Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Vysvětleme si to na příkladu. Jana má na notebooku Mandrake a doma Gentoo, ve škole se občas přes ssh připojuje na univerzitní server, který běží pod Debianem. Je tedy uživatelkou tří distribucí a všechny je zaškrtne v anketě. Pepa je administrátor velké sítě, kde spravuje padesát desktopů se SUSE. Nezávisle na počtu instalací je Pepa jen jeden, proto jednou hlasuje pro SUSE. Ondra pracuje v bance, kde zabezpečuje provoz stovky serverů Red Hat. Dá tedy svůj jediný hlas Red Hatu,Takže sestra Jany Františka, které se líbí barevný Mandrake u sestry na notebooku, a nijak zvlášť přívětivě nastavené Gentoo s FVWM na bráchově počítači, takže ani neví, že to Gentoo je, a která také ani neví, že to ve škole je Debian, bude hlasovat jen pro Mandrake, čímž uvede sebrané údaje ankety v chaos, protože by měla, kdyby byla poučená, hlasovat stejně jako Jana. Pepa sice spravuje desktopy se SUSE, ale osobně by dal přednost Debianu - tato anketa ho nutí hlasovat pro SUSE, i kdyby si myslel, že Debian je lepší distribuce a ta jeho oblíbenější. Stejně tak Ondra vůbec nemohl ovlivnit, kterou distribuci nasadila jeho banka, a tak sice bude hlasovat také pro Red Hat, ale jeho kolega Lojza ze stejné banky, který má doma Ubuntu a vůbec netuší, že to v práci je Red Hat, už bude hlasovat jenom pro Ubuntu, i když by měl také přispět rudému klobouku.
ale jeho kolega Lojza ze stejné banky, který má doma Ubuntu a vůbec netuší, že to v práci je Red Hat, už bude hlasovat jenom pro Ubuntu, i když by měl také přispět rudému klobouku.Těžko můžeš při hlasování zohledňovat, co kdo ví a neví.
Přesně tak. Ale zadání loňské a té plánované letošní ankety tohle dělá. Hlasuje se o tom, o kterých distribucích lidé vědí, že je používají. Nikoliv o tom, které nejvíce používají (neboť zde vypadnou ti, kteří nevědí, jakou distribucí oplývá jejich pracovní/školní server), ani o tom, které nejraději používají (protože podle zadání by měli hlasovat o všech, o kterých vědí, že je používají).ale jeho kolega Lojza ze stejné banky, který má doma Ubuntu a vůbec netuší, že to v práci je Red Hat, už bude hlasovat jenom pro Ubuntu, i když by měl také přispět rudému klobouku.Těžko můžeš při hlasování zohledňovat, co kdo ví a neví.
proto také podle mě Debian vyhrál, velmi překvapivě, v rozporu s trendem ostatních ročníků i běžnou zkušenostíPřekvapivě a v rozporu z trendem? Debian byl druhý, druhý, třetí, třetí, druhý, druhý a pak první, to mi jako moc v rozporu s trendem nepřijde. Navíc když se pořádně podíváš na výsledky, zastoupení Debianu v procentech se příliš nemění, mění se zastoupení ostatních - protože ostatním hodně ubylo, Debian vyhrál, i když měl nejnižší procentuální zastoupení. A běžná zkušenost? Ona to bude spíš tvoje zkušenost; to, co používáš ty, nevyhrává, takže anketa je "zmateným zadáním zkreslená."
Překvapivě a v rozporu z trendem? Debian byl druhý, druhý, třetí, třetí, druhý, druhý a pak první, to mi jako moc v rozporu s trendem nepřijde.Jenomže trend je nástup nových distribucí, které si získávají uživatele i na úkor těch tradičních jako je třeba Debian. Viz trend od roku 2004, kdy např. nastoupilo Ubuntu ... ale pravda je, že mluvit o trendech v anketě, která mění každý rok zadání případně i způsob hlasovaní, je až příliš odvážné.
Navíc když se pořádně podíváš na výsledky, zastoupení Debianu v procentech se příliš nemění, mění se zastoupení ostatních - protože ostatním hodně ubylo, Debian vyhrál, i když měl nejnižší procentuální zastoupení.Což může nastat v tom případě, kdy spousta lidí hlasuje pro nějakou svou desktopovou distribuci + Debian, protože vědí, že ho používá jejich školní/pracovní server a díky zadání letošní ankety pro něj tedy hlasovali. Debian tak získá absolutně nejvíc hlasů, i když procentuálně zastoupení v množství ostatních oblíbených distribucích vlastně klesá (30 > 26 > 17) - to se může stát tehdy, když nasbírá tzv. "druhé hlasy" spárované s jinými distribucemi.
