Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Koncem března bude Abíčko již pošesté pořádat velkou anketu o nejpopulárnější distribuci. Každým rokem se také strhne malá flamewar na téma, proč jsme nezařadili některou z několika set distribucí, zda je název ankety přesný či proč používáme zrovna tuto formu. Dnes máte možnost zapojit se a pomoci vykrystalizovat její podobu.
Osobně mám pocit, že loňská forma ankety se docela povedla. Formulář umožňoval zjistit přesnější údaje než anketa vlevo. Takže bych toto zobrazení ponechal.
Opět bych se držel metodiky, že nepočítáme počet instalací, nýbrž počet uživatelů. Takže správce obsluhující stovku debianů se započítá stejně jako člověk z kanceláře mající na stole SuSE. Dále každý musí hlasovat sám za sebe, pokud tedy na vašem počítači pracuje více uživatelů, hlasování za ně by bylo považováno za podvod.
Loni jsme umožnili i zadat počet instalací. Bohužel snadnost vložit vysoké číslo svádí k podvodům, takže někteří lidé tam vkládali stovky počítačů. Těžko to uvěřím studentovi střední školy, na druhou stranu správce velké sítě toho opravdu může dosáhnout. Proto bych raději letos tuto hodnotu nezískával, resp. její výsledky ignoroval.
Mezi distribuce plánuju zařadit: Debian, Gentoo, Fedora, Mandrake, SuSE, Slackware, Sun Linux, TurboLinux. Napadají vás některé další? Co třeba odvozeniny typu Ubuntu? Nebo živé distribuce? Dát je dohromady jako jednu volbu? A chcete opět samostatný žebříček jednotlivých živých distribucí?
Statistické informace IMHO mají smysl, takže zařadím opět pohlaví, věk, vzdělání, zaměstnání a délku zkušeností s Linuxem. Pokud se vám loňské možnosti nelíbily, napište to prosím včas. Mám zjišťovat něco dalšího?
Pokud jde o poslední volbu Proč používám Linux, tak osobně mi ty výsledky nepřišly moc zajímavé. Možná by to chtělo jen nějak jinak formulovat.
Jak by se měla tato anketa jmenovat? Mě se líbí Anketa o nejpopulárnější distribuci, ale spousta rýpalů byla proti . Anketa o distribuci s největším počtem uživatelů mi zase přijde poněkud dlouhá, až nudná.
V neposlední řadě by bylo fajn domluvit co největší propagaci ankety. Ať se jí zúčastní co nejvíce linuxáků a získáme tak věrohodná data. Společná anketa s rootem asi nebude, nicméně propagaci mám od kluků předběžně domluvenou. Snad to zobrazí i na linux.cz. U nás určitě většina volných bannerů půjde na propagaci ankety. Pokud byste mohli podpořit anketu i jinde, budeme jen rádi.
Těším se na vaše reakce.
Tiskni
Sdílej:
Apropos, dokud abclinuxu.cz nebude měnit design webu, tak se taky nemá čeho bát
Vůbec bych se nebál názvu hlasování o nejpopulárnější distribuci, protože vystihuje, o co jde především. (Ostatně na anglických serverech vidíš poll, což je hlasování (volby). Česká anketa má asi budit zdání snahy o objektivní výsledky...)Rekl bych, ze anglicke "(opinion) poll" ma krome vyznamu "volby" take vyznam ceskeho "anketa", tj. "vyzkum mineni jisteho sirsiho okruhu osob nebo cele verejnosti k vyjasneni urcite otazky" (a take se tak bezne pouziva). Kdyz bych chtel ale rozlisovat pojmy, tak pod hlasovanim (voting) bych si predstavil spise neco jako odpovedi ANO/NE na konkretne polozenou otazku, zatimco anketu (inquiry) jako dotaz, jimz ziskavam nejake nove informace. Otazka "jakou distribuci..." vcetne tech otazek doplnujicich (na profil respondenta atd.) chapu tedy spise jako anketu (zjistovani, de facto jde o jakysi dotaznik) nez hlasovani (rozhodovani), proto bych tomuto projektu s klidnym svedomim ponechal titul anketa. BTW vazba "anketa o necem" je normalni ceska vazba (alespon SSJC proti ni nic nema, tak ledaze bys touzil po nejake reforme :)