Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Před pár minutami jsem nasadil jetty 6.1.2rc1. Přináší opravu dvou chyb, které nám znepříjemňovaly život. První z nich zdvojovala české znaky, pokud se ocitly na konci paketu (opravu poskytl Filip Jirsák). Druhá zase nekorektně pracovala s buffery a log se plnil výjimkami IllegaStateException: Full, navíc byla zátěž serveru dost vysoká. Doufám, že oba problémy budou již skutečně pryč, nicméně výkonnost abíčka je silný problém a budeme uvažovat o upgradu hardwaru (a dalšího hledání způsobů, jak urychlit samotnou aplikaci).
Dále jsem se rozhodnul, že přidám další diskusní fórum. Stává se, že začátečník hledá někoho, kdo by mu byl rádcem v otázkách kolem Linuxu. Zatím jsme tyto dotazy mazali jako offtopic, ale ta potřeba tu je, s posláním serveru souvisí, takže těmto návštěvníkům vyjdeme vstříc a přichystáme pro ně nové fórum. Jak jej ale nazvat? Linuxoví rádci? Mentoři? Kamarádi asi ne, to by si někdo mohl plést se seznamkou .
Tiskni
Sdílej:
top
zabira vetsinu procesoru java, ne mysql. Indexy mam snad vsude, kde to dava smysl.
Java 6 je vyrazne rychlejsi? No, nastuduji si, co je v ni noveho, otestuji ji doma a pak provedeme upgrade i na serveru. Jsem zvedav.
-server -Xmx -Xms
?
jconsole
, např.
java -Dcom.sun.management.config.file=jmx.properties \ -jar start.jar etc/jetty-jmx.xml etc/jetty.xml
#jmx.properties com.sun.management.jmxremote=true com.sun.management.jmxremote.port=… com.sun.management.jmxremote.ssl=false com.sun.management.jmxremote.authenticate=true com.sun.management.jmxremote.password.file=… com.sun.management.jmxremote.access.file=…Viz Monitoring and Management Using JMX Technology.
MySQL 5.1 Reference Manual: An index_col_name specification can end with ASC or DESC. These keywords are allowed for future extensions for specifying ascending or descending index value storage. Currently, they are parsed but ignored; index values are always stored in ascending order.Navíc mi uniká, k čemu by informace o vzestupném nebo sestupném řazení měla být indexu dobrá, nenapadá mne žádný druh indexu, kde by se to uplatnilo (pro b-tree i hash tabulku je každopádně taková informace k ničemu).
top
ukazoval vysoký celkový iowait, a viník byl vždy jasný (rrdtool, apache, mysql..), protože na hostu víc než jedna i/o intenzivní aplikace neběží. Ale když jde cpu do plna tak snižování iowaitu stejně nepomůže, je bezpodmínečně potřeba nějak urychlit tu Javu- zkoušeli jste to nějak profilovat?
imho, bez prekopania spôsobu práce s datami vám nepomôže ani nový hw. Som ochotný pomôcť s návrhmi, s sql, html, css. S javou možno časom, keď sa mi prestane nepáčiť
Dalsim problemem jsou smajliky. Vazne uvazuju, ze nahrazovani za obrazky poslu do vecnych lovist. Pro kazdy komentar (ma-li je uzivatel povolene) musim udelat regexp, zda tam smajlik je a v tom pripade vytvorit stringbuffer, projit cely string a vytvorit novy.Proč se to nedělá při ukládání komentáře? Do databáze bych si asi uložil původní surovou verzi příspěvku a jednotlivé verze s transformacemi (se smajlíkem, bez atd.).
Mozna by to slo udelat jednou pri ukladani dat a vytvorit dalsi sloupecek s vysledkem, jenze nejdrive bych musel prevest vstupni data do HTML, protoze tato transformace je az druha v poradi. Nejdrive se totiz musi doplnit znacky <p>, pokud uzivatel pouziva prazdny radek pro odradkovani. Tohle doplnovani je stejne narocne jako smajlici a chtel bych s nim neco udelat, viz starsi blogy, kdy hledam solidni html parser.