé. Že budou mít moje děti prakticky vždycky modré oči, i když jinak by měli mít jiné (třeba mé dceři to vycházelo na větší procenta hnědých a má taky modré). A taky že jsem geneticky z části ashkenazi žid (z asi 7%), kde je nějaká historie zábavných genetických poruch, mezi které patří i mentální (ale zase ne schíza), i když teda nikdo v rodině neví o tom, že by někdo byl žid.
To nic nemeni na tom, ze covid je hrozba jen pro lidi nad hrobem.No nemění no, je to stejná nepravda jako předtim...
Přitom třeba Jenda nebo jiní byli schopní uvést příkladyJá bych jenom chtěl dodat, že když jsem vedle psal „největší dopad pro mě byly zrušené akce s kamarády z oboru a odborné konference a to oceňuji na 0.1 QALY“, tak to neznamená, že by byla dostupná nějaká varianta (např. neřízená epidemie), která by sežrala 0 QALY.
Zkus si představit, že bys třeba ještě neměl rodinu, ale žil sám, neměl bys jako koníček programování/bastlení/whatever, ale samé aktivity, které typicky vyžadují těsný kontakt s dalšími lidmi.To, že jsem schopen se nějakou dobu obejít bez non-stop kulturního vyžití, neznamená, že jsem asociál, co jen furt doma bastlí. Na podzim jsem měl původně naplánovanou celou sérii společenských akcí, docházení do tělocvičny atd. Bohužel to nevyšlo, co se dá dělat, poradim si nějak jinak...
Je potřeba řešit, jak umožnit lidem co nejvyšší kvalitu života. A mělo se to řešit už dávno. Ale i kdyby to nešlo, tak snažit se jim namluvit, že vlastně nižší kvalitu života nemají, je akorát nasere.Souhlasim a ano, ta kvalita života je nižší, OTOH tady podtržítko IMO tu svou škodu na kvalitě masivně nadsazuje a víceméně si vymýšlí problémy. Jestli má cenu něco v téhle chvíli na tom řešit, tak IMO hlavně jak urychlit očkování, jinak se toho IMO moc nevymyslí.
Bohužel to nevyšlo, co se dá dělat, poradim si nějak jinak...Však to je právě ono. Poradíš si nějak jinak, ale pro tebe je to třeba těch 10 % QAL. Nedávno jsi to někde psal, že máš spoustu dalších věcí, co můžeš dělat místo toho. Pro některé lidi to může být podstatně větší rána.
OTOH tady podtržítko IMO tu svou škodu na kvalitě masivně nadsazuje a víceméně si vymýšlí problémy.Ano, také mám často pocit, že si lidé různé problémy vymýšlí, nebo je hrubě nadsazují. Třeba přirovnání k vězení, kde ta omezení jsou ještě daleko tvrdší a to až do té míry, že je otázka, zda to pro ty lidi není spíš destruktivní (ostatně třeba dlouhodobá senzorická deprivace destruktivní je a hodně). Současná situace je, že se pár položek dalo na blacklist. Vězení je, že nic kromě několika málo položek na whitelistu není povoleno. Přestanou lidi po téhle zkušenosti o českých věznicích referovat jako o luxusních hotelích? :) No, nicméně v tomhle případě aspoň vidím nějaké objektivní důvody, proč a jak jim to může vadit.
No steak se musí jíst čerstvý a ohřívat nejde. Dovezená ryba také nic moc.
No vidíš, to mi přijde jako dobrý důvod naučit se vařit – nebo aspoň hodit maso na pánvičku. To bys mohl zvládnout i na tom turistickém vařiči.
No steak se musí jíst čerstvý a ohřívat nejde. Dovezená ryba také nic moc.Á, pán si neumí ani obrátit steak na pánvi a dovezená ryba mu nešmakuje, ale hlavně že důchodci se musí postarat sami takřka o holý život, OMG
Tak určitě, protože si neumíš vyrobit vlastní CPU, nepoznáš, které ti vyhovuje. To dává smysl.Jj, si zbenchmarkuju CPUčko a hned jdu poradit výrobci, kde má nakupovat suroviny
Zatraceně dobře poznám kvalitní steak.Ok, kde teda mají ten kvalitní steak? Kam na něj obvykle chodíš?