A běžná zkušenost? Ona to bude spíš tvoje zkušenost; to, co používáš ty, nevyhrává, takže anketa je "zmateným zadáním zkreslená."Ne, ta běžná zkušenost se odehrává např. zde mezi aktivními návštěvníky abclinuxu.cz a jiných portálů, odehrává se na diskusních fórech různých distribucí. Myslím, že jsem dostatečně popsal, proč si myslím, že je zadání takové ankety zmatené a vede ke zkresleným výsledkům, čemuž ses ovšem ve své reakci zcela vyhnul. A k tomu velmi pohodlnou a zároveň naprosto scestnou invektivou, že kritizuju zadání ankety, protože nevyhrála "ta moje" distribuce, čímž se evidentně z nedostatku argumentů snažíš dostat diskusi na úroveň čerstvých absolventů mateřské školky. Co takhle začít se bavit raději o kvalitním zadání a relevantnosti výsledků?
Uvazuju, ze ji budeme rikat jen Distribuce roku 2007. Zadne dalsi privlastky, protoze pak by byl nazev delsi nez indianske jmenoVýborně. Tím pádem si ovšem pod výsledky může taky každý představit, co chce.Aspon odpadnou stiznosti, ze nazev neni 100% presny, protoze pod timto novym nazvem si kazdy muze predstavit co chce.
Jinak na zakladnim principu, tedy scitaji se distribuce, ktere lide pouzivaji, nechci nic menit. Mozna muzeme upresnit, ze za pouzivanou distribuci lze oznacit jenom takovou, na kterou se muzete prihlasit (at uz desktop nebo konzole ci ssh).V tomto případě se jedná o zjišťování nikoliv toho, které distribuce lidé používají, ale maximálně toho, o kterých vědí, že je používají. Já sám tedy zaškrtnu asi 5-7 kandidátů (včetně live), ostatní zkušenější uživatelé na tom mohou být podobně. V žádném případě nebude anketa odrážet oblíbenost distribuce, opět půjde o jakýsi mix s prakticky nulovou vypovídací hodnotou, který vyhraje distribuce procentuálně nejvíce používaná jako druhá (např. na serverech), tipuji opět Debian. Rovnou tedy opište výsledky z loňska
procentuálně nejvíce používaná jako druhá (např. na serverech), tipuji opět Debian.Nerozumím, Debian má právě tu výhodu, že se jako jedna z mála distribucí hodí úplně na vše. Chci stabilitu na server, hodím tam stable. Chci novější software, přejdu na testing. Chci bleeding edge, abych se mohl s archisty přetahovat, kdo má který balík o minor verzi novější, dám tam unstable (plus obrovský počet mezistupňů mezi tím). Proč tedy není logické, že univerzální Debian zaškrtne nejvíce lidí? BTW: dělení distribucí na desktopové a serverové nemá moc smysl. Znám jak servery jedoucí na Mandrivě, tak desktopy jedoucí na Debianu.
Proč tedy není logické, že univerzální Debian zaškrtne nejvíce lidí?Logické to právě je a tedy výsledek předem daný. I bez ankety můžeme konstatovat, že absolutně (nikoliv procentuálně) lidé vědí nejvíce o tom, když někde (ať na desktopu nebo nějak na serveru) používají (také) Debian. Nedozvíme se ani o skutečném rozšíření (těch distribucí např. na školních serverech, o kterých lidé nevědí, že se k nim každý den připojují), ani o osobních preferencích hlasujících.
BTW: dělení distribucí na desktopové a serverové nemá moc smysl. Znám jak servery jedoucí na Mandrivě, tak desktopy jedoucí na Debianu.To by bylo naopak velmi zajímavé, mít např. 2-3 kategorie: desktop, laptop a server - a v každé z nich hlasovat pro nejoblíbenější distribuci. Dozvěděli bychom se tak, kterým distribucím dávají lidé přednost pro jaké použití, nejen že 50% hlasujících používá "Linux" (také) na serveru.
To by bylo naopak velmi zajímavé, mít např. 2-3 kategorie: desktop, laptop a server - a v každé z nich hlasovat pro nejoblíbenější distribuci. Dozvěděli bychom se tak, kterým distribucím dávají lidé přednost pro jaké použití, nejen že 50% hlasujících používá "Linux" (také) na serveru.Velmi dobry navrh +1
Toto by mohlo být mé poslední vyjádření k anketě, neboť jinak bych se už moc opakoval. Poslední rada zní, zeptejte se nějakého statistika nebo někoho, kdo se vyzná ve sběru a vyhodnocování dat z dotazníků a anket.Statistik by vám řekl, že z ankety nejde dělat žádné dalekosáhlé závěry. Anketa mezi návštěvníky Abclinuxu s názvem "Distribuce roku 2007" neříká o moc víc, než kolik návštěvníků Abclinuxu hlasovalo pro kterou distribuci v anketě Distribuce 2007. To je snad většině lidí jasné, xkesh už se snad tuto novinku dozvěděl právě teď
Statistik by vám řekl, že z ankety nejde dělat žádné dalekosáhlé závěry. Anketa mezi návštěvníky Abclinuxu s názvem "Distribuce roku 2007" neříká o moc víc, než kolik návštěvníků Abclinuxu hlasovalo pro kterou distribuci v anketě Distribuce 2007. To je snad většině lidí jasné, xkesh už se snad tuto novinku dozvěděl právě teďMně to jasné je, ovšem naopak mi jasné není, proč se této všeobecně známé skutečnosti nepřizpůsobí zadání (tj. otázka) ankety a proč si tedy hraje na něco, čím není (loni: "Hlavní náplní ankety je zjistit, kolik má která distribuce uživatelů.") - což je přesně obsahem mé výhrady.Žádné podrobné vysvětlování v tomto směru nepomůže, to by bylo nutné zvolit úplně jiný prostředek, než anketu. Anketa je spíš publicistický útvar než statistické šetření.
A co takhle "jakou distribuci rozhodně nechcete vyzkoušet"?
Zkusim shrnout svuj nazor na jednom miste. Anketa pouziva uzivatele jednotlivych distribuci. Anketa neni o tom, kolik distribuci kdo instaluje. Anketa neni o tom, kolik lidi ma roota podle ruznych distribuci. Podle mne jsou nejdulezitejsi uzivatele.Samozřejmě pouze deklarované uživatele různých distribucí, tedy nikoliv skutečné. Tedy znovu: Anketa počítá uživatele, kteří vědí, jaké distribuce používají, a pouze tyto. Ekvivalent by bylo zjišťovat anketou, jakým autem kdo jezdí, včetně služebního či půjčovaného od známých (nikoliv jaké auto si koupil, ani jaké auto se mu líbí). Stejného charakteru jsou i získaná data.
Proc bychom meli diskriminovat treba studenty, kteri maji pristup na linuxovou ucebnu? Podle mne jsou to uzivatele Linuxu, i kdyz nemaji root ani jej neinstalovali.Protože podle zadání by měli tito studenti hlasovat pro distribuci, ke které se připojují v linuxové učebně (pokud ovšem vědí, ke které), i když se jim osobně tato distribuce nezamlouvá. Uživatelé Linuxu to tedy sice jsou, ale jednak nemohou ovlivnit výběr distribuce, ani to, jestli s ní vůbec chtějí pracovat. Nasnadě je proto, že poučený student se hlasování pro "neoblíbenou" školní distribuci vyhne a hlasovat bude pouze pro tu svou desktopovou. Možná. Každopádně, takto náhodná budou sebraná data, podle poctivosti odpovídajících. Namítnete jistě, že každá anketa poskytuje náhodně sebraná data a záleží na poctivosti respondentů. To bezpochyby, jenomže ne každá anketa s tím v zadání počítá a ne každá si pak hraje na objektivizaci svých výsledků s tím, že počítá uživatele jednotlivých distribucí.
Proto mi pripada hlasovani kazdy uzivatel sam za sebe (a ne za stroj ci instalaci) jako nejspravedlivejsi a nejpresnejsi.Každý uživatel sice za sebe, ale už ne za svůj názor na vhodného kandidáta do "Distribuce roku 2007", ale jaksi fiktivně objektivně za "skutečnost". Tedy, pokud hodlá být poctivý a nechce vynechat distribuce, ke kterým přístup má, ale které nemá rád. Anketa se tedy vyjádří k tomu, o kterých distribucích lidé poctivě deklarují, že je používají.
Jen bych nerozlisoval mezi desktopem a notebookem. Oba se pouzivaji pro beznou praci jednoho uzivatele, zatimco server typicky poskytuje specializovane sluzby jednomu ci casteji vice lidem.Je to na vás, já trochu pozoruji, že lidi volí na notebook a na desktop různé distribuce, ale je možné, že to nebude tak dramatické. Což nevíme, dokud se na to nikdo nezeptá.
Prosim, nenutte me psat jako pravnik. Jsme lidi, takze si drobne nepresnosti odpustