Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Tenhle zápis je veřejným pokáráním uživatele Jindřicha Plešingera za hulvátství, kterého se dopustil. Jako malý pubertální fracek si změnil přezdívku na GoldenShit, ve zjevné narážce na uživatele GoldenFishe. Adminům Abíčka toto chování přišlo jako velmi hrubé a uražlivé, proto jej vyzýváme k nápravě do 24 hodin. Pevně doufáme, že si uvědomí svou chybu a přestane urážet naše návštěvníky. Nedojde-li k nápravě, odstraníme zmíněný text z přezdívky sami.
Narozdíl od Michala Vyskočila mám k dispozici prostředky, jak udělat přesnou analýzu použití rozcestníku. Zde najdete výsledky.
Za vydatného přispění Filipa Jirsáka jsem opravil chybu s nevalidními XML entitami, která mi způsobila již nemálo problémů. Znaky menší než mezera se špatně zakódovaly, při zpětném čtení XML parser narazil na neplatnou entitu a vyhodil výjimku. Teď pročišťuji veškerý uživatelský vstup a tyto znaky (až na nový řádek) mažu. Více viz chyba 28 a zdrojáky, které jsem právě nahrál na server. Ještě jsem opravil chybu 379, kdy někteří boti encodovali středník před session parametrem.
Dnešní oprava pochází od Filipa Jirsáka a přidává speciální CSS třídy pro komentáře blokovaných uživatelů. Předvolené nastavení je zmenšit font na 60% a písmo na šedou. Nicméně ve svém CSS si můžete například přidat:
.ds_hlavicka_blacklisted { display: none; }
a blokované komentáře neuvidíte vůbec. Upozorňuji ale, že systém bude informovat o nepřečtených komentářích, které se tak stanou nedostupnými. Vyřešit to nejde.
Pár změn na abíčku: chybu 66 napsal hrobar (přesun nastavení patičky na lepší místo), sjednocení ovládání (chyba 67) já. Ale moc spokojen nejsem. U diskusí jsem po nasazení na server narazil, že v případě zápisku v blogu se menu s funkcemi diskuse objeví vedle obdobného menu zápisu, místo aby byl pod ním. Kdyby náhodou někdo věděl, jak opravit CSS, byl bych moc vděčný. Robert je teď bohužel zrovna mimo a nechce se mi to celé zahazovat a složitě rollbackovat.
Moře práce, takže jen stručně. Chci se zeptat na pár věcí, jak počítat distribuce.
Už jsem začal pomalu analyzovat hlasy z ankety. Vyhýzel jsem dvojité hlasy (nejspíše dvojité odeslání formuláře) a prázdné hlasy. Teď hledám vícenásobné hlasy. První primitivní filtr je podle emailových adres, celkem 58 duplikátů. Zřejmě jsou někteří jedinci zapomnětliví, když si hlasování třeba po devíti dnech zopakovali.