Jj, si zbenchmarkuju CPUčko a hned jdu poradit výrobci, kde má nakupovat surovinymožná, kdyby to vyráběl z plastelíny, bys mu křemík poradit mohl
Ok, kde teda mají ten kvalitní steak? Kam na něj obvykle chodíš?do tzv. steakhousu, tedy restauraci, kde je steak hlavnim artiklem v praze jich je kvalitnich nekolik
Pro dobrý steak (a spoustu dalších jídel) je klíčová ta kvalitní surovina – ta hraje největší roli. Souhlasím, že sehnat tady dobré maso na steak není jen tak (třeba ve srovnání s Texasem). Nicméně některé restaurace myslím začaly prodávat suroviny v jakýchsi sadách, aby si to člověk uvařil doma (a restaurace měla aspoň nějaký příjem, když už nemá hosty). Nezkoušel jsi pátrat po téhle možnosti? (tedy pokud tenhle problém skutečně řešíš a snažíš se najít cestu ke kvalitnímu steaku – a ne tu jen exhibovat v diskusi)
Souhlasím, že sehnat tady dobré maso na steak není jen takNení to tak hrozný - v Praze např. zajdeš ke Kšánovi. Rychlý google ukazuje, že i v dnešní době, liší se to snad jen tim, že objednáš předem a vyzvedneš (což je spíš lepší než dřív - byly tam dost fronty). Pozn.: Komentář je určen xkucf, ne podtržítkovi, tam automaticky předpokládám, že to není dost kvalita a/nebo tam je X jinejch problémů, proč to nejde.
Steaky jím každý den od roku 1990(ok boomer)
Ve skutecnosti je malo co zdravejsiho nez se zivit masem a zeleninou."Živit se masem" je hodně širokej pojem. Nevim, v jaký úpravě jíš ty steaky, ale třeba grilovanej hovězí steak fakt není etalon zdravý výživy...
Ve skutečnosti nic jako univerzální zdravá výživa neexistuje. Každému totiž vyhovuje něco jiného.No ano, vždyť to nijak nerozporuju...
+1
A taky si myslím, že tady bude existovat něco jako Lafferova křivka protiepidemiologických opatření, podle které nejpřísnější vyhlášená omezení nebudou znamenat, že minimalizujeme šíření nemoci.
aco když sme jako živočišnej druch nato jakoby už dáááávno přispůsobený na ty různý mory/pandemie ato že existujou skupiny lidí který se každá rozhodujou pro jiný řešení skovat/promořit/utýct/ignorovat je adaptace díky který tady doteďka sme a datový svazáci jakoby všecko dělaj jenom horší tim žese vtom jako hrabou?? :O ;D
Z hlediska lidsky spolecnosti je chov duchodcu luxus, ktery si aktualne* nemuzeme dovolit.Bylo by fajn, kdyby každej, kdo sem napíše tenhle názor, zároveň připsal, kolik má aktuálně dětí, a pokud je to méně než 2 nebo 3, tak jestli jejich počet plánuje v dohledné době navýšit.
BTW: Lidstvo pochopitelne pri realne pandemii vymre, tohle je jen takova chripicka. Realny pandemicky virus by zabijel vsechny a ve velkem.Ano, a proto si jistě všichni uvědomjí, že COVID není jen tak jedna náhodná nemoc, která se někde taknějak vyloupla, ale součást dlouhodobějšího trendu (koneckonců, je to SARS-COV-2), a tak pečlivě studují co to jsou zoonózy a jak bychom měli tyto věci efektivně řešit a předcházet jim, součástí čehož je řešit, jak zvýšit ochranu divoké přírody a reformovat zemědělství. Je super, že se tohle všechno děje a neřeší se místo toho blbosti... /s
Bylo by fajn, kdyby každej, kdo sem napíše tenhle názor, zároveň připsal, kolik má aktuálně dětí, a pokud je to méně než 2 nebo 3, tak jestli jejich počet plánuje v dohledné době navýšit.
lidi nemaj děti protože důchodci vycucávaj ze společnosti zdroje ;D ;D
a proto si jistě všichni uvědomjí, že COVID není jen tak jedna náhodná nemoc, která se někde taknějak vyloupla, ale součást dlouhodobějšího trendu
škoda že koronavirus neni víc vražednější. potlouk by jenom první hostitele a byl by jako klid a voničem bysme jakoby ani nevěděli my tady :O ;D
Jinak receno, ty ocekavas, ze se nejakej neviditelnej system postara o tebe a tvoje deti (pripadne tvoje duchodce). Pochopitelne na ukor vsech ostatnich kolem.WTF. Asis tu poznámku o dětech nepochopil. Myslel jsem to tak, že pokud kritizuješ "vyživování důchodců", tak bys měl mít zhruba 2 až 3 děti, protože to, že máme tolik důchodců a také to, že věk odchodu do důchodu se posunul na 63 let je dané stárnutím populace. Tzn. jestli se soustředíš na "lidi v produktivním věku", jak se tady tím kdekdo ohání, tak bys měl jít dělat děti, aby "lidem v produktivním věku" nebylo 50 nebo 60, jako to je celkem běžné dnes, a aby celkově populace nestárla (a tím pádem nebyla náchylná na tyhle nemoci). Jak si myslíš, že vzniká úspěšný třicetiletý produktivní člověk? Tím, že někdo o 30 let dříve má dítě.
No moment, to zařídí, že tady budou děti a stejný počet důchodců jako teď. Nebo to, že tady bude dostatek dětí, znamená, že ostatní můžeme odepsat?To určitě ne, podmínka postačující to není. A ani jsem tim nemyslel, že by to obecně bylo nutné, zmiňuju to pouze v kontextu toho, že si někdo stěžuje na živení důchodců, tj. v podstatě na stárnutí společnosti... *) Osobně jsem se sice rozhodl děti mít, ale v zásadě to nikomu nutně necpu a obecně/globálně je to vlastně celkem složitá otázka...
tak bys měl jít dělat děti, aby "lidem v produktivním věku" nebylo 50 nebo 60, jako to je celkem běžné dnes, a aby celkově populace nestárla (a tím pádem nebyla náchylná na tyhle nemoci).
To pak zase vede k přemnožení lidí a to nelze provozovat donekonečna, není to udržitelné. V rámci ČR to jako problém nevypadá, ale z globálního hlediska to rozhodně není dobrý recept – naopak přemnožení lidí na planetě je příčina řady problémů včetně ekonomických, ekologických, bezpečnostních, zdravotních, politických… Žádoucí je tedy mít +/- konstantní počet obyvatel a systém nastavený tak, aby se s nějakým tím přirozeným kolísáním porodnosti a úmrtnosti poradil.
Pokud bys např. současné problémy důchodového systému vyřešil tím, že řekneš lidem, ať mají 3+ děti a oni tě poslechli, tak si akorát zaděláš na problém v budoucnu, protože to nadšení mít hodně dětí stejně jednou opadne – a pak tu budeš mít ty silné ročníky, které zestárnou a půjdou do důchodu, ale jejich dětí už tolik nebude.
Počet dětí 2 až 3 je takový odhad, kde 2 je minimum (dva rodiče → dvě děti) a většinou je potřeba spíš víc
Ano. A pokud mají existovat nějaké sociální dávky nebo jiná motivace, tak by měly cílit právě na tenhle počet (mezi 2 a 3 dle aktuální situace) dětí. Tzn. když už někoho podporovat, tak rodiče, kteří mají první či druhé dítě (případně někdy třetí).
To cislo je 2,1 a ve skutecnosti populace v CR uz peknych par let roste, je nas tu uz skorem 11M.Je nás tu 10.6M, v roce 1960 nás tu bylo 9.6M, takže 1) žádný velký růst se nekoná a 2) jak už jsem zmiňoval, do značný míry to tak je díky imigrantům (hlavně Vietnamci a Ukrajinci) a jejich dětem (kteří jsou AFAIK následně často vedeni ve statistikách jako Češi).
Z hlediska lidsky spolecnosti je chov duchodcu luxus, ktery si aktualne* nemuzeme dovolit.Je chyba vubec nejak definovat duchodce. Proste kazdy by mel byt zodpovedny sam za sebe a svou obzivu bez ohledu na vek a zdravotni stav. Kdo umre hlady, umre. Neni spravne z penez danoveho poplatnika dotovat preziti cizich lidi.
Rozhodne by kvuli nim nemela byt omezovana ta naprosto drtiva vetsina, u ktere je pravdepodobnost umrti miziva.Ne kvuli nim, ale kvuli nikomu. Kazdy by mel zit a chranit sam sebe tak, jak sam uzna za vhodne. Moznost nosit respirator a treba se i izolovat mame vsichni. Domovy a hospici nepocitam. Tam, at si to kazdy vyresi smluvne se svymi klienty.
A pokud se nekdo chranit chce, tak necht se chrani jak sam umi. Klidne at travi 24/7 v atombordelu, jeho vec.Pod toto se absolutne podepisuji.
Kazdy by mel zit a chranit sam sebe tak, jak sam uzna za vhodne.Hm, na to Jendovu kobaltovou bombu v paneláku asi fakt dojde
Z hlediska lidsky spolecnosti je chov duchodcu luxus, ktery si aktualne* nemuzeme dovolit.Četl jsem i komentář ve smyslu: Kvůli důchodcům jsme obětovali děti. Společnost, která je toho schopná, je zralá na vymření. Že je civilizace na sestupné dráze už pár desetiletí, je vcelku jasné. Jenom jsem doufal, že to nechytne takovou rychlost. Ti dementi ve vládě patří spíš do skupiny důchodců, možná proto jednají tak, jak jednají (na podobné téma byl vtip s Kalouskem, kde dali velkou dotaci pro vězení, ale škole nic. Kalousek [či jiný politik] to kolegovi zdůvodnil: my dva už do školy chodit nebudeme.)
Ono to neni o duchodcich.To je pravda, je to o tom jak se chovaji mimo zamestnani ty co k nim jsou pripusteni. Zkratka to k tem duchodcum zanesli zamestnanci. Zamestnanci chodi mimo zamestnani po ruznych navstevach bez ochrany a druhy den jdou k tem duchodcum.
stát likviduje hned několik hospodářských odvětví prakticky bez náhrady a na druhou stranu jsou tady lidi, kteří na celé situaci brutálně vydělávají a zároveň obrovsky narůstá korupce, hlavně nejvyšších patrech politiky.To, ze nekdo vyuzije situace a chce vydelat, je naprosto prirozene a spravne. Jinak si spravne pojmenoval to, ze stat likviduje hospodarstvi. Aby to bylo spravedlive, melo by se vse otevrit a kazdy necht se chrani a chova spotrebitelsky dle sveho uvazeni.
DATUM Případy R0-a R0-b 19.01.2021 9604 0,8217 0,8893 20.01.2021 8206 0,8287 0,7524 21.01.2021 7510 0,8645 0,9291 22.01.2021 8451 0,8753 0,9103 23.01.2021 4230 0,8845 0,8079 24.01.2021 2376 0,8993 0,9000 25.01.2021 6953 0,9334 0,9084 26.01.2021 9144 0,9349 0,9521 27.01.2021 8452 0,9557 1,0300 28.01.2021 7973 0,9852 1,0617 R0-a je prostě podíl případů dnes vs před sedmi dny. R0-b je ten zjednodušený výpočet ze PSA (počet případů za 7 denní okno, děleno počtem případů za o pět dnů posunuté sedmidenní okno.)
Né nutně..Jak sám píšeš, vůbec nevíš proč se čísla mění. Nikdo neví jestli jsme tenhle týden měli smůlu/štěstí nebo se objevil nový faktor, protože testujeme tak málo, že se z toho nedá vůbec nic spolehlivého vymyslet.Pokud jsou ta čísla podhodnocená stále stejným způsobem, tak to vlastně ničemu neva. Ty výsledky by byly zavádějící jenom v případě, že by došlo ke zlepšení systému testování oproti minulému týdnu, hromadnému naběhnutí lidí na testy, a podobně. Ale nevypadá to, že by k něčemu takovýmu došlo. A samozřejmě je to náchylný i k náhodnejm chybám, proto tam nakonec mám i to R0-a, a koukám na několik měření zároveň.
Ten systém je svobodnější, než to, co tu máme teď. Teď do té hospody nemůže nikdo.Není pravda, kdo chce do hospody může (stejně jako třeba do tělocvičny). Ani ty dnešní pravidla nikdo nedokáže vymáhat, tak proč myslíš, že by fungoval řádově složitější systém.
On ČR dohnal populismus, a rozbíjí to tu Majitelé Médií. Proto se nedělá, co by bylo potřeba. Trasování ale prostě nemůže fungovat při 9 tisících případů denně. Správně by bylo potřeba obvolat tak deset nejbližších kontaktů každého člověka, a během 1-2 dnů je otestovat... A to prostě nedáme. Jediné řešení je Slovenské a Izraelské "když začíná klekat trasování, tak to prostě zavřem".To je přesně to o čem mluvím. Státní správa nedokáže za skoro rok postavit callcentrum a ty bys chtěl zavést systém, který kontroluje skoro všechno co se v zemi stane. Např. v pondělí jsem byl na antigenních testech v nemocnici v Motole. Všechny údaje jsem vyplnil na internetu a přišel jsem na přesný čas, kdy jsem byl objednaný. Na místě stála fronta přes 10 lidí (měl jsem jít ráno jako 2. na řadu). Řekli mi, že objednávky se tam neřeší, mám si počkat ve frontě. Pak si ode mě vzali občanku a průkaz pojištěnce a dali mi číslo. Pak si moje údaje přepsali ručně do počítače (ty co jsem zadal při objednávce termínu!) a za chvíli si mě podle čísla zavolali a dali mi žádanku na test a poslali mě čekat k druhým dveřím. Vyčekal jsem si frontu na odběr a tam mi řekli, že si mám počkat zase u prvních dveří, kde mi za 15 minut dají papír s výsledkem (v objednávce jsem kvůli tomu vyplnil email). Celou dobu nás tam stálo asi 20. Náš stát funguje úplně stejně jako před 50 lety, na jakékoliv technické řešení můžem zapomenout.
Např. v pondělí jsem byl na antigenních testech v nemocnici v Motole. ..Hrůza. Mě naopak překvapilo, když jsem byl na PCR testu v soukromé laboratoři, jak dobře to fungovalo. Registrace jedním formulářem na webu na termín +-10 minut. Na místě čekání venku pár minut, kolem tak 10 lidí. Pak vevnitř jsem řekl jméno, zaplatil kartou, odebrali vzorek, mezitím vytiskli potvrzení o platbě a kódy pro zjištění výsledku. Za minutu hotovo a šel dovnitř další. Čekal jsem, že budou chtít nějakou identifikaci pro případ pozitivního výsledku, ale kdybych tam napsal nějaké vymyšlené údaje, nic by se nestalo. Otázka je to by pak bylo při pozitivním výsledku, ale vzhledem ke kapacitě a schopnostem hygieny bych se nějakého vyšetřování moc nebál.
Mě naopak překvapilo, když jsem byl na PCR testu v soukromé laboratoři, jak dobře to fungovalo. Registrace jedním formulářem na webu na termín +-10 minut.
Takhle dobrý pocit jsem z toho měl, dokud jsem tam nepřišel. Schválně jsem se objednal jako první, aby nebyl žádný skluz a aby to tam nebylo zamořené od ostatních ten den, doufal jsem, že to bude v pohodě, registrační systém vypadal dobře, měl jsem termín na konkrétní minutu, zdálo se, že se nic nemůže pokazit. Jenže jak jsem tam přišel, stál tam hlouček jakých si osob, které mezi sebou vtipkovali o tom, že jdou přednostně. Bohužel se ukázalo, že nešlo o vtip – objevila se tam nějaká svazačka a snažila se je tam procpat. Chvíli jsme se tam dohadovali a taky jsem se jich ptal, jestli umí číst a ukazoval jim tu velkou ceduli, kterou tam mají, že na test smí jít jen předem registrovaní… Po chvilce vyšel ten zdravotník, co dělal odběry a řekl, ať jdu já jako objednaný. Nakonec se to tedy v termínu stihlo.
Závěr z toho je, že systém je na to pěkný, ale jako obvykle to dokáží zkazit lidé (v tomto případě nedodržující ani svoje vlastní pravidla). Rada pro příště: když už ten rezervační systém máte, tak si tam pro ty svoje přednostní lidi rezervujte klidně dvouhodinový blok a předejdete tak kolizím s lidmi, kteří se standardně objednali dle pravidel na konkrétní minutu. (kdybych měl přijít o dvě hodiny později nebo třeba odpoledne, tak by mi to bylo úplně jedno, ale chci to vědět předem a ne se to dozvědět při čekání na mraze před stanem)
Po chvilce vyšel ten zdravotník, co dělal odběry a řekl, ať jdu já jako objednaný. Nakonec se to tedy v termínu stihlo.Takže v čem byl problém? Toleranci +- pár minut beru jako OK. Že jsou tam další lidi, co si tam snaží dělat nějaký svůj systém, to je jejich problém, pokud tebe vezmou včas. Samozřejmě to naštve, protože ty třeba nevíš jestli je někdo bude poslouchat nebo ne. Ale nevím jak bych tomu v roli provozovatele toho testování mohl zabránit, pokud se tohle odehrává na veřejně přístupném místě. Leda tam mít nějakého zřízence co bude čekající usměrňovat - ale pokud tam 90% dne nikdo nečeká nebo jen pár lidí co přišli pro jistotu dřív a nedělají problémy, tak je to asi trochu zbytečné.
Oni tvrdili, že jsou zaměstnanci toho ústavu (což ale nemám jak zkontrolovat, ani si nemyslím, že by to hrálo roli) a ta svazačka měla desky s nějakými jmény a tvářila se důležitě.
Já nemám v zásadě nic proti tomu, aby si část kapacity vyhradili pro sebe, a dokonce ani proti tomu, aby třeba ředitel nemocnice měl pravomoc určité malé procento procento kapacit (testů nebo třeba očkování) přidělit lidem čistě dle vlastního uvážení. Ale když se vyhlásí nějaký systém a necháš lidi objednávat se na konkrétní minuty, tak to pak má platit a ne že v tom někdo na místě začne dělat bordel. Pořádek musí být.
Ale jo, v zásadě to dopadlo dobře a vyřešilo se to na místě během chvilky i bez nějakých ostrých slov nebo strkanic. Ten můj komentář bylo spíš jen takové povzdechnutí nad tím, že ten systém nejdřív vzbudí nějaké naděje, jak dobře to funguje1, a pak to nějací lidé na místě zkazí. A obávám se, že tohle je jen špička ledovce – teď skoro nikam nechodím, se státem a zdravotnictvím se snažím přicházet do styku co nejméně – a když už na to dojde, tak se zrovna stane tohle. Zklamání. Chápu, že jedna zkušenost není reprezentativní vzorek a že to třeba byla jen smůla. Ale trochu mám pocit, že lidský faktor to tady kazí na mnoha jiných místech a nepořádek a nedisciplinovanost může z velké míry za to, jak na tom jsme.
[1] mimochodem, takové objednávání by se mi líbilo i normálně k doktorům nebo na úřady – prostě si rezervuješ konkrétní termín, přijdeš přesně a během chvilky vyřídíš, co potřebuješ
[1] mimochodem, takové objednávání by se mi líbilo i normálně k doktorům nebo na úřady – prostě si rezervuješ konkrétní termín, přijdeš přesně a během chvilky vyřídíš, co potřebuješNa některých úřadech to takhle opravdu funguje. A překvapivě nejenom v Německu, ale i v Praze.
mimochodem, takové objednávání by se mi líbilo i normálně k doktorům nebo na úřady – prostě si rezervuješ konkrétní termín, přijdeš přesně a během chvilky vyřídíš, co potřebuješTohle funguje na úřadech magistrátu tady v Olmiku. Objednám se přes internet na volný termín, přijdu, svou přítomnost dám na vědomí kódem na objednávkovém systému, dostanu číslo a za pět minut jdu do kanclu (prostě po odchodu předchozího klienta). Takto jsem vyřídil nový řidičák asi za celkově 10 minut. Totéž v nemocnici, když jsem předloni trávil volný čas na zubním, tak vždy na objednávku na přesný čas. Jen jednou jsem čekal půl hodiny a to zrovna když mého doktora zavolali na sál k nějaké komplikaci. Takže někde to jde.
v 11. Teda pokud si soudruh dochtor, co prave dorazil, nepude dat nejdriv kafe (to mas 12) a pak na obed (to mas 2) a pak uz de prece domu ...Tohle je úplně mimo realitu. Je možný, že takoví doktoři jsou, ale většina pracuje v úplně jiným režimu. V práci v 6 nebo v 7, pacoši v souvislé řadě celou pracovní dobu... To, že tě doktor neveme na čas je v 99% způsobený tim, že paní před tebou musela nutně probrat zdravotní stav celýho příbuzenstva a pak se tam nahrnulo několik neobjednaných, který doktor nechce nebo nemůže nechat sedět v čekárně. Ano, jsou i striktní doktoři, kteří berou opravdu jen objednáné pacienty a to ve správný čas. K takovým taky chodim a typicky mají zpoždění max pár minut...
Ale ať to proboha alespoň funguje. Za ty prachy co státní IT obvykle stojí se určitě funkční věc udělat dá.+1
Jediný skutečně svobodný přístup tedy je, že chráněn by měl být každý, kdo chráněn býti chce.Tohle je jediné smysluplné konstatování. Zbytek je vata, kterou snad ani nemá smysl číst protože…
Systém založený na osobní odpovědnosti ale těžko může fungovat dobře, pokud nikde není specifikováno, co je to vlastně to rizikové chování, a pokud si svou rizikovost každý budeme počítat jinak.Systém založený na osobní odpovědnosti nebude nikdy fungovat, protože máš na světě 7,5 miliardy lidí
čína má tu velikakakakakakatánskou zeď kolem dokola taky :O :O we need to build a wall :D ;D
V Číne už vírus prakticky neexistuje, riešenie je teda jasné: komunizmus.Takze navrhujete radikalne snizit dane a prerozdelovani penez statem? Protoze cinsky "komunimus" prerozdeluje 30% jejich GDP, a 70% alokuje trh. V "selhavajicim kapitalismu" zeme EU prerozdeluji 45% sveho GDP a zbylych 55% alokuje trh. [1] Mozna prave tohle vysvetluje proc jde "zapad" poslednich 20-30 let od deseti k peti, poslednich 10 let celkem rychle, proc je cim dal hur, proc se ekonomika EU propadla z prvniho mista na svete napred na druhe, a ted na treti...
To co popisuješ ty, ale není respektování svobody. Spíš je to vnucování svého názoru ostatním na základě tvého strachu.A nebo to možná bude souviset se závažností toho jevu? Jako že třeba rýma se moc neřeší a ebola jo?
umrtnost na koronu je kolem 1%, ne?Ne.
úmrtnost nakoronu ne s koronou ;D ;D
se furt řiká jak sou ty různý mrtvice infarty cukrovky ajánevimco všecko komortalabilitama tamtoho koronavirusu a když je máš tak tě jako koronavirs 100% zabije. neni to ale jako spíš navopak že koronavirus je komortalabilitou tědletěch chorob všech?? když nadtim tědko jakoby přemejšlim neni to jakoby navíc jenom tim že člověk pozbírá všecky tydlety komortalability tim že jakoby dlouho žije a čimje starší tim víc jako těch abilit má vodemčenejch a jeto veskutečnosti vo věku umíracích pšikalů než vo počtu těch abilit vodemčenejch zaživot?????? :O :O
kolik let svýho nemocnýho života vodkonce někde vplínkcách a se senilitou rožežraným mozkem bys jako prodal za rok/dva vo který bys jakoby moh bejt dýl mladej?? ;D ;D
umrtnost na koronu je kolem 1%, ne?Tak trochu pridej. Ale ono je to v podstate jedno. Vzhledem k tomu, ze je clovek infekcni v inkubacni fazi nemoci a odhaduje se, ze (bez dalsich opatreni) jeden clovek nakazi tri az ctyri dalsi, tak si hezky vezmeme logaritmicke pravitko a spocitame priblizne kolik tydnu od prvniho sezraneho netopyra bude trvat nez to budou met vsichni (s vyjimkou poustevniku a podobnych asocialu).
ze spolecnost a ekonomika funguje na vypary a svoboda je uz jen mytus o necem,Kdyz tomu das volny prubeh, tak ty desitky milionu lidi ti budou chybet, nemluve o tom, ze dalsi lidi se budou mit tendenci chranit, takze ekonomika ti zacne kolabovat jeste ve vetsi mire a da se cekat hezky hladomor. Svobodu si pak budou moct uzivat ti stastnejsi, co jim zustane delsi klacek. Jinak se priznam, ze vlastne nevim, co tim prispevkem jsi chtel rict. Tvrdis: (1) Umrtnost na koronu je kolem 1% (budiz). (2) Kvuli opatrenim ekonomika funguje na vypary a svoboda je jen mytus. (3) Lide v klidu a bez vetsiho odporu pretrpi i to, kdyz 2 az 4 z kazde stovky napred bezduvodne zavreme, a pak i zavrazdime. Jen je to potreba to navliknout do nejake libive ideologie o budovani lepsich zitrku a nove spravedlnosti. Kdyz si to tedy dam dohromady, tvrdis, ze: Lide bez problemu pretrpi, kdyz kazdy sty clovek umre, jen kdyz se to navlekne do nejake libive ideologie (jako je kapitalistmu nebo libertarianstvi).
Kdyz tomu das volny prubeh, tak ty desitky milionu lidi ti budou chybet, nemluve o tom, ze dalsi lidi se budou mit tendenci chranit, takze ekonomika ti zacne kolabovat jeste ve vetsi mire a da se cekat hezky hladomor. Svobodu si pak budou moct uzivat ti stastnejsi, co jim zustane delsi klacek.Tak tomu se říká demagogie, protože takhle to nikdy nedopadlo ani v době, kdy žádné vakcíny ani jiné medikamenty, natož ochranné prostředky nebyly.
ste nasebe zbytečně zlý si myslim :/ :/
už ani nevim vo čem to jako bylo :D
Tady jde videt, ze GPT-2 ma opravdu velice omezeny kontext.Tohle je docela elegantní urážka, pokud ten lesní dobytek kecá a soudruh Kapica není bot, ale člověk.
takze ekonomika ti zacne kolabovat jeste ve vetsi mire a da se cekat hezky hladomo
se lidem přeházej prijority a hlad je jako nažene dopolí vyvorávat brambory ;D
vostatně z hladu ty lidi taky jakoby teďko demostrujou proti vládě ;D ;D
Navíc si pleteš katastrofický scénář s projekcí dosavadních zjištění do budoucna. On by totiž mohl přijít skutečný lockdown, a ne ta směšná atrapa co tady máme.Tohle jsem za poslední rok slyšel snad tisíckrát. Přidej.
Nevím, jak je rychlá německá justice, ale přijde mi, že než splní všechny ty podmínky pro zavření, tak má člověk po nemoci.Po nemoci? Být nemocný nebo mít pozitivní test přeci vůbec není nutná podmínka pro uvěznění v tom táboře. Píšou, ze stačí veřejné odmítání karantény. Zdravotní stav v tom nehraje roli.
dokavaď jakoby všecky ty vládní pravdy konečně nepochopýš a se jako nezačneš sám vod sebe modlit k zarámečkovanýmu příbalovýmu letáku vod pfizer vakcíny pověšenýho nazdi tvý cely ;D
ždycky se začíná v malím a v takový podobě by to lidem připadalo přijatelný. až si jako lidi zviknou se přitvrdí :D ;D
hele zámeček :O :/
v USA i bezdomovci maji vyssi vzdelani(a) jestli to nevypovídá o tom, jak snadné je stát se bezdomovcem v USA…
Americani se nemnozi incestemAlabama
Ale samozřejmě, v USA mohl alkoholik s výsledkem IQ testu o bod nižším než šimpanz vystudovat Harward a stát se prezidentem, to by se v Rusku opravdu nestalo.Související: Programme for International Student Assessment, tady infografika.
hospody/služby co fungujou nejsou vzájmu báby :O :/ bába má dění vokolo hospod/službem jako takový jakože mlžení by se lidi míň soustředili na ty vopravdovsky děsně důležitý problémky protože má spočítaný že koblihám jeto volný + cena hospod/hotelů/podobnejch bude furt padat a informovaný kamarádíčci budou pak moct jakoby levně nakupovat :/ :/
třeba to co teďkonc předved havlíček s horama je takovej malinkatej výbuh neutronový bomby. jestli jim chtěl pomoct a zmršil to neboto byl jako vod začátku záměr nevim :/
jak jako ty hovada ližařský nesnášim tak budu 100000000000000x rači když to furt všecko bude patřit jim než žesi to koupí nějakej lump kmotrovskej na bábu napojenej kterej to tady už jako uplně zprasí :O :/
V nové verzi příbalového letáku se uvádí, že jedna lahvička po naředění obsahuje šest dávek, musí se však využít injekční stříkačky s „malým mrtvým objemem“.(a oni samozřejmě objednali nějaké náhodné co ten plunger nemají) Já jsem před lety stáhl nějaký manuál pro injekční uživatele drog „když už jste závislí, tak to alespoň dělejte tak ať si co nejméně ublížíte a ať neublížíte nikomu dalšímu“ a tam tohle všechno bylo krásně vysvětlené. To lidi co to řeší jako nemají znalosti ani na této úrovni?
Už sme to raz rozoberali a asi si mi zabudol odpovedať. Sloboda pohybu je jasná, ale čo presne je to "právo na ochranu"?Inak je fascinujúca tá mysšlienka implementácie nejakého centrálneho kreditového systému. Centrálne riadenie v takom obrovskom merítku skrátka nemôže fungovať - takých snáh je plná história a vidíme to aj dnes. Mám pochybnosti o tom ako by to fungovalo, o pseudonymizácia dát ani nehovorím... Čo takto to nechať tak a centrálne to neriadiť? Sme v demokracií, ak sa bude väčšina chcieť chrániť, bude sa. Ja to vidím tak, že máme dve strany mince. Centrálne riešenie situácie zo stratou slobody (resp na slobody jednotlivcov sa hľadieť nebude) alebo zachovať slobodu a centrálne nič neriešiť. IMHO oba systémy fungovať budú, celé to predlžuje práve ten "stredný" prúd - kde nemáme ani slobody a ani efektívne centrálne riadenie. Na efektívne riešenie by sme sa mali prikloniť k jednej strane alebo druhej - otázne ku ktorej - chceme totalitný štýl alebo skôr ten druhý. Treba ale myslieť na to, že terajší výber môže mať dlhodobý vplyv na vývoj spoločnosti ako takej.
Už sme to raz rozoberali a asi si mi zabudol odpovedať. Sloboda pohybu je jasná, ale čo presne je to "právo na ochranu"?Právo na ochranu je, že když mám průmyslový provoz, při kterém vznikají jedovaté látky, tak mám filtry, správu odpadů či jiné věci, které zařizují, abych tím neotrávil sousedy a Bečvu. Právo na ochranu je, že když mám nemoc schopnou způsobit s netriviální pravděpodobností závažné následky, tak se chovám tak, abych nenakazil ostatní. Právo na ochranu je, že když mám ordinaci s rentgenem nebo průmyslovou ozařovnu, tak mám zařízené stínění tak, abych neozářil okolí. Právo na ochranu je, že když mám technoparty, pračku nebo sekačku, tak to dělám tak, abych okolní vesnice neobtěžoval hlukem a hlavně ne v noci.
Čo takto to nechať tak a centrálne to neriadiť? Sme v demokracií, ak sa bude väčšina chcieť chrániť, bude sa.Všimni si, že u všech výše uvedených případů je sice možné, aby se chránil až ten, kdo by tím byl poškozován (jedy → vlastní filtry vzduchu a vody; záření → vlastní stínění; technoparty → špunty do uší), přesto je v naší společnosti standardem, že zajištění ochrany požadujeme ve značné míře i na druhé straně. Souvisí to také s tím, že taková ochrana má většinou nižší celkové náklady.
...přesto je v naší společnosti standardem, že zajištění ochrany požadujeme ve značné míře i na druhé straně.stojí na vratkých nohách - v tomto prípade totiž nie je vôbec štandardom požadovať ochranu u druhých ľudí. Keby to tak bolo, ľudia by sa neustále súdili s inými, ktorí nevedome šírili kadejaké nachladnutia a dožadovali sa svojich "práv". V podstate neviem, prečo máš ešte potrebu v tejto veci so mnou diskutovať, keď vopred vieš, čo Ti odpoviem, aká bude Tvoja následná reakcia a ako to celé dopadne.
V podstate neviem, prečo máš ešte potrebu v tejto veci so mnou diskutovať, keď vopred vieš, čo Ti odpoviem, aká bude Tvoja následná reakcia a ako to celé dopadne.Je to reciproční.
ty fakt ale jakoby mluvíš jak jako já pišu :D se jim tady jako nedivim žesi myslej že ty seš já :O :O :O :O :D ;D
možná jakoby zkus mluvit víc pomalu a neřikej jenom holý věty misto jako/jakoby + ukazovacích zájmen vaty spíš dycky řekni nějakej klidně 'zbytečnej' přívlastek/přídavný méno nebo jako rovnou nějakou krátkou popisnou větičku ktý věci vo který mluvíš ať máš jakoby víc moc času přemejšlet cožeto jakože vlastně vubec řikáš ;D ;D jinak jako uplně supr :D ;D
ne :D