abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
včera 17:22 | Nová verze

Multiplatformní open source počítačová hra Minetest byla vydána ve verzi 5.4.0. Přehled změn v changelogu. Jedná se o hru inspirovanou Minecraftem.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 09:00 | Nová verze

Byla vydána (Twitter) nová verze 3.18 svobodného multiplatformního geografického informačního systému QGIS (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify ve visuálním changelogu a také na YouTube.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 08:00 | Nová verze

Byla vydána nová verze 4.16 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl aktualizován na verzi 10.0.12. Thunderbird byl aktualizován na verzi 78.7.0. Linux byl aktualizován na verzi 5.10.13. Tor byl aktualizován na verzi 0.4.5.5.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 07:00 | Nová verze

Dokumentační tým projektu LibreOffice vydává příručku Getting Started Guide 7.0. Příručka je určena pro každého, kdo se chce seznámit s programem LibreOffice a představuje hlavní komponenty LibreOffice: textový procesor Writer, tabulkový procesor Calc, prezentační program Impress, vektorový grafický program Draw, databázový program Base a editor rovnic Math. Příručka je ke stažení na stránce LibreOffice, kde lze stáhnout i české překlady dalších příruček.

Zdeněk Crhonek | Komentářů: 3
23.2. 15:55 | Nová verze

Byl vydán Mozilla Firefox 86.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Novinkou je Total Cookie Protection aneb "každý web má vlastní dózu na sušenky". Nově lze používat funkci obraz v obraze současně pro několik videí. Řešeny jsou také bezpečnostní chyby. Nejnovější Firefox je již k dispozici také na Flathubu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 10
23.2. 15:22 | Zajímavý článek

Unix na jednočipovém počítači Raspberry Pi Pico? Příspěvek na blogu Raspberry Pi ukazuje, jak na něm rozchodit Fuzix OS (GitHub). Alan Cox představil (png) Fuzix OS v říjnu 2014 jako Unix pro osmibitový mikroprocesor Zilog Z80.

Ladislav Hagara | Komentářů: 3
23.2. 09:00 | Nová verze

Byla vydána nová stabilní verze 21 open source cloudového systému Nextcloud (Wikipedie). Dle oznámení může být nejnovější verze tohoto forku ownCloudu až 10krát výkonnější než předchozí verze. Podrobnosti i s náhledy a videi v příspěvku na blogu. Vyzkoušet lze online demo.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
23.2. 08:00 | Zajímavý software

PhotoPrism je open source alternativa k Fotkám Google. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GNU AGPL 3.0. Přehled změn v poznámkách k vydání. K vyzkoušení je online demo.

Ladislav Hagara | Komentářů: 17
23.2. 07:00 | Nová verze

Byla vydána nová verze 6.6 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
23.2. 06:00 | Nová verze

Byla vydána nová verze 13.9 softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností i s náhledy a videi v příspěvku na blogu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
Co používáte k zaznamenávání úkolů či poznámek?
 (36%)
 (16%)
 (34%)
 (9%)
 (21%)
 (21%)
 (21%)
Celkem 323 hlasů
 Komentářů: 14, poslední 19.2. 10:41
Rozcestník

Skutečně svobodné řešení koronavirové krize

29.1. 01:20 | Přečteno: 2371× | poslední úprava: 29.1. 01:20

V našem boji s koronavirem se snáší velká kritika na uzavření restaurací, kin, či malých podniků. Prý bychom měli chránit jen rizikové skupiny, a zbytek nechat žít. Jak ale chránit ty rizikové skupiny, pokud tu budeme mít třeba 30 tisíc případů denně? Jak nastavit rovnováhu mezi právy těch, kdo se chtějí chránit, a právy těch, kdo chtějí žít? Může nám v tomto rozhodování pomoci princip "svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého"? A koho vlastně chránit?

Nejprve si ujasněme, kdo všechno vlastně spadá do rizikové skupiny. Do rizikové skupiny spadá mnoho skupin osob. Důchodci, ale i někteří padesátníci, lidé trpící různými nemocemi, imunokompromitovaní lidé, lidé před odložitelnou operací (protože jinak je doktoři mohou odmítnout operovat), lékaři a další pracovníci, kteří si nemohou dovolit nakazit ostatní, sportovci kteří chtějí jet na soutěž, děti a partneři, kteří žijí s těmito lidmi v jedné domácnosti.... Ale nakonec, ani mladé zdravé lidi nelze nutit aby se promořovali, protože ani u nich nelze z principu vyloučit komplikovanější průběh, či dlouhodobé, až trvalé následky, a proto by i oni měli mít právo se rozhodnout. Jediný skutečně svobodný přístup tedy je, že chráněn by měl být každý, kdo chráněn býti chce.

Na druhé straně stojí skupina těch, kteří chráněni být nechtějí, a raději chtějí žít.

Celá otázka boje s koronavirem je pak o tom, jak tyto dvě skupiny oddělit od sebe, protože těžko lze posadit vedle sebe v kanceláři někoho kdo chce být chránět s někým, kdo chodí z jedné párty na druhou, a tvářit se, že toho prvního neomezujeme a neohrožujeme. Teprve oddělení těchto dvou skupin je naplněním myšlenky, že svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého, protože teprve při oddělení právo jednoho svobodně se pohybovat nenarušuje narušovat právo druhého být chráněn. Podobně je nutno uvažovat i o ochraně výroby v podnicích, aby právo mít otevřenou hospodu nekolidovalo s právem právo mít provozuschopnou výrobu. Ideální způsob, jak tyto dvě skupiny lidí oddělit, je dbaní na osobní zodpovědnost - každý si bude hlídat jak moc rizikové bylo jeho chování v poslední době, a podle toho se bude chovat. Kdo bujaře oslavoval, měl by se chovat zodpovědně, nejít na směnu, ale raději se dát na pár dní do karantény a pak jít na test. Kdo slavil Silvestra s kamarády, neměl by přijít mezi ostatní na házenkářský trénink. Kdo obcházel polovinu Prahy kvůli Vánočním nákupům, neměl by navštěvovat své staré příbuzné. Kdo se cítí nachlazen, neměl by chodit do obchodu ani jezdit MHD...

Co když ale někdo je nachlazen a chce jet k doktorovi nebo nechce umřít hlady? Jak to udělat, aby zároveň ti, kdo chtějí být chráněni zůstali chráněni? Měly by tu být speciální spoje MHD, a speciální nákupní časy pro ohrožené skupiny, nebo naopak pro lidi s vysokým rizikem nákazy. Před příchodem ohrožené skupiny by se mělo vyvětrat, a vydezinfikovat alespoń to nejexponovanější. Teprve pak lze tyto lidi ochránit. A teprve když je chráníme, nezasahuje promořování do jejich svobody chránit své zdraví.

Systém založený na osobní odpovědnosti ale těžko může fungovat dobře, pokud nikde není specifikováno, co je to vlastně to rizikové chování, a pokud si svou rizikovost každý budeme počítat jinak. Přece nelze útočit na návštěvníky hospod, když průměrná prodavačka, manažer, či pracovník továrny, má také zvýšené riziko infekce. Jediný skutečně férový způsob, jak počítat pravděpodobnost nákazy je výpočet podle počtu lidí, které člověk potkal, podle intenzity kontaktu, podle prostředí, a podle jejich pravděpodobnosti nákazy. Vše ostatní zavání buzerací na základě arbitrárně zvolených pravidel. Tento přístup by mohl jít aproximovat. Například za návštěvu klubu si člověk připočte 4 body, za návštěva kina: 2 body, za párty u kamaráda s deseti lidmi: 2 body, jízda MHD: 1 bod... ...a kdo dosáhne 10 bodů, měl by splnit svou občanskou povinnost, a dobrovolně jít na test nebo do karantény, protože je objektivně příliš rizikový pro své okolí.

Náš systém je zatím příliš hrubě nastaven. Co když i hospodští chtějí být co nejzodpovědnější, a chtějí jen hosty, kteří se chovají opatrně, aby snížili riziko pro sebe, své zaměstnance, a své hosty? I oni by přece měli mít možnost napsat na dveře, jak moc rizikové hosty chtějí přijímat. Kdo by věděl, že má podle svého chování víc než dva body, prostě by do té hospody nešel. Návštěvy hospody, která přijímá jen lidi do dvou bodů infekčnosti by pak mohla být ne za dva body, ale za jeden, nebo dokonce za půl, protože v takové hospodě má člověk objektivně menší riziko infekce. Podobně by mohly být nastaveny návštěvy v domovech důchodců, či v nemocnicích. Podobné právo by ale měly mít i firmy, či sportovní sdružení. Protože svoboda jedince nesmí zasahovat ani do svobody dané organizace. Kdo je příliš rizikový, řekl by to šéfovi, a buďto by si přesunul směny, aby dodržel pár dní karanténu a pak šel na test, nebo by pracoval na homeoffice, nebo by pracoval na speciální odstíněné pozici pro rizikové, nebo by prostě dostal neplacené volno. Na druhou stranu, pokud je pracoviště příliš rizikové, mělo by se to brát jako překážka v práci ze strany zaměstnavatele. Jistě, lze namítat, že stavební úpravy mohou rizikovost prostoru zlepšit. To ale nelze zohlednit bez prohlídky úředníkem, a bez nějakého automatického systému výpočtu skóre... Byl by v tom prostě chaos.

Otázkou ale je, zda neklademe příliš velké nároky na osobní integritu lidí. Přece nelze očekávat, že každý dobrovolně využije neplaceného volna, nebo dobrovolně oželí návštěvu kina. Bylo to ostatně vidět i o/po Vánocích. Proto, pokud bude vidět, že tento systém nefunguje (například budou plné hospody, ale nikdo nebude zaměstnavatele žádat o přesun směny, a nikdo se nebude dobrovolně zavírat do karantény, a nikdo nebude jezdit spoji pro rizikovější), je třeba nejpozději do jednoho, dvou týdnů, buďto z tohoto systému odejít, a vše zase zavřít, nebo tento systém začít vymáhat. Prostě si vždycky na vstupu do hospody, či do práce, budete moct prohlédnout aktuální riziko nákazy v podniku, pípnete občankou, a ověří a upraví se Vaše skóre. Vše lze udělat pomocí pseudonymizace, tudíž stát nikdy nebude vědět, že jste to zrovna vy, kdo byl tehdy a tehdy v dané hospodě. Zároveň po Vašem odchodu lze zapomenout, že to byl zrovna Váš pseudonym, kdo v té hospodě seděl. Nedojde tudíž k prakticky žádnému ohrožení našeho soukromí.

Jistě, teď se spousta lidí začne ošívat. Prý svoboda, soukromí, sledování.... Uvědomte si, že nemoct jít do hospody je daleko větší zásah do osobních svobod, než muset si na vstupu do hospody pípnout občankou. Ale protože jsme všichni toho Orwella četli, a z tohoto systému by byla obrovská bouře, tak ho nikdo nezavede, a do těch hospod nemůžem. Schválně si spočítejte, kolik času byly hospody za poslední dobu otevřené, a kdy se otevřou zase... Ale když vám to připadá svobodnější, tak prosím.

Je také možné, že lze vytvořit jiný systém, chránící zájmy obou skupin, a zasahující do soukromí méně. V takovém případě budu velice rád, když se o něj podělíte v diskusi. Zejména by mě zajímalo, jak zajistíte ochranu spolupracovníků.

Ps.

Tento článek vznikl před dvěma týdny, tedy v době, kdy nehrozilo, že Britský kmen převezme v nejbližších dnech kontrolu, a pošle nás do strmého růstu i při současné úrovni lockdownu.        

Hodnocení: 50 %

        špatnédobré        

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Vložit další komentář

29.1. 08:06 podlesh
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Hmmm, a já se těšil že to řešení bude svobodné podle FSF :-)
29.1. 09:02 j
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
A co to pojmout takhle ...

(a vim, ze ted budu ukamenovan)

Z hlediska lidsky spolecnosti je chov duchodcu luxus, ktery si aktualne* nemuzeme dovolit. Tudiz ti co zemrou, tak proste zemrou, a ti co preziji tak preziji. Tecka. Rozhodne by kvuli nim nemela byt omezovana ta naprosto drtiva vetsina, u ktere je pravdepodobnost umrti miziva.

A pokud se nekdo chranit chce, tak necht se chrani jak sam umi. Klidne at travi 24/7 v atombordelu, jeho vec.

BTW: Lidstvo pochopitelne pri realne pandemii vymre, tohle je jen takova chripicka. Realny pandemicky virus by zabijel vsechny a ve velkem. Jenze vzhledem k tomu stadu dementu ktery to vedou, a by ve finale neprezil nikdo. Zachranovali by totiz prave duchodce a potazmo deti, nacez by ti potencielne prezivsi duchci pomreli proste starim, a deti hlady. Pravda, jeste by nejspis prezilo nekolik vrcholnych politiku, to jsou ti, co se bez asistence nezvladnou ani vychcat, zato budou pro ostatni sepisovat navod, jak se to dela.

*Ve skucenosti to plati uz nekolik desetileti, ale to se bavime pouze o penezich, ted se bavime doslova o preziti, kdo asi tak bude platit to zdravotnicvi, kdyz ti co to plati nebudou odvadet zadne odvody ani dane?

---

Dete s tim guuglem dopice!
Jendа avatar 29.1. 09:15 Jendа | skóre: 76 | blog: Jenda | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Se mi líbí jak jsi jakoby omylem přehlédl všechny ty ostatní dopady zmiňované v článku a tady.
Klidne at travi 24/7 v atombordelu, jeho vec.
Hm, další podporovatel panelákové kobaltové bomby? :-)
Gréta avatar 29.1. 12:44 Gréta | skóre: 30 | blog: Grétin blogísek | Stockholm
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize

hodně vo tom mluv a rakušáci tě jako vemou vážně :O :D :D ;D videjko co vyrobilo jejich ministerstvo zahraničí hele :O :O

pražáci chraňte svý zdraví a zustaňte v bezpečí paneláků hele, hele a hele!!☃ slíkací doktor fylosofie🤡
29.1. 16:25 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Tak jinak, kolik procent populace (počítáno počtem lidí nebo lépe zbývajícími předpokládanými roky života) by mělo zemřít, aby to vyvážilo současná omezení a škody (ekonomické, ale především ty psychologické, kulturní a škody na svobodě)?

Já to cítím tak, že současná opatření odpovídají tak 50% mrtvé populace - ale to je nejméně o dva řády horší, než je realita.
Jendа avatar 29.1. 16:47 Jendа | skóre: 76 | blog: Jenda | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Tak jinak, kolik procent populace (počítáno počtem lidí nebo lépe zbývajícími předpokládanými roky života) by mělo zemřít, aby to vyvážilo současná omezení a škody (ekonomické, ale především ty psychologické, kulturní a škody na svobodě)?
Aktuální stav (očekávám tak 40k mrtvých celkem pokud se podaří do podzimní vlny rozsáhle naočkovat) mi přijde celkem vyvážený. (a kdyby to neřídili debilové, tak těch 40k dosáhneme s menšími škodami)
Já to cítím tak, že současná opatření odpovídají tak 50% mrtvé populace - ale to je nejméně o dva řády horší, než je realita.
Tak to máš fakt hodně jiné vážení než já.

A jako obvykle jsi nějak zapomněl pořešit, jestli by neřízená epidemie náhodou neměla taky nějaké „ekonomické, ale především ty psychologické, kulturní a škody na svobodě“ škody.
xkucf03 avatar 29.1. 17:28 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
Rozbalit Rozbalit vše Babiš, vláda, novináři
a kdyby to neřídili debilové, tak těch 40k dosáhneme s menšími škodami … Úřad vlády je na TikToku. Premium!

Debilové (nebo lidi, kteří si chtějí trochu nakrást pro sebe) to sice řídí, ale na druhou stranu to mediální prostředí je naprosto nevyvážené a jednostranné, čímž se, alespoň pro mne stává nedůvěryhodným. Od novinářů se nedočkáš prakticky jediné pozitivní zprávy o vládě nebo podpory její politiky – pak není divu, že lidi ta pravidla moc nedodržují. Nedávno např. vycházely články o tom, že vláda nebojuje s dezinformacemi a tím zhoršuje situaci. A teď, když vláda kampaň proti dezinformacím dělá, tak je to zase špatně. Což o to, dost možná to nějak předražené bylo, taky si nemyslím, že by se ta kampaň měla dělat na nějakém smradlavém TikToku… Nicméně tím, že to novináři takhle odepíší hned na začátku, tak zařídí, že to budou vyhozené peníze ze 100 % a ne třeba jen z 50 %. Tzn. z 50% efektivity vynaložených peněz daňových poplatníků je rázem 0% efektivita (nebo záporný efekt). Totéž mediální poprava předchozího ministra. Po něm přišel Blatný jako nezávislý odborník, vlastně trochu antibabišovec, a nebylo proti němu moc námitek. Dneska je za zločince a fackovacího panáka on. Z pozorování těchto událostí vyplývá závěr, že jakýkoli skutek této vlády, bude mediálně ztrestán bez ohledu na jeho obsah a důsledky – a že nic nemá smysl. Je to asi jako kdybys pokaždé po příchodu domů manželku preventivně profackoval a obvinil z nevěry – i kdyby byla původně svatá, nakonec ti nevěrná bude, protože výsledek je pro ni tak jako tak stejný.

Babiše nám nemusí být nijak zvlášť líto. Ale co mne na tom děsí je, že nikým nevolení novináři mají takovou moc kohokoli zničit a prosadit si svoje zájmy, a že jim to nezanedbatelná část obyvatel baští. Aby bylo jasno, nevolám po nějaké regulaci – věřím v to, že se z toho lidi nakonec nějak poučí (byť se před tím několikrát spálí) tzn. chce to mít zdravě kritický postoj k tomu, co se píše v novinách – protože tihle novináři nejsou nějaký nezávislý zdroj objektivní pravdy, ale jen další zájmová skupina, která si snaží prosadit svoje.

Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
29.1. 21:35 Bherzet | skóre: 19 | blog: Bherzetův blog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Babiš, vláda, novináři
Největším problémem masmédií je senzacechtivost, tristní odborná úroveň, špatná práce s informacemi a obecně důraz na rychlost a kvantitu, nikoliv kvalitu.

V začátku pandemie byly noviny plné článků o tom, jak roušky jsou podle nějakých odborníků jako ochranný prostředek k ničemu. To samozřejmě není pravda a rozčiloval jsem se tu nad tím už někdy začátkem minulého roku spolu s odkazem na několik let starou studii, kterou si nechala zpracovat Británie v rámci přípravy strategického plánu na případnou – a teď se podržte – epidemii chřipky. Individuálně nošené roušky poskytují nízkou úroveň ochrany (faktor zhruba v řádu jednotek) a můžeme se bavit o tom, za jakých podmínek je nebo není dostatečná, ale o tvrzení, že „prostě nechrání“, lze s klidným svědomím prohlásit, že je hrubě nepřesné, ne-li rovnou lživé.

Později se řešil původ viru. Nějaký velký, snad až podezřele velký, tým indických vědců publikoval článek o podobnostech SARS-CoV-2 a HIV. Ve stručnosti šlo o to, že v celé té dlouhatánské genetické sekvenci bylo pár desítek písmen shodných. Vzhledem k tomu, že je všeobecně známé, že např. DNA člověka a banánu je shodné z asi 97 %, tak to je bez nějaké hlubší analýzy informace v podstatě nulového významu – zcela určitě nulového významu pro širokou veřejnost. Ten článek byl odbornou komunitou zkritizován a následně stažen. Těžko říct, jaký za ním byl původně záměr, ale vzhledem k vysokému počtu autorů bych se nedivil, kdyby to byl prostě jen pokus jak relativně bezpracně vykázat práci a nasbírat nějaké citace. O stažení článku se už ale veřejnost pochopitelně nedozvěděla.

Před časem zde jeden z (neregistrovaných) Radovanů prezentoval jako hotovou věc, že ve Španělsku našly stopy SARS-CoV-2 v archivních vzorcích odpadních vod. Dohledal jsem tu původní studii. I v tomto případě se jednalo o pouhý preprint, tedy nezrecenzovanou pracovní verzi. Příběh byl opět podobný jako v předchozím případě: z několika ukazatelů jim vyšel tuším jediný a odborná komunita to kritizovala. V médiích to bylo prezentováno jako hotová věc. Ve Španělsku to našli v odpadních vodách a TEČKA.

Když AstraZeneca pozastavila testování vakcíny kvůli zdravotním problémům u jednoho z účastníků, byl z toho mediální poprask a ta zpráva se rychle dostala do většiny českých médií. Přitom když se něco testuje na desítkách tisíc lidí, tak by naopak bylo divné, kdyby se u nikoho žádné problémy neobjevily – i kdybych podával lidem placebo, tak časem někdo dostane infarkt. Někde se souvislost s podáním vakcíny podaří vyloučit okamžitě, a někde ne a testování se musí v souladu s lékařskou etikou zastavit. Jinak řečeno, nestalo se nic neobvyklého a testování probíhalo naprosto standardním způsobem. Navzdory tomu negativně vyznívající zpráva oběhla v podstatě všechna média.

Potom se můžeme divit, proč ve společnosti existuje tak vysoký podíl lidí, kteří nedůvěřují vědě a mainstreamovým komunikačním kanálům. Mají pocit, že „no jo, oni jednou říkají tohle, pak zas něco jiného“ – ale přitom oni sledují jen mediální cvrkot, který před nimi důmyslně skrývá vážnost jednotlivých informací. U různých tvrzení máme naprosto rozdílnou míru jistoty, že jsou pravdivá, a vždy specifikovat tuto míru jistoty by mělo být nedílnou součástí práce každého novináře. Ne jen tupě tlumočit cancy převzaté odjinud, ale kriticky je zkoumat a dávat je do kontextu.

Tvůj optimismus, že se situace vyřeší sama, příliš nesdílím. Nůžky jsou rozevřené a budou se rozevírat dále. Lidé jsou, z velké části vinou sociálních sítí, rozdělení do různých bublin a konzumují diametrálně odlišné informace. Začíná se z toho stávat náboženství, kdy se na fakta přestává hledět jako na něco objektivního, neměnného a ověřitelného, nýbrž jako na něco, co je předmětem víry a názoru. Změnit se to může jen masovou propagací kritického myšlení – problém je, že těch lidí jako Martin Rota nebo Pavel Kasík je málo a nejsou pořád slyšet dost. Potřebovali bychom masové hnutí, které vědu přiblíží běžným lidem. Je ale nutné vyjít za nimi do ulic, protože když někde na téma dezinformací a hoaxů uspořádá přednášku Sisyfos, přijdou tam akorát přesně ti lidé, kteří to všechno dávno znají.

This information, is disinformation

Truth is hidden, knowledge forbidden

(X-Dream - We Interface)
30.1. 10:22 figliar0 | skóre: 6 | blog: figliarstva | Košice
Rozbalit Rozbalit vše Re: Babiš, vláda, novináři
Tvůj optimismus, že se situace vyřeší sama, příliš nesdílím. Nůžky jsou rozevřené a budou se rozevírat dále. Lidé jsou, z velké části vinou sociálních sítí, rozdělení do různých bublin a konzumují diametrálně odlišné informace. Začíná se z toho stávat náboženství, kdy se na fakta přestává hledět jako na něco objektivního, neměnného a ověřitelného, nýbrž jako na něco, co je předmětem víry a názoru. Změnit se to může jen masovou propagací kritického myšlení – problém je, že těch lidí jako Martin Rota nebo Pavel Kasík je málo a nejsou pořád slyšet dost. Potřebovali bychom masové hnutí, které vědu přiblíží běžným lidem. Je ale nutné vyjít za nimi do ulic, protože když někde na téma dezinformací a hoaxů uspořádá přednášku Sisyfos, přijdou tam akorát přesně ti lidé, kteří to všechno dávno znají.
Podľa mňa je strašne naivné myslieť si, že bežný ľudia vedia rozlíšiť bludy od faktov... Alebo že sa to budú chopní naučiť po nejakej masovej propagácií. Keby bolo školstvo na úplne inej úrovni (okamžite lusknutím prstov), tak možno za pár generácií...

30.1. 21:14 Bherzet | skóre: 19 | blog: Bherzetův blog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Babiš, vláda, novináři
Cílem není naučit lidi rozlišovat bludy od faktů, ale naučit je kriticky důvěřovat.

Způsobuje očkování autismus? Studie to jednoznačně vyvrací, ale někteří lidé těm studiím nevěří, protože to je pro ně něco abstraktního. Takovou studii si přece kdokoliv může vycucat z prstu, nebo ne? Můžeš lidi provést celým tím procesem a ukázat jim zákulisí toho, jak se takové studie dělají, popř. v rámci možností s nimi tu studii třeba nějak zreplikovat. Jedna z možností je, že dáš dohromady ta zdrojová zdravotní data, každému posluchači předložíš jeho vlastní záznam, aby si ověřil, že to odpovídá skutečnosti, a následně spočítáš, jestli teda ve skupině očkovaných dětí se autismus vyskytuje častěji než u neočkovaných…

Po nějakém čase lidi začnou zcela intuitivně chápat nějaký ten „chain-of-trust“ a track record. Když se jim něco bude zdát divné, tak budou mít víc příležitostí se někoho zeptat a nechat si to vysvětlit, kde to jde, tak si něco vyzkoušet atd.

Aby to mělo efekt, nemusí se toho zdaleka účastnit každý. Ono když budeš zarytý „popírač vědy“ a konspirační teoretik a najednou se ti naskytne skutečná příležitost své domněnky konfrontovat s realitou, tak začneš být opatrnější. Většina lidí samozřejmě na své životní přesvědčení nerezignuje zcela, protože by to ublížilo jejich egu, ale přece je to trochu nahlodá a začnou nad tím víc přemýšlet.

Vstupuje do toho další věc, což je to rozdělení společnosti. Takové ty hry na to, že „my jsme ta správná skupina, vzdělaná, prozápadně smýšlející, důvěřující odborníkům“ a „to jsou primitivové a lopaty“, taky ničemu neprospívá. Když se podíváš, co se dnes děje na sociálních sítích, tak to je opravdu několik zcela rozdílných, paralelně existujících světů, které jsou rozdělené dost příkrou čarou. Pak ještě přijde někdo, kdo se do toho vtluče jako klín a parazituje na vzniklém tlaku – ať už to dělá pro svou osobní potěchu (Zeman), nebo třeba pro návštěvnost a zisky z reklam…

Tahle arogance, pokrytectví a povyšování musí přestat. Někdo se nenarodil jako génius a má trochu jinak zadrátovaný mozek (ve smyslu způsobu uvažování, priorit, psychiky atd.), ale nějak tu musíme existovat vedle sebe. Ty popelnice se ostatně samy nevyvezou, baráky se samy nepostaví, ale zase z druhé strany ten dělník nebo popelář se taky někde potřebuje nechat vyléčit a asi mu vyhovuje mít v kapse smartphone, kde se může kouknout na hokej.

Zevrubně se tohle potom manifestuje v politice, kde jeden tábor setrvale ignoruje ten druhý, a potažmo tak nějak všude. Neustále se to stupňuje a nic dobrého z toho vzejít nemůže.

Chce to elementární úctu k jiným lidem. Nepoměřovat se podle nějakého nesmyslného sociálního statutu. Kdykoliv se podívám do nějakých diskuzí někde na Facebooku, tak se mi z toho fakt zvedá kýbl. Různé úplně zbytečné a hloupé ad personam útoky jsou tam naprosto běžné – lidi se podívají na profilovku, na vzdělání, zaměstnání a podle toho se s ním potom baví. Je to naprosto nechutné. Taková reiterace indického kastovního systému…

To, že potom ve společnosti existují různé ostrůvky lidí, které už nejsou rozdělené na subkultury jen podle zájmů a životní filozofie (metalisti vs. rappeři), ale i podle názorů na tu vědu a různé politické otázky, je toho potom přímým důsledkem.
30.1. 22:58 Aleš Kapica | skóre: 50 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Babiš, vláda, novináři
Sorry, ale cílem je naučit lidi kriticky myslet.

Nic jako kritická důvěra neexistuje. Buď důvěřuješ, nebo nedůvěřuješ. Nic mezi tím není.
30.1. 23:35 Bherzet | skóre: 19 | blog: Bherzetův blog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Babiš, vláda, novináři
Důvěřuj, ale prověřuj. Slepě někomu bezmezně věřit není žádoucí, ale nedůvěřovat vůbec ničemu, co si sám neověřím, prakticky nelze. Např. zdravotníkům musím věřit a nechat je pracovat, ale občas se musím ozvat. Když mi krátce před propuštěním z nemocnice, zatímco jsem snídal, začala sestra proplachovat kanylu a chystala se dát mi kapačku, tak jsem také položil dvě záludné otázky, kde první zněla „Co to děláte? Já přece nemám dostat kapačku“ a druhá „A proč je na tom (pytlíku s roztokem) napsáno cizí jméno?“. Další konflikt jsem měl se sestrou, která mi před nějakým vyšetřením chtěla podat léky v rozporu s příbalovými letáky, které jsem v tomto případě naštěstí znal celé v podstatě zpaměti. S tvrzením, že by mi to pan doktor vysadil, kdyby to vadilo, jsem se nespokojil, nakolik jsem pochyboval o tom, že se tím nějaký doktor vůbec zabýval. To se bohužel o několik hodin potvrdilo u jiného pacienta, kde to zrovna fakt vadilo a byl z toho docela průser.
xkucf03 avatar 30.1. 23:55 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
Rozbalit Rozbalit vše Rozdělená společnost
Vstupuje do toho další věc, což je to rozdělení společnosti. Takové ty hry na to, že „my jsme ta správná skupina, vzdělaná, prozápadně smýšlející, důvěřující odborníkům“ a „to jsou primitivové a lopaty“, taky ničemu neprospívá. Když se podíváš, co se dnes děje na sociálních sítích, tak to je opravdu několik zcela rozdílných, paralelně existujících světů, které jsou rozdělené dost příkrou čarou. Pak ještě přijde někdo, kdo se do toho vtluče jako klín a parazituje na vzniklém tlaku

Tohle je dneska bohužel všude. I v celkem nevinných oblastech jako je vaření: Babica vs. Pohlreich v televizi, Luxus na talíři vs. Vaříme s Mírou na Stream.cz, nebo třeba filmy: svého času visely v metru vedle sebe reklamy na film Fotograf a nějaký Kameňák – jedno byl vyloženě škvár a ani to druhé nebyla žádná sláva, ale lidem to bylo naservírováno přesně tak, že jeden film je pro ty vzdělané a kulturní, zatímco to druhé je zábava pro spodinu – ať se každý zařadí poslušně do své skupiny, koupí si vstupenku a jako bonus pohrdá těmi, kdo šli na ten druhý film.

Co se týče těch kuchařů, já jsem se bavil u obou – lidsky mi možná sedne víc Babica, ale většinu jeho výtvorů bych nejedl (zaujaly mne akorát ty jeho německé bramboráky, to si chci někdy uvařit). Pohlreich mi, hlavně zpočátku, přišel, že dává jen takové hraběcí rady a říká, jak je všechno hnusné, ale přitom by se stejným rozpočtem uvařit nedokázal – postupem času asi nějak dospěl a ty jeho rady začaly dávat smysl i v běžné realitě a ne jen drahé luxusní restauraci. Ale nevím, až tak moc jsem to nesledoval a primárně oba pořady beru spíš jako televizní zábavu než něco obsahového.

Jestli na tom rozdělení nese někdo větší díl viny a cíleně ho pěstuje, tak jsou to bohužel spíš ti „intelektuálové“ resp. určitá jejich část. Ta „spodina“ jednak nemá možnost věci tolik ovlivnit a jednak se uchyluje spíš jen k obranné reakci – když vy na nás takhle, tak my naschvál půjdeme na ten Kameňák a hezky si to užijeme nebo si pochutnáme na nějaké té šlichtě, ze které se vám bude zvedat žaludek, což nám dá alespoň nějaké zadostiučinění. Totéž se týká třeba různých demografických nebo volebních průzkumů, kde „datoví vědci“ a „novináři“ nezapomenou poznamenat, že lidé bez maturity, nezaměstnaní a z venkova dělají to a to (typicky něco špatného), zatímco ti vzdělaní bohatí měšťáci jsou úplně jiní (a lepší).

Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
31.1. 03:24 Bherzet | skóre: 19 | blog: Bherzetův blog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozdělená společnost
Jestli na tom rozdělení nese někdo větší díl viny a cíleně ho pěstuje, tak jsou to bohužel spíš ti „intelektuálové“ resp. určitá jejich část.
Ano, přesně tak. Bohužel právě tahle skupina bývá často nejvíce útočná a arogantní. Ono diskutovat s některými lidmi opravdu je hodně náročné a občas skutečně nezbyde než někoho už odpálkovat, ale na druhou stranu mám zkušenost, že když se s lidmi snažíš alespoň na začátku jednat slušně, bereš v potaz, co říkají, a snažíš se jim porozumět, tak je mnohem snažší společnou řeč najít. Ta úspěšnost není úplně vysoká a sám už jsem z toho někdy dost frustrovaný, ale fakt to není důvod už předem do diskuze vstupovat s tím, že ten člověk je nějak podřadný, protože se třeba živí manuálně. Kvůli tomu, jak do nich furt někdo kope a naprosto nehorázně se nad ně povyšuje, tak se potom často uchylují k různým obranným reakcím přesně jak píšeš.

Nejabsurdnější je, že v době, kdy se intenzivně řeší rasismus a práva různých menšin, a to často až do zcela absurdních rozměrů, tak z velké části právě ta skupina, která za to nejhlasitěji bojuje, potom předvádí úplně přesně to stejné závadné chování, které jinde kritizují, akorát si lidi neškatulkují podle rasy, nýbrž podle toho sociálního statusu nebo nějaké „aury“.

Ale zkus někde říct, že tahle skupina je ve skutečnosti založená na nenávisti a tu svojí empatii, kterou si myslí, že jako jediní na světě oplývají, aplikují krutě selektivně. Tohle jsou ti lidé, kteří si zaslouží naší úctu a uznání. Na ostatní lidi lze plivat jedy, ničit jim životy a vůbec se nesnažit o nějaký elementární „benefit of the doubt“ (nevím, jak se tomu říká česky), neuznávat žádné právo se nějak hájit, cokoliv vysvětlit…
když vy na nás takhle, tak my naschvál půjdeme na ten Kameňák a hezky si to užijeme nebo si pochutnáme na nějaké té šlichtě, ze které se vám bude zvedat žaludek, což nám dá alespoň nějaké zadostiučinění
Ale kdeže. Největší hřích je přece odjet do Itálie, zabalit si sebou řízek v chlebu a pak se projít po pláži v ponožkách v sandálích.

Ano, Itálie je blízko, je tam teplo, mají moře a my jsme zvyklí na ně a oni na nás, ale protože tam Čechů jezdí hodně, tak už to není dostatečně cool. Čechy, kteří si po celoroční práci jedou odpočinout do Itálie, je potřeba urážet a zesměšňovat.

Kuchyni jiných kultur zkoumáme a obdivujeme, ale na svou vlastní nemáme nárok. Ono nejde o to, že by na tom bylo něco špatně – já sám preferuji asi spíše staročeskou než moderní českou kuchyni a třeba o klasické vepřo knedlo zelo moc často nestojím, protože se mi z moc tučných a mastných jídel většinou dělá blbě, ale tady nejde o nějaké zdraví nebo jiné meritum. Ten zásadní problém samozřejmě spočívá v tom, že řízek v chlebu je moc populární a každý, kdo necítí potřebu se v tomto směru za každou cenu odlišit, nezasluhuje nic jiného nežli být veřejně zostuzen.

Po tom, jestli si někdo vezme do sandálů ponožky, pokud jsou čisté a nesmrdí, může být každému hovno a osobně u sebe třeba nenosím neustále další boty, do kterých bych se mohl přezout, takže ponožky s radostí nasadím, když se do mě dá zima a nebo mi padá pod obnažená chodidla nějaký bordel (např. právě písek na zmiňované pláži – a vyzout se a jít úplně naboso už bych ve tmě neriskoval, kdysi strašně dávno jsem si přesně takhle pěkně hnusně rozříznul chodidlo). Ale zase to prý Češi dělají často a kvůli tomu je to taky špatně.

Prostě musíš lítat po světě, zkoumat jiné kultury a osvojovat si jejich zvyky. To je jediný způsob, jak být skutečně cool. Když se pak vrátíš sem, tak nestačí ty místní zvyky, které se tě ale vůbec nijak netýkají, tiše ignorovat. Musíš to těm „Čecháčkům“ pořádně vytmavit a instantně si tak získat respekt dalších borců s právě probíhající krizí identity.
Totéž se týká třeba různých demografických nebo volebních průzkumů, kde „datoví vědci“ a „novináři“ nezapomenou poznamenat, že lidé bez maturity, nezaměstnaní a z venkova dělají to a to (typicky něco špatného), zatímco ti vzdělaní bohatí měšťáci jsou úplně jiní (a lepší).
Toho už jsem si taky všiml. A ono to zase úzce souvisí. Zkrátka když má někdo svůj klid někde v menší obci a má strach třeba z imigrantů, skutečný strach, zvlášť když ho média masírují různými drsnými reportážemi, tak už každý bojovník za lepší zítřky ví, že nejlepší je ty lidi začít urážet a vysmívat se jejich obavám. Když potom začnou vznikat různé domobranné spolky a ti lidé se chtějí se zbraněmi procházet kolem hranic, protože oni se prostě fakt reálně bojí, tak… se z toho stejně nikdo nepoučí, vzájemné urážky se gradují a nůžky se rozevírají dál.

31.1. 16:46 as
Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozdělená společnost
Obecně bych řekl, že přeceňuješ vliv módy a vliv pražských hipsterů. Pražskému hiphopu se mimopražská část vysokoškoláků směje, oblékat se po hipstersku je stejná móda jako kterákoliv jiná před ní (jen to tentokrát nejsou nabarvený vlasy, a místo samodomo punku jede samodomo elektronika, a kavárničky), a krom fildy a žurny to nejspíš nikde není/nebyl mainstream, a i tam kdo ví jestli. Podobně vysokoškolák z venkova si rád dá v menze prejt, a klidně i za toho Pražského hipstera, co si jí ten svůj salátek s citronovou zálivkou, ale bez lososa (protože je vegetarián). Typicky následuje otázka, z čeho ten prejt vlastně je, na což se Vesničák blahosklonně usměje, a řekne Pražákovi, že ho raději ušetří, protože by ho přešla chuť k jídlu.. :)

Je ale fakt, že vesnice svoji kulturu postupně ztrácí. Lidé odcházejí, vazby se tříští s náplavami, prase už dnes sám zabíjí málokdo, krajové zvyky vymírají, a nářečí jsou centrálně likvidována ve školách a v televizi. Teď covid v podstatě sebral tradici vesnických zábav jednomu, dvěma ročníkům lidí, a to ještě uvidíme, kolik let tu covid bude a zda se to kdy obnoví. Je to strašná škoda, vykořeňuje to lidi, a ničí to jakýsi kulturní protipól.

Velká část toho, jak "ti vzdělaní" žijí je ale podle mě spíš důsledek nějaké cesty životem. Naopak hledisko, že "chcou být něco víc a proto žijí tak jak žijí" bych označil za jeden z prooblémů, se kterými se tu potýkáme. Český hudební a filmový mainstream mě nezajímá, protože mě prostě nezajímá. Ne proto, že by to byli Češi, nebo proto, že by to byl mainstream. Ale tak nějak vidím spoustu jiných věcí co bych si pustil. Však Black Sabbath, Metallica a Nirvana jsou v podstatě taky mainstreamové kapely, jen se to tak nepojmenovává. A kdo jinej by měl koukat na dokumenty o útlaku nějaké skupiny v nějaké zemi než lidi, kteří se zajímají o zahraniční politiku a lidská práva, a mají v dané oblasti částečně rozhled? Určitě je tu velký vliv doporučení od ostatních, ale to je prostě o tom, že věci spadající do našeho vidění světa mají v naší komunitě větší schopnost šíření, a tudíž se jich ke mně dostává víc. Neznamená to ale, že se ze mě stane skalní fanoušek LOTRa a scifi jen proto, že je už posledních deset let v módě.

Podobně jsou na tom Erasmy a zahraniční pracovní stáže. To není tak, že by někdo chtěl být cool a in, a tak stráví půl roku, rok v zahraničí. Erasmy jsou populární, a v důsledku toho se ke každému dostane mnoho popisů toho, co Erasmus dává a bere, včetně podprahové informace že strávit delší dobu v zahraničí není vlastně nic nedosažitelného. A jelikož podle těchhle popisů dává spoustě lidí smysl tam jet, tak tam prostě jedou, a pak svému širšímu okolí vykládají, jaké to tam bylo, čímž se kruh uzavře. S cestováním "kvůli sobě" je to podobné. Při tom, jak moc se cestuje bych řekl, že většina lidí nikam neposílá fotky z většiny cest. A že někomu připadá víc cool prohlédnout si památky v Řecku, a ochutnat tamní jídlo, protože je to daleko odlišnější než páté české místo? Však to je přece normální, ne?

Pokud jde o rozdíly, mezi těmi "vzdělanými" a "nevzdělanými", tak tam jsou ty rozdíly hlubší. Je obrovský rozdíl, mezi dítětem rodičů, kteří se zajímají o svět a mají vysokou, a dítětem rodičů, kteří ne. To nejsou nějaké rozdíly, které by škola dokázala srovnat. Už jen vlastní vnímání, co to je dobré a užitečné vzdělání. Důsledkem je třeba to, že rodiče, kteří nemají VŠ, mají 2x menší šanci, že pošlou dítě na vysokou (o osmiletých gymplech nemluvě). Pak k tomu připočti, že v některých rodinách je naprosto normální diskutovat o vědě, kultuře a politice, a někde je zase normální diskutovat o něčem jiném.

Samozřejmě by tu měl existovat dialog. Ale jak se chceš bavit s někým, kdo pokračuje v komunistickém pohrdání vzděláním, a vidí ve vysokoškolácích nezaměstnatelné parazity, kteří neumí vzít lopatu do ruky, a akorát řeší otázku jednotných záchodů? Nakonec každej má právo na svoje pokřivené vnímání světa a na zničení života svých dětí, a ten dialog je potřeba akorát proto, aby nám nezvolili komunisty, a nezrušili operu a víceleté gymply. Na nějaké rozšiřování obzorů zapomeň. Člověku nevysvětlíš, proč by měl svoje chytré dítě poslat na gympl a na vysokou, a raději se bude rozhodovat mezi průmyslovkou a učňákem. Jedna debata nepřebije vliv toho co dostal doma, a vliv desítek let mediální propagandy (ČR si zvolila cestu levné práce, a její kultura je nastavena tak, aby tomu odpovídala). To by musely vzniknout noviny, které budou nějaké věci vysvětlovat dlouhodobě. A kde řeknou nejen, že obrovské procento středoškoláků nedalo maturitu z matematiky, ale i že ti, kdo ji nedali jsou ze SOŠ a z účňáků, ne z gymnázií. Nebo kde řeknou, že přece není v mém zájmu konkurovat si cenou práce s Ukrajincema.
xkucf03 avatar 31.1. 17:25 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozdělená společnost
Ale jak se chceš bavit s někým, kdo pokračuje v komunistickém pohrdání vzděláním, a vidí ve vysokoškolácích nezaměstnatelné parazity

Myslím, že tady se o žádné pokračování nejedná. Ta kontinuita byla narušena listopadem 1989 a ani před ním to nebylo tak jasné (tehdejší režim a oficiální média sice dávala na první místo dělníky – a to ještě ne vždy – ale lidi si o tom mysleli svoje a takový lékař nebo vědec se určitě těšil větší úctě než řadový dělník). Po převratu se naopak začalo spíš pohrdat tou manuální prací a každý chtěl být najednou ekonom, právník, doktor nebo podnikatel… nebo se dostat na nějakou tu stáž do zahraničí (čemuž se přisuzovala až nepřiměřená váha a bylo to uctíváno jako nějaká božská svátost). To až relativně v posledních letech lidem začíná docházet, že schopný řemeslník nebo automechanik je k nezaplacení.

To pohrdání jistou částí intelektuálů se podle mého vyvinulo až v průběhu těch posledních třiceti let, na komunismus to nenavazuje, a do jisté míry je to zasloužené a jde právě o reakci na chování těch „samozvaných elit“ – nebo jak je nazvat – které se povyšují nad lidi s jiným názorem a snaží se je nálepkovat jako nevzdělané a chudé vesničany bez rozhledu.

P.S. Tohle píši jako vysokoškolsky vzdělaný rodilý Pražák pracující v oboru IT – aby mne někdo nepodezříval z nějaké zaujatosti nebo ukřivděnosti. Když „elity“ nebo novináři de facto napíší, že vidláci a nevzdělaní jsou hovada a jejich názor by neměl být brán v potaz, tak se kvůli tomu sice nemusím osobně urážet, ale stejně se mi to nelíbí.

Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
31.1. 18:07 ycx
Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozdělená společnost
Kontinuita se nekoná? Myslíš, že desítky let kulturní indoktrinace nezanechaly následky? Se podívej, jak často vidíš argumentaci, která by jako z oka vypadla slavnému "I skladník ve šroubárně může číst Vergilia v originále...". Všeobecný rozhled je považován za sprosté slovo, pokud se nedá viditelně přímo zpeněžit. Mimochodem, ten film se vysílá dodnes. Kdepak, komunistická propaganda je dodnes nedoceněná. Všimni si, že v komunistickejch filmech vždycky bojuje hodnej nižší soudruh s nějaký ještě vyšším soudruhem, který už je konečně ten zlý. Pěkně to ladí s Havlovým zelinářem, který instaluje do výlohy heslo "Proletáři všech zemí, spojte se" ne proto, že by ho snad zajímal osud proletariátu, ale v rámci tiché dohody s režimem, že když to udělá, bude mít klid, ale ve skutečnosti tím pomáhá svými pěti centy udržovat režim. Režim prostě potřeboval vysvětlit lidem, že mohou dělat to co po nich režim chce, aniž by se s ním "zapletli".
Podobně se můžeme bavit o tom, jak se všemožné snahy přímo i nepřímo regulovat, kolik lidí půjde na který typ škol, vztahují ke kapitalistické svobodě a odpovědnosti oproti komunistickému "soudružko, zajistěte, aby z téhle třídy byli 2-3 horníci" a centrálnímu plánování.

To, že všichni chtějí být doktoři a právníci je snad normální, ne? Ukaž mi zemi, kde poslanec, lékař, nebo ředitel firmy pošle svoje nadané dítě na učňák. Pokud to tak nikde nedělají, pak jde asi o fenomén celosvětový, a vzpírání se mu je asi jen otázkou lokální propagandy, ne?

Schopný řemeslník je sice k nezaplacení, ale najdi někoho, kdo mu je ochoten zaplatit. :) Kolik ten opěvovaný průměrný instalatér bere po odečtení nákladů? Statistiky nebo nazdar. A o dovozu stovek tisíc řemeslníků z východu, nebo věku odchodu do důchodu ani nemluvě. Invalidní důchod by měl být od okamžiku, kdy člověk objektivně nedokáže vykonávat své dlouholeté zaměstnání.
31.1. 18:17 ycx
Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozdělená společnost
Jinak zase na svůj postoj k sociální politice zaplatily elity Babišem a Okamurou.
xkucf03 avatar 31.1. 23:25 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozdělená společnost; kdo platí vzdělávání, ten má rozhodovat
Podobně se můžeme bavit o tom, jak se všemožné snahy přímo i nepřímo regulovat, kolik lidí půjde na který typ škol, vztahují ke kapitalistické svobodě a odpovědnosti oproti komunistickému "soudružko, zajistěte, aby z téhle třídy byli 2-3 horníci" a centrálnímu plánování.

Předpokládáš snad čistě soukromé školství (i střední), které by si platil každý student sám? Pokud ne, tak to opravdu nejde dělat tak, že si každý bude studovat, co se mu líbí a že se na libovolný obor otevře libovolný počet míst. Jako daňový poplatník fakt nejsem zvědavý na to, abych jen solil peníze, někoho sponzoroval a neměl žádnou kontrolu nad tím, jak se ty peníze utrácejí. Chápu, že centrálně plánovat, kolik lidí celkově může vystudovat jaký obor, není optimální, ale pořád je to lepší než nic a je tam aspoň nějaká vazba na toho, kdo to platí (daňový poplatník, volič, který skrze stát nepřímo rozhoduje). Totéž platí pro odchody do zahraničí – když tu např. někdo vystuduje na lékaře, tak má nějakou dobu pracovat tady (určeno třeba v procentech z prvních deseti let praxe) nebo si má zaplatit školné – neexistuje jediný důvod, proč by český daňový poplatník měl sponzorovat výchovu lékařů nebo sester pro Německo nebo jakýkoli jiný stát.

Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
1.2. 03:36 ycx
Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozdělená společnost; kdo platí vzdělávání, ten má rozhodovat
Tu samou myšlenku umím použít taky. :) A líp. :)

Dokud různé profese platí různé daně, stát by měl mít právo regulovat, kolik je zde například malířů, zedníků, či hospodských. Já jako daňový poplatník nejsem zvědavý na to, aby si někdo vybral profesi jen proto, že ho baví, a potom čerpal od státu víc, než kolik mu zaplatí. Opravdu nehodlám nikoho ze svých daní dotovat.

Pokud lidé chtějí svobodu, měli by platit školné, a rovnou daň. Já patnáct tisíc měsíčně, ty patnáct tisíc měsíčně, on patnáct tisíc měsíčně (včetně rovného zdravotního a sociálního). A taky rovné DPH (daň z kusu, ne z ceny. To, že si někdo koupí raději dražší výrobek není důvod ho nějak zvlášť danit oproti člověku, co si radši koupí aušus).

Část Slováků, kteří u nás vystudují tu zůstane. Vzhledem k tomu, jak velká část nákladů na univerzitu je konstantních, tak myslím, že se to vyplatí. Ty peníze bychom té univerzitě totiž zaplatili stejně. :)

Jinak to co píšeš pozoruhodně smrdí centrálním plánováním, a komunistickými poplatky za emigraci. :)
1.2. 11:10 plostenka
Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozdělená společnost; kdo platí vzdělávání, ten má rozhodovat
Dokud různé profese platí různé daně, stát by měl mít právo regulovat, kolik je zde například malířů, zedníků, či hospodských. Já jako daňový poplatník nejsem zvědavý na to, aby si někdo vybral profesi jen proto, že ho baví, a potom čerpal od státu víc, než kolik mu zaplatí. Opravdu nehodlám nikoho ze svých daní dotovat.
Vsiml sis, ze maliri, zednici a hospodsti berne plati, nikoli cerpaji?
1.2. 11:58 ycx
Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozdělená společnost; kdo platí vzdělávání, ten má rozhodovat
Jde mi o to, že zdaleka ne každý kdo platí daně, zaplatí tolik, aby to finančně pokrylo to co od státu dostává nazpět. To je taky forma parazitování. Je to jako zaplatit v hospodě půlku ceny, a na zbytek nechat složit ostatní.
1.2. 17:03 ...
Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozdělená společnost; kdo platí vzdělávání, ten má rozhodovat
bez ohledu na to jaké platím daně, přemýšlím, co vlastně dostávám od státu nazpět?
xkucf03 avatar 1.2. 13:23 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozdělená společnost; kdo platí vzdělávání, ten má rozhodovat
Vzhledem k tomu, jak velká část nákladů na univerzitu je konstantních, tak myslím, že se to vyplatí. Ty peníze bychom té univerzitě totiž zaplatili stejně. :)

To je asi jako kdybys chtěl letenku zadarmo a argumentoval tím, že to letadlo tak jako tak poletí a ty náklady budou stejné bez ohledu na to, jestli v něm bude sedět o jednoho člověka víc.

Část Slováků, kteří u nás vystudují tu zůstane.

A nebo ten Slovák vystuduje za české peníze, a pak odejde pracovat (a platit daně) do Německa, Anglie, USA atd.

Jinak to co píšeš pozoruhodně smrdí centrálním plánováním, a komunistickými poplatky za emigraci. :)

Nikdo tě nenutí na tu vysokou chodit. Pokud neprožereš (za léta strávená ve školách) peníze daňových poplatníků, tak si klidně odjeď, kam chceš a třeba se ani nevracej. Ale pokud za české peníze vystuduješ, tak by bylo fér tady i zůstat pracovat a „splatit svůj dluh společnosti“ tím, že budeš prospěšný tady a taky tím, že tady budeš platit daně. Alternativou k tomu je tvrdé školné, kde poneseš veškeré náklady ty sám – pak si klidně vystuduj, co chceš, třeba ten nejzbytečnější obor, nebo si potom odjeď pryč, to je tvoje věc. Ale tomuhle moc nefandím.

To školství placené z veřejných peněz je svým způsobem přerozdělování – ale ze všech přerozdělování to nejméně škodlivé nebo snad i prospěšné – dá se to brát jako pozitivní externalita, protože vyšší vzdělanost posouvá celou zemi nahoru a nepřímo pomáhá i těm, kdo na tu vysokou nešli.

Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
1.2. 13:27 ycx
Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozdělená společnost; kdo platí vzdělávání, ten má rozhodovat
Jsem rád, že se zbytkem souhlasíš. :)
1.2. 13:28 ycx
Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozdělená společnost; kdo platí vzdělávání, ten má rozhodovat
Protože já tu kombinaci školného a rovné daně myslel stejně vážně, jako ty myslíš to s tím povinným zůstáváním v ČR a s regulací oborů. Za obojím je stejná logika, a tudíž nelze zavést jedno a nezavést druhé.
12.2. 16:13 Bherzet | skóre: 19 | blog: Bherzetův blog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozdělená společnost; kdo platí vzdělávání, ten má rozhodovat
Totéž platí pro odchody do zahraničí – když tu např. někdo vystuduje na lékaře, tak má nějakou dobu pracovat tady (určeno třeba v procentech z prvních deseti let praxe) nebo si má zaplatit školné – neexistuje jediný důvod, proč by český daňový poplatník měl sponzorovat výchovu lékařů nebo sester pro Německo nebo jakýkoli jiný stát.
Simulace: Uchazeči o studium medicíny, vědomi si dlouhodobě mizerných pracovních podmínek v českém zdravotnictví, si studium zatížené školným a nebo pracovní povinností buďto rozmyslí, a nebo raději odejdou studovat do zahraničí. Někteří stávající studenti, kteří jsou krůček od dokončení studia, začnou studium kvapně přerušovat, jen aby na něj vzápětí navázali pár kilometrů za hranicemi a těch posledních pár zkoušek udělali tam. Jen tak se vyhnou povinnosti zde pracovat, a školné jim zpětně vyměřit nikdo nemůže.

Krátkozrace uvažující nacionalisté jsou chováním druhé jmenované skupiny rozhorčeni, ale jinak v tom nevidí problém a jsou nadšení, jak jim to nandali a konečně se dosáhlo spravedlnosti.

Jako první zaznamenají po poklesu studentů problémy lékařské fakulty, které jsou placeny za počet studentů. Náklady na provoz budov a platy vyučujících jsou skoro stejné, ať už se přednáší pro 30 lidí nebo pro 200.

Lékařské fakulty budou nuceny začít zeštíhlovat. Prázdné přednáškové sály se pronajmou motivačním řečníkům verbujícím další ovečky do pyramidových schémat a prodavačům předražených hrnců pro seniory, do nového drahého vybavení, které také stojí stejně, bez ohledu na to, kolik studentů ho používá, a vyměňuje se spíš kvůli zastaralosti než kvůli opotřebení, se investovat přestane.

Staří lékaři umírají či odcházejí do důchodů. Zdravotnictví, dlouhodobě se potýkající s nedostatkem pracovníků, s každým dalším rokem pociťuje stupňující se tlak. Pacientů neubývá, za to mladá krev, kterou by bylo možné zapřáhnout až do sedření, zoufale chybí.

Lidé jsou nespokojení. Zaznívají hlasy, že si nechtějí platit veřejné zdravotní pojištění, když péči stejně nedostanou a musí chodit na soukromé kliniky, nebo na plánované zákroky jezdit do zahraničí. Ministerstvo zdravotnictví se zoufale snaží přilákat pracovníky z východní Evropy, ale ani pro ně už atraktivita České republiky není taková, jaká bývala. Navíc někteří lidé, jako třeba ty, zastávají názor, že by vlastně neměli mít právo tu zůstat dlouhodobě, dostat občanství, mít nárok na důchod… Měli bychom je tu nechat nějakou dobu pracovat, ale pak je poslat zpátky domů, kde by mohli uplatnit svoje zkušenosti a pomoct ještě svojí zemi. (Psal jsi to v jiné diskuzi před časem.)

Zahraniční pracovníci se zařídí po svém a zatímco teď jdou sem, pokud se jim nepodaří dostat do Německa a nebo se bojí kvůli jazykové bariéře, tak teď už o Českou republiku ztratí zájem úplně.

Kvalita našeho zdravotnictví se bude propadat, ale východisko zřejmé nebude. Objeví se možná tak zoufalé pokusy zavést školné i na nižších stupních vzdělávání a zakázat tam výuku němčiny, aby se exodus do zahraničí zpomalil, ale ono už to bude stejně jedno, protože v zemi bez dobrého zdravotního systému nebude nikdo chtít žít a zejména ti lidé, kteří by byli schopni si za něj nejvíce připlatit, budou první, kdo odtud bude prchat.

Poškodíme Českou republiku v jedné ze strategicky nejvýznamnějších oblastí, ale důležité je, že dosáhneme nějaké velmi krátkodobé finanční „spravedlnosti“ a pocitu zadostiučinění, že nám tedy krajané, do kterých tu investujeme strašlivě moc peněz, ačkoliv ve skutečnosti ty náklady jsou z velké části fixní a na počet studentů je nelze rozpočítávat jedna ku jedné, neutíkají do zahraničí, protože my nejsme schopni jejich práci ocenit a vytvořit jim zde důstojné podmínky.

Poslední dobou mi některé tvoje myšlenky přijdou neuvěřitelně pomatené. Ano, lze hypoteticky uvažovat o školném, např. formou nějaké speciální daně z příjmu, ale má to následující prerekvizity:

(i.) vzdělávací systém se nejprve masivně zainvestuje, aby se zvýšila jeho atraktivita,

(ii.) až to bude, veřejné vysoké školy se odstřihnou od státního rozpočtu a odpovídajícím způsobem se sníží daňová zátěž.

No jo, sakra, ale tím ti vznikne de facto průběžný systém, kdy absolventi VŠ budou školné zpětně splácet formou vyšší daňové sazby (OK), a z toho vybraného školného se bude platit studium další generaci studentů. A teď babo raď, co dělat, když přijde krize, která, jak už to bývá, na některé obory dopadne výrazně víc než na jiné, a některým školám se výběry sníží…

Těmto úvahám opravdu chceme věnovat čas ve světle postupující automatizace a hrozícího zániku různých profesí? Než teď investovat do toho, aby i třeba již pracující lidé mohli průběžně dálkově dodělávat nějaké kurzy, radši budeme za 20 let, až se to projeví v nárůstu nezaměstnanosti, investovat do stavby věznic a instalovat policajta na roh každé ulice. Ať žijí krátkozraká řešení!
xkucf03 avatar 12.2. 19:03 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozdělená společnost; kdo platí vzdělávání, ten má rozhodovat

Chybu vidím už na začátku té simulace:

Uchazeči o studium medicíny, vědomi si dlouhodobě mizerných pracovních podmínek v českém zdravotnictví, si studium zatížené školným a nebo pracovní povinností buďto rozmyslí

Tohle se musí změnit. Jestliže má stát poskytovat občanům službu „zdravotnictví“ musí na to vyhradit odpovídající prostředky – tzn. tolik peněz, za kolik to ti lidé budou ochotni dělat. A nejen ochotni, ale za kolik budou odvádět práci v dostatečné kvalitě (to se týká třeba i těch učitelů nebo policistů).

Jinak co se týče školného: to je naprosto reálná možnost nebo dá se říct hrozba… se zavedením školného z více důvodů nesouhlasím a společně s (alespoň do jisté míry) bezplatnou zdravotní péčí to považuji za neškodnou až prospěšnou formu přerozdělování resp. pozitivní externalitu, kterou se vyplatí podpořit. Na druhou stranu, ten stav, kdy jeden občan (pracující v ČR) dotuje studium jinému občanovi, který pak odejde do zahraničí a vydělává a platí daně tam, také není únosná. Takže pokud se chceme vyhnout školnému, přijde mi ta „pracovní povinnost“ jako dobrá možnost – třeba tou formou: pracovat určité procento z prvních deseti let po škole tady v ČR. Oproti školnému, při kterém mladý člověk začíná dospělý život s obrovskými dluhy, je to mnohem měkčí varianta. Dovolí ti to cestovat, vyjet na stáž do zahraničí atd. a i kdybys měl smůlu a zrovna pro tebe nebyla práce v oboru, tak na tom pořád budeš líp (není to jako když dlužíš peníze a věřitele nezajímá, kde na to vezmeš). Tzn. to riziko nese spíš stát než absolvent, ale přesto tu je ta motivace a jakási forma společenské smlouvy ve smyslu: ostatní ti zaplatili studium, tak teď bys jim to měl vrátit tím, že budeš užitečný tady v ČR.

Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
12.2. 19:24 Bherzet | skóre: 19 | blog: Bherzetův blog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozdělená společnost; kdo platí vzdělávání, ten má rozhodovat
OK. Pak nejsme ve sporu, ale reálně zlepšit ty podmínky v českém zdravotnictví je práce nejméně tak na 10 let. Až se to projeví ve větším zájmu o studium medicíny a školy budou z kapacitních důvodů nuceny odmítat i kvalitní uchazeče, lze potom uvažovat nad tím, jak si vybírat z těch zájemců o studium, kteří jsou ochotní tu pak nějakou dobu zůstat.
12.2. 19:34 Bherzet | skóre: 19 | blog: Bherzetův blog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozdělená společnost; kdo platí vzdělávání, ten má rozhodovat
Další věc teda je, že pokud si stát vytváří monopol na udělování kvalifikace opravňující k výkonu lékařské praxe, není dle mého správné, aby to takto zatěžoval dalšími podmínkami, které s tou kvalifikací jako takovou zjevně přímo nesouvisí. Takže by se požadovaná kvalifikace měla změnit na doporučenou s tím, že kdokoliv se může po explicitním informovaném souhlasu nechat kuchat od kohokoliv, což třeba mě osobně přijde ideální, ale obávám se, že většina společnosti nikoliv a udělají se jen ty počáteční kroky, ale už ne tyhle. Praktické dopady to má minimální, ale svoboda lidí se sníží.
31.1. 19:00 trekker.dk | skóre: 71
Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozdělená společnost
lidi si o tom mysleli svoje a takový lékař nebo vědec se určitě těšil větší úctě než řadový dělník
V tomhle jste mimo, možná s výjimkou těch doktorů, před nimi musel mít respekt (nikoliv však vždy úctu) každý. Přinejmenším pro některé lidi z dělnických pozic totiž platí úplně to samé, co pro ty intelektuály. Vzdelání = vymejšlí kraviny, ničemu nerozumí, škodí. Platilo to za bolševiků a platí to dál.
Quando omni flunkus moritati
31.1. 19:48 yxc
Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozdělená společnost
Jé, další co IT nestudoval.. :-) No, doufám, že tohle motto zohledňuješ i při nákupu auta a stavbě domu.
31.1. 21:09 Bherzet | skóre: 19 | blog: Bherzetův blog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozdělená společnost
A že někomu připadá víc cool prohlédnout si památky v Řecku, a ochutnat tamní jídlo, protože je to daleko odlišnější než páté české místo? Však to je přece normální, ne?
Pro kontext: Viděl jsem na netu komentáře ve stylu „radši jeď busem do Itálie a sbal si s sebou řízek, krávo“. Tak zhruba o tomhle mluvím, ne o tom, že někdo rád cestuje. Vyprávění cestovatelů jako je Daň Pribáň si rád poslechnu a nemyslím si, že třeba on něčemu škodí. Proti studijním pobytům v zahraničí taky nic nemám. Sám jsem nebyl, ale fandím tomu.
Je obrovský rozdíl, mezi dítětem rodičů, kteří se zajímají o svět a mají vysokou, a dítětem rodičů, kteří ne.
To je téma na úplně jinou diskuzi, do které se teď nechci (znovu) pouštět. Dělení společnosti na nějaké „kasty“ a lepší a horší lidi tomu každopádně taky nepomůže.
Ale jak se chceš bavit s někým, kdo pokračuje v komunistickém pohrdání vzděláním, a vidí ve vysokoškolácích nezaměstnatelné parazity, kteří neumí vzít lopatu do ruky, a akorát řeší otázku jednotných záchodů?
Takových lidí je velmi málo a pokud tak reagují, tak většinou v té obranné reakci, jak psal Franta. Pokud ty opovrhuješ jimi, oni budou opovrhovat tebou.
31.1. 21:55 JS1 | skóre: 2 | blog: intuition_pump
Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozdělená společnost
Jestli na tom rozdělení nese někdo větší díl viny a cíleně ho pěstuje, tak jsou to bohužel spíš ti „intelektuálové“ resp. určitá jejich část.
Ano, přesně tak. Bohužel právě tahle skupina bývá často nejvíce útočná a arogantní.
Kdyz uz se tu tak ohanis "kritickym myslenim", doloz to! Ukaz mi, konkretne, jedineho (uznavaneho) levicoveho (ti o kterych se bavime, ze?) intelektuala, ktery je "utocny a arogantni". Bud konkretni a ukaz kdo, kde a v cem.

Uz jsem totiz na tyhle kecy stran nekterych alt-pravicovych "intelektualu" (jako Shapiro, Rubin, Peterson) dost alergicky. Intelektualne je to argument na urovni "Cikani kradou". Pritom je to prave (krajni) pravice, ktera zaseva tyhle rozbroje. Povazujes se za kriticky mysliciho cloveka, ale nevahas zde papouskovat propagandistickou zumpu Fox News.

A ano, nekteri lide proste chteji nenavidet, to je realita. Ale levicaci to nejsou, objektivne vzato. To spis bili prislusnici drive privilegovanych vrstev, ktere ted kapitalismus pozira, podobne jako je poziral ve 30. letech minuleho stoleti, kdyz vchazel do mody fasismus.

Viz:
"Není nic horšího, než chudí běloši," řekl mi jednou. "Podívej, děti z ghett vědí, že jsou odpad. Znají pravidla. Ale tyto děti z chudých bílých rodin jsou stejný odpad, jenže si myslí, že jsou králové. Myslí si, že jim svět všechno dluží..."

Mentalitu chudé bílé komunity nebylo těžké pochopit. Protože pocházím z jedné z nejchudších čtvrtí v jedné z nejchudších částí bývalého SSSR (země opravdu na prd), dobře ji chápu. A mentalita je následující.

Jsou zahořklí, jsou ukřivdění, vědí, že jejich životy stojí za nic a považují se za hrdinské mučedníky. Nechovají nenávist k bohatým, nenávidí ty, které považují za ještě níže postavené, než jsou sami. Ale opravdu, opravdu nenávidí lidi, o nichž si myslí, že na ně koukají svrchu, tj. vzdělance.

Ačkoliv oni sami se věčně ohlížejí po někom, na koho by udělali dlouhý nos. Jejich doporučení pro takové lidi zní "Přestaň kňourat a dej se dohromady, pomoz si sám". Nicméně jejich doporučení pro sebe samotné je "Svět mi musí naslouchat, starat se o mě, chránit mě".
Lidstvo čelí v tomto století hrozbě civilizačního kolapsu. Podpořte hnutí klimatickakoalice.cz!
31.1. 22:40 Bherzet | skóre: 19 | blog: Bherzetův blog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozdělená společnost
O levičácích nebo jejich čelních představitelích jsem neřekl ani slovo, protože ten problém je daleko hlubší než aby se dal dělit podle jedné do značné míry již zastaralé metriky, a už vůbec se to neprojevuje jen na úrovni pár nejznámějších osobností, ale právě naopak na těch každodenních interakcí mezi běžnými lidmi, ale tak ti děkuji, že jsi do diskuze (opět) přišel s už hotovým názorem, nulovou snahou pochopit, co vlastně píšu, a že tu tak nádherně podtrhuješ moje slova.
1.2. 06:48 Marek
Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozdělená společnost
Ak na teba Bherzet posobi ako clovek, ktory sleduje Fox News a onanuje nad Petersonom, mozno by si vazne mal jeho komentare pozornejsie citat. Ved co si spominam tu nadaval Trumpovi do teroristov kvoli Iranu, rozoberal ako maju v USA slaby socialny system, zle podmienky pre niektorych ludi a tak dalej. Ten clovek je pravicovy mozno tak v zmysle osobnej slobody a prilezitosti ziskavat bohatstvo, no pred sto rokmi u nas alebo aj v US teraz by niektore jeho myslienky boli povazovane za velmi lavicove. Niekedy posobi celkom mimo, no v jadre to asi nie je zly clovek a tu s nim aj celkom suhlasim. Preco taky utocny ton?
2.2. 11:04 Darth Phantom | skóre: 18 | blog: Kelvin_Fitnick | Doma
Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozdělená společnost
Preco taky utocny ton?
To je vcelku jednoduché. Pro komunistu je jakýkoli nekomunista pravicový radikál. Ideozločinem je pouze sledování Fox news, zatímco on při sledování CNN v žádném případě onanista není.
Tahle patička nemá hlavu ani patu
31.1. 22:55 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozdělená společnost
Ano, přesně tak. Bohužel právě tahle skupina bývá často nejvíce útočná a arogantní.
Párkrát jsem zažil, že se na mě lidi dívali skrz prsty jen kvůli vejšce (aniž bych to komukoli cpal nebo se o tom byť jen zmínil, zjistili si to jinde nebo se přímo zeptali), a i když jsme se později s některými skámošili, říkali věci jako "na vysokoškoláka je celkem v pohodě" apod.
Heron avatar 31.1. 09:52 Heron | skóre: 52 | blog: root_at_heron | Olomouc
Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozdělená společnost
I v celkem nevinných oblastech jako je vaření: Babica vs. Pohlreich v televizi, Luxus na talíři vs. Vaříme s Mírou na Stream.cz
A viděl jsi to celé? To byl jeden projekt, který měl připravit půdu pro závěr seriálu Luxus na Talíři. Ani jedno z toho nebylo myšleno vážně a připravovali to společně s Vaňkem, který si tam udělal srandu sám ze sebe. Hlavně na závěr.
Pohlreich mi, hlavně zpočátku, přišel, že dává jen takové hraběcí rady a říká, jak je všechno hnusné, ale přitom by se stejným rozpočtem uvařit nedokázal – postupem času asi nějak dospěl a ty jeho rady začaly dávat smysl i v běžné realitě a ne jen drahé luxusní restauraci.
Já Ano šéfe sleduju v kuchyni jako nekonečnou smyčku a nepřijde mi, že by svoje rady nějak změnil. V tom roce 2008 to byla katastrofa, protože ty restaurace byly doslova na zavření. Já jsem si několikrát říkal, že bych chtěl mít pořad "přichází hygiena", že bych ty restaurace jako inspektor zavíral. Je s spodivem, že mu ta rada "čistota v kuchyni, jednoduché recepty, kvalitní suroviny" vlastně vydržela všech 7 řad. A pro jistotu se naprosto stejné chyby objevily i v pořadu Superšéf. Jestli si někdo za 12let nedokáže uklidit a ještě si tam pozve kameru, tak to o něm cosi vypovídá.

Babica je prostě parodie. Nova věděla, že Ano šéfa netrumfne, tak tam nasadila šaška. Marketingově jim to asi vyšlo, dodnes si z toho internet dělá srandu.
Ale nevím, až tak moc jsem to nesledoval a primárně oba pořady beru spíš jako televizní zábavu než něco obsahového.
No Pohlreich , na to že má vlastně "jenom učňák" to má v hlavě v pořádku. Ty rady, které tam dává, lze úplně klidně použít kdekoliv jinde, třeba i v IT. Ten člověk ví, jak řídit týmy, udělat projekt, rozpočet, postavit firmu atd.
Gréta avatar 31.1. 20:04 Gréta | skóre: 30 | blog: Grétin blogísek | Stockholm
Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozdělená společnost

bych uďála pořad kde by si ty učástníci mysleli že dou do výměny manželek akorátže misto vyměněný maželky by jim domu přišel pohlreich a 14 dní by se vo něj museli starat/vařit mu von by jenom chodil po baráku a všecko kritizoval :D :D

btw vubec mi neva že pohlreich ukrad tu vakcínu protože jestli jako něco z tohodletoho čechiskýho národa má přežit jeto pohlreich :O ;D

pražáci chraňte svý zdraví a zustaňte v bezpečí paneláků hele, hele a hele!!☃ slíkací doktor fylosofie🤡
31.1. 19:30 figliar0 | skóre: 6 | blog: figliarstva | Košice
Rozbalit Rozbalit vše Re: Babiš, vláda, novináři
S Tebou načrtnutým spôsobom ako učiť ľudí rozmýšľať nemožno nesúhlasiť, ale aj tak som presvedčený, že aby to malo efekt, treba začať už v škole. Dnešné vzdelanie štýlom "toto sa nabifľuj a nič sa nepýtaj" je problém, ľudia už zo školy vychádzajú s naučeným prístup "drž hubu, ticho seď a nerozmýšľaj".

K tomu kastovnému systému. Ako všetko, čo k tomu píšeš je pekné (ako fakt), ale v praxi ťažko realizovateľné. Uvedom si, že toto len tak neprestane.

Ľudia sú radi zaškatuľkovaní v nejakej skupine, radi niekam patria. Politickú hru "rozdeľuj a panuj" môžeme sledovať v priamom prenose teraz. V tej našej strednej Európe žije kopec ľudí so "syndrómom malomeštiaka" - snažiacich sa pretlačiť seba (svojich potomkov) do vyššej "kasty" - to je ďalšia skupina, ktorá tento systém udržuje (už len tým, že si ho pripúšťa a žije podľa neho).

31.1. 21:09 Bherzet | skóre: 19 | blog: Bherzetův blog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Babiš, vláda, novináři
Ako všetko, čo k tomu píšeš je pekné (ako fakt), ale v praxi ťažko realizovateľné. Uvedom si, že toto len tak neprestane.
Já si nemyslím, že se to změní. Jsem v tomhle směru hodně skeptický.
Heron avatar 30.1. 18:04 Heron | skóre: 52 | blog: root_at_heron | Olomouc
Rozbalit Rozbalit vše Re: Babiš, vláda, novináři
Změnit se to může jen masovou propagací kritického myšlení – problém je, že těch lidí jako Martin Rota nebo Pavel Kasík je málo a nejsou pořád slyšet dost.

Četl jsem celý komentář, říkám si jo, celkem jo, nenapsal bych to tak ostře ale jo, ale tohle teda ne.

Martin Rota, který má / měl asi padesát kanálů jen za účelem zisku (reklamy, product placement) není moc vhodný propagátor kritického myšlení. Ano, je to jednooký mezi slepými, ale některá jeho "odborná" videa jsou dost cringe. Vypadá to (a ono to tak u některých témat tak asi bude), že si to připravil tak hodinu dopředu. Ano, mají úspěch, lidi v komentářích jsou nadšeni apod. Ale tohle není kritické myšlení. Tohle je povrchní sběr informací a ještě povrchnější prezentace a potom jejich nekritické přijímání lidmi v diskusích, kteří potom takto vybaveni vletí na své sociálky a do své bubliny budou hlásat moudra z videa.

Pavla Kasíka jsem viděl jen jednou právě na přednášce pátečníků (sisyfos) a je to další "komerční" týpek (z idnesu) a největší sranda byla, jak chtěl předvést technet a pro samou reklamu ten obsah vůbec nebyl vidět a neustále mu tak skákala nějaká popup reklama. (Pochopitelně nemohl to prezentovat s adblockem, jako redaktor toho webu.)

Takže jestli tihleti mají být těmi nositeli kritického myšlení, tak to asi raději začnu chlastat savo :-D

(Konec mého osobního názoru na zmíněné osoby.)
30.1. 21:39 Bherzet | skóre: 19 | blog: Bherzetův blog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Babiš, vláda, novináři
Viděl jsem nějaká videa od Martina Roty na Vědeckém kladivu a bylo to dobré. Pokládá správné otázky, dobře to dává do kontextu („vyšlo, že …, ale to ještě neznamená, že …“) a jako populárně naučný formát, který v několika minutách představí nové téma, to má dostatečnou odbornou úroveň. Vzpomněl bych si televizní pořady s podstatně vyšším rozpočtem a kvalitou opravdu výrazně horší. Kdo sleduje Maxwellovi démony a jeho sérii Televize nám lže, tak určitě taky. A nemluvím jen o tom. Tohle určitě patří k těm lepším oblastem (české) YouTube scény a poprvé jsem o tom slyšel od kamarádky, která se o tohle jinak až tak moc nezajímá.

Když čtu nějaký článek z Technetu a zdá se mi na běžné poměry iDNESu nějak moc dobrý, tipuji, že pod ním bude podepsaný právě Pavel Kasík – a většinou se mi to po odscrollování dolů potvrdí.

Něčím se ti lidé živit musí, takže tenhle argument vůbec nechápu. Když se tihle lidé, ale i mnozí další (Dušan Majer, Cody'sLab, NileRed, Tom Scott, Justin Atkin z Thought Emporium, …) dokážou svou činností uživit a věnovat se tomu na plný úvazek, ne jen jako hobby, je to dobře, ne špatně.
Heron avatar 31.1. 10:07 Heron | skóre: 52 | blog: root_at_heron | Olomouc
Rozbalit Rozbalit vše Re: Babiš, vláda, novináři
Je to povrchní.

Trochu mi chybí někdo jako Grygar. Skutečný vědec, který dělá své projekty a potom ještě navíc chodí do TV a tam vypráví populárně pro lidi. Potom třeba Kulhánek. Nebo Wagner. V posledních letech Cejnar, Podolský Krtouš. Na Slovensku Mojžiš.

Jenže to jsou pánové v letech. Z mladších tady na chvilku byl Michal Marčičovský (student Kulhánka, následně CERN) a nikoho dalšího nevidím. Sem tam se někdo náhodně objeví.
Něčím se ti lidé živit musí
Ano, ať se něčím živí a potom ať o tom vykládají na YT.
dokážou svou činností uživit a věnovat se tomu na plný úvazek, ne jen jako hobby, je to dobře, ne špatně
Klidně, jako vydávači obsahu ať se tím klidně živí. Ale to z nich nedělá experty a už vůbec ne lidi pro propagování kritického myšlení.
31.1. 15:25 rqrq
Rozbalit Rozbalit vše Re: Babiš, vláda, novináři
Grygar? Ve smír mezi vědou a náboženstvím jsem přestal věřit v okamžiku, kdy Halík prohlásil, že vědecká racionalita je nebezpečná bez spirituality velkých náboženství
31.1. 21:09 Bherzet | skóre: 19 | blog: Bherzetův blog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Babiš, vláda, novináři
Ale to z nich nedělá experty a už vůbec ne lidi pro propagování kritického myšlení.
Zjisti si, prosím, co znamená kritické myšlení. To není o tom být odborník na nějaké téma, ale umět přemýšlet a pracovat s informacemi.
Heron avatar 30.1. 17:48 Heron | skóre: 52 | blog: root_at_heron | Olomouc
Rozbalit Rozbalit vše Re: Babiš, vláda, novináři
Od novinářů se nedočkáš prakticky jediné pozitivní zprávy o vládě nebo podpory její politiky – pak není divu, že lidi ta pravidla moc nedodržují.
Od toho novináři nejsou. Novináři nejsou PR tým (ideálně) nikoho. Vláda má prostředky, jak dostat informace ven. Tiskové konference, mluvčí, weby, (bohužel) i sociálky. Nehledě na to, že sám Babiš vlastní půlku médií.
Nedávno např. vycházely články o tom, že vláda nebojuje s dezinformacemi a tím zhoršuje situaci.

A teď, když vláda kampaň proti dezinformacím dělá, tak je to zase špatně.
A co je na tom divného? Když někdo dělá špatně A a začne dělat antiA, tak to automaticky neznamená, že to dělá dobře. Vlastně by nemělo být žádným překvapením, když někdo kdo udělá 29 věcí špatně udělá špatně i tu 30.
Nicméně tím, že to novináři takhle odepíší hned na začátku, tak zařídí, že to budou vyhozené peníze ze 100 % a ne třeba jen z 50 %.

To mi připominá, jak kdysi dávno nějaký ředitel Sazky nadával novinářům za to, že Sazka Arénu jen kritizují (a že si to zasloužila) namísto toho, aby ji pomohli zpropagovat a zaplatit tak náklady ze vstupenek :-D
Totéž mediální poprava předchozího ministra.
Jaká mediální poprava? Ministr porušil nařízení, která sám vyhlásil a po všech ostatních je chtěl dodržovat.
Z pozorování těchto událostí vyplývá závěr, že jakýkoli skutek této vlády, bude mediálně ztrestán bez ohledu na jeho obsah a důsledky
Tak pokud vláda dělá všechno špatně, tak je jistě vhodné to všechno kritizovat. Navíc to nikdo nedělá dopředu, ale až na základě činů. Novináři potřebují mít ověřené zdroje.
nikým nevolení novináři
To už tady dlouho nebylo...
31.1. 01:48 trekker.dk | skóre: 71
Rozbalit Rozbalit vše Re: Babiš, vláda, novináři
Od toho novináři nejsou. Novináři nejsou PR tým (ideálně) nikoho.
Ale měli by být. Mají informovat o všem, jak o tom, co je špatně, tak o tom, co je dobře. PR tým vlády zdaleka nedostane informace k tolika lidem, kolik toho zvládnou novinky a zprávy v televizi.

Jenže novináři jsou od toho, aby prodávali noviny. A dobré zprávy noviny neprodávají
Quando omni flunkus moritati
31.1. 01:55 trekker.dk | skóre: 71
Rozbalit Rozbalit vše Re: Babiš, vláda, novináři
Jen pro jistotu. To měli by být se vztahuje hlavně k té větě "Od toho novináři nejsou"
Quando omni flunkus moritati
29.1. 16:57 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Já to cítím tak, že současná opatření odpovídají tak 50% mrtvé populace - ale to je nejméně o dva řády horší, než je realita.
To mi přijde jako totální úlet. Tohle bych chápal v případě, kdybys a) byl člověk v Číně, kterýho policie násilím zavírala do baráku (kde oni blokovali vchody atd.) nebo b) byl člověk v ČR, kterýmu opatření/covid nějak totálně položily byznys a skončil na mizině.

Ale to je zas o tom, že tady stěžující si anonymové zásadně nepíší, v čem přesně spočívá jejich utrpení...
Jendа avatar 29.1. 17:35 Jendа | skóre: 76 | blog: Jenda | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
No já nevím, já bych asi i pak dokázal použít empatii a uvědomit si, že jsou tady i ostatní, a naprosté většině ostatních to byznys nepoložilo/policie vchody nezavařovala.
29.1. 17:45 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
No jako já bych s tim taky furt nesouhlasil (50% populace je brutální číslo i na středověké poměry), ale aspoň bych chápal, proč se to ten člověk tak vnímá / proč má k tomu názoru motivaci...
29.1. 19:54 Adolf Kernel
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Mě by zajímalo, jak uvažují ti, co přišli úplně na buben a ještě se zadlužili. Víceméně od začátku je jasné, že směřujeme do pěkných sraček a hned tak to neskončí - a že některé obory jsou dočasně zcela kaput. Ono je celkem jedno, jestli máš prázdnou hospodu kvůli vládním nařízením nebo kvůli tomu, že se lidi bojí chodit ven a to pivo si dají radši doma, než aby riskovali nákazu. Ta situace je prostě objektivně špatná bez ohledu na to, co dělá nebo nedělá vláda nebo kdo je zrovna premiérem.

Mimochodem, to ti hospodští platí plné nájmy jako dřív? V nějaké reportáži jsem viděl jednoho, který říkal, že dává každý měsíc 60 000 Kč za pronájem hospody, do které nikdo nechodí. Proč by celé riziko/ztrátu měl nést provozovatel toho, co dočasně provozovat nejde, zatímco majitel nemovitosti nenese žádné riziko a inkasuje původní částku jako by se nechumelilo? To ten hospodský nemůže říct: "budu ti platit 20 % původního nájmu za to, že tu budu mít uskladněné svoje věci, a pokud ti dneska dá někdo víc, tak to klidně pronajmi jemu"? Chápu, že je nepříjemné zavřít podnik, který jsem léta budoval, ale taková je prostě realita. Proč cpát prachy majiteli nemovitosti a sám se propadat do čím dál větších dluhů nebo v tom nechat všechny úspory? Když to člověk zapíchne/zakonzervuje včas a bude jen tak živořit, tak na tom po skončení krize bude mnohem líp a mnohem snáz se do oboru vrátí (s úsporami nebo aspoň menšími či žádnými dluhy).
29.1. 22:58 Grétina zapařená pipina
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Ono je celkem jedno, jestli máš prázdnou hospodu kvůli vládním nařízením nebo kvůli tomu, že se lidi bojí chodit ven a to pivo si dají radši doma, než aby riskovali nákazu.
hele to by byl jakoby zajímavej eksperiment: mějme hospodu kamchodí dvacet štamgastů - kolik jich musí odpadnout aby těm zbejvajícím došlo že je něco špatně?
30.1. 19:31 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
A co špatného by jim mělo dojít? Do hospody běžně chodím, u Šeberáku si nesedneš, pokud nemáš rezervaci.
Gréta avatar 31.1. 20:17 Gréta | skóre: 30 | blog: Grétin blogísek | Stockholm
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize

lepší jako když se promořej regulovaně v hospodě než když se bude zvišovat tamta mobilita vobyvatelstva jak si jakoby budou volat mobílkama kdo kde koupí chlast a u kterýho doma se sejdou dneska :D ;D

pražáci chraňte svý zdraví a zustaňte v bezpečí paneláků hele, hele a hele!!☃ slíkací doktor fylosofie🤡
29.1. 23:50 j
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Anno soudruhu, nejaka smlouva, na tu se vyserem, a platit proste nebudem ... to ty magore nechapes, ze ten majitel treba prozmenu splaci uver, ze kteryho tu hospodu postavil? To je na tvuj slepici mozecek moc premejsleni ze? At chcipne burzoust jeden zejo?

---

Dete s tim guuglem dopice!

Pavel Stárek avatar 30.1. 12:40 Pavel Stárek | skóre: 43 | blog: Tady bloguju já :-) | Kolín
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Ale no tak. Vždyť tam napsal řešení. Buď mu bude po nějaké dohodě platit třeba těch 20 procent z původní výše smluveného nájemného s tím, že třeba zbytek doplatí až se byznis rozjede, nebo tedy tu hospodu zruší kompletně a majitel nemovitosti nebude mít ani těch 20 procent a tím pádem na tom budou blbě oba. Otázka je, co je tedy to "menší zlo"?
Kdo chce, hledá způsob; kdo nechce, hledá důvod.
30.1. 12:41 Karel Svoboda | blog: ksvobo
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Kdyby asociace hotelů a restaurací uměla počítat, a podpořila okamžité zavedení opatření, a jejich tvrdé vymáhání, mohli jsme mít na podzim o měsíc a půl kratší lockdown, tak jako Izrael. Kdyby podnikatelské svazy uměly počítat, tvrdě vystoupily proti rozvolnění o Vánocích.

Problém ale je, že někteří populisti prostě nechtějí umět počítat. :) Inu, důsledky si nesou dodnes. Bohužel, s nimi to odnesla i obrovská spousta továren, a dalších firem. Kolikrát taková běžná směna skončila v karanténě, když se tu nakazil milion lidí? Obávám se, že v listopadu, stejně jako v lednu, se toho v ČR moc nevyrobilo, takže místo aby firmy odváděly daně do rozpočtu, tak možná ještě samy budou potřebovat finanční podporu. A čím víc budeme muset dotovat ostatní firmy, tím míň dostane gastro.
30.1. 19:28 j
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Hospody jsou otevřené stále, naštěstí je dost lidí, co mají koule nedodržovat tato kriminální opatření. Chodím pravidelně do dvou, ta u Šeberáku je mediálně známá (policie tam pravidelně jezdí monitorovat situaci), tu druhou jmenovat nebudu, chodím tam na oběd každý den. Pět minut od kanclu, pokud tedy nemám extrémní štěstí, bude takových hodně. Oficiálně mají samozřejmě jen "okénko".
30.1. 19:45 Karel Svoboda | blog: ksvobo
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Ty jsi taky bot, viď? :-)
30.1. 16:44 Adolf Kernel
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Když si někdo založí byznys plán na tom, že bude hostům nalévat pivo, tak když hosté (z libovolného důvodu) přestanou chodit, má problém - je to prostě riziko povolání.

Když si někdo založí byznys plán na tom, že postaví barák a bude ho pronajímat hospodskému na provoz hospody, tak když (z libovolného důvodu) zmizí hospodští, má problém - je to prostě riziko povolání.

Můžeš mi říct, v čem se tyhle dva případy liší a proč by jeden z těch podnikatelů měl nést výrazně jinou míru rizika a nákladů/škod?

Pokud je to na úvěr, tak je tam ještě třetí podnikatel: banka - i půjčování peněz je podnikání - a i to s sebou nese riziko. Pokud banka dá moc úvěrů či hypoték na stavbu nových hospod a pak se tenhle obor propadne, tak má problém i ta banka. Nicméně banky většinou diverzifikují dost na to, aby je takovéhle krize nepoložily. Přinejhorším ten barák propadne bance a ta bude ve stejné situaci - má prázdnou hospodu, ale nemá hosty a nemá ji komu pronajmout nebo prodat. Tzn. to padající hovno dopadá postupně na všechny.
30.1. 18:05 figliar0 | skóre: 6 | blog: figliarstva | Košice
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Nebude to náhodou preto, že vláda obmedzila iba niektorých podnikateľov, ale naväzujúce služby nie?
Gréta avatar 30.1. 20:53 Gréta | skóre: 30 | blog: Grétin blogísek | Stockholm
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize

taky když se někdo jakoby rozhodne řídit stát jako firmu a hospodský+stammgasti seho rozhodnou pohoupat zakrk a lidi ztý země pak maj problémy s revolucí/věšením/střílením v ulicích - jeto prostě riziko povolání :D :D ;D ;D

pražáci chraňte svý zdraví a zustaňte v bezpečí paneláků hele, hele a hele!!☃ slíkací doktor fylosofie🤡
1.2. 13:27 Radovan
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Co třeba Barma? ;-)
30.1. 10:29 figliar0 | skóre: 6 | blog: figliarstva | Košice
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Mám známych, ktorí takto prevádzkujú podnik a platia plný nájom. Majiteľovi je to jedno - prečo by nemalo? On ich má viac-menej v hrsti, pretože oni majú v podniku svoje veci (investície), ktoré nemajú kde uskladniť. A ako tu píše "j" - majiteľ má tiež nejaké záväzky a jeho podnikanie vláda neobmedzila.

"Zakonzervovať" v tomto prípade znamená zavrieť a úplne nanovo otvoriť... možno niekedy nabudúce. Keď má človek nejaký podnik, do ktorého investoval kopec svojej práce a námahy, nechce to zavrieť s myšlienkou, že možno raz sa to podarí... A keď vláda dáva k tomu (plané) sľuby o podpore...
31.1. 21:18 JS1 | skóre: 2 | blog: intuition_pump
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Je to vec majitele.. ja spoluvlastnim dum s pronajmem hospody, a snizeni najmu jsme si domluvili. Nechceme, aby to padlo. Takze kdyz se chce tak to jde (ackoli samozrejme dnes spousta nemovitosti nevlastni maloburzoazie, ale bohate skupiny, kterym je to lhostejne).
Lidstvo čelí v tomto století hrozbě civilizačního kolapsu. Podpořte hnutí klimatickakoalice.cz!
xkucf03 avatar 1.2. 00:05 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
ackoli samozrejme dnes spousta nemovitosti nevlastni maloburzoazie, ale bohate skupiny, kterym je to lhostejne

Tohle přece není o nějaké dobročinnosti. Majitel nemovitosti může jednat čistě ve vlastním zájmu a přesto (nebo právě proto) se dohodnout. Pokud budeš stát před volbou, že a) tvůj nájemník vyhlásí bankrot a ty nebudeš mít půl roku nebo rok žádného dalšího zájemce, nebo b) dohodnete se na sníženém nájmu, takže místo nuly budeš mít aspoň něco. Co si vybereš?

Platí zákon nabídky a poptávky – a poptávka po pronájmu hospod dnes prakticky neexistuje.

Nebo si fakt myslíš, že dneska někomu pronajmeš hospodu? Maximálně tu nemovitost můžeš prodat (pak je tam zase šance, že ten nový majitel koupí i vybavení od původního provozovatele).

Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
2.2. 09:27 podlesh
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
ackoli samozrejme dnes spousta nemovitosti nevlastni maloburzoazie, ale bohate skupiny, kterym je to lhostejne

Tohle přece není o nějaké dobročinnosti. Majitel nemovitosti může jednat čistě ve vlastním zájmu a přesto (nebo právě proto) se dohodnout. Pokud budeš stát před volbou, že a) tvůj nájemník vyhlásí bankrot a ty nebudeš mít půl roku nebo rok žádného dalšího zájemce, nebo b) dohodnete se na sníženém nájmu, takže místo nuly budeš mít aspoň něco. Co si vybereš?

To je ale právě to myšlení malobužoazie. No, možná i velkoburžoazie :-) Každopádně, člověčí.

Jenomže úředníci v byrokratické organizaci takhle rozhodně neuvažují. Mají svoje tabulky a modely (v dnešní době často ML) a nich jim vypadne, že klidně můžou nemít půl roku nic. Nebo i pár let. V podstatě se vsadí na to, že v budoucnu půjde nahoru trh hospod (a pronajme se to za extra vysokou sumu) nebo obecně trh nemovitostí (takže se to celé prodá). No a pokud ne, tak se nějaké peníze prodělají - to nevadí, vydělá se to jinde. A nebo celá firma prodělá - who cares?

xkucf03 avatar 2.2. 12:18 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Jenomže úředníci v byrokratické organizaci takhle rozhodně neuvažují. Mají svoje tabulky a modely (v dnešní době často ML) a nich jim vypadne, že klidně můžou nemít půl roku nic.

Jestli má někdo chybné tabulky vedoucí na nesmyslná rozhodnutí, to bohužel neovlivním. Nicméně o každou nemovitost je potřeba se starat – větrat, topit, hlídat, aby to někdo nevykradl, nevytloukl okna, aby se tam neuhnízdili bezdomovci nebo aby ti z toho někdo nevyrobil Kliniku atd. Za tyhle služby by majitel musel platit – ale pokud si tam nechá původního nájemníka, tak ten to pro něj bude dělat zadarmo resp. ještě mu bude platit snížený nájem. Občas tam bude mít třeba výdej z okénka, rozvoz nebo pronájem na nějakou soukromou akci… prostě ta nemovitost bude udržována v provozu místo aby chátrala.

Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
3.2. 19:31 podlesh
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Pointa je v tom, že ta rozhodnutí nemusí být nutně nesmyslná. Zakonzervovat nemovitost může být levnější než se starat o opotřebení užíváním. Nebo dokonce i chátrání může být finančně výhodné. Nevím, netroufám si říct.

Problém je v tom, že se neustále snažíš nějak predikovat výsledky distribuovaného optimalizačního algoritmu a napasovat na nějaký předsudečný pozitivní výsledek.
30.1. 14:58 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Už rok je můj život degradován na přežívání. Nic jsem neudělal, ale rok jsem omezován na svobodě víc, než kdybych byl v kriminálu. Lidé páchají sebevraždy nebo se dopují antidepresivy. Mladí perspektivní lidé, jejichž zničené životy nevyváží ani 100x víc zachráněných důchodců.
Jendа avatar 30.1. 15:10 Jendа | skóre: 76 | blog: Jenda | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Ty sebevraždy by měly jít docela snadno doložit nějakou statistikou, ne?
30.1. 15:38 Aleš Kapica | skóre: 50 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Tak uvidíme co vypotí ta speciální skupina. Osobně se obávám, že jejich cílem je především započítat ty, co měli při úmrtí symptomy podobné těm co mají pacienti s covidem, ale žádný test jim udělat nestihli.
30.1. 18:22 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Mám silné podezření, že budou zahrnuty pod úmrtí na covid.

Já ve svém okolí zaznamenal dva pokusy, což je o dva více, než za třicet let předtím. A do statistiky se to asi nedostane vůbec.
Gréta avatar 30.1. 20:58 Gréta | skóre: 30 | blog: Grétin blogísek | Stockholm
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize

kulvajt řikal že 100% excess deaths zabil jakoby jenom kovid protože muto jako řekla kalkulačka hele a kalkulačka přece nikdy nelže takže to teda jakoby musí bejt pravda :D ;D

když sem se ho taky třeba jako ptala jestli ty sebevraždy kterejch jako určitě je děsně moc nekolerujou s peakama tý pandemie jakože to lidem bere naději třeba tak mi votázku smáznul :/ :/

pražáci chraňte svý zdraví a zustaňte v bezpečí paneláků hele, hele a hele!!☃ slíkací doktor fylosofie🤡
30.1. 15:43 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Už rok je můj život degradován na přežívání. Nic jsem neudělal, ale rok jsem omezován na svobodě víc, než kdybych byl v kriminálu.
To tady píšeš do zblbnutí furt dokola, ale stále jsi to nebyl schopen konkretizovat.
Lidé páchají sebevraždy nebo se dopují antidepresivy.
Na antidepresiva jsem nekoukal, koukal jsem na sebevraždy a žádnej velkej nárůst jsem neviděl.
Mladí perspektivní lidé, jejichž zničené životy nevyváží ani 100x víc zachráněných důchodců.
Tady bych i mírně souhlasil, pro studenty a žáky je tahle situace IMO fakt blbá. Nicméně "žničený život" se tomu IMO stále fakt říkat nedá, zničený život vypadá jinak.
30.1. 18:25 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
To tady píšeš do zblbnutí furt dokola, ale stále jsi to nebyl schopen konkretizovat.
Obávám se, že asociální psychopat to nepochopí ani s hodinovým vysvětlováním, normální lidi to vysvětlovat nepotřebují. Už rok jsem v sociální izolaci (ne email ani telefon sociální styk nenahradí) a nemůžu dělat 99% věcí, které mě zajímají, baví a dávají mi smysl života. O zdravotních důsledcích ani nemluvě.
30.1. 20:47 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Přitom třeba Jenda nebo jiní byli schopní uvést příklady (a koneckonců i já jsem psal o zrušené dovolené). Co myslíš zdravotníma důsledkama, taky nevim. Asi moc nemá smysl tahle debata, protože ty zjevně nechceš debatovat a řešit problém, chceš si zahulákat, jak je všechno nahovno.

(Čímž teda trochu začínám chápat, proč ti chybí hospoda.)
30.1. 21:24 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
zdravotnmí důsledky?

pominu-li důsledky na psychiku, které jsou nejhorší, tak:

1) omezení sportu -> nedostatek pohybu -> bolesti zad, přobírání na váze, snižování kondice

2) omezení pobytu venku -> nedostatek slunce a čerstvého vzduchu, zhoršená imunita

3) prudké zhoršení stravování -> nezdravá strava -> celkový negativní vliv na zdraví
30.1. 22:20 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Sorry, ale jestli seš málo venku a blbě jíš, tak to je celkem tvůj problém.

Fascinující; lidi, kteří tady tvrdě prosazují osobní zodpovědnost a svobodu se nejsou schopni ani samostatně zdravě najíst...
31.1. 02:46 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Tak pokud jsou výpadky služeb souvisejících se stravováním, tak je logické, že lidé blbě/provizorně jedí. To ale psychopat živící se kolou a brambůrky nepostřehne...
31.1. 10:59 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Tak pokud jsou výpadky služeb souvisejících se stravováním, tak je logické, že lidé blbě/provizorně jedí.

Je to logické ... po nějakou omezenou dobu. Ale nebýt rok schopen to vyřešit už mi logické moc nepřijde.

Nehledě k tomu, že on ten výpadek zas až takovej není, sposuta stravovacích zařízení funguje normálně dál, dojdeš si pro krabičku. AFAIK ZdravéStravování.cz taky funguje nadále, dtto další podobné / lokální.


inb4 výše jmenované není dostatečně zdravé jídlo, jinde se zdravé jídlo taky nedá sehnat, dá se sehnat jen z jednoho místa, které bylo zavřeno, doma taky nejde uvařit a samozřejmě obligátní "seš psychopat"

31.1. 11:50 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Ano jseš psychopat.

To, že se někde dá sehnat zdravé jídlo (ne opravdu za zdravé jídlo nepavažuji nějaké nesmyslné diety pro buzeranty), neznamená, že je ho dost a je všude a vždy dostupné. Nabídka klesla tak o 90%, tzn. 90% zdravého jídla je nahrazeno junkfoodem.

Vařit doma? Jsi asi spadl z višně. Kdy? Kdo? Jak? Kde? Například my doma nemáme ani kuchyni... jo můžu si koupit turistický vařič a ohřát si v obýváku konzervu...
31.1. 12:11 ewew | skóre: 39 | blog: ewewov_blog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize

Menej mínaj na šport, budeš si môcť najsť byt viacej vybavený

Root v linuxe : "Root povedal, linux vykona."
31.1. 12:48 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Uplne nevim, proc bych si mel zarizovat dum podle vkusu nacistu a rouskobuzerantu.

Chapu ze buznam varit nevadi a mozna jsou na to dokonce zvykle.
31.1. 13:20 ewew | skóre: 39 | blog: ewewov_blog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize

Nepopieraj fakt, že si závisly na službach.

Root v linuxe : "Root povedal, linux vykona."
31.1. 13:23 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Nepochybně, jsem civilizovany clovek, ne opice. Napriklad jsem zvykly mit 2x denne teole jidlo v restauraci.
31.1. 13:30 ewew | skóre: 39 | blog: ewewov_blog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize

Ale aj citlivý na oznam typu : "Služba je momentálne nedostupná".

Root v linuxe : "Root povedal, linux vykona."
31.1. 13:38 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
jiste, proto mi narozdil od necivilizovanych opic vadi soucasna koronahysterie a nesmyslna a zbytecna opatreni
xkucf03 avatar 31.1. 13:57 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize

Být civilizovaný není totéž jako být nesamostatný a neumět se o sebe postarat (ani co se týče základních potřeb).

Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
31.1. 14:37 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Je rozdíl umět se postarat a přežívat a civilizovaně žít.
1.2. 13:23 Radovan
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Jo, jsi zvyklý být neustále obskakovaný sluhy, protože si sám nedovedeš ani uvařit polévku ze sáčku. To není civilizovanost ale zezmrdovanost.
1.2. 14:24 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
To není civilizovanost ale zezmrdovanost.
Což o to, to je obojí celkem subjektivní. Zcela určitě / objektivně to ale není evoluční výhoda...
1.2. 14:27 Radovan
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Ano, souhlasím.
1.2. 17:11 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
No jo, my v civilizaci mame delbu prace, takze sluhove zvani kuchari mi pripravuji veceri a ja sluha jim zase zajistuji jine veci. Ma prababicka na vesnici zila jako ty, tak si musela vsechno udelat sama (po te co umrel pradeda).
31.1. 14:25 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
To, že se někde dá sehnat zdravé jídlo (ne opravdu za zdravé jídlo nepavažuji nějaké nesmyslné diety pro buzeranty), neznamená, že je ho dost a je všude a vždy dostupné. Nabídka klesla tak o 90%
Spíš klesla na 90%...
Vařit doma? Jsi asi spadl z višně. Kdy? Kdo? Jak? Kde? Například my doma nemáme ani kuchyni...
Já na začátku pandemie taky ještě neměl kuchyň. (Pravda, byla to trochu jiná situace, protože už byla rozpracovaná. Stejně to ale dohromady ani ne půl roku a firma by to určitě udělala rychleji, já jsem fulltime zaměstnaný a dovolené jsem si na to moc nebral.)

V sumě, je nesmysl, že by se to nedalo za rok nějakým způsobem víceméně uspokojivě vyřešit.

Jinak já nemam nic proti tomu, že někdo nemá kuchyň a využívá služeb a taky +- souhlasim s tim, co psal Bherzet (lockdown je problém, nechci to popírat), nicméně mi přijde těžce pokrytecký, pokud někdo s takovýmhle lifestylem požaduje tvrdě evoluční přístup např. k důchodcům (a ultimátně smrt nemalé části z nich), ale přitom není ani schopen se samostatně najíst... To se pak od nějakého důchodce s omezenou schopností se o sebe postarat popravdě až tak moc neliší.

Dál se o tom nebudu s tebou dohadovat, je mi jasný, že řečí o tom, jak to nejde a jak jsem psychopat máš v zásobě ad infinitum...
31.1. 14:58 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Jasne, takze kvuli virohysterikum, rouskobuzerantum a duchodcum si mam prestavovat barak a menit svuj zivot do stavu, ve kterem me ho nebude bavit zit. Uprimne, pokud by to melo dojit tak daleko, vetsi smysl mi dava postavit se na ozbrojeny odpor, i kdybych u toho mel zarvat, protoze zivot uz nejak ztraci smysl.

A nebo to proste sabotovat a tesit se z kazdeho rouskobuzeranta, ktery kvuli sve infkcni rousce skonci ve spalovne.

No nic, jdu do hospody a necham tam trojciferne dysko.
31.1. 15:34 ewew | skóre: 39 | blog: ewewov_blog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize

To je tiež evolúcia. Kto sa nevie prispôsobiť, tak neprežije. Alebo to už nie je evolúcia ?

Pozor sabotérstvo je trestné ! I keď si myslím, že ulica by si s týmto kvalitne poradila a neochránili by ťa ani silové zložky.

Keď nemáš zmysel života, tak si najdi a neterorizuj ostatních svojími odpornými myšlienkami. Naozaj si myslíš, že keď silové zložky nekontrolujú fyzicky, že nič nerobia. Určite majú dobre zmapované kde sa nedodržiava vyhláška.

Root v linuxe : "Root povedal, linux vykona."
31.1. 15:43 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
a co kdybys prestal terorizovat ty svymi chorymi nesmysly a panickou fobii z banalniho viru?
31.1. 15:44 ewew | skóre: 39 | blog: ewewov_blog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize

Pull the plug !

Root v linuxe : "Root povedal, linux vykona."
xkucf03 avatar 31.1. 15:42 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize

Tvůj život ztrácí smysl tím, že budeš mít doma kuchyň?

Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
31.1. 15:43 ewew | skóre: 39 | blog: ewewov_blog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize

Rozmýšlam, že či nie je lepšie : "Pull the plug". Myslím, že nemá cenu oponovať osobe, ktorá opakuje svoje vety do nekonečna.

Root v linuxe : "Root povedal, linux vykona."
31.1. 15:44 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Nechci mit doma kuchyn.

Zivot ztraci smysl tim, ze nelkze delat nic, co by melo smysl. Diky rouskobuzerantum a ochrancum duchodcu.
31.1. 15:46 ewew | skóre: 39 | blog: ewewov_blog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize

Máš panický strach z výparov v kuchyny alebo vybavenia ?

Root v linuxe : "Root povedal, linux vykona."
31.1. 15:47 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Ani ne, jen proste nejsem buzerant a kuchyn nepotrebuju.
31.1. 19:49 podlesh
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Vzhledem k tomu, kolikrát jsi to tady zopakoval, tak to zní spíš opačně :-)
31.1. 22:43 hefo
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Ja dúfam, že je to predsa len troll.

Keby on bol majiteľ reštaurácie, tak by som rozhorčenie plne chápal. Ale aby človek, ktorému zjavne príjem nijako neutrpel, takto vyšiloval, že sa mu obmedzili možnosť konzumácie žraločích chrbtov s hľuzovkami (hľuzovka=lanýž)...

A hlavne, fňukať horšie ako bežná ženská a pritom označovať tých, čo sa situácii dokážu prispôsobiť lepšie, za "buzerantov", to už je nie že na hrane slova chucpe, ale ďaleko za ňou.

31.1. 22:58 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
on tu nekdo mluvil o lanyzich a zralocich? To je asi nejaka strava slovenskych mafianu, ze?
31.1. 16:36 ewew | skóre: 39 | blog: ewewov_blog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Zivot ztraci smysl tim, ze nelkze delat nic, co by melo smysl. Diky rouskobuzerantum a ochrancum duchodcu.

Nie si pánom života a smrti. Zmier sa s tým.

Root v linuxe : "Root povedal, linux vykona."
31.1. 16:52 deda.jabko | skóre: 23 | blog: blog co se jmenuje "každý den jinak" | za new york city dvakrát doleva a pak už se doptáte
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Toto je ale dost hystericka (a velmi prehnana) reakce.

Promluv si o tom se svymi blizkymi, protoze skoro bych rekl, ze je na miste vyhledat odbornou lekarskou pomoc.
Asi před rokem se dostali hackeři na servry Debianu a ukradli jim zdrojové kódy.
31.1. 19:40 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
to platí pro vás rouškobuzeranty
31.1. 11:48 ewew | skóre: 39 | blog: ewewov_blog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize

Si na omyle. Vypadok stravovacích služieb aspoň ukáže kto je závisly na službách. Čo by si hovoril keby neboli trvanlivé potraviny. Myslíš, že by niekto otročil aby si si mohol dať svoje "zdravé" potraviny.

Nikoho nezaujíma tvoj "luxusný" život.

Root v linuxe : "Root povedal, linux vykona."
31.1. 11:51 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Teplé jídlo není žádný luxus ale základ zdravé životosprávy.

Nikoho nezajímá tvůj strach z kovidu....
31.1. 11:58 ewew | skóre: 39 | blog: ewewov_blog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize

 1. obmedzenie špotru - zníženie množstva aerosolov, zníženie množstva prachu z obuvy, menej prania oblečenia, menšie porcie jedla
 2. obmezenie pobybu vonku - otvorenie okna, pokial nebyvaš v eko dome bez otvoritelných okien
 3. prudke zhoršenie stravovania - menej času športovaním, viacej času varením

Root v linuxe : "Root povedal, linux vykona."
31.1. 11:59 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Já mám čím dál větší pocit, že je třeba strávit více času střílením.
31.1. 12:09 ewew | skóre: 39 | blog: ewewov_blog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize

Zabudol som dopísať, že aj kyslík je jedovatý.

Root v linuxe : "Root povedal, linux vykona."
Jendа avatar 31.1. 16:13 Jendа | skóre: 76 | blog: Jenda | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Tak já jsem 1. a 2. chápal (než jsem si přečetl výše uvedený thread o 3. :), mně to tak nepřijde protože ježdění na kole se to nijak nedotklo, ale pokud někdo chodí do fitka (zavřeno velkou část epidemie), hraje třeba fotbal nebo chodí ven s turistickým oddílem (zákaz shromažďování víc než X osob kratší část epidemie) nebo chodí do přírody na víc dní (zákaz nočního pobytu venku, na druhou stranu si myslím, že osamoceného člověka ve spacáku někde mimo město opravdu nikdo nebude řešit), tak se ho to opravdu dotkne. Na druhou stranu neřízená epidemie znamená kolaps nemocnic, a minimálně já bych si asi ježdění na kole v mnoha případech rozmyslel, kdybych věděl, že když spadnu, tak mi nikdo nepomůže, takže ani alternativa „bez opatření“ neznamená neomezený sport (plus anecdotal evidence je, že když to lidi dostanou, tak pak nějakou dobu nemůžou sportovat).
31.1. 16:22 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Kolaps nemocnic je naprostá píčovina. Stačilo by, kdyby se z viru nedělala hysterie. Je to banální viroza a pokud to par duchodcům zkracuje život o pár měsíců, řeší to domácí paliativní péče.
31.1. 16:33 ewew | skóre: 39 | blog: ewewov_blog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize

Pull the plug !

Root v linuxe : "Root povedal, linux vykona."
1.2. 13:20 Radovan
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Nikoliv měsíců, o pár let. V průměru deset, a s probíhajícími mutacemi likviduje mladší a mladší. Zvlášť ty, kteří měli v prvním kole bezpříznakový průběh.
2.2. 09:05 j
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Aaaa veledebil mele VELEPICOVY!

Ty kretene, PRUMERNY vek zemrelych je 80. Vis ty kokote kolik je PRUMERNY vek doziti? U muzu 76, u zen 82.

Takze tu imbecile nezvan o 10 letech!

A jeste ne to neumrel ani jedinej zdravej clovek, ani JEDEN!

---

Dete s tim guuglem dopice!

2.2. 16:55 Radovan
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Máš zastaralé údaje, ten průměrný věk zemřelých už dost klesl a zbytek by ti vysvětlila moje devadesátiletá sousedka. Moc jí teď nevídám, je furt v letu, naposledy jsem jí potkal někde před týdnem v sámošce.
Jendа avatar 2.2. 20:05 Jendа | skóre: 76 | blog: Jenda | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Jak funguje průměr už jsem ti vysvětloval v minulé diskuzi. Mohl by prosím provozovatel bota provádět gradient update častěji?
2.2. 20:15 xxx
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Tahle námitka by fungovala, jen pokud bychom se bavili o nějakém neúplném vzorku populace. Na datech z celé populace je to irelevantní.
Jendа avatar 2.2. 20:21 Jendа | skóre: 76 | blog: Jenda | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Actuarial table. Z průměrné doby dožití nelze usuzovat nic o tom, jak dlouho budeš žít, pokud ses nějakého věku už dožil. (příklad: současná ČR, pokud bychom náhodně zabíjeli polovinu lidí při dosažení 10 let; doba dožití by klesla skoro na polovinu, ale tvoje očekávaná doba dožití, pokud ses dožil 50 let, by zůstala stejná)
2.2. 20:25 xxx
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
v ramci cele populace ale ta cisla musi sedet

Jendа avatar 2.2. 21:27 Jendа | skóre: 76 | blog: Jenda | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Notebook se nevešel do batohu, protože byl příliš velký. Co bylo příliš velké?

Notebook se nevešel do batohu, protože byl příliš malý. Co bylo příliš malé?
2.2. 23:05 xxx
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Aby v tvem modelu vysel prumer, musel by virus v te druhe casti populace zivot prodluzovat.
Jendа avatar 2.2. 23:10 Jendа | skóre: 76 | blog: Jenda | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Ne, to by platilo pouze pokud by to tak bylo i po ustálení stavu.

//uff, AI stále nedá WSC
2.2. 23:17 xxx
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Populacni prumer je stale stejny.
4.2. 11:32 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Populacni prumer je stale stejny.
Tohle by chtělo nějak doložit.

Zaprvý by mě zajímalo, kde jsi sehnal data, který by byly skutečně aktuální, tj. zahrnující celý loňský rok. Zadruhé by mě zajímalo, co všechno se vleze do tolerance pojmu "stále stejný", protože i relativně malý rozdíl v průměru může znamenat netriviální zkrácení života netriviálního počtu lidí.
4.2. 12:25 xxx
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Naopak, chtelo by dolozit, ze se zmenil. A to smerem dolu, nikoliv nahoru.
4.2. 13:45 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
No takže v sumě nic nevíš, ale hádáš se...
Jendа avatar 2.2. 23:17 Jendа | skóre: 76 | blog: Jenda | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
A ještě příklad:
 • Stát, ve kterém 50% lidí zemře ve věku 20 let a 50% lidí zemře ve věku 100 let. Průměrná doba dožití je 60 let.
 • Nyní přijde virus, který zabije polovinu 60letých.
 • Ačkoli zabil lidi, kteří jsou ve věku průměrné doby dožití, není pravda, že byli „nad hrobem“ -- ve skutečnosti by všichni ještě 40 let žili.
2.2. 23:19 xxx
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
To ale neodpovida realite, v takovem modelu se snizi prumer doziti v populaci.
Jendа avatar 2.2. 23:31 Jendа | skóre: 76 | blog: Jenda | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Ty máš aktuální (max. měsíc starý) populační průměr? Jak jde jeho nezměnění dohromady s tím, že do konce 2020 zemřelo o 17k lidí víc?
2.2. 23:41 xxx
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
k cemu mesic stary kdyz pandemie trva vice nez rok?
2.2. 23:28 hefo
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Príklad je to síce dobrý, ale len modelový.

Vzhľadom k tvaru krivky prežitia v rozvinutých krajinách by som povedal, že skôr má pravdu ten troll. Alebo presnejšie povedané, ten rozdiel tam nie je až tak významný.

Pozor, podľa mňa aj skrátenie života dôchodcu o 5 rokov je pomerne nepríjemné, ja nie som spochybňovač pandémie.
3.2. 12:22 Aleš Kapica | skóre: 50 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Vrať se do školy amatére.

Vycházejme z aktuálních čísel ČSÚ plusmínus 2 roky

50% ze 280 tisíc = 140 tisíc

50% z 1 tisíce = 500

Uznej že tohle mizivé číslo nemá na průměrnou dobu dožití žádný vliv.

A dejme tomu, že by covid skutečně zabil polovinu populace 60+ (bavíme se o cca 1,46 mil. mrtvých) tak by to pořád tvořilo pouhých 15% populace, a z těch 15% by rozhodně drtivá většina nežila dalších 40 let, ale v tom lepším případě pouhých 25.
3.2. 13:35 prqek | blog: prqek
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Opravdu ses zamyslel nad tím, co chtěl Jenda sdělit?
3.2. 15:31 xxx
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Jenda se bohužel plete.
3.2. 15:52 prqek | blog: prqek
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
V čem? Že ty čísla tady jsou nerálná? Proto tam má taky to slovo příklad. Je to příklad s nereálnými čísly, který má ilustrovat, jak zavádějící může být průměr. A v tom má naprostou pravdu.
3.2. 16:26 xxx
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Viz vlákno výše. Ten model mění populační průměr, tedy je to v principu zcela jiná situace.
3.2. 17:53 prqek | blog: prqek
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Ano, ta čísla jsou nereálná, to už jsem psal. Ale smysluplnost konkrétních čísel není podstatná pro pointu.
3.2. 18:32 xxx
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Je to úplně jiná úloha, nejde o konkrétní čísla. Model mění populační průměr, v realitě se nemění. Jablka a hrušky.
3.2. 19:13 prqek | blog: prqek
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Ano, realita je od toho příkladu odlišná, ale průměr je v realitě úplně stejně zavádějící.
3.2. 19:17 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Ne je to jiná úloha, fixní průměr vs pohyblivý průměr. Jiný model, jiný princip, jiné vzorce.
4.2. 09:17 prqek | blog: prqek
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Ano, je to jiná úloha. Je to velmi zjednodušené oproti realitě. To je ovšem i myšlenka tady. Tam je taky zmíněn průměr, nikoli střední hodnota. A průměr je zavádějící.
4.2. 10:54 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
to je jako kdybys exponencialni ulohu modeloval primou umernosti

garbage in garbage out
4.2. 12:08 prqek | blog: prqek
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Čili cheš říct, že každý, kdo je ve věku průměrné doby dožití, je nad hrobem?
4.2. 12:45 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Ne, ale každý kdo umřel na kovid nebo rýmu, byl.
4.2. 13:27 prqek | blog: prqek
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Všim sis, že ten Jendův příklad o kovidu nic neříkal?
4.2. 13:49 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Všiml, nic o něm neříkal a není k stuaci s kovidem relevantní. Mám přihodit příklad o pěstování kedluben?
4.2. 13:56 prqek | blog: prqek
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Je relavantní k argumentaci ohledně tvrzení, že fakt, že na covid umírají převážně lidi ve věku kolem průměrné doby dožití implikuje, že jsou to lidé nad hrobem. Něco v tom smyslu tu kdosi tvrdil.

Jo, prosím, příklad o kedlubnách.
4.2. 14:09 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Takovou implikaci tu nikdo nedělal. A příklad, který nerespektuje ani reálná data, ani reálné závislosti a matematické vztahy, prostě relevantní být nemůže.
4.2. 14:17 prqek | blog: prqek
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Já jsem tak pochopil https://www.abclinuxu.cz/blog/ksvobo/2021/1/skutecne-svobodne-reseni-koronavirove-krize/diskuse#408. Ale je fakt, že se to dá chápat různě.
4.2. 14:18 prqek | blog: prqek
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
sorry tohle
4.2. 14:21 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Nevím co měl autor v hlavě, ale popisuje fakta, nedělá z nich závěr.
4.2. 14:24 prqek | blog: prqek
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Větou Takze tu imbecile nezvan o 10 letech! IMHO vyvozuje závěr, že těch 10 let je nesmysl.
4.2. 14:28 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
věc interpretace

4.2. 16:26 Radovan
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Dokaž to.
4.2. 16:39 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Pozorování. Ukaž mi někoho, kdo umřel na covid zdravý. A to by takový případ média rychle rozmázla. Pokud někoho najdeš, ale bude to tak jeden z tisíce. Já na nikoho ještě nenarazil. Zato znám osobně desítky lidí s bezpříznakovým průběhem nebo průběhem, který byl výrazně lehčí než chřipka.
4.2. 16:43 Radovan
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Pozorování není matematický důkaz. Chci věrohodná čísla.
4.2. 16:48 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Věda nepracuje s důkazy. Ale jestli je chceš, tak si je sežeň, co víc ti k tomu mám říci :)
4.2. 16:51 Radovan
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Dokaž svoje tvrzení. Jinak jsou to jen bláboly vycucané z libovolného údu.

Tvoje argumentace je bez čísel na úrovni spekulací, kolik andělů se vejde na špičku jehly.
5.2. 00:57 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Ja nic dokazovat nepotrebuju, to by meli delat lide, co buzeruji s koronou :)
6.2. 13:33 Radovan
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Takže jenom hajluješ do rytmu.
Fluttershy, yay! avatar 4.2. 16:48 Fluttershy, yay! | skóre: 88 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Správně provedené pozorování je typ vědeckého experimentu, tedy způsobu poznávání okolního světa.

Matematický důkaz je toliko myšlenkový konstrukt, který vazbu na okolní svět mít nemusí (pokud neslouží jako podpůrný aparát pro právě experimenty).
Science advances one funeral at a time. (Max Planck, parafráze) ✊ no gods, no masters ✊ #StopSwappingAir
4.2. 16:55 Radovan
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
To sice ano, ale počet mrtvých je přesně vyčíslitelná hodnota, takže bych chtěl vyčíslit i to, že všichni ti mrtví byli už předtím na umření.
Bystroushaak avatar 4.2. 18:01 Bystroushaak | skóre: 36 | blog: Bystroushaakův blog | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Trochu to připomíná ten jev kognitivního zkreslení, který bych nazval asi jako „vroucné přání“.

Například když brácha začal projevovat paranoidní schizofrenii, tak jsem z několika (>5) zdrojů kolem sebe slyšel, že to už musel mít odjakživa v sobě, jen se to teď projevilo. Což úplně ignoruje fakt, že pokud to tak je, tak je to neodlišitelné od toho kdyby to tak nebylo, a tedy úplně bezcenné pozorování a způsob kategorizace. Lidi prostě chtěli věřit tomu, že to v sobě už dávno měl, jen to nijak nedal najevo a nevěděl o tom.

Tady máš najednou covid a lidi úplně stejně tvrdí, že na to umírají jen ti co mají nějaké jiné komplikace, tedy jsou v podstatě nějak předurčení. A vzhledem k tomu, že se dostávají na úroveň, kde ty komplikace vlastně můžou být úplně cokoliv a člověk o tom ani neví, tak je to taky kategorizace úplně k ničemu, protože na to může umřít prakticky kdokoliv. Jen se pak řekne „no jo, on měl ale trpěl občasnou bolestí hlavy, tak to je jasné“.

Přijde mi to jako snaha se s tím psychologicky vyrovnat zařazením se do kategorie, kde mi to jakoby nemusí vadit. Tedy obdoba strkání hlavy do písku. To samozřejmě ani neřeším, že i pro lidi, co to v přežijou bez těžkého průběhu, to má podle zpráv co se objevily za poslední půlrok, všechny možné negativní efekty, od oslabení srdce, po neplodnost.
4.2. 18:09 Radovan
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Hm, to zní pravděpodobně. Covid prý může v očních bulvách a varlatech přežívat i po vyléčení. A následky se mohou objevit až po velmi dlouhé době: https://www.aazdravi.cz/lekari-varuji-pred-znepokojivym-priznakem-covidu-19-u-prvnich-pacientu-se-ukazal-az-ted-rok-po-vyleceni/
4.2. 18:19 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
odpoved skocila jinam, ale to si najdes
4.2. 19:51 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Tady máš najednou covid a lidi úplně stejně tvrdí, že na to umírají jen ti co mají nějaké jiné komplikace, tedy jsou v podstatě nějak předurčení.
To je dobrý postřeh, IMO to lidi dělaj z důvodu zbavení se odpovědnosti - když jsou lidi předurčení, tak s tim nemůžem nic dělat, tudíž nemáme odpovědnost. Může za to osud nebo whatever.

Stejný princip jako s popíráním člověkem způsobené změny klimatu: Nemůže s tim nic dělat, nemáme odpovědnost, pokusy něco s tim dělat jsou blbost atd.

A když pak někdo přijde a řekne "počkat, to není pravda, mi tu odpovědnost do značný míry máme", tak je z něj třídní nepřítel...
Gréta avatar 5.2. 12:48 Gréta | skóre: 30 | blog: Grétin blogísek | Stockholm
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize

Stejný princip jako s popíráním člověkem způsobené změny klimatu: Nemůže s tim nic dělat, nemáme odpovědnost, pokusy něco s tim dělat jsou blbost atd.

se těšim že tady budou lítat exotický motýle že si budem moct u baráku normálně venku zasadit ananas/pomeranč že budem mit blíž k moři a nebo žeto aspoň vyřeší problém lyžařů až bude míň sněhů ;D proč bych jako měla bojovat proti?? samý výhody pro mě :O :D ;D ;D

joa taky se ušetří víc za topení takže se bude vypouštět míň co2 ato se jakoby tobě líbí taky ne?? :D :D ;D ;D

pražáci chraňte svý zdraví a zustaňte v bezpečí paneláků hele, hele a hele!!☃ slíkací doktor fylosofie🤡
4.2. 21:52 deda.jabko | skóre: 23 | blog: blog co se jmenuje "každý den jinak" | za new york city dvakrát doleva a pak už se doptáte
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Například když brácha začal projevovat paranoidní schizofrenii, tak jsem z několika (>5) zdrojů kolem sebe slyšel, že to už musel mít odjakživa v sobě, jen se to teď projevilo. Což úplně ignoruje fakt, že pokud to tak je, tak je to neodlišitelné od toho kdyby to tak nebylo, a tedy úplně bezcenné pozorování a způsob kategorizace. Lidi prostě chtěli věřit tomu, že to v sobě už dávno měl, jen to nijak nedal najevo a nevěděl o tom.
Takto ex post to ma nulovou vypovidaci hodnotu, v podstate se jedna o variaci post hoc ergo propter hoc.

Avsak z druhe strany to nemusi byt uplne bezcenna uvaha. U rady nemoci existuji urcite (at uz vrozene ci ziskane) dispozice (laicky receno, uz to clovek ma v sobe) a je jen otazka, zda a pripadne kdy se nemoc rozjede. Pokud mas v rodinne anamneze nejakou nemoc, dava smysl hlidat si, jestli se u tebe taky neprojevi. Samozrejme je to vec, ktera je zatizena urcitou nejistotou.
Asi před rokem se dostali hackeři na servry Debianu a ukradli jim zdrojové kódy.
Bystroushaak avatar 4.2. 22:30 Bystroushaak | skóre: 36 | blog: Bystroushaakův blog | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Avsak z druhe strany to nemusi byt uplne bezcenna uvaha. U rady nemoci existuji urcite (at uz vrozene ci ziskane) dispozice (laicky receno, uz to clovek ma v sobe) a je jen otazka, zda a pripadne kdy se nemoc rozjede. Pokud mas v rodinne anamneze nejakou nemoc, dava smysl hlidat si, jestli se u tebe taky neprojevi. Samozrejme je to vec, ktera je zatizena urcitou nejistotou.
Jako jo, ale jak chceš něčeho takového technicky dosáhnout? Pokud si toho sám nevšiml on za dvacet let, a ani nikdo z okolí, tak asi jen těžko. Když i zpětně tvrdí, že to prostě přišlo ze dne na den (a ani v tu chvíli si toho nevšiml, že se nechová ok mu museli říct ostatní). Se můžeš zamyslet, jak víš, že se něco takového u tebe taky neprojeví. Prostě nijak.

Nedávno jsem viděl pár velmi zajímavých talků od Joschy Bacha na podobná témata. Zaujali mě třeba ti lidi co předpovídají výsledky loterií ve snech. Jenže když si to napíšou, nebo ty čísla někomu řeknou, tak to nikdy nevyjde. Zdánlivě mají pocit, že zapsáním výsledků ovlivní realitu tak, že k výhře nedojde. Jenže reálně jim prostě jen nefunguje správně mozek a dochází k zpětné úpravě vzpomínek. Tedy ve chvíli kdy ty čísla vidí, tak mají pocit, že je viděli od začátku. Prostě se nějaký subsystém který udržuje tu vzpomínku rozbil a updatuje se na hodnotu, která se dodává až zpětně. Stejně tak brácha má třeba do mozku vložené informace, které mu mozek tvrdí, že jsou stoprocentně pravdivé a je si jimi úplně jistý. I když logicky ví, že pravdivé být nemůžou a ostatní mu to říkají.

Sám jsem podobné efekty nedávno několikrát pozoroval u některých lidí, taková divná lowlevel racionalizace. Například jsem někam přišel, vypadla mi přístupová karta do práce z kapsy. Všiml jsem si toho asi po deseti minutách, ale ten člověk mi tvrdil, že tam ta karta byla celý den, že jí tam viděl už včera a tak dál. Přitom je to logický nesmysl, doslova bych se bez ní nedostal do práce a z práce (máme turnikety a že jsem je přelézal / nechal si otevírat od recepce bych fakt věděl). Jenže i když se tohle snažím vysvětlit, tak ten člověk má už v hlavě vzpomínku na něco, co se reálně vůbec nestalo (poprvé tu kartu viděl na zemi před deseti minutama), ani nemohlo stát a ještě se o tom bude hádat.

Občas to pozoruji i na sobě, že prostě mám například nějaké vzpomínky slité dohromady tak, že se tak věci stát vůbec nemohly. A teprve když mě na to někdo upozorní, tak si toho všimnu. Když se tohle může dít se vzpomínkami, tak nepůsobí tak úplně divně, že se to může dít se vším, třeba s axiomy tvých předpokladů o světě. Prostě žijem v organické hmotě našich mozků, které různě mění substrát toho co jsme, aniž by jsme si toho jako pattern běžící v tom substrátu vůbec všimli. Asi jako kdybys měnil topologii life za běhu (celulárního automatu), tak pro ty výpočty tam by to bylo prakticky nedetekovatelné.
Fluttershy, yay! avatar 4.2. 22:55 Fluttershy, yay! | skóre: 88 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
U některých nemocí je to tradičně věc zmíněné rodinné historie nebo rizikových faktorů (např. průběh těhotenství, rané dětství), a pak v dnešní době třeba genetického testování.

Nicméně zrovna u schizofrenie je to složitější.
Science advances one funeral at a time. (Max Planck, parafráze) ✊ no gods, no masters ✊ #StopSwappingAir
5.2. 00:59 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
dědivost 80%.... málokterá nemoc, a nejenom nemoc, má více
Bystroushaak avatar 5.2. 12:09 Bystroushaak | skóre: 36 | blog: Bystroushaakův blog | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
U některých nemocí je to tradičně věc zmíněné rodinné historie nebo rizikových faktorů (např. průběh těhotenství, rané dětství), a pak v dnešní době třeba genetického testování.

Nicméně zrovna u schizofrenie je to složitější.
Já jsem si třeba dělal DNA rozbory, jak částečný u 23andme, tak úplný u Dante labs (dá se občas chytit sleva, zrovna teď mají jen za €259, normálně to stojí 2x tolik). Dozvěděl jsem se že jsem úplně v pohodě, nebo ty markery nejsou známé. Že budou mít moje děti prakticky vždycky modré oči, i když jinak by měli mít jiné (třeba mé dceři to vycházelo na větší procenta hnědých a má taky modré). A taky že jsem geneticky z části ashkenazi žid (z asi 7%), kde je nějaká historie zábavných genetických poruch, mezi které patří i mentální (ale zase ne schíza), i když teda nikdo v rodině neví o tom, že by někdo byl žid.
5.2. 13:45 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Pokud meli DNA jen tvou a ne partnerky, tak ti modre oci deti zarucit nemuzou, je to recesivni znak.
nebo ty markery nejsou známé
coz je zatim naprosta vetsina
6.2. 13:30 Radovan
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Déjà vu. Ona ta vzpomínka nemusí být úplně falešná, jenom splyne s něčím z minulosti. A některé věci se skutečně opakují.

Předpovídání budoucnosti ve snech je zajímavé, párkrát se mi to stalo. Ale nikdy to není přesné, některé věci byly dokonce naopak. Třeba převrácená levá a pravá strana.

Možná má obojí stejný původ.
2.2. 20:13 ...
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Zdravi lide neexistuji. Pouze nedostatecne vysetreni. To nic nemeni na tom, ze covid je hrozba jen pro lidi nad hrobem.
2.2. 23:24 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
To nic nemeni na tom, ze covid je hrozba jen pro lidi nad hrobem.
No nemění no, je to stejná nepravda jako předtim...
2.2. 23:30 freshmouse
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Chápu tvůj strach a paniku, ale obézní brambuřt trávící život ve virtuálním světě poníků a kwálíčků, prostě nad hrobem je i bez covidu.
3.2. 00:25 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Rofl. Osobně sice mam do obezity daleko a není mi to sympatický, nicméně jestliže v ČR trpí obezitou každej čtvrtej [1], pak smrt obézních by byla dost problém (mj. ekonomický).

Obézní lidi by měli zhubnout, ne umřít.
3.2. 15:32 freshmouse
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Tak začni hubnout a nebuzeruj kvůli tomu většinu fit populace.
3.2. 17:14 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Proč na mě furt projektuješ svoje vlastní problémy? Začni si hubnout sám a u toho se nauč vařit...
3.2. 17:48 freshmouse
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
varit umim docela dobre
Jendа avatar 31.1. 15:58 Jendа | skóre: 76 | blog: Jenda | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Přitom třeba Jenda nebo jiní byli schopní uvést příklady
Já bych jenom chtěl dodat, že když jsem vedle psal „největší dopad pro mě byly zrušené akce s kamarády z oboru a odborné konference a to oceňuji na 0.1 QALY“, tak to neznamená, že by byla dostupná nějaká varianta (např. neřízená epidemie), která by sežrala 0 QALY.
31.1. 16:04 j
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Nesmyslně použitá jednotka, to je jako udávat hustotu v kilogramech.
Jendа avatar 31.1. 16:35 Jendа | skóre: 76 | blog: Jenda | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Na rozměry veličin jsem velmi citlivý a opakovaně mi lidi, kterým není jasný rozdíl mezi výkonem a energií (kWh), řekli, že je už seru, takže tohle bych potřeboval vyřešit.

Já jsem použil definici „One QALY equates to one year in perfect health.“ a porovnávám to s dopadem celé téhle události (od začátku minulý únor po předpokládané skončení tohle léto), nikoli s tím, kolik žerou opatření, když probíhají (to by bylo složité, protože se jejich intenzita značně mění, ale samozřejmě bych mohl udávat nějaký průměr. Ale pointa taky byla v tom, že část důsledků se pro mě bude táhnout i po epidemii (snížený sociální kapitál kvůli těm zrušeným konferencím), proto je lepší to udávat takhle.). Tohle možná bylo to nedorozumění? V té minulé diskuzi jsem to doufám popsal přesněji, ale chápu, že si všichni nemůžou pamatovat co jsem kdy kde napsal.
31.1. 16:38 j
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
událost má neznámé trvání a konec je v nedohlednu, proto mi to přijde jako nesmysl
Jendа avatar 31.1. 16:48 Jendа | skóre: 76 | blog: Jenda | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Dobře, tak to čti jako „předpokládaný výsledek pokud by to díky kombinaci očkování a přirozené imunizace proděláním nemoci skončilo toto léto a podzimní vlna 2021 ani žádné další již nebyly“. (někomu možná připadá tento předpoklad nefér, obzvláště pokud to takto použijeme ke srovnání se scénářem neřízeného průběhu. Nicméně alternativní scénáře také mají různé předpoklady, například o minimálních trvalých následcích nebo o tom, že se při neřízeném běhu neprosadí agresivnější varianta viru.)

Jaký je tvůj worst-case scénář kdy to skončí a proč?
31.1. 17:22 j
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
worst case je, že to neskončí vůbec
30.1. 22:11 Bherzet | skóre: 19 | blog: Bherzetův blog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Ta situace je blbá pro skoro všechny a dopady na lidi, kteří jsou víc extrovertní a „do světa“, to musí mít fakt drsné. Kdybys byl zvyklý brzy ráno vstát, vyrazit do cvrkotu velkoměsta, koupit si někde snídani, zajít do posilovny, potom do práce, kde by sis užíval různé sociální situace, po práci by ses ještě někde s někým potkal a běhal po městě a o víkendu bys pro změnu chodil po kulturních akcích a nevím čem a doma vlastně spíš jen přespával, tak by ses na to díval úplně jinak a v té současné situaci bys měl život převrácený vzhůru nohama. Zkus si představit, že bys třeba ještě neměl rodinu, ale žil sám, neměl bys jako koníček programování/bastlení/whatever, ale samé aktivity, které typicky vyžadují těsný kontakt s dalšími lidmi.

Nemá smysl to bagatelizovat. Situace je prostě jaká je a něco se s tím dělat bohužel musí, ale už se to táhne moc dlouho a světlo na konci tunelu je pořád takové mlhavé a občas zhasne. Je potřeba řešit, jak umožnit lidem co nejvyšší kvalitu života. A mělo se to řešit už dávno. Ale i kdyby to nešlo, tak snažit se jim namluvit, že vlastně nižší kvalitu života nemají, je akorát nasere. Protože prostě mají, sociálně i ekonomicky. Společnost je vzhůru nohama a po těch předchozích sluníčkových letech to je pád hodně, hodně tvrdý.
30.1. 22:33 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Zkus si představit, že bys třeba ještě neměl rodinu, ale žil sám, neměl bys jako koníček programování/bastlení/whatever, ale samé aktivity, které typicky vyžadují těsný kontakt s dalšími lidmi.
To, že jsem schopen se nějakou dobu obejít bez non-stop kulturního vyžití, neznamená, že jsem asociál, co jen furt doma bastlí. Na podzim jsem měl původně naplánovanou celou sérii společenských akcí, docházení do tělocvičny atd. Bohužel to nevyšlo, co se dá dělat, poradim si nějak jinak...
Je potřeba řešit, jak umožnit lidem co nejvyšší kvalitu života. A mělo se to řešit už dávno. Ale i kdyby to nešlo, tak snažit se jim namluvit, že vlastně nižší kvalitu života nemají, je akorát nasere.
Souhlasim a ano, ta kvalita života je nižší, OTOH tady podtržítko IMO tu svou škodu na kvalitě masivně nadsazuje a víceméně si vymýšlí problémy.

Jestli má cenu něco v téhle chvíli na tom řešit, tak IMO hlavně jak urychlit očkování, jinak se toho IMO moc nevymyslí.
30.1. 23:05 Bherzet | skóre: 19 | blog: Bherzetův blog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Bohužel to nevyšlo, co se dá dělat, poradim si nějak jinak...
Však to je právě ono. Poradíš si nějak jinak, ale pro tebe je to třeba těch 10 % QAL. Nedávno jsi to někde psal, že máš spoustu dalších věcí, co můžeš dělat místo toho.

Pro některé lidi to může být podstatně větší rána.
OTOH tady podtržítko IMO tu svou škodu na kvalitě masivně nadsazuje a víceméně si vymýšlí problémy.
Ano, také mám často pocit, že si lidé různé problémy vymýšlí, nebo je hrubě nadsazují. Třeba přirovnání k vězení, kde ta omezení jsou ještě daleko tvrdší a to až do té míry, že je otázka, zda to pro ty lidi není spíš destruktivní (ostatně třeba dlouhodobá senzorická deprivace destruktivní je a hodně). Současná situace je, že se pár položek dalo na blacklist. Vězení je, že nic kromě několika málo položek na whitelistu není povoleno. Přestanou lidi po téhle zkušenosti o českých věznicích referovat jako o luxusních hotelích? :)

No, nicméně v tomhle případě aspoň vidím nějaké objektivní důvody, proč a jak jim to může vadit.
31.1. 16:07 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Nesmysl. Ve vězení je v současnosti lepší možnost sociálního kontaktu se spoluvězni než mimo vězení s přáteli či širší rodinou. Také tam stále maji pravidelně teplé jídlo atd.
Jendа avatar 31.1. 16:37 Jendа | skóre: 76 | blog: Jenda | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
A to ty zdravé restaurace neumí vyzvednutí jídla s sebou, případně doručení?
31.1. 16:44 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
No steak se musí jíst čerstvý a ohřívat nejde. Dovezená ryba také nic moc. Pokud se někdo živí pizzou nebo knedlíkama, tak mu to asi přijde v pohodě, ale mně tedy moc ne... A celý ten cirkus stojí dvakrát tolik, přispějou mi ty důchodci? Asi ne...
xkucf03 avatar 31.1. 17:29 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
No steak se musí jíst čerstvý a ohřívat nejde. Dovezená ryba také nic moc.

No vidíš, to mi přijde jako dobrý důvod naučit se vařit – nebo aspoň hodit maso na pánvičku. To bys mohl zvládnout i na tom turistickém vařiči.

Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
31.1. 17:46 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Pokud se duchodci nauci chranit pred covidem a skonci se s touto buzeraci, jsem ochoten naucit se varit, i kdyz je asi 150 uzitecnejsich dovednosti, ktere bych se ucil radeji.

Stejne tak muzeme zrusit internet a komu to nebude vyhovovat, nauci se chovat holuby.
31.1. 20:18 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
No steak se musí jíst čerstvý a ohřívat nejde. Dovezená ryba také nic moc.
Á, pán si neumí ani obrátit steak na pánvi a dovezená ryba mu nešmakuje, ale hlavně že důchodci se musí postarat sami takřka o holý život, OMG :-D

Spoustě lidí ten lockdown nepřeju, ale ty si celkem zasloužíš...
31.1. 20:23 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Lidí co umí udělat steak je opravdu málo a nezvládá možná více než polovina profesionálních kuchařů. Nehledě na to, že kvalitní maso dnes dost špatně seženeš, protože na rohliku ani v lidlu ho opravdu nemají. Ale, že tu králíci žvaní o věcech, kterým nerozumí, jsme si už zvykli.
31.1. 22:49 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Jasný, doma nemáš kuchyň a neumíš si představit vlastní vaření, ale zároveň jsi odborník na steaky a kupování kvalitního masa :-D

Že nejde koupit kvalitní maso je mi jasné, v téhle chvíli bych se divil, kdyby vůbec něco šlo...
31.1. 22:56 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Tak určitě, protože si neumíš vyrobit vlastní CPU, nepoznáš, které ti vyhovuje. To dává smysl.

Steaky jím každý den od roku 1990, je to spolu s rybami a zeleninou základ mé výživy. Zatraceně dobře poznám kvalitní steak.
31.1. 23:28 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Tak určitě, protože si neumíš vyrobit vlastní CPU, nepoznáš, které ti vyhovuje. To dává smysl.
Jj, si zbenchmarkuju CPUčko a hned jdu poradit výrobci, kde má nakupovat suroviny :-D
Zatraceně dobře poznám kvalitní steak.
Ok, kde teda mají ten kvalitní steak? Kam na něj obvykle chodíš?
1.2. 00:04 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Jj, si zbenchmarkuju CPUčko a hned jdu poradit výrobci, kde má nakupovat suroviny :-D

možná, kdyby to vyráběl z plastelíny, bys mu křemík poradit mohl
Ok, kde teda mají ten kvalitní steak? Kam na něj obvykle chodíš?

do tzv. steakhousu, tedy restauraci, kde je steak hlavnim artiklem

v praze jich je kvalitnich nekolik
1.2. 00:39 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Např.?
1.2. 01:09 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Google znáš?
1.2. 10:25 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Google už dělá i steakhouse? (Ne, nedivil bych se.)
xkucf03 avatar 1.2. 00:48 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize

Pro dobrý steak (a spoustu dalších jídel) je klíčová ta kvalitní surovina – ta hraje největší roli. Souhlasím, že sehnat tady dobré maso na steak není jen tak (třeba ve srovnání s Texasem). Nicméně některé restaurace myslím začaly prodávat suroviny v jakýchsi sadách, aby si to člověk uvařil doma (a restaurace měla aspoň nějaký příjem, když už nemá hosty). Nezkoušel jsi pátrat po téhle možnosti? (tedy pokud tenhle problém skutečně řešíš a snažíš se najít cestu ke kvalitnímu steaku – a ne tu jen exhibovat v diskusi)

Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
1.2. 10:30 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Souhlasím, že sehnat tady dobré maso na steak není jen tak
Není to tak hrozný - v Praze např. zajdeš ke Kšánovi. Rychlý google ukazuje, že i v dnešní době, liší se to snad jen tim, že objednáš předem a vyzvedneš (což je spíš lepší než dřív - byly tam dost fronty).

Pozn.: Komentář je určen xkucf, ne podtržítkovi, tam automaticky předpokládám, že to není dost kvalita a/nebo tam je X jinejch problémů, proč to nejde.
Jendа avatar 1.2. 00:09 Jendа | skóre: 76 | blog: Jenda | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Já bych jenom chtěl vypíchnout pro ostatní diskutující, pokud to přehlédli, tohle
Steaky jím každý den od roku 1990
(ok boomer)
1.2. 00:12 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Myslím, že jsi starší než já.
Jendа avatar 1.2. 00:13 Jendа | skóre: 76 | blog: Jenda | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Myslím, že od -3 let jsem steaky nejedl.
1.2. 00:18 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Měl jsem na mysli fyzický věk, ne runtime osobnosti Jenda.
1.2. 13:14 Radovan
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Jak, neumíš? Umíš, pokud chceš: https://knihy.nic.cz/files/edice/Data_cipy_procesory.pdf A dokonce ještě mnohem víc: https://www.kosmas.cz/knihy/106766/vzor-v-kameni/
1.2. 13:17 Radovan
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Jo mimochodem, před pár lety jsem četl zprávu o jednom milovníkovi steaků, který je také jedl každý den. Zdechnul s mnoha kilogramy hnijícího masa v bachoru.
1.2. 17:06 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Cekal jsem, kdy to vytriggeruje nejakeho vegana :)

Ve skutecnosti je malo co zdravejsiho nez se zivit masem a zeleninou. Skodi cukry a skroby.

Jinak tedy, jist hnijici steaky se vskutku nedoporucuje :)
1.2. 17:20 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Ve skutecnosti je malo co zdravejsiho nez se zivit masem a zeleninou.
"Živit se masem" je hodně širokej pojem. Nevim, v jaký úpravě jíš ty steaky, ale třeba grilovanej hovězí steak fakt není etalon zdravý výživy...
1.2. 17:31 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
od zcela syroveho pod medium done

co si predstavujes pod pojmem "grilovany steak"? :)

cim pak se zivis ty? grilovanym salatem?
1.2. 18:25 Aleš Kapica | skóre: 50 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Víš o tom prdlajs. Studie, jíž jsem byl pokusným králíčkem pro změnu já totiž ukazuje něco jiného.

Ve skutečnosti nic jako univerzální zdravá výživa neexistuje. Každému totiž vyhovuje něco jiného. V prvé řadě by se neměli lidé přežírat.

Stačí se podívat na indoše. Dokud žrali převážně bizoní maso a měli dostatek pohybu, byli v pohodě. Dnes je většina z nich adepty na covidové úmrtí.
1.2. 19:16 Pete
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
kralyk ví všechno o všem, a pokud něco neví, tak to právě studuje.
1.2. 20:01 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Ve skutečnosti nic jako univerzální zdravá výživa neexistuje. Každému totiž vyhovuje něco jiného.
No ano, vždyť to nijak nerozporuju...
1.2. 17:53 Radovan
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Jako že já vegan? Si spadnul z jahody naznak :-D:-D:-D
1.2. 18:24 Radovan
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Asi si nás plete
xkucf03 avatar 31.1. 00:10 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
Rozbalit Rozbalit vše Lafferova křivka protiepidemiologických opatření

+1

A taky si myslím, že tady bude existovat něco jako Lafferova křivka protiepidemiologických opatření, podle které nejpřísnější vyhlášená omezení nebudou znamenat, že minimalizujeme šíření nemoci.

Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
31.1. 00:55 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Lafferova křivka protiepidemiologických opatření
Tak ono by to nemělo být jen o přísnosti opatření, to je jen takovej nejjednodušší pohled, ale taky o tom, jaký opatření konkrétně jsou/nejsou efektivní. Určitě existují velmi tvrdá opatření, která ale nepomůžou ničemu.

Další věc je, že tvrdá opatření do nějaký míry suplovaly např. zanedbanost infrastruktury hygieny, neschopnost vlády atd.
30.1. 16:46 Adolf Kernel
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Ber to jako zkoušku evoluce. Když někdo nedokáže ustát tuhle krizi, aniž by se stal závislý na antidepresivech nebo třeba alkoholu, tak asi za moc nestál. Slabší odpadnou, silnější přežijí. V minulosti muselo lidstvo ustát mnohem větší hrůzy.
30.1. 18:10 figliar0 | skóre: 6 | blog: figliarstva | Košice
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
A čo takto to celé obrátiť, kovid neriešiť a nechať tých slabých nech pomrú? Aj tak iste za veľa nestoja - veď v minulosti muselo ľudstvo prežiť omnoho horšie choroby.
30.1. 18:20 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Naprostý souhlas. A evoluce ať probíhá zejména na úrovni imunitního systému.
Gréta avatar 30.1. 21:04 Gréta | skóre: 30 | blog: Grétin blogísek | Stockholm
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize

aco když sme jako živočišnej druch nato jakoby už dáááávno přispůsobený na ty různý mory/pandemie ato že existujou skupiny lidí který se každá rozhodujou pro jiný řešení skovat/promořit/utýct/ignorovat je adaptace díky který tady doteďka sme a datový svazáci jakoby všecko dělaj jenom horší tim žese vtom jako hrabou?? :O ;D

pražáci chraňte svý zdraví a zustaňte v bezpečí paneláků hele, hele a hele!!☃ slíkací doktor fylosofie🤡
29.1. 17:50 Karel Svoboda | blog: ksvobo
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Takže podnikatelé z neprivilegovaných odvětví podle tebe právo na ochranu nemají?
Současné rozšíření koronaviru je naprostou likvidací všech odvětví, kde hrála roli fyzická přítomnost u zákazníka, provázaná týmová práce, či fyzický pobyt na pracovišti. Není možné, aby nám tu sebestředný lobbing divadel a hospod zničil celou ekonomiku!

Nechápu, jak je možné, že někdo svým nedomyšleným lobbingem zlikviduje produkci v továrnách a ještě se cítil dotčeně. A ten lobbing skutečně nedomyšlený byl. Izrael včas zavřel, zákazy vymáhal, a má nejen méně mrtvých, ale strávil i menší dobu v lockdownu. Na rozdíl od našich hospodských si spočítali, že když vypadne trasování, je lepší to na chvíli zavřít, a otevírat až v okamžiku, kdy jde růst viru opět účinně brzdit.
30.1. 10:18 figliar0 | skóre: 6 | blog: figliarstva | Košice
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Ty v tom fakt stále nebadáš rozdiel? To je dobré psycho...

Tu sme to rozoberali...

Jendа avatar 30.1. 11:28 Jendа | skóre: 76 | blog: Jenda | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Ano, přesně tam jsme to rozebírali.
29.1. 11:40 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Z hlediska lidsky spolecnosti je chov duchodcu luxus, ktery si aktualne* nemuzeme dovolit.
Bylo by fajn, kdyby každej, kdo sem napíše tenhle názor, zároveň připsal, kolik má aktuálně dětí, a pokud je to méně než 2 nebo 3, tak jestli jejich počet plánuje v dohledné době navýšit.
BTW: Lidstvo pochopitelne pri realne pandemii vymre, tohle je jen takova chripicka. Realny pandemicky virus by zabijel vsechny a ve velkem.
Ano, a proto si jistě všichni uvědomjí, že COVID není jen tak jedna náhodná nemoc, která se někde taknějak vyloupla, ale součást dlouhodobějšího trendu (koneckonců, je to SARS-COV-2), a tak pečlivě studují co to jsou zoonózy a jak bychom měli tyto věci efektivně řešit a předcházet jim, součástí čehož je řešit, jak zvýšit ochranu divoké přírody a reformovat zemědělství. Je super, že se tohle všechno děje a neřeší se místo toho blbosti... /s
Gréta avatar 29.1. 12:53 Gréta | skóre: 30 | blog: Grétin blogísek | Stockholm
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize

Bylo by fajn, kdyby každej, kdo sem napíše tenhle názor, zároveň připsal, kolik má aktuálně dětí, a pokud je to méně než 2 nebo 3, tak jestli jejich počet plánuje v dohledné době navýšit.

lidi nemaj děti protože důchodci vycucávaj ze společnosti zdroje ;D ;D

a proto si jistě všichni uvědomjí, že COVID není jen tak jedna náhodná nemoc, která se někde taknějak vyloupla, ale součást dlouhodobějšího trendu

škoda že koronavirus neni víc vražednější. potlouk by jenom první hostitele a byl by jako klid a voničem bysme jakoby ani nevěděli my tady :O ;D

pražáci chraňte svý zdraví a zustaňte v bezpečí paneláků hele, hele a hele!!☃ slíkací doktor fylosofie🤡
29.1. 13:14 j
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Lidi nemaj deti, protoze kdyz si v 25 vemou hypo aby meli kde bydlet, nemaj uz na to aby finacovali skolky a skoly, a kdyz to v 50 splatej, tak uz sou impotnentni.

Alternativne (predevsim ta damska cast) se chteji bavit a delat karieru, nacez kdyz si 35+ vzpomenou, ze by to dite chtely, tak uz sou pouzitelny tak maximalne na mleti do psiho zradla ale ne na rozeni deti.

Volna citace ... "a pane profesore, co je nejcastesi pricinou neplodnosti ... z 99% je to vek".

---

Dete stim guuglem dopice!
29.1. 13:17 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
No a kolik teda máš dětí?
Blaazen avatar 30.1. 01:59 Blaazen | skóre: 23 | blog: BL
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Věk, hormonální antikoncepce a jiné: Česká neplodnost, TEDx, Brno
29.1. 13:03 j
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
"Bylo by fajn, ..."

Jinak receno, ty ocekavas, ze se nejakej neviditelnej system postara o tebe a tvoje deti (pripadne tvoje duchodce). Pochopitelne na ukor vsech ostatnich kolem.

Mno vis, ale az TY umres, proste proto ze to ten system uz neda, tak JA se o TVOJE deti starat nebudu. Ano, sem strasnej sobec, dam prednost SVY rodine.

Aktualne je totiz klidne mozny, ze umres treba na zlomenou nohu, protoze v ty nemocnici bude lezet ta 80+ mrtvola a na tebe proste nezbude misto. Sem vazne zvedav, jestli se ten 80tiletej zachranenej prezivsi pak o ty tvoje deti bude starat misto tebe a jestli se zvladne dozit ty +- stovky, aby je vychoval.

Ze prehanim? Jiste, trochu, ta situace tak hrozna jeste neni, ale vsechna rozhodnuti tech imbecilu ve vladne smerujou k tomu aby byla.

BTW: "vybaveni zdravotniku" ... vypada tak, ze dostanou 1x respirator na DEN, na kterym je obrovskym pismem napsano, ze NENI URCEN PRO POUZITI VE ZDRAVOTNICTVI a jeho MAXIMALNI doba pouzitelnousti jsou 2 hodiny. Tohle je vysledek prace nasi vlady po ROCE!

A mimochodem, presne jak sem tu pod jinym blogem psal, strikacky z ciny za miliony jsou presne na to hovno jak sem napsal ze budou.

---

Dete s tim guuglem dopice!
29.1. 13:16 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Jinak receno, ty ocekavas, ze se nejakej neviditelnej system postara o tebe a tvoje deti (pripadne tvoje duchodce). Pochopitelne na ukor vsech ostatnich kolem.
WTF. Asis tu poznámku o dětech nepochopil. Myslel jsem to tak, že pokud kritizuješ "vyživování důchodců", tak bys měl mít zhruba 2 až 3 děti, protože to, že máme tolik důchodců a také to, že věk odchodu do důchodu se posunul na 63 let je dané stárnutím populace.

Tzn. jestli se soustředíš na "lidi v produktivním věku", jak se tady tím kdekdo ohání, tak bys měl jít dělat děti, aby "lidem v produktivním věku" nebylo 50 nebo 60, jako to je celkem běžné dnes, a aby celkově populace nestárla (a tím pádem nebyla náchylná na tyhle nemoci).

Jak si myslíš, že vzniká úspěšný třicetiletý produktivní člověk? Tím, že někdo o 30 let dříve má dítě.
Jendа avatar 29.1. 13:32 Jendа | skóre: 76 | blog: Jenda | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
No moment, to zařídí, že tady budou děti a stejný počet důchodců jako teď. Nebo to, že tady bude dostatek dětí, znamená, že ostatní můžeme odepsat?
29.1. 13:58 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
No moment, to zařídí, že tady budou děti a stejný počet důchodců jako teď. Nebo to, že tady bude dostatek dětí, znamená, že ostatní můžeme odepsat?
To určitě ne, podmínka postačující to není. A ani jsem tim nemyslel, že by to obecně bylo nutné, zmiňuju to pouze v kontextu toho, že si někdo stěžuje na živení důchodců, tj. v podstatě na stárnutí společnosti...

*) Osobně jsem se sice rozhodl děti mít, ale v zásadě to nikomu nutně necpu a obecně/globálně je to vlastně celkem složitá otázka...
Jendа avatar 29.1. 13:32 Jendа | skóre: 76 | blog: Jenda | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Btw. nevím proč se tak řeší důchodci, všichni jsme se tu shodli, že i pro mladší to může být dost problém.
31.1. 02:47 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Ano pro tlustoprdy.
xkucf03 avatar 29.1. 14:49 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
Rozbalit Rozbalit vše Přemnožení lidí, důchody
tak bys měl jít dělat děti, aby "lidem v produktivním věku" nebylo 50 nebo 60, jako to je celkem běžné dnes, a aby celkově populace nestárla (a tím pádem nebyla náchylná na tyhle nemoci).

To pak zase vede k přemnožení lidí a to nelze provozovat donekonečna, není to udržitelné. V rámci ČR to jako problém nevypadá, ale z globálního hlediska to rozhodně není dobrý recept – naopak přemnožení lidí na planetě je příčina řady problémů včetně ekonomických, ekologických, bezpečnostních, zdravotních, politických… Žádoucí je tedy mít +/- konstantní počet obyvatel a systém nastavený tak, aby se s nějakým tím přirozeným kolísáním porodnosti a úmrtnosti poradil.

Pokud bys např. současné problémy důchodového systému vyřešil tím, že řekneš lidem, ať mají 3+ děti a oni tě poslechli, tak si akorát zaděláš na problém v budoucnu, protože to nadšení mít hodně dětí stejně jednou opadne – a pak tu budeš mít ty silné ročníky, které zestárnou a půjdou do důchodu, ale jejich dětí už tolik nebude.

Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
29.1. 16:12 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Přemnožení lidí, důchody
Ano, myslel jsem to pouze v kontextu ČR s naší aktuální nízkou porodností (1.7 TFR, setrvalý stav populace máme jen díky imigraci).

Počet dětí 2 až 3 je takový odhad, kde 2 je minimum (dva rodiče → dvě děti) a většinou je potřeba spíš víc, protože ne každý narozený člověk je v dospělosti ekonomicky produktivní (z mnoha různých důvodů). Nevim přesně, kolik dělá to optimální číslo, asi by to v zásadě mohl být i určitý pokles, ale 1.7 je pravděpodobně málo...
29.1. 16:20 Aleš Kapica | skóre: 50 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Přemnožení lidí, důchody
Opravdu nevím, proč by se tenhle národ měl v situaci, kdy doplnil 3 milionový schodek vyhnaného obyvatelstva dál množit jak králíci.
29.1. 16:25 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Přemnožení lidí, důchody
Já o žádným dramatickým "množení jako králíci" nepsal... Doslova máš v komentáři, na který reaguješ, napsáno asi by to v zásadě mohl být i určitý pokles. Prostě Kapica-trolling.
1.2. 19:43 ...
Rozbalit Rozbalit vše Re: Přemnožení lidí, důchody
kralyk idiocy
xkucf03 avatar 29.1. 16:39 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
Rozbalit Rozbalit vše Re: Přemnožení lidí, důchody
Počet dětí 2 až 3 je takový odhad, kde 2 je minimum (dva rodiče → dvě děti) a většinou je potřeba spíš víc

Ano. A pokud mají existovat nějaké sociální dávky nebo jiná motivace, tak by měly cílit právě na tenhle počet (mezi 2 a 3 dle aktuální situace) dětí. Tzn. když už někoho podporovat, tak rodiče, kteří mají první či druhé dítě (případně někdy třetí).

Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
29.1. 17:08 j
Rozbalit Rozbalit vše Re: Přemnožení lidí, důchody
To cislo je 2,1 a ve skutecnosti populace v CR uz peknych par let roste, je nas tu uz skorem 11M. Takze ve skutecnosti nizka porodnost vlastne problem neni. Kdyby lidi meli tech 2,1, tak nas uz je tak 15M. Takze trebas byty by staly klidne jeste 5x vic.

---

Dete s tim guuglem dopice!

29.1. 17:16 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Přemnožení lidí, důchody
To cislo je 2,1 a ve skutecnosti populace v CR uz peknych par let roste, je nas tu uz skorem 11M.
Je nás tu 10.6M, v roce 1960 nás tu bylo 9.6M, takže 1) žádný velký růst se nekoná a 2) jak už jsem zmiňoval, do značný míry to tak je díky imigrantům (hlavně Vietnamci a Ukrajinci) a jejich dětem (kteří jsou AFAIK následně často vedeni ve statistikách jako Češi).
31.1. 17:51 Aleš Kapica | skóre: 50 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Přemnožení lidí, důchody
Tajemství odhaleno. Alespoň soudě podle nejčastějšího jazyka co jsem slyšel na ulicích Prahy během dnešní procházky. Takže by se mohli spakovat a vyrovnat domácí statistiku,
29.1. 12:06 Mayhem
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Z hlediska lidsky spolecnosti je chov duchodcu luxus, ktery si aktualne* nemuzeme dovolit.
Je chyba vubec nejak definovat duchodce. Proste kazdy by mel byt zodpovedny sam za sebe a svou obzivu bez ohledu na vek a zdravotni stav. Kdo umre hlady, umre. Neni spravne z penez danoveho poplatnika dotovat preziti cizich lidi.
Rozhodne by kvuli nim nemela byt omezovana ta naprosto drtiva vetsina, u ktere je pravdepodobnost umrti miziva.
Ne kvuli nim, ale kvuli nikomu. Kazdy by mel zit a chranit sam sebe tak, jak sam uzna za vhodne. Moznost nosit respirator a treba se i izolovat mame vsichni. Domovy a hospici nepocitam. Tam, at si to kazdy vyresi smluvne se svymi klienty.
A pokud se nekdo chranit chce, tak necht se chrani jak sam umi. Klidne at travi 24/7 v atombordelu, jeho vec.
Pod toto se absolutne podepisuji.
29.1. 13:19 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Kazdy by mel zit a chranit sam sebe tak, jak sam uzna za vhodne.
Hm, na to Jendovu kobaltovou bombu v paneláku asi fakt dojde :-D
Jendа avatar 29.1. 13:29 Jendа | skóre: 76 | blog: Jenda | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
No podle tý knížky od IAEA stačí 1.6 metru betonu, takže nechápu, v čem mají sousedi a kolemjdoucí problém. Když chtějí být chráněni, tak si to prostě postaví, ne?
29.1. 14:16 Mayhem
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Takze chces srovnavat zbran hromadneho niceni s tim, ze by lide nic nediktovali druhym a chranili zejmena sami sebe? Neni to ad-absurdum?
Jendа avatar 29.1. 16:16 Jendа | skóre: 76 | blog: Jenda | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
To není zbraň hromadného ničení, jde o tohle.
29.1. 14:17 Mayhem
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
To fakt nelze adabsurdum srovnavat. Ja prosazuji svobodu a osobni odpovednost bez toho, abych nekomu neco diktoval.
29.1. 14:32 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Jasně, ty určíš, co ještě je v pořádku ostatním diktovat (nesmíš experimentovat u sebe doma s kobaltem!) a co už v pořádku diktovat není.
29.1. 15:57 Mayhem
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Jasne, ja to klidne urcim, mrzaku !
29.1. 16:09 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Jsem si taknějak myslel no...
29.1. 14:10 Tomáš
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Z hlediska lidsky spolecnosti je chov duchodcu luxus, ktery si aktualne* nemuzeme dovolit.
Četl jsem i komentář ve smyslu: Kvůli důchodcům jsme obětovali děti. Společnost, která je toho schopná, je zralá na vymření.

Že je civilizace na sestupné dráze už pár desetiletí, je vcelku jasné. Jenom jsem doufal, že to nechytne takovou rychlost.

Ti dementi ve vládě patří spíš do skupiny důchodců, možná proto jednají tak, jak jednají (na podobné téma byl vtip s Kalouskem, kde dali velkou dotaci pro vězení, ale škole nic. Kalousek [či jiný politik] to kolegovi zdůvodnil: my dva už do školy chodit nebudeme.)
29.1. 14:18 Mayhem
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Ono to neni o duchodcich. Je spatne definovat nejakym zpusobem skupiny ve spolecnosti. Melo by to byt o osobni svobode. Defaultne by mela byt proste osobni svoboda. Chces do hospody? Jdi. Chces se chranit? Chran se - nos respirator, zustan doma, vybirej si koho potkas.
29.1. 14:39 Jaruna
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Ono to neni o duchodcich.
To je pravda, je to o tom jak se chovaji mimo zamestnani ty co k nim jsou pripusteni. Zkratka to k tem duchodcum zanesli zamestnanci. Zamestnanci chodi mimo zamestnani po ruznych navstevach bez ochrany a druhy den jdou k tem duchodcum.
29.1. 16:03 Mayhem
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Duchodce se prece muze izolovat. Sam k sobe pousti rizikove lidi.
29.1. 14:56 Tomáš
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Někdy je přírodní situace tak strašná (myslím obecně, ne teď), že z toho nejde vybruslit bez ztráty kytičky. V takových situacích se společnost dohodne na pritoritách, aby jako druh co nejlépe přežili. Z potápějících se lodí zachraňovali přednostně ženy a děti. (Dnes by to bylo sexistické a bůh ví, co ještě). A kapitán zůstal na palubě do hořkého konce.

Trvání jen na osobní zodpovědnosti je zcestné, protože správná míra kolektivní spolupráce 1) odlišuje člověka od zvířat, 2) přináší konkurenční výhodu.

Pointa sdělení je, že zachraňujeme ty, kteří už společnosti moc nepomůžou, ale obětujeme děti, které budou společnost držet ještě několik desítek let. Když někdo řeže větev, na které sedí, smějeme se, až se za břicho popadáme. Teď naše vláda dělá něco podobného, ale přesto se najdou lidi, kteří si myslí, že to dělají správně. Na té větvi sedíme všichni.
Jendа avatar 29.1. 16:23 Jendа | skóre: 76 | blog: Jenda | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
A pak se Tomáš podíval na věkové složení učitelek a zjistil, že když „obětujeme“ důchodce, tak ty děti nakonec nebude mít kdo učit :-D
30.1. 18:42 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
To je jen otázka peněz. Za ty miliardy, co se vyhodily na nefunkční nebo i kontraproduktivní opatření mohlo být školství plné mladých nadšených učitelů.
29.1. 15:18 Karel Svoboda | blog: ksvobo
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Ty jsi ten článek nečetl, viď? :)
29.1. 16:10 OW
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
a k tomu - chyts to - tak nevotravuj a nějak to vylež
29.1. 16:16 Aleš Kapica | skóre: 50 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Chceš snad říct, že to funguje jinak? Co vím, nakažené co šli do špitálu většinou vezli už ve stavu, kdy je měla zubatá na lopatě.
29.1. 15:13 Karel Svoboda | blog: ksvobo
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Pokud mě tato společnost hodlá v 65 odepsat, nemám důvod platit daně zrovna tady.
29.1. 15:15 Karel Svoboda | blog: ksvobo
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Jako obvykle je diskuse plná komentářů, které se ohánějí svobodou, ale nebyly schopny pojmout závěr článku.
Jak má svou výrobu chránit zaměstnavatel?
30.1. 18:12 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
velký zaměstnavatel?

vlastní testování (ideálně každý den, nákladová cena PCR testu je ve větším množství cca 80 korun na test) + nadstandartní péče o nemocné/pozitivní zaměstnance (tak aby neměli finanční důvod dissimulovat)
29.1. 09:07 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Problém je v tom, že my máme fakticky systém, který je postavený z naprosté většiny na osobní zodpovědnosti, ale vláda nás přesvědčuje, že něco dělá a má situaci pod kontrolou. Takže máme opatření, která nefungují, ale tváříme se jakože jo. Další věc je, že u těhle opatření musí mít veřejnost pocit, že dopadají na všechny přibližně stejně, jinak je nebudou dodržovat. Tady je ale vidět, že stát likviduje hned několik hospodářských odvětví prakticky bez náhrady a na druhou stranu jsou tady lidi, kteří na celé situaci brutálně vydělávají a zároveň obrovsky narůstá korupce, hlavně nejvyšších patrech politiky.
29.1. 12:08 Mayhem
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
stát likviduje hned několik hospodářských odvětví prakticky bez náhrady a na druhou stranu jsou tady lidi, kteří na celé situaci brutálně vydělávají a zároveň obrovsky narůstá korupce, hlavně nejvyšších patrech politiky.
To, ze nekdo vyuzije situace a chce vydelat, je naprosto prirozene a spravne. Jinak si spravne pojmenoval to, ze stat likviduje hospodarstvi. Aby to bylo spravedlive, melo by se vse otevrit a kazdy necht se chrani a chova spotrebitelsky dle sveho uvazeni.
29.1. 15:38 Karel Svoboda | blog: ksvobo
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Neboj se, ona ta armáda v těch ulicích nakonec bude... :-) Současný nárůst R0 odpovídá tomu jak vypadají modely, když je v populaci pár desítek procent Britské varianty, a Britská varianta přebírá kontrolu.

 DATUM    Případy  R0-a  R0-b
19.01.2021	9604	0,8217	0,8893
20.01.2021	8206	0,8287	0,7524
21.01.2021	7510	0,8645	0,9291
22.01.2021	8451	0,8753	0,9103
23.01.2021	4230	0,8845	0,8079
24.01.2021	2376	0,8993	0,9000
25.01.2021	6953	0,9334	0,9084
26.01.2021	9144	0,9349	0,9521
27.01.2021	8452	0,9557	1,0300
28.01.2021	7973	0,9852	1,0617
R0-a je prostě podíl případů dnes vs před sedmi dny.
R0-b je ten zjednodušený výpočet ze PSA (počet případů za 7 denní okno, děleno počtem případů za o pět dnů posunuté sedmidenní okno.)
29.1. 16:02 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Ještěže máme velkou a silnou armádu :)

P.S. Čísla co zveřejňuje stát jsou tak mimo, že je škoda času o nich diskutovat (z 30% testů pozitivních, se dá vyčíst jen to, že se virus nekontrolovaně šíří)
29.1. 17:21 j
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Mno kdyz si prodjes vyzbroj nasi slavne army, tak zjistis, ze jediny protivnik se kterym muze bojovat je nezbrojene civilni obyvatesltvo. A i s temi horkotezko, protoze vochcavka vs pindour 5:0, pricemz jeden je KO definitivne.

---

Dete s tim guuglem dopice!
29.1. 20:56 Tomáš
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
To byla Fabia.
1.2. 13:07 Radovan
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Tím hůř. On ten pancéřovaný Pandur je totiž dodnes nepojízdný, zatímco Fábie má od té doby najeto dalších sto tisíc kilometrů.
1.2. 13:57 hefo
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Nie je mi jasné, prečo sa táto urban legend stále vyskytuje - tie pandury sa nezničili zrážkou s Fabiou, ale preto, že sa navzájom polikvidovali, aby sa Fabii vyhli a nezošrotovali ju aj s vodičkou.
1.2. 13:59 hefo
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Ešte aby sa toho nejaký hnidopich nechytil - nie "polikvidovali sa, aby", ale "polikvidovali sa pri snahe vyhnúť sa zošrotovaniu Fabie".
1.2. 14:34 Radovan
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Ono nejde o urban legend, ale spíš o to, že vojenská technika s předpokládanou životností několika desítek let by měla být podstatně opravitelnější než spotřební plechovka s hodnotou tří plných nádrží toho bojového vozidla ;-)

Co se s Pandurem stane v případě bojového poškození? Za války se běžně opravovaly rozstřílené tanky, po několika dnech s novou posádkou opět vyrážely do boje. Pandur v době míru už roky stojí a rezne.
29.1. 17:30 Karel Svoboda | blog: ksvobo
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Ono jich zas tak moc netřeba.:)
Né nutně.. :-) Pokud jsou ta čísla podhodnocená stále stejným způsobem, tak to vlastně ničemu neva. Ty výsledky by byly zavádějící jenom v případě, že by došlo ke zlepšení systému testování oproti minulému týdnu, hromadnému naběhnutí lidí na testy, a podobně. Ale nevypadá to, že by k něčemu takovýmu došlo. A samozřejmě je to náchylný i k náhodnejm chybám, proto tam nakonec mám i to R0-a, a koukám na několik měření zároveň.
31.1. 22:56 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Né nutně.. :-) Pokud jsou ta čísla podhodnocená stále stejným způsobem, tak to vlastně ničemu neva. Ty výsledky by byly zavádějící jenom v případě, že by došlo ke zlepšení systému testování oproti minulému týdnu, hromadnému naběhnutí lidí na testy, a podobně. Ale nevypadá to, že by k něčemu takovýmu došlo. A samozřejmě je to náchylný i k náhodnejm chybám, proto tam nakonec mám i to R0-a, a koukám na několik měření zároveň.
Jak sám píšeš, vůbec nevíš proč se čísla mění. Nikdo neví jestli jsme tenhle týden měli smůlu/štěstí nebo se objevil nový faktor, protože testujeme tak málo, že se z toho nedá vůbec nic spolehlivého vymyslet.
29.1. 09:13 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Mě přijde, žes přiletěl do čech odněkud z Marsu. Pokud tady chceš zavádět nějaký totalitní systém, tak to vyžaduje určité organizační schopnosti, které ale nikdo ve vládě ani ve vedení státní správy nemá. To je hlavní důvod, proč jsme ve zvládání epidemie nejhorší na světě. Kdyby dokázali něco zorganizovat, tak jsme měli v září funkční systém trasování a systém opatření, který by zamezil nekontrolovanému šíření viru na podzim.
29.1. 15:08 Karel Svoboda | blog: ksvobo
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Ten systém je svobodnější, než to, co tu máme teď. Teď do té hospody nemůže nikdo.
On ČR dohnal populismus, a rozbíjí to tu Majitelé Médií. Proto se nedělá, co by bylo potřeba. Trasování ale prostě nemůže fungovat při 9 tisících případů denně. Správně by bylo potřeba obvolat tak deset nejbližších kontaktů každého člověka, a během 1-2 dnů je otestovat... A to prostě nedáme. Jediné řešení je Slovenské a Izraelské "když začíná klekat trasování, tak to prostě zavřem".
29.1. 15:40 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Ten systém je svobodnější, než to, co tu máme teď. Teď do té hospody nemůže nikdo.
Není pravda, kdo chce do hospody může (stejně jako třeba do tělocvičny). Ani ty dnešní pravidla nikdo nedokáže vymáhat, tak proč myslíš, že by fungoval řádově složitější systém.
On ČR dohnal populismus, a rozbíjí to tu Majitelé Médií. Proto se nedělá, co by bylo potřeba. Trasování ale prostě nemůže fungovat při 9 tisících případů denně. Správně by bylo potřeba obvolat tak deset nejbližších kontaktů každého člověka, a během 1-2 dnů je otestovat... A to prostě nedáme. Jediné řešení je Slovenské a Izraelské "když začíná klekat trasování, tak to prostě zavřem".
To je přesně to o čem mluvím. Státní správa nedokáže za skoro rok postavit callcentrum a ty bys chtěl zavést systém, který kontroluje skoro všechno co se v zemi stane.

Např. v pondělí jsem byl na antigenních testech v nemocnici v Motole. Všechny údaje jsem vyplnil na internetu a přišel jsem na přesný čas, kdy jsem byl objednaný. Na místě stála fronta přes 10 lidí (měl jsem jít ráno jako 2. na řadu). Řekli mi, že objednávky se tam neřeší, mám si počkat ve frontě. Pak si ode mě vzali občanku a průkaz pojištěnce a dali mi číslo. Pak si moje údaje přepsali ručně do počítače (ty co jsem zadal při objednávce termínu!) a za chvíli si mě podle čísla zavolali a dali mi žádanku na test a poslali mě čekat k druhým dveřím. Vyčekal jsem si frontu na odběr a tam mi řekli, že si mám počkat zase u prvních dveří, kde mi za 15 minut dají papír s výsledkem (v objednávce jsem kvůli tomu vyplnil email). Celou dobu nás tam stálo asi 20. Náš stát funguje úplně stejně jako před 50 lety, na jakékoliv technické řešení můžem zapomenout.
29.1. 16:11 sigma
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Např. v pondělí jsem byl na antigenních testech v nemocnici v Motole. ..
Hrůza. Mě naopak překvapilo, když jsem byl na PCR testu v soukromé laboratoři, jak dobře to fungovalo. Registrace jedním formulářem na webu na termín +-10 minut. Na místě čekání venku pár minut, kolem tak 10 lidí. Pak vevnitř jsem řekl jméno, zaplatil kartou, odebrali vzorek, mezitím vytiskli potvrzení o platbě a kódy pro zjištění výsledku. Za minutu hotovo a šel dovnitř další.

Čekal jsem, že budou chtít nějakou identifikaci pro případ pozitivního výsledku, ale kdybych tam napsal nějaké vymyšlené údaje, nic by se nestalo. Otázka je to by pak bylo při pozitivním výsledku, ale vzhledem ke kapacitě a schopnostem hygieny bych se nějakého vyšetřování moc nebál.
xkucf03 avatar 29.1. 16:52 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
Rozbalit Rozbalit vše Rezervační systém na COVID testování
Mě naopak překvapilo, když jsem byl na PCR testu v soukromé laboratoři, jak dobře to fungovalo. Registrace jedním formulářem na webu na termín +-10 minut.

Takhle dobrý pocit jsem z toho měl, dokud jsem tam nepřišel. Schválně jsem se objednal jako první, aby nebyl žádný skluz a aby to tam nebylo zamořené od ostatních ten den, doufal jsem, že to bude v pohodě, registrační systém vypadal dobře, měl jsem termín na konkrétní minutu, zdálo se, že se nic nemůže pokazit. Jenže jak jsem tam přišel, stál tam hlouček jakých si osob, které mezi sebou vtipkovali o tom, že jdou přednostně. Bohužel se ukázalo, že nešlo o vtip – objevila se tam nějaká svazačka a snažila se je tam procpat. Chvíli jsme se tam dohadovali a taky jsem se jich ptal, jestli umí číst a ukazoval jim tu velkou ceduli, kterou tam mají, že na test smí jít jen předem registrovaní… Po chvilce vyšel ten zdravotník, co dělal odběry a řekl, ať jdu já jako objednaný. Nakonec se to tedy v termínu stihlo.

Závěr z toho je, že systém je na to pěkný, ale jako obvykle to dokáží zkazit lidé (v tomto případě nedodržující ani svoje vlastní pravidla). Rada pro příště: když už ten rezervační systém máte, tak si tam pro ty svoje přednostní lidi rezervujte klidně dvouhodinový blok a předejdete tak kolizím s lidmi, kteří se standardně objednali dle pravidel na konkrétní minutu. (kdybych měl přijít o dvě hodiny později nebo třeba odpoledne, tak by mi to bylo úplně jedno, ale chci to vědět předem a ne se to dozvědět při čekání na mraze před stanem)

Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
29.1. 18:38 sigma
Rozbalit Rozbalit vše Re: Rezervační systém na COVID testování
Po chvilce vyšel ten zdravotník, co dělal odběry a řekl, ať jdu já jako objednaný. Nakonec se to tedy v termínu stihlo.
Takže v čem byl problém? Toleranci +- pár minut beru jako OK. Že jsou tam další lidi, co si tam snaží dělat nějaký svůj systém, to je jejich problém, pokud tebe vezmou včas. Samozřejmě to naštve, protože ty třeba nevíš jestli je někdo bude poslouchat nebo ne. Ale nevím jak bych tomu v roli provozovatele toho testování mohl zabránit, pokud se tohle odehrává na veřejně přístupném místě. Leda tam mít nějakého zřízence co bude čekající usměrňovat - ale pokud tam 90% dne nikdo nečeká nebo jen pár lidí co přišli pro jistotu dřív a nedělají problémy, tak je to asi trochu zbytečné.
xkucf03 avatar 29.1. 18:49 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
Rozbalit Rozbalit vše Re: Rezervační systém na COVID testování

Oni tvrdili, že jsou zaměstnanci toho ústavu (což ale nemám jak zkontrolovat, ani si nemyslím, že by to hrálo roli) a ta svazačka měla desky s nějakými jmény a tvářila se důležitě.

Já nemám v zásadě nic proti tomu, aby si část kapacity vyhradili pro sebe, a dokonce ani proti tomu, aby třeba ředitel nemocnice měl pravomoc určité malé procento procento kapacit (testů nebo třeba očkování) přidělit lidem čistě dle vlastního uvážení. Ale když se vyhlásí nějaký systém a necháš lidi objednávat se na konkrétní minuty, tak to pak má platit a ne že v tom někdo na místě začne dělat bordel. Pořádek musí být.

Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
29.1. 19:08 sigma
Rozbalit Rozbalit vše Re: Rezervační systém na COVID testování
No dobře, ale jak bys tohle chtěl řešit líp? Ty jsi tam čekal pár minut v nejistotě co bude a v nic neřešící debatě se svazačkou, a pak přišel někdo, kdo tam skutečně rozhoduje, a udělal ten pořádek co musí být. Je tak?

Jak chceš zabránit, aby tam takhle přišel někdo buď cizí, nebo klidně zaměstnanec ústavu (kterých jsou třeba desítky, stovky, tisíce) a začal tam rozjíždět nějaký svůj systém? To jsou prostě lidi, analogickou situaci jsem zažil mockrát i jinde. Žádný systém nepomůže proti lidem, co ho ignorují. Záleží pak na asertivitě a určité sociální inteligenci, abys poznal kdo na daném místě určuje pravidla a kdo jen vede blbé řeči - a s tím se vůbec nebavit. Já bych prostě počkal až skutečně dojde na to kdo má jít dovnitř, řekl že jsem objednaný a na řadě, a až pokud by dostal přednost někdo jiný bych mohl být ublížený nebo říkat že to nefunguje. Ale ok, nebyl jsem u toho. Jen je dobré si představit problém z druhé strany, zda je reálné řešit tu věc nějak líp. Aby přišla random svazačka a začala být důležitá, tomu nezabráníš. A s takovou nemá cenu diskutovat. Důležité je co se děje dál.
xkucf03 avatar 29.1. 19:21 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
Rozbalit Rozbalit vše Re: Rezervační systém na COVID testování

Ale jo, v zásadě to dopadlo dobře a vyřešilo se to na místě během chvilky i bez nějakých ostrých slov nebo strkanic. Ten můj komentář bylo spíš jen takové povzdechnutí nad tím, že ten systém nejdřív vzbudí nějaké naděje, jak dobře to funguje1, a pak to nějací lidé na místě zkazí. A obávám se, že tohle je jen špička ledovce – teď skoro nikam nechodím, se státem a zdravotnictvím se snažím přicházet do styku co nejméně – a když už na to dojde, tak se zrovna stane tohle. Zklamání. Chápu, že jedna zkušenost není reprezentativní vzorek a že to třeba byla jen smůla. Ale trochu mám pocit, že lidský faktor to tady kazí na mnoha jiných místech a nepořádek a nedisciplinovanost může z velké míry za to, jak na tom jsme.

[1] mimochodem, takové objednávání by se mi líbilo i normálně k doktorům nebo na úřady – prostě si rezervuješ konkrétní termín, přijdeš přesně a během chvilky vyřídíš, co potřebuješ

Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
30.1. 11:18 podlesh
Rozbalit Rozbalit vše Re: Rezervační systém na COVID testování
[1] mimochodem, takové objednávání by se mi líbilo i normálně k doktorům nebo na úřady – prostě si rezervuješ konkrétní termín, přijdeš přesně a během chvilky vyřídíš, co potřebuješ
Na některých úřadech to takhle opravdu funguje. A překvapivě nejenom v Německu, ale i v Praze.
Heron avatar 30.1. 17:25 Heron | skóre: 52 | blog: root_at_heron | Olomouc
Rozbalit Rozbalit vše Re: Rezervační systém na COVID testování
mimochodem, takové objednávání by se mi líbilo i normálně k doktorům nebo na úřady – prostě si rezervuješ konkrétní termín, přijdeš přesně a během chvilky vyřídíš, co potřebuješ

Tohle funguje na úřadech magistrátu tady v Olmiku. Objednám se přes internet na volný termín, přijdu, svou přítomnost dám na vědomí kódem na objednávkovém systému, dostanu číslo a za pět minut jdu do kanclu (prostě po odchodu předchozího klienta). Takto jsem vyřídil nový řidičák asi za celkově 10 minut.

Totéž v nemocnici, když jsem předloni trávil volný čas na zubním, tak vždy na objednávku na přesný čas. Jen jednou jsem čekal půl hodiny a to zrovna když mého doktora zavolali na sál k nějaké komplikaci.

Takže někde to jde.
30.1. 00:03 j
Rozbalit Rozbalit vše Re: Rezervační systém na COVID testování
Neblbni v CR? Zhola nemozny. Naopak, klido te nechaj v bezvedomi lezet na chodbe, kde te opatrujou ostatni, vice vedomiti pacosi. Videl sem na vlastni oci. Jo, presne ti nasi hrdinni zdravotnici ...

A ty bys jako chtel, ze kdyz ti reknou ze mas prijit v 8, tak ze te jako v 8 obslouzej ... lol. Si muzes gratulovat, kdyz se dostanes naradu v 11. Teda pokud si soudruh dochtor, co prave dorazil, nepude dat nejdriv kafe (to mas 12) a pak na obed (to mas 2) a pak uz de prece domu ...

---

Dete s tim guuglem dopice!
30.1. 12:44 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Rezervační systém na COVID testování
v 11. Teda pokud si soudruh dochtor, co prave dorazil, nepude dat nejdriv kafe (to mas 12) a pak na obed (to mas 2) a pak uz de prece domu ...
Tohle je úplně mimo realitu. Je možný, že takoví doktoři jsou, ale většina pracuje v úplně jiným režimu. V práci v 6 nebo v 7, pacoši v souvislé řadě celou pracovní dobu... To, že tě doktor neveme na čas je v 99% způsobený tim, že paní před tebou musela nutně probrat zdravotní stav celýho příbuzenstva a pak se tam nahrnulo několik neobjednaných, který doktor nechce nebo nemůže nechat sedět v čekárně.

Ano, jsou i striktní doktoři, kteří berou opravdu jen objednáné pacienty a to ve správný čas. K takovým taky chodim a typicky mají zpoždění max pár minut...
29.1. 16:21 j
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
"Náš stát funguje úplně stejně jako před 50 lety"

Omyl, pred 50ti lety byde te odbavili za 1/10 casu, protoze by nemeli pocitace a tudiz bambilion nesmyslnych policek k vyplneni.

Kdyz sem si sel pro svuj prvni OP vyplnil ho policajt predemnou behem 5 minut, nalepil fotku a dal razitko. Dneska na nej cekas mesic.

---

Dete s tim guuglem dopice!
29.1. 17:43 Karel Svoboda | blog: ksvobo
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Stát je oslabován záměrně, aby se vytvořil prostor pro soukromé subjekty a pro tunelování.
29.1. 20:02 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
To si nemyslím, spíš je dneska prestiž práce pro stát nulová, tak tam jdou jen lidi, které nikde jinde nechtějí. Správný státní zaměstnanec se stará převážně o to, aby si nepřidělával práci a hlavně aktivně bojuje proti změnám. On chce dělat pořád tu svojí rutinu co zvládne za 3h denně a víc ho nezajímá. Vím to protože jsem skoro rok takhle zkoušel pracovat.
29.1. 20:42 Karel Svoboda | blog: ksvobo
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Stát není ochoten zaplatit informatikovi tržní mzdu, ale velice rád si ho za větší peníze najme od soukromé firmy, která mu tu tržní mzdu zaplatí. Jak to? Buďto pro stát jeho práce tu hodnotu má, nebo ne.
Jendа avatar 29.1. 21:13 Jendа | skóre: 76 | blog: Jenda | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Ale tak ať to klidně dodávají ty soukromé firmy a stát to od nich kupuje jako řešení a nemá přímo lidi. Ale ať to proboha alespoň funguje. Za ty prachy co státní IT obvykle stojí se určitě funkční věc udělat dá.
29.1. 23:39 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Ale ať to proboha alespoň funguje. Za ty prachy co státní IT obvykle stojí se určitě funkční věc udělat dá.
+1
30.1. 00:09 j
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
To mas taky blbe. Ten stat si nenajme ITka ani za 1/2 ty ceny, ale zaplati tisicinasobek nejaky korporaci, ktera zaplati stonasobek jiny korporaci ktera zaplati desetinasobek nejaky firme ktera si na to najme nejakyho garazistu kterej vlastne vubec netusi, co by mel delat.

Kazdej z tech zucastnenejch pochopitelne musi zaplatit vsimny svym dohazovacum.

A presne podle toho vypada 100% vsech zakazat statu, zdaleka nejen IT. Proto ze nam silnice a mosty rozpadaj driv, nez se dostavej, proto se jeste nestalo ze by html stranka fungovala a proto se platej biliardy za to, co by za tisicovky zvladla banda bezdomacu.

---

Dete stim guuglem dopice!
31.1. 15:39 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
To předražování zakázek je ve většině případů dané spíš nesmyslností projektů. Např. eshop na dálniční známky z kterého se nakonec vyklubal šílený systém integrující všechno možné a kromě prodeje známek obsahoval i sledování pohybu aut. U takového molochu pak těžko můžeš čekat nízkou cenu nebo rychlé a bezproblémové dodání. Prostě mraky různých úředníků si vymýšlely funkce, které nikdo nechce, ale nikdo nemá chuť ani odvahu si ty požadavky projít a udělat rozhodnutí, tak se to radši schválí všechno.
1.2. 20:33 podlesh
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Takže v tomhle Babiš na 100% splnil svůj volební slib řídit stát jako firmu.
29.1. 10:01 Aleš Kapica | skóre: 50 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Jediný skutečně svobodný přístup tedy je, že chráněn by měl být každý, kdo chráněn býti chce.
Tohle je jediné smysluplné konstatování. Zbytek je vata, kterou snad ani nemá smysl číst protože…
Systém založený na osobní odpovědnosti ale těžko může fungovat dobře, pokud nikde není specifikováno, co je to vlastně to rizikové chování, a pokud si svou rizikovost každý budeme počítat jinak.
Systém založený na osobní odpovědnosti nebude nikdy fungovat, protože máš na světě 7,5 miliardy lidí
30.1. 00:17 j
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Naopak, to je jediny funkcni system. Dam ti za dvere flasku s yperitem yu? Muzes si tu masku vzit a nemusis. Rozhodni se sam.

Voiala ... ono to funguje ze? Ale proc bys mel tu masku nosit v situaci, kdy TI nic nehrozi? At si ji nosi ti, kteri si mysli, ze jsou ohrozeni.

BTW: V psonklandu prej prave otevrely desetitisice hospod, protoze jejich majitele A zamestnanci (A jejich rodiny) uz nemaji ani na zradlo. Nemyslim si, ze je to tak doslovny, ale az (protoze to je jen otazka casu) to nastane, tak chci videt kdo se takovym lidem postavi ...
30.1. 00:23 Aleš Kapica | skóre: 50 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Kolik máš v žíle? To se nedá číst.
30.1. 00:31 Aleš Kapica | skóre: 50 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Nehledě na fakt, že jsi zřejmě nepochopil, že se ta osobní odpovědnost týká dodržování těch nesmyslných nařízení. Nikoliv ochrany vlastního zdraví.
29.1. 10:44 gsnak | skóre: 21 | blog: gsnak
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
V Číne už vírus prakticky neexistuje, riešenie je teda jasné: komunizmus.
DOGE: DE7q1kxqvoFek7UGWBWBt47QWJTRBqVNLL
Gréta avatar 29.1. 12:55 Gréta | skóre: 30 | blog: Grétin blogísek | Stockholm
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize

čína má tu velikakakakakakatánskou zeď kolem dokola taky :O :O we need to build a wall :D ;D

pražáci chraňte svý zdraví a zustaňte v bezpečí paneláků hele, hele a hele!!☃ slíkací doktor fylosofie🤡
29.1. 14:12 Jaruna
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Protoze ti neprislo videjko z Ciny s nakazenymi nebo dokonce mrtvymi ale vidis jen ty co chodej venku bez rousek?
JiK avatar 29.1. 16:03 JiK | skóre: 9 | blog: Jirkoviny | Virginia
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
V Číne už vírus prakticky neexistuje, riešenie je teda jasné: komunizmus.
Takze navrhujete radikalne snizit dane a prerozdelovani penez statem? Protoze cinsky "komunimus" prerozdeluje 30% jejich GDP, a 70% alokuje trh.

V "selhavajicim kapitalismu" zeme EU prerozdeluji 45% sveho GDP a zbylych 55% alokuje trh. [1]

Mozna prave tohle vysvetluje proc jde "zapad" poslednich 20-30 let od deseti k peti, poslednich 10 let celkem rychle, proc je cim dal hur, proc se ekonomika EU propadla z prvniho mista na svete napred na druhe, a ted na treti...
29.1. 11:58 Mayhem
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Jasne a pak zavedeme socialni kredit a dalsi a dalsi socanske vymozenosti. Jdete s tim nekam!

Zakladni premisa: kazdy se muze chranit. Kazdy si muze vybrat, zda pujde do hospody, prace, sportovat, na navstevu. Kazdy muze nosit respirator, kazdy muze byt doma. Tecka. Neni mozne drzet lidi zavrene doma 2, 5, 10 let. Proste pokud jsem rizikovy (nebo treba i nejsem) a chci se chranit, nesetkam se s nikym a budu doma. Tecka.
29.1. 12:14 ttttttttt
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Měl by podle tebe zaměstnavatel mít právo vyhodit tě z práce nebo hostinský z hospody, protože tě vyhodnotí jako rizikového?
29.1. 12:17 Mayhem
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Toto by melo vzdy byt na individualni bazi. Ale za mne ano, mel by to pravo mit.
29.1. 15:02 Karel Svoboda | blog: ksvobo
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
A proto by ses měl dobrovolně zařídit podle standardů, jaké zaměstnavatel požaduje, nebo bys mu měl dobrovolně oznámit každé jejich porušemí. Však vymáhání systému je až poslední možnost.
30.1. 19:11 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Je to naopak, zaměstnavatel nastavuje standardy jaké vyžadují zaměstnanci, tak je to alespoň u nás v malé firmě s cca 100 vysoce kvalifikovanými zaměstnanci.

U nás to jsou PCR testy zdarma kdykoliv, plný plat v karanténě, zdarma ochranné pomůcky, zdarma dovážka jídla. Přes recepci se chodí v roušce, v kancelářích je to na individuální dohodě - někde se neřeší nic, někde sedí v respirátorech a polomaskách. Kdo chce, je doma. Byla nějaká ta škatulata hejbejte se, aby měl každý, co mu vyhovuje.
30.1. 00:22 j
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Zamestnavatel by mel mit pravo vyhodit kdykoli kohokoli kvuli cemukoli, treba proto, ze se mu prestal libit tvuj ksicht. Je to prece jeho firma. Nelibi? Zaloz si svoji.

---

Dete s tim guuglem dopice!
29.1. 14:58 Karel Svoboda | blog: ksvobo
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Jak říkám, vymáhání, nebo prosté zrušení tohoto systému přichází na řadu pouze ve chvíli, kdy se lidé nebudou sami dobrovolně řídit jeho pravidly. Zdá se, že máš o lidech velice pochybné mínění, když na tuto pojistku nechceš přistoupit

Nicméně bych podotkl, že tvoje základní premisa kulhá už na věcech co jsem rozebíral v článku: 1) Takže ty říkáš, že by hypotetická možnost, že někdo je rizikový, měla vyústit v to, že dobrovolně omezím kontakty ze všemi, a budeme tomu říkat vrchol svobody?
2) Co když bych chtěl svobodně chodit do hospody, ale ne s lidmi, kteří byli včera bez roušky na nějaké demonstraci? Já i hospodský snad máme právo něco takového chtít.
3) Kde je právo zaměstnavatele chránit výrobu? Jak se může zaměstnavatel svobodně rozhodnout, zda někoho vpustí na směnu, když neví, jak moc je rizikový?
4) Proč by hypotetická možnost, že se někdo chová nezodpovědně, měla narušovat chod týmů, kde jsou všichni odpovědní, koronaviru se bojí, a nikam nechodí?
29.1. 15:01 Karel Svoboda | blog: ksvobo
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Zkrátka a dobře, to co říkáš není o "Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého."
To co říkáš je o "my si budeme dělat co chceme, a zbytek společnosti ať si trhne nohou",
Ale podle mě lidé neochopní brát ohledy na druhé nemají v demokracii co dělat.
29.1. 20:10 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
To co popisuješ ty, ale není respektování svobody. Spíš je to vnucování svého názoru ostatním na základě tvého strachu. To bych stejně tak mohl zakázat lidem jezdit autem, protože nechci přijít do styku se splodinami, které prokazatelně mají vliv na moje zdraví. Svoboda neznamená to, že kecám lidem do toho jak žijí. Je rozdíl pokud někdo šíří nemoc úmyslně, ale jinak nikdo nemůže za to, že nakazí někoho dalšího. Nebo se stejným způsobem chováš i u ostatních nemocí? Např. po návratu ze země, kde je třeba tuberkulóza by jsi měl jít automaticky do dobrovolné karantény. Nebo by ses měl každý rok povinně očkovat proti chřipce.
Jendа avatar 29.1. 21:21 Jendа | skóre: 76 | blog: Jenda | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
To co popisuješ ty, ale není respektování svobody. Spíš je to vnucování svého názoru ostatním na základě tvého strachu.
A nebo to možná bude souviset se závažností toho jevu? Jako že třeba rýma se moc neřeší a ebola jo?
JiK avatar 29.1. 21:44 JiK | skóre: 9 | blog: Jirkoviny | Virginia
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
umrtnost na koronu je kolem 1%, ne? Jak by spolecnost mela resit veci ktere jsou treba 3X horsi, nebo 8x, hromadnyma popravama? Spanelska chripka pry mela smrtnost 2.5 az 8% a nevim, ze by i bez vakciny zpusobila treba to, ze se deti skoro rok neuci, ze spolecnost a ekonomika funguje na vypary a svoboda je uz jen mytus o necem, co existovalo kdysi davno v historii, jako byvaly chemicke fotaky, psaci stroje a parni stroje...

Na druhou stranu, neprekvapilo mne, co vse si lide nechaji libit, bez mrknuti oka, nemecti narodni socialiste bez vetsiho odporu planovane vyvrazdili 2% svych vlastnich obcanu. (Zidu v 70 milionovem nemecku pry bylo 530 tisic, ale nebyli v koncentracich sami...

V Stalinove SSSR vyvrazdili tamni socialiste 6-8 milionu lidi, z tehdy 200 milionove populace.

Muzeme-li ucinit nejake zavery, pak je to ten, ze lide v klidu a bez vetsiho odporu pretrpi i to, kdyz 2 az 4 z kazde stovky napred bezduvodne zavreme, a pak i zavrazdime. Jen je to potreba to navliknout do nejake libive ideologie o budovani lepsich zitrku a nove spravedlnosti.
Jendа avatar 29.1. 23:38 Jendа | skóre: 76 | blog: Jenda | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
umrtnost na koronu je kolem 1%, ne?
Ne.
Gréta avatar 30.1. 12:31 Gréta | skóre: 30 | blog: Grétin blogísek | Stockholm
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize

úmrtnost nakoronu ne s koronou ;D ;D

se furt řiká jak sou ty různý mrtvice infarty cukrovky ajánevimco všecko komortalabilitama tamtoho koronavirusu a když je máš tak tě jako koronavirs 100% zabije. neni to ale jako spíš navopak že koronavirus je komortalabilitou tědletěch chorob všech?? když nadtim tědko jakoby přemejšlim neni to jakoby navíc jenom tim že člověk pozbírá všecky tydlety komortalability tim že jakoby dlouho žije a čimje starší tim víc jako těch abilit má vodemčenejch a jeto veskutečnosti vo věku umíracích pšikalů než vo počtu těch abilit vodemčenejch zaživot?????? :O :O

pražáci chraňte svý zdraví a zustaňte v bezpečí paneláků hele, hele a hele!!☃ slíkací doktor fylosofie🤡
Jendа avatar 30.1. 12:41 Jendа | skóre: 76 | blog: Jenda | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Ne, pokud by s danými nemocemi/věkem ještě mohli mnoho let žít.
Gréta avatar 30.1. 12:46 Gréta | skóre: 30 | blog: Grétin blogísek | Stockholm
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize

kolik let svýho nemocnýho života vodkonce někde vplínkcách a se senilitou rožežraným mozkem bys jako prodal za rok/dva vo který bys jakoby moh bejt dýl mladej?? ;D ;D

pražáci chraňte svý zdraví a zustaňte v bezpečí paneláků hele, hele a hele!!☃ slíkací doktor fylosofie🤡
31.1. 15:32 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Ale aspoň by umřeli na rakovinu nebo něco podobného a to připosrané zachránce světa netrápí :)
30.1. 00:20 deda.jabko | skóre: 23 | blog: blog co se jmenuje "každý den jinak" | za new york city dvakrát doleva a pak už se doptáte
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
umrtnost na koronu je kolem 1%, ne?
Tak trochu pridej. Ale ono je to v podstate jedno. Vzhledem k tomu, ze je clovek infekcni v inkubacni fazi nemoci a odhaduje se, ze (bez dalsich opatreni) jeden clovek nakazi tri az ctyri dalsi, tak si hezky vezmeme logaritmicke pravitko a spocitame priblizne kolik tydnu od prvniho sezraneho netopyra bude trvat nez to budou met vsichni (s vyjimkou poustevniku a podobnych asocialu).
ze spolecnost a ekonomika funguje na vypary a svoboda je uz jen mytus o necem,
Kdyz tomu das volny prubeh, tak ty desitky milionu lidi ti budou chybet, nemluve o tom, ze dalsi lidi se budou mit tendenci chranit, takze ekonomika ti zacne kolabovat jeste ve vetsi mire a da se cekat hezky hladomor. Svobodu si pak budou moct uzivat ti stastnejsi, co jim zustane delsi klacek.

Jinak se priznam, ze vlastne nevim, co tim prispevkem jsi chtel rict.

Tvrdis: (1) Umrtnost na koronu je kolem 1% (budiz). (2) Kvuli opatrenim ekonomika funguje na vypary a svoboda je jen mytus. (3) Lide v klidu a bez vetsiho odporu pretrpi i to, kdyz 2 az 4 z kazde stovky napred bezduvodne zavreme, a pak i zavrazdime. Jen je to potreba to navliknout do nejake libive ideologie o budovani lepsich zitrku a nove spravedlnosti.

Kdyz si to tedy dam dohromady, tvrdis, ze: Lide bez problemu pretrpi, kdyz kazdy sty clovek umre, jen kdyz se to navlekne do nejake libive ideologie (jako je kapitalistmu nebo libertarianstvi).
Asi před rokem se dostali hackeři na servry Debianu a ukradli jim zdrojové kódy.
30.1. 00:26 Aleš Kapica | skóre: 50 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Kdyz tomu das volny prubeh, tak ty desitky milionu lidi ti budou chybet, nemluve o tom, ze dalsi lidi se budou mit tendenci chranit, takze ekonomika ti zacne kolabovat jeste ve vetsi mire a da se cekat hezky hladomor. Svobodu si pak budou moct uzivat ti stastnejsi, co jim zustane delsi klacek.
Tak tomu se říká demagogie, protože takhle to nikdy nedopadlo ani v době, kdy žádné vakcíny ani jiné medikamenty, natož ochranné prostředky nebyly.
30.1. 02:42 deda.jabko | skóre: 23 | blog: blog co se jmenuje "každý den jinak" | za new york city dvakrát doleva a pak už se doptáte
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Tady jde videt, ze GPT-2 ma opravdu velice omezeny kontext.

Vubec si treba neni schopna uvedomit, ze v minulosti sice nebyly vakciny a medikamenty, ale taky lidi od sebe byly prirozene mnohem vic izolovani. Chudak spanelska chripka se musela mezi kontinenty prepravovat lodi a po transibirske magistrale, vubec k tomu nemela ty tisice velkokapacitnich letadel, ktere by ji behem par dnu nebo tydnu rozprskly po celem svete. Nemela vubec ty obrovske mesta, kde lidi ziji hlava na hlave a jezdi metrem a tramvaji a mohou ji na sebe naprskat kazdy den nekolikrat. Takze ta zatez se rozlozila v case a nehrozilo, ze se budou muset zavirat kriticke provozy, protoze nebudou lidi.

Dal si treba vubec neuvedomuje, ze narozdil od davnych casu, kdy veci byly jednoduche a resily se lokalne, dnes mame dodavatelsko-odberatelske retezce dlouhe jak tyden pred vyplatou, a to vcetne prumyslove vyroby potravin (kolibac, prosim, nekomentuje), na ktere je nase civilizace zavisla. Staci to na jednom nebo nekolika mistech narusit a mas prusvih na druhem konci planety ani nemkrnes.
Asi před rokem se dostali hackeři na servry Debianu a ukradli jim zdrojové kódy.
30.1. 10:13 Aleš Kapica | skóre: 50 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
To co píšeš dokládá pouze jediné - lidí je jak sraček a je nejvyšší čas, na jejich redukci. Doufám, že tě to veme sebou.
30.1. 13:38 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Je konzistentní s GPT-2, aby byla ta entita takovejhle dick? Jako vzpomínám si na Taibota, ale nevim, jestli tohle je ještě v mezích. Nebo to má nějakej speciální dick mode zvyšující agresivitu komentářů?
Gréta avatar 30.1. 20:51 Gréta | skóre: 30 | blog: Grétin blogísek | Stockholm
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize

ste nasebe zbytečně zlý si myslim :/ :/

pražáci chraňte svý zdraví a zustaňte v bezpečí paneláků hele, hele a hele!!☃ slíkací doktor fylosofie🤡
xxxs avatar 30.1. 21:29 xxxs | skóre: 21 | blog: vetvicky
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
prestan sirit lasku a dopis rypadlo.
Gréta avatar 30.1. 22:25 Gréta | skóre: 30 | blog: Grétin blogísek | Stockholm
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize

už ani nevim vo čem to jako bylo :D

pražáci chraňte svý zdraví a zustaňte v bezpečí paneláků hele, hele a hele!!☃ slíkací doktor fylosofie🤡
Jendа avatar 30.1. 11:30 Jendа | skóre: 76 | blog: Jenda | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
30.1. 17:34 trekker.dk | skóre: 71
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Tady jde videt, ze GPT-2 ma opravdu velice omezeny kontext.

Tohle je docela elegantní urážka, pokud ten lesní dobytek kecá a soudruh Kapica není bot, ale člověk.
Quando omni flunkus moritati
30.1. 23:04 Aleš Kapica | skóre: 50 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Kralycy v lese nežijou. Zrovna dneska byl o nich v bedně dokument. Teď už chápu i jeho stresy, protože tam také říkali, že jsou na samém konci potravního řetězce.
Gréta avatar 30.1. 12:29 Gréta | skóre: 30 | blog: Grétin blogísek | Stockholm
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize

takze ekonomika ti zacne kolabovat jeste ve vetsi mire a da se cekat hezky hladomo

se lidem přeházej prijority a hlad je jako nažene dopolí vyvorávat brambory ;D
vostatně z hladu ty lidi taky jakoby teďko demostrujou proti vládě ;D ;D

pražáci chraňte svý zdraví a zustaňte v bezpečí paneláků hele, hele a hele!!☃ slíkací doktor fylosofie🤡
31.1. 15:24 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Máš úplnou pravdu. Já jsem zapomněl, že jsme ve válce a pokud válku nevyhrajeme, polovina obyvatel umře a druhá polovina, kvůli zničeným plicím nevyjde schody.
1.2. 13:05 Radovan
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Ještě pár mutací a může to být pravda. S rostoucím rozšířením virus totiž může mutovat bezohledněji, a já bych nerad měnil svůj názor že chřipka je horší. On totiž Covid má veliký potenciál, zatím z větší části nevyužitý.
1.2. 14:12 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Měl bys trochu přidat, takhle slabé katastrofické scénáře už dneska nezvednou ze židle ani prepery.
1.2. 14:24 Radovan
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Ještě pár sjezdovek, nějaké techtle-mechtle, a blíží se velikonoce. Vzpomeň si na loňský hup ;-)

Navíc si pleteš katastrofický scénář s projekcí dosavadních zjištění do budoucna. On by totiž mohl přijít skutečný lockdown, a ne ta směšná atrapa co tady máme.
1.2. 18:02 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Navíc si pleteš katastrofický scénář s projekcí dosavadních zjištění do budoucna. On by totiž mohl přijít skutečný lockdown, a ne ta směšná atrapa co tady máme.
Tohle jsem za poslední rok slyšel snad tisíckrát. Přidej.
1.2. 18:14 Radovan
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
2.2. 00:35 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Pořád slabý, to samý měli na Slovansku už na jaře.
2.2. 08:46 prqek | blog: prqek
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Nevím, jak je rychlá německá justice, ale přijde mi, že než splní všechny ty podmínky pro zavření, tak má člověk po nemoci.
2.2. 10:04 hefo
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Skúsenosti ukazujú, že keď je vôľa, ide to u nich veľmi rýchlo. A na zrýchlenie kľudne použijú aj počítacie stroje od IBM!
JiK avatar 2.2. 14:17 JiK | skóre: 9 | blog: Jirkoviny | Virginia
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Nevím, jak je rychlá německá justice, ale přijde mi, že než splní všechny ty podmínky pro zavření, tak má člověk po nemoci.
Po nemoci? Být nemocný nebo mít pozitivní test přeci vůbec není nutná podmínka pro uvěznění v tom táboře. Píšou, ze stačí veřejné odmítání karantény. Zdravotní stav v tom nehraje roli.
2.2. 14:22 prqek | blog: prqek
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
No tak po karanténě. Jak dlouho taková karenténa trvá? U nás to ze začátku bylo tuším dva týdny, teď 10 dní?
JiK avatar 2.2. 14:59 JiK | skóre: 9 | blog: Jirkoviny | Virginia
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
verejne odmitani karantenich opatreni je celkem siroky pojem, zavrou tam i ty, kdo verejne pochybuji o lockdownech, o zakazech skol, sjezdovek, papirnictvi, porusovatele zakazu vychazeni, etc...
2.2. 15:03 prqek | blog: prqek
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Podle toho článku je to pro ty, co odmítají nařízenou izolaci a mají tam být do jejího konce. Ale možná máš jiné informace...
Gréta avatar 2.2. 16:39 Gréta | skóre: 30 | blog: Grétin blogísek | Stockholm
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize

dokavaď jakoby všecky ty vládní pravdy konečně nepochopýš a se jako nezačneš sám vod sebe modlit k zarámečkovanýmu příbalovýmu letáku vod pfizer vakcíny pověšenýho nazdi tvý cely ;D

pražáci chraňte svý zdraví a zustaňte v bezpečí paneláků hele, hele a hele!!☃ slíkací doktor fylosofie🤡
2.2. 16:56 prqek | blog: prqek
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
V tom případě mi to zařízení přijde malé.
Gréta avatar 3.2. 21:35 Gréta | skóre: 30 | blog: Grétin blogísek | Stockholm
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize

ždycky se začíná v malím a v takový podobě by to lidem připadalo přijatelný. až si jako lidi zviknou se přitvrdí :D ;D

hele zámeček :O :/

pražáci chraňte svý zdraví a zustaňte v bezpečí paneláků hele, hele a hele!!☃ slíkací doktor fylosofie🤡
2.2. 17:03 Radovan
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
V článku chybí druhá část původní informace, a to že za ostnatým drátem budou "chráněni" i odmítači očkování.
2.2. 18:19 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
To se jim tam nevejde, kolik asi lidi bude ochotno si do tela nechat pichnout cinskou nebo ruskou vakcinu...
2.2. 18:50 Radovan
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Zatím to místy vypadá že o dost víc než tu oxfordskou.
2.2. 18:58 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Tak ta se jevi zatim nejbezpecnejsi. Modernu a cokoliv z necivilizovaneho vychodu kde zivot jedince nema zadnou cenu si necha pichnout jen blazen. Pfizer snad.
2.2. 19:08 Radovan
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Nejbezpečnější, protože tam kde by mohla být nebezpečná jí radši ani neotestovali. Mrtvé po Pfitzeru nejspíš přestali počítat, když jich bylo ke dvěma stům :-D

Tos mi připomněl jak se tenkrát ta ruská princezna z necivilizovaného východu provdala do civilizované Francie. Moc se jí to nelíbilo, ve svém novém domově byla jediná kdo uměl číst a psát ;-)
2.2. 19:58 Xxx
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
asi chudinka nepochopila, ze ne vsichni pisou barbarskou azbukou
2.2. 20:11 Radovan
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Spíš nepochopila, že mezi základní dovednosti rytíře patří chlastání a rvaní se, ale gramotnost je pro civilizovanou elitu zbytečná přítěž. Na to měli černoprdelníky :-P
2.2. 20:19 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
tak urcite, prislusnice naroda, ktery ma dodnes ani ne 50% gramotnost a na chlastu a nasili je zalozena cela jeho kultura
2.2. 22:59 Radovan
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Proč do toho pleteš USA?
3.2. 06:57 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
v USA i bezdomovci maji vyssi vzdelani nez prumerny Rus

Americani se nemnozi incestem a nemusel jim prvni splachovaci zachod stavet wehrmacht.

ale lepsi ruska prostitutka nez cech, ktery ruskym svinim leze do prdele.
Fluttershy, yay! avatar 3.2. 10:24 Fluttershy, yay! | skóre: 88 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
v USA i bezdomovci maji vyssi vzdelani
(a) jestli to nevypovídá o tom, jak snadné je stát se bezdomovcem v USA…
(b) vybavuje se mi statistika 50 % funkčně negramotných Američanů
Americani se nemnozi incestem
Alabama
Science advances one funeral at a time. (Max Planck, parafráze) ✊ no gods, no masters ✊ #StopSwappingAir
3.2. 10:45 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Argumentovat Alabamou je asi jako argumentovat Bruntálem. V Rusku je to standard.

Statistiku dostaneš, jakou si ji necháš udělat (například v USA ti ji výrazně zkreslí, pokud zahrneš ilegály nebo se na ně dokonce zaměříš, což různé SJW organizace dělají rády), ale skutečnost je taková, že málokde si člověk může pokecat s tolika vzdělanými lidmi, jako v USA. Rozhodně ne v Rusku.
Fluttershy, yay! avatar 3.2. 11:12 Fluttershy, yay! | skóre: 88 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
white trash
Science advances one funeral at a time. (Max Planck, parafráze) ✊ no gods, no masters ✊ #StopSwappingAir
3.2. 11:19 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Toho je právě v rusku mnohem více, i když terminologie je jiná :)
Fluttershy, yay! avatar 3.2. 11:27 Fluttershy, yay! | skóre: 88 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
O Rusku jsem nepsal ani slovo.

K tomu asi tolik, že Spojené státy americké mají více než dvojnásobný počet obyvatel.
Science advances one funeral at a time. (Max Planck, parafráze) ✊ no gods, no masters ✊ #StopSwappingAir
3.2. 11:45 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Spojené státy mají také více bizonů.
3.2. 16:28 Radovan
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Ale samozřejmě, v USA mohl alkoholik s výsledkem IQ testu o bod nižším než šimpanz vystudovat Harward a stát se prezidentem, to by se v Rusku opravdu nestalo.

Mimochodem, tohle bude určitě jen ruská propaganda:

https://www.timesofisrael.com/liveblog_entry/russias-sputnik-v-vaccine-is-91-6-effective-independent-lancet-study/

https://www.reuters.com/article/health-coronavirus-russia-vaccine-int-idUSKBN2A21UG

https://www.bbc.com/news/health-55900622
3.2. 16:37 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
No to by se nestalo, když v Rusku nemají Harvard a většina univerzit tam učí akorát tak propagandu a putinismus. Občas s rusy spolupracuji a vysokoškoláci jsou na úrovni našich učňů. O jazykových znalostech ani nemluvě.

Jestli věříš vakcíně, která byla testoána pod politickým tlakem, tak si ji třeba píchni, ale já takový magor nejsem.
3.2. 17:38 Radovan
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Politické tlaky na americké vědce nepochybně jsou, ale sotva takové jaké si představuješ.

Víš že Don Knuth studoval v Moskvě?
3.2. 17:56 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
a co tam studoval, jidelni listek? ze to utajil pred wikipediisty :)
3.2. 17:23 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Ale samozřejmě, v USA mohl alkoholik s výsledkem IQ testu o bod nižším než šimpanz vystudovat Harward a stát se prezidentem, to by se v Rusku opravdu nestalo.
Související: Programme for International Student Assessment, tady infografika.
1.2. 17:13 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Jeste zkusit vymyslet duvod, proc by mel ten virus akumulovat nevyhodne mutace :)
1.2. 17:40 Radovan
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Nevýhodné, dokud je málo rozšířený. Když se rozšíří víc, může si dovolit víc zabíjet. Navíc zabíjí již nepotřebné opotřebované hostitele, kteří onemocněli, a šíří se pomocí těch dosud zdravých. Nejnakažlivější jsi těsně před prvními příznaky, potom to zase klesá.

Čili plošné promoření je přesně to co ten virus potřebuje, aby mohl napadnout i nezasaženou část populace :-D
2.2. 18:20 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Koukam ze delas na doktoratu z evolucni parazitologie.

Jen ti zbyva vysvetlit, proc se vsechny ostatni viry chovaji presne naopak.
JiK avatar 2.2. 18:33 JiK | skóre: 9 | blog: Jirkoviny | Virginia
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
taky mne ten rozpor zarazil, ale kdyz jsou vyssi cile, tak neni duvod nechat se omezit nudnou empirii a realitou...protoze treba herpes virus (HSV-1) je celkem brutalne rozsireny, v CR ma pry 70-90% populace pozitivni test, a zrovna moc smrtelny neni. totez chripka, ktera si projde populaci kazdou sezonu, totez rhinoviry, coronaviry...asi necetly novou radu naseho predrecnika, jak se maj chovat... :-D
2.2. 18:54 Radovan
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Dej tomu čas, tohle půjde přesně spočítat tak za dva až tři roky. Zatím tu jsou jenom anglické a jihoafrické náznaky ;-)

Chřipka zabíjí a nechává trvalé následky, a pokud vyjde dobrý ročník, zabíjí skoro tak úspěšně jako Covid. Jenže jí omezuje to, že je mnohonásobně méně nakažlivá. Spíš než herpes zkus porovnat spalničky.
2.2. 18:59 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Chripka je se svou sexualitou neco naprosto jineho. Jen dementi neustale srovnavaji covid s chripkou.

Pokud chces covid s necim srovnavat, tak s ostatnimy coronaviry, tedy s rymou :)
2.2. 19:10 Radovan
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Chřipku sem zatahuje JiK, takže souhlasím. Na zbytku se také vcelku shodneme, už jsem tu párkrát psal totéž.
29.1. 23:05 Bherzet | skóre: 19 | blog: Bherzetův blog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Navrhoval jsem tu před časem něco podobného, ovšem ne na úrovni jednotlivců, ale podniků. Vytvoříš metodiku, podle které se hodnotí rizikovost např. těch restaurací. Majitel restaurace potom vyplní nějaký formulář, kde zodpoví na otázky jako je maximální počet hostů v jednom uzavřeném prostoru, počet hostů za den, úroveň ochrany personálu, zda hosty před vstupem testují, jakou mají kvalitu vzduchotechniky (to by šlo různě aproximovat), jestli sbírají kontaktní údaje a podobně. Na základě toho dostane přidělené skóre rizikovosti. Vláda potom bude průběh epidemie jednoduše regulovat upravováním maximálního povoleného indexu rizikovosti, při kterém lze stále ještě mít otevřeno. Skóre rizikovosti podniku si může majitel libovolně upravovat, ovšem s tím, že přepočet neproběhne okamžitě, ale až po dvou týdnech – tím se zamezí tomu, aby se snažili jet nadoraz.

Domnívám se, že by to byl velký posun oproti centrálnímu plánování, které tu máme teď, kdy se vláda snaží rozhodovat o tom, kdo smí mít otevřeno a za jakých podmínek. Kvůli obrovské komplexitě je to však nesmírně náročné, v legislativě dochází k paradoxům a absurditám a ve výsledném bordelu aby se PES vyznal.

V praxi by to potom v některých restauracích mohlo fungovat třeba tak, že by přešly na rezervační systém a dovnitř pouštěly jen hosty, co mají koupenou „vstupenku“ na určitý čas. Vstupenka by stála třeba tisícovku a v její ceně by byla útrata v odpovídající ceně pro dva lidi. Idea za tím je jednoduchá. Když dva manželé budou mít výročí a budou chtít zajít na večeři, tak přijdou do restaurace, usadí se do úplně prázdného salónku, a obsluha v atombordelu je obslouží. Riziko nákazy je efektivně téměř nulové, ale (některé) restaurace i v tomto režimu může udělat za týden obrat ve výši desítek tisíc korun. Točené pivo můžou vydat lidem u okénka, na to je nepotřebují pouštět dovnitř. Ruku v ruce s tím může jít povinnost oznámit policii porušování pravidel (roušky, rozestupy) v prostoru před tou hospodou atd.

Tohle se mi jeví jako ideální cesta. Prostě rozděl a panuj – potřebujeme rozestupy a rozprostřít lidi v čase a prostoru, zařiďte si to jak chcete a když to riziko bude moc velké, tak vám to zařízneme.

Vymáhat by to musela policie namátkovými a relativně přísnými kontrolami, nicméně domnívám se, že pokud by se toto zavedlo včas, lidi by se s tím dokázali celkem v pohodě smířit, protože to prostě dává hlavu a patu a není to tak zásadně omezující.

Počítat nějaké skóre na individuální úrovni je myšlenka zajímavá, leč naprosto neproveditelná. To je prostě nevymahatelné a dost možná i protiústavní, protože by na různé lidi v rámci výkonu např. jejich povolání dopadlo dramaticky odlišně.

Co je v tom mém návrhu naprosto zásadní problém, a co si nejsem úplně jistý jak řešit, je regulace davů v ulicích. Jedna z možností je zase to řešit na úrovni podniků – v podstatě by se nějak muselo vyhodnocovat, kolik je v daném místě venku lidí, a čím víc by jich tam bylo, tak tím větší „penalizace“ by se za příchozího zákazníka v daném čase přičetla. Další možností by bylo něco ve smyslu „lístků“ nebo „propustek“, ale vůbec netuším, jak by to vlastně mělo fungovat a přijde mi to strašně složité a přesně jako ta věc, kterou bych vládě nechtěl svěřit, protože by to totálně dosrala. Ale naznačím myšlenku: Chci zajít na večeři. Tento týden jsem ještě nikde nebyl, tak mi to dá nejvyšší prioritu a bez keců mi to dá lístek na jaký čas chci. Při příchodu do restaurace se prokážu kódem. Kdybych chtěl na večeři takhle chodit každý den, tak už si to bude stěžovat, že jako plné ulice a velké riziko a tak, a dostanu lístek třeba jen na noční hodiny.

Ten systém by se v podstatě snažil balancovat, kolik je lidí v ulicích s tím, že zažádat si může kdokoliv o cokoliv. Fungovalo by to na obchody a služby a byla by tam nějaká absolutní priorita, že třeba jednou týdně do hospody a dvakrát týdně na nákup (do libovolného počtu obchodů) tě to pustí naprosto kdykoliv, i kdyby ulice měly tou dobou praskat ve švech. V ostatních případech by tam byla nějaká fronta a pokud bys chtěl jít ten týden nakoupit potřetí, tak bys měl vyšší prioritu než někdo, kdo chce jít nakoupit počtvrté atd.

Samozřejmě by tam musely být nějaké výjimky, že třeba léky nebo základní potraviny můžeš koupit třeba i bez lístku, ale už by tě v obchoďáku u pokladny poslali do háje, kdybys zkoušel koupit boty.

Problémy, které mě namátkově napadají:

1. Smrdí to totalitou a v současné době je to veřejnosti absolutně neprodejné. Tohle by se bývalo muselo připravit přes léto, prvně to spustit v nějakém debugovacím režimu atd.

2. Ne každý má přístup na Internet a nebo i telefon a není jasné, jak by se rezervoval.

3. Tvrdě by to dopadlo na hodně chudé lidi, kteří žijí od ruky k hubě a nemůžou nakupovat dopředu, předzásobit se. Potom budou akutně něco potřebovat (rozpadnou se jim ty boty třeba) a budou úplně v háji.

Dávám to sem jen jako úvahu. Ve skutečnosti si myslím, že přinejmenším před příchodem agresivnějších mutací bychom se bez toho v pohodě obešli, a teď už ten vlak stejně ujel a na takovéhle experimenty je pozdě. On by to byl tak obrovský zásah do svobod lidí, že se mi z toho dělá špatně, a je to v podstatě myšlenka na úrovni „kdyby byl svět krásně sluníčkový a ideální, tak možná třeba by vláda dokázala vytvořit takovýhle systém, aby to bylo vysoce anonymní, rozumně nakonfigurované, aby to nikoho neomezovalo v čemkoliv zbytečně, a opravdu to jen rovnoměrněji distribuovalo lidi v tom čase a prostoru“ – bohužel svět sluníčkový není a moje důvěra ve vládu je tak nízká, že na zavedení takového systému bych jim v referendu svolení nedal, i když mi to v principu přijde jako vlastně možná docela zajímavá cesta.
Gréta avatar 30.1. 20:51 Gréta | skóre: 30 | blog: Grétin blogísek | Stockholm
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize

hospody/služby co fungujou nejsou vzájmu báby :O :/ bába má dění vokolo hospod/službem jako takový jakože mlžení by se lidi míň soustředili na ty vopravdovsky děsně důležitý problémky protože má spočítaný že koblihám jeto volný + cena hospod/hotelů/podobnejch bude furt padat a informovaný kamarádíčci budou pak moct jakoby levně nakupovat :/ :/

třeba to co teďkonc předved havlíček s horama je takovej malinkatej výbuh neutronový bomby. jestli jim chtěl pomoct a zmršil to neboto byl jako vod začátku záměr nevim :/
jak jako ty hovada ližařský nesnášim tak budu 100000000000000x rači když to furt všecko bude patřit jim než žesi to koupí nějakej lump kmotrovskej na bábu napojenej kterej to tady už jako uplně zprasí :O :/

pražáci chraňte svý zdraví a zustaňte v bezpečí paneláků hele, hele a hele!!☃ slíkací doktor fylosofie🤡
30.1. 09:06 _
Rozbalit Rozbalit vše Nemocnice = místo šíření nemocí
V ČR neexistuje zdravotnictví - pouze zasyflené brlohy, které slouží k šíření nemocí. Kdo má všech pět pohromadě, ten se všem těm nemocnicím, ordinacím, čekárnám, odběrovým místům atd. vyhne mílovým obloukem.

Mimochodem slovo "nemocnice" je výstižné - dochází tam ke koncentraci a šíření nemocí. Naopak slovo "zdravotnické zařízení" je zavádějící - tam vám žádné zdraví nezařídí, leda vás o něj připraví.

Pokud máte ve svém okolí lidi pracující ve "zdravotnictví" (dochtoři, sestry - andělé smrti, kuchařky - alchymistky, uklízečky - čarodějnice, zřízenci atd.), vyhýbejte se jim, jak jen to je možné - jsou to nejpravděpodobnější šiřitelé nemocí.
Jendа avatar 30.1. 10:38 Jendа | skóre: 76 | blog: Jenda | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
V nové verzi příbalového letáku se uvádí, že jedna lahvička po naředění obsahuje šest dávek, musí se však využít injekční stříkačky s „malým mrtvým objemem“.
(a oni samozřejmě objednali nějaké náhodné co ten plunger nemají)

Já jsem před lety stáhl nějaký manuál pro injekční uživatele drog „když už jste závislí, tak to alespoň dělejte tak ať si co nejméně ublížíte a ať neublížíte nikomu dalšímu“ a tam tohle všechno bylo krásně vysvětlené. To lidi co to řeší jako nemají znalosti ani na této úrovni?
30.1. 11:06 figliar0 | skóre: 6 | blog: figliarstva | Košice
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
...právo jednoho svobodně se pohybovat nenarušuje narušovat právo druhého být chráněn.
Už sme to raz rozoberali a asi si mi zabudol odpovedať. Sloboda pohybu je jasná, ale čo presne je to "právo na ochranu"?
Inak je fascinujúca tá mysšlienka implementácie nejakého centrálneho kreditového systému. Centrálne riadenie v takom obrovskom merítku skrátka nemôže fungovať - takých snáh je plná história a vidíme to aj dnes. Mám pochybnosti o tom ako by to fungovalo, o pseudonymizácia dát ani nehovorím...

Čo takto to nechať tak a centrálne to neriadiť? Sme v demokracií, ak sa bude väčšina chcieť chrániť, bude sa. Ja to vidím tak, že máme dve strany mince. Centrálne riešenie situácie zo stratou slobody (resp na slobody jednotlivcov sa hľadieť nebude) alebo zachovať slobodu a centrálne nič neriešiť. IMHO oba systémy fungovať budú, celé to predlžuje práve ten "stredný" prúd - kde nemáme ani slobody a ani efektívne centrálne riadenie. Na efektívne riešenie by sme sa mali prikloniť k jednej strane alebo druhej - otázne ku ktorej - chceme totalitný štýl alebo skôr ten druhý. Treba ale myslieť na to, že terajší výber môže mať dlhodobý vplyv na vývoj spoločnosti ako takej.
Jendа avatar 30.1. 11:38 Jendа | skóre: 76 | blog: Jenda | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Už sme to raz rozoberali a asi si mi zabudol odpovedať. Sloboda pohybu je jasná, ale čo presne je to "právo na ochranu"?
Právo na ochranu je, že když mám průmyslový provoz, při kterém vznikají jedovaté látky, tak mám filtry, správu odpadů či jiné věci, které zařizují, abych tím neotrávil sousedy a Bečvu.

Právo na ochranu je, že když mám nemoc schopnou způsobit s netriviální pravděpodobností závažné následky, tak se chovám tak, abych nenakazil ostatní.

Právo na ochranu je, že když mám ordinaci s rentgenem nebo průmyslovou ozařovnu, tak mám zařízené stínění tak, abych neozářil okolí.

Právo na ochranu je, že když mám technoparty, pračku nebo sekačku, tak to dělám tak, abych okolní vesnice neobtěžoval hlukem a hlavně ne v noci.
Čo takto to nechať tak a centrálne to neriadiť? Sme v demokracií, ak sa bude väčšina chcieť chrániť, bude sa.
Všimni si, že u všech výše uvedených případů je sice možné, aby se chránil až ten, kdo by tím byl poškozován (jedy → vlastní filtry vzduchu a vody; záření → vlastní stínění; technoparty → špunty do uší), přesto je v naší společnosti standardem, že zajištění ochrany požadujeme ve značné míře i na druhé straně. Souvisí to také s tím, že taková ochrana má většinou nižší celkové náklady.
30.1. 13:18 figliar0 | skóre: 6 | blog: figliarstva | Košice
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Ale no tak :-D...

Tie Tvoje štyri body... Ja vidím rozdiel v pôvode ohrozenia - je rozdiel, keď je pôvodcom vedomá ľudská činnosť (vyrobené jedy, radioaktivita, hluk alebo hoci Tvoje obľúbené kobaltové bomby) a nejaké iné organizmy. Je skrátka blbosť vymáhať si od ostatných ľudí právo na vlastnú ochranu pred inými organizmami. Keď chcem ísť do lesa, počítam s tým, že ma môže zožrať medveď (taký je svet) a nenárokujem si právo na ochranu pred týmto rizikom od ostatných - ak chcem, môžem sa chrániť sám.

Existujú síce nejaké zákony ohľadom trestov za (aj nevedomé) šírenie ochorení. Tiež sa to tu rozoberalo minule. Tie zákony kriminalizujú prakticky celú spoločnosť a v podstate nič neriešia, dokonca negarantujú ani to Tvoje "právo na ochranu pred mikroorganizmami". Vieš mi ukázať nejaký zákon, ktorý Ti toto právo garantuje? Lebo ak nie, tak Tvoje tvrdenie:
...přesto je v naší společnosti standardem, že zajištění ochrany požadujeme ve značné míře i na druhé straně.
stojí na vratkých nohách - v tomto prípade totiž nie je vôbec štandardom požadovať ochranu u druhých ľudí. Keby to tak bolo, ľudia by sa neustále súdili s inými, ktorí nevedome šírili kadejaké nachladnutia a dožadovali sa svojich "práv".

V podstate neviem, prečo máš ešte potrebu v tejto veci so mnou diskutovať, keď vopred vieš, čo Ti odpoviem, aká bude Tvoja následná reakcia a ako to celé dopadne. ;-)

Jendа avatar 30.1. 13:25 Jendа | skóre: 76 | blog: Jenda | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
V podstate neviem, prečo máš ešte potrebu v tejto veci so mnou diskutovať, keď vopred vieš, čo Ti odpoviem, aká bude Tvoja následná reakcia a ako to celé dopadne.
Je to reciproční.
30.1. 18:37 figliar0 | skóre: 6 | blog: figliarstva | Košice
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Ale ja reagujem na blog iného používateľa, nie na Teba...
30.1. 19:04 x
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Bluebear gonna bluebear...
Jendа avatar 31.1. 00:07 Jendа | skóre: 76 | blog: Jenda | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Tohle mě dost zaujalo. Oba dva tu máme příspěvky dost dlouho (Bluebear od 2006, hrachj od 2007), přijde ti, že bluebearovy příspěvky z roku 2006 psal někdo, komu bylo 13? Nebo jsem ve skutečnosti mnohem starší (a fejkuju celých 14 let průchod střední, vejškou, prvními zaměstnáními atd.)? Ta osoba, co veřejně vystupuje (např. na InstallFestech, na Smršti, na EurOpen) jako Jan Hrach, ovládá účty hrachj i Bluebear? Oba účty mají právě jednoho ovladatele (tohoto), nebo je ve značné míře sdílí více lidí?
31.1. 15:31 x
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Bluebear je depresivní a Jenda manická stránka jedné osobnosti.
Jendа avatar 31.1. 16:15 Jendа | skóre: 76 | blog: Jenda | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Já tomu teda nerozumím, ale myslel jsem, že u těchto poruch se mánie a deprese střídá třeba po pár měsících, zatímco já tu píšu skoro denně.
31.1. 23:18 kutr
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
zatímco já tu píšu skoro denně.
Co může být lepší potvrzení diagnózy.
Jendа avatar 1.2. 00:25 Jendа | skóre: 76 | blog: Jenda | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
OK a je to teda ta osoba na tomhle videu nebo ne?
1.2. 00:27 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
To je avatar Jenda, ne?
Gréta avatar 1.2. 18:13 Gréta | skóre: 30 | blog: Grétin blogísek | Stockholm
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize

ty fakt ale jakoby mluvíš jak jako já pišu :D se jim tady jako nedivim žesi myslej že ty seš já :O :O :O :O :D ;D

možná jakoby zkus mluvit víc pomalu a neřikej jenom holý věty misto jako/jakoby + ukazovacích zájmen vaty spíš dycky řekni nějakej klidně 'zbytečnej' přívlastek/přídavný méno nebo jako rovnou nějakou krátkou popisnou větičku ktý věci vo který mluvíš ať máš jakoby víc moc času přemejšlet cožeto jakože vlastně vubec řikáš ;D ;D jinak jako uplně supr :D ;D

pražáci chraňte svý zdraví a zustaňte v bezpečí paneláků hele, hele a hele!!☃ slíkací doktor fylosofie🤡
1.2. 18:23 Pete
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize
Ty jsi Bluebear?
Gréta avatar 1.2. 18:32 Gréta | skóre: 30 | blog: Grétin blogísek | Stockholm
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize

ne :D

pražáci chraňte svý zdraví a zustaňte v bezpečí paneláků hele, hele a hele!!☃ slíkací doktor fylosofie🤡
Jendа avatar 30.1. 13:26 Jendа | skóre: 76 | blog: Jenda | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Skutečně svobodné řešení koronavirové krize