Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »
Tiskni
Sdílej:
A k vnímání reality: vždycky je to jen iluze, plnou a syrovou realitu nejsme schopni vnímat, nejen protože naše smysly jsou velmi omezené (např. naše oko zpracocvává jen nepatrnou část elmag. záření) ...Zřejmě nejsme sami kdo nemůže
Pěkné. Co bylo impulsem pro takový zápisek?
Pro ty, co nechápou či nechtějí vidět ... zkuste psát kratší souvětí, méně roztahovat myšlenku, pomaleji ji nastolovat ... chcete-li, aby i ostatní pochopili.
... Spíše mám obrácený pocit, že k nám se cpou herečky, zpěváci od Vás (kurňa a že jich je). Od Norisové až po tu nafukovačku DaruTo je dosť populárny názor stálych diskutérov na Novinky.cz- mám na sezname e-mail, tak tam niekedy nazriem.Mali by ste tú imigráciu Slovákov a najmä herečiek ozaj obmedziť, lebo to čo si už dovoľujú je fakt drzosť!
Kamarát pracujúci v agentúre sa na takých konkurzoch ako popisujete podieľa? Tak ak má na to žalúdok robiť takú prácu.Nemá na to žaludek, je grafik a neměl práci (můj věk) a jeho bratr mu dohodil místo nějakého asistenta u nějaké agentury co dělá toto. Má na starosti hlavně techniku, ale jak říkal hodně krát se divil, že někdo do něčeho takového jde.
A za niektoré vymenia aj svoje staré manželkPolitici se takové dívenky neberou, ty jsou jen pro radost, ony to berou tak, že tím mohou dostat lepší flek někde jinde. Máte to stejné jako se říká, že "doktoři spí se sestříčkami, ale za manželky si je neberou".
o, dodneška sem nedočet Vesmírny bič od Ištvána NemerehoTak to bolo treba skúsiť v maďarčine. Originál je originál.
Já mam takový stohy knížek co sem nikdy nečet a nejspíš už ani nebudu ...ale aspoňže nie si ich autorom
Xenocída je fajn čítanie a béčková mi neprišla. Len treba povedať, že pred ňou som čítal k nej predchádzajúcu Enderovu hru a v porovnaní s ňou v Xenocíde fakticky nie je ani jedna akčná scéna.
Já bych v tom nehledal nějakou nadřazenost a bůh ví co. V čechách jsou prostě lidi superlíní. Tak 5% ze všech lidí co znám přečte víc jak jednu knížku za čtvrt roku a představa že by to ještě měla být slovenská knížka (=namahavější na čtení) je pro ně totálně absurdní a prostě jim to nestojí za tu námahu.S tou čitateľskou usilovnosťou dnešných mladších generácií to nie je česká špecialita. Našu mestskú knižnicu dnes už zachraňujú len ženy, čo chodia opatrovať ľudí so stareckými demenciami do Rakúska.Vyzerá to, že o pár rokov zanikne... Ja som ale reagovala na gtz, ktorý pochyboval o tom, že by česká kultúra mala na Slovensku ,,uplatnenie na trhu."myslel si, že sem chodí len Bartošová.
Neřekl jsem kultura, reagoval jsem na umělce. Tedy na zpěváky a herce. Nic jiného jsem nenapsal.Však umenie je jedným z hlavných prvkov kultúry:).Speváci- a už vôbec nie iba speváci popoví- a herci nie sú jedinými predstaviteľmi umenia. Ešte máme aj výtvarné umenie atď. atď.A tí speváci z ČR na Slovensku predávajú, aj keď práve nerobia koncerné šnúry. To že Vondráčková alebo niektorí starší osvedčení vystupujú na plese v opere a firemných podujatiach ešte neznamená, že by sem chodili len tie Vaše preležaniny
S tou čitateľskou usilovnosťou dnešných mladších generácií to nie je česká špecialita.Nemluvil jsem jen o mladé generaci :)
Tak 5% ze všech lidí co znám přečte víc jak jednu knížku za čtvrt roku a představa že by to ještě měla být slovenská knížka (=namahavější na čtení) je pro ně totálně absurdní a prostě jim to nestojí za tu námahu.Tak pár let nazpět (mám pocit, že to bylo u příležitosti vydání posledního dílu Harryho Pottera) nějaký psycholog v rozhovoru na ČRo1 vysvětloval, že to má minimálně částečně na svědomí přístup k výuce literatury ve škole, která čtení dětem spíše znechucuje než aby ho podporovala. Když totiž dítě "nenačte" dostatek knížek ještě v době, kdy se mu vyvíjí mozek, nikdy už nebude číst tak dobře a čtení pro něj bude znamenat namísto čiré zábavy i jistou duševní námahu (a u některých i tělesnou, protože bez pojíždění prstů po stránce přeskakují řádky). A pokud k literatuře děti nedojdou sami nebo jim nepomohou rodiče, velcí čtenáři z nich v dospělosti nejspíš nebudou ... "Ajťácky" řečeno, pokud si jako děti "nenadrátujeme" mozky tak, aby bylo čtení "hardwarově akcelerované", budeme při čtení spotřebovávat příliš mnoho výkonu na samotné čtení a o to méně nám ho zbyde na vše ostatní. A nejde jen o samotné čtení, jde i o paměť a její schopnost přijmou velká množství dat, protože někteří autori píší způsobem, který nutí čtenáře pracovat nad "velkými buffery", případně se pokouší vrstvením mnoha větných úrovní a přehršlí závorek udělat ze čtenáře křížence zásobníkového automatu s interpretrem Lispu
Neviem si predstaviť autora krásnej literatúry, ktorý by ,,nevrstvil" a písal striktne vecne, priamočiaro, jednoznačne, s dôrazom na jasnú informáciuA nejde jen o samotné čtení, jde i o paměť a její schopnost přijmou velká množství dat, protože někteří autori píší způsobem, který nutí čtenáře pracovat nad "velkými buffery", případně se pokouší vrstvením mnoha větných úrovní a přehršlí závorek udělat ze čtenáře křížence zásobníkového automatu s interpretrem Lispu![]()
Si přečti něco od Kulhánka :P Ten mě naučil, že čím kratší věty, tím větší čtivost.To je vec názoru alebo zvyku, pre mňa sú čítavé aj dlhé a komplikované súvetia, ale vadí mi, ak v texte cítim ako dominantnú umelú snahu po čítavosti-to je ako zahryznúť do toho dagovho zajačika s očakávaním, že je z pravej čokolády.
Jo, škola se podepisuje úžasně negativně. Za celý život jsem s vyjímkou VŠ potkal v každé třídě vždy jen jednoho dalšího člověka, kterého bavilo číst a oba dva jsme vždy upřímně nesnášeli povinnou četbu...Povinné čítanie... to nie je riešenie.Keby ste ešte mali čítať tie bludy za nás- Kus cukru, Mladá garda, Drevená dedina
Ještě na gymplu jsem přečet všechno od V+W a Čapka, teprve po gymplu celého Shakespeara ... a dál jsem doháněl, co jsem nepřečet z povinné četby, dost často bylo o co stát.
Potíž je spíš v tom, jak přesvědčit mladý smrady, že má něco smysl vědět či znát bez násilí, jak to do nich dostat. Aneb když to jako mladý ucho přijmete, že učitel neni zloduch nebo když je třídní češtinářem a navíc skvělým češtinářem, tak ani to čtení neni zlem.
Potíž je spíš v tom, jak přesvědčit mladý smrady, že má něco smysl vědět či znát bez násilí, jak to do nich dostat.Standardním postupem bývá ukázat jim, že to za to stojí, prostě je nadchnout. Což jde bohužel těžko, pokud tomu sám nevěříš.
Aneb když to jako mladý ucho přijmete, že učitel neni zloduch nebo když je třídní češtinářem a navíc skvělým češtinářem, tak ani to čtení neni zlem.Jenže většina učitelů stojí za hovno, což říkám jako člověk, který skvělého češtináře měl posledních půl roku na střední. Vystřídal jsem za život docela dost základních škol (5 pokud mě paměť neklame) a na všech z nich češtinu učili a učí lidé, které to ani trochu nebaví. Jaký gigantický rozdíl to pak byl těch posledních půl roku na střední nelze ani v krátkosti popsat.
Jenže většina učitelů stojí za hovno
To je najjednoduchšie- za všetko urobiť zodpovedným učiteľov, paušalizovať a prehlásiť, že stoja za h... Možno to začína niekde tu. Radšej nemať veľké oči, priznať si skutočný stav a začať to nejako naprávať. Od elementárneho vzdelávania.
To je najjednoduchšie- za všetko urobiť zodpovedným učiteľov, paušalizovať a prehlásiť, že stoja za h...Někdy je to nejjednodušší řešení zároveň tím správným. Zrovna v případě češtiny to je prostě moje zkušenost daná tím, že z 5 učitelů na ZŠ a třech na SŠ byl dobrý a schopný naučit jeden. To je jeden z osmi, takže se dá říct, že většina byla špatná. Rád bych uvedl, že nejde o moje preference těch učitelů, ale o to že jen jeden z nich měl svou práci zároveň jako koníčka a uměl odpovídat na dotazy typu "a proč je to takhle?", popřípadě vyprávět jak došlo k vymyšlení daného prvku jazyka (či knihy nebo směru), místo aby řekl prostý fakt, že existuje.
Dokonce jsem se jednu chvíli snažil číst jeden řádek jedním směrem a na konci číst nový řádek pozpátku (asi jako když některá lepší jehličkárna uměla tisknout i při zpětném posuvu hlavBustofedronické čtení? To jsem nikdy nezkoušel, nejspíš z toho důvodu, že při čtení pozpátku bych musel jet jen po slabikách, což je proti čtení po celých skupinách slov moc pomalé. Ale setkal jsem se kdysi s člověkem, co si uměl v hlavě text bez problémů otočit, takže byl schopen číst zrcadlový text stejně rychle jako text normální. Nejspíš z toho důvodu, že byl levák a často sám psal zrcadlově (alespoň tam, kde mu to učitelé trpěli). Tomu by se to možná hodilo)
Závorky Lispu mě zas tak nevadí, tohle ( mě dost bije do očíKdyž čtu text a autor/editor/jánevímkdoještě tam zapomene uzavřít závorku nebo ukončit uvozovky, tak mně to taky hrozně vytáčí, protože pořád čekám ukončovací závorku nebo konec uvozovek. Myslím, že je to klasický případ profesionální deformace z programování.
(()()))()()()()()))))((()()()())()))()vzhledem k tomu, že mám pocit, že v současné době už ani nečtu, že byl postaven nějaký automat, co si leze do slovníku a mě - vědomí - posílá už na interní kód přežvýkaná data... bych řekl, že to možné je. Ono stačí psát v latexu a pak úpět nad tím, jak lidi odsazují mezerama
Docela by mě zajímalo zda schemař nebo lispař dokáže od oka říct, zda je tohle validní uzavření nebo ne:Sice nejsem ani schemař, nebo lispař ale zdá se mi že ne. Hned v první pětině je podle oka jedna uzavírací závorka navíc.
Navíc na konci je () a to tak nějak nedává vcelku s ostatním celek ... nepletu se?
Tak co? Hořelo?:))) Dva zaminkdrákovaný národy. To víte, Němci si vymysleli český národ, Češi zase slovenský. Češi se tedy vytahují, ale přitom krčí, aby jim někdo nepřipomněl jak to s nima bylo :) A běží za západ, někdy tak vehementně, že se nestačí zastavit, běží a běží, až skonči ve Vladivostoku, nebo až Prešburku či Reichenbergu. :))))
Je to síce trochu naopak, že totiž niektorí Česi a Slováci, teda asi hlavne Slováci(Kollár, Hollý..) Vymysleli československý národ(kmeň), aby sa necítili takí malí oproti veľkým. Ako keď sa nadstavia trpaslíci, aby vylepili veľkému silákovi.Kým sa s nimi tí veľkí nechceli hrať, že sú krpci a nemajú čo zavadzať na ihrisku,tak ako - tak držali spolu, ale keď im veľkí- aby neotravovali- vyárendovali kúsok územia v rohu ihriska, začali sa hádať, kto je zodpovedný za pošliapaný trávnik,hrbolce,rozbité sklo pod nohami - či plecia, na ktorých stál ten s hlavou, či ten fiškus navrchu.
Národy sú tak-či tak vymyslené všetky.Tými, čo im určovali hranice po tom, ako najprv vybili svojich odporcov, čomu sa jemne hovorí ,,zjednotenie."Niekde vnútri hlodajú dávne spomienky a fackujú sa ďalej vnútri medzi sebou - ak nemajú poruke cudzích. Už som asi pochopila to psie behanie za zapadajúcim slnkom odminule.Tak cieľ Vladivostok...
Pokiaľ ide o sebavedomie, Slováci myslím si trochu pokročili... keď okolo nich prechádzate, sedíte s nimi v autobuse...počujete podobné veci ako: ,,Na Slovensku je to tak!" resp.,,To sa môže stať len na Slovensku!" a dozviete sa, že odtiaľto len preč... Ale počujete už aj(predstaviť si tón vyjadrujúci morálne pohoršenie),,Typickí Slováci!" T.j. začíname byť sebakrtitickí, i keď sa s kritikou ešte nestotožňujeme aj osobne, pokladáme sa individuálne za výnimky.))
Mali by sme to stihnúť, kým tí veľkí povedia: ,,Narobili si tu bordel, a my aby sme tu po nich upratali!"
No nic už jdu spát v azbestovém pyžamuPardon, mám len takú jednu zvedavú otázku... ako sa spalo v tom azbestovom pyžame? Nemáte potničky?.
Už jsem to kdysi zmiňoval, snad jedinou knihu jsem kdy nedočet, jednalo se o Pole orná a válečná od Vančury. Taky to bylo něco hustě hutného a roztahaného ... aspoň si na to tak pamatuju.
Takže jen zmiňuju, že Vy nesete kůži na trh s tím, jak působíte. Své čtenáře si určitě najdete, tak jako tak
Vančura je ťažký aj pre mňa. Ale jazyk je to krásne obrazný, najmä ak ho niekto takto pretlmočí.
S kožou na trh... to už je taký zlozvyk.
Impulzom boli moje posledné postrehy v debatách. Trochu som si aj chcela zažartovať- aj keď sa to možno i nezdáPěkné. Co bylo impulsem pro takový zápisek?
... zkuste psát kratší souvětí, méně roztahovat myšlenku.