Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Tenhle zápis je veřejným pokáráním uživatele Jindřicha Plešingera za hulvátství, kterého se dopustil. Jako malý pubertální fracek si změnil přezdívku na GoldenShit, ve zjevné narážce na uživatele GoldenFishe. Adminům Abíčka toto chování přišlo jako velmi hrubé a uražlivé, proto jej vyzýváme k nápravě do 24 hodin. Pevně doufáme, že si uvědomí svou chybu a přestane urážet naše návštěvníky. Nedojde-li k nápravě, odstraníme zmíněný text z přezdívky sami.
Narozdíl od Michala Vyskočila mám k dispozici prostředky, jak udělat přesnou analýzu použití rozcestníku. Zde najdete výsledky.
Za vydatného přispění Filipa Jirsáka jsem opravil chybu s nevalidními XML entitami, která mi způsobila již nemálo problémů. Znaky menší než mezera se špatně zakódovaly, při zpětném čtení XML parser narazil na neplatnou entitu a vyhodil výjimku. Teď pročišťuji veškerý uživatelský vstup a tyto znaky (až na nový řádek) mažu. Více viz chyba 28 a zdrojáky, které jsem právě nahrál na server. Ještě jsem opravil chybu 379, kdy někteří boti encodovali středník před session parametrem.
Dnešní oprava pochází od Filipa Jirsáka a přidává speciální CSS třídy pro komentáře blokovaných uživatelů. Předvolené nastavení je zmenšit font na 60% a písmo na šedou. Nicméně ve svém CSS si můžete například přidat:
.ds_hlavicka_blacklisted { display: none; }
a blokované komentáře neuvidíte vůbec. Upozorňuji ale, že systém bude informovat o nepřečtených komentářích, které se tak stanou nedostupnými. Vyřešit to nejde.
Pár změn na abíčku: chybu 66 napsal hrobar (přesun nastavení patičky na lepší místo), sjednocení ovládání (chyba 67) já. Ale moc spokojen nejsem. U diskusí jsem po nasazení na server narazil, že v případě zápisku v blogu se menu s funkcemi diskuse objeví vedle obdobného menu zápisu, místo aby byl pod ním. Kdyby náhodou někdo věděl, jak opravit CSS, byl bych moc vděčný. Robert je teď bohužel zrovna mimo a nechce se mi to celé zahazovat a složitě rollbackovat.
Moře práce, takže jen stručně. Chci se zeptat na pár věcí, jak počítat distribuce.
Už jsem začal pomalu analyzovat hlasy z ankety. Vyhýzel jsem dvojité hlasy (nejspíše dvojité odeslání formuláře) a prázdné hlasy. Teď hledám vícenásobné hlasy. První primitivní filtr je podle emailových adres, celkem 58 duplikátů. Zřejmě jsou někteří jedinci zapomnětliví, když si hlasování třeba po devíti dnech zopakovali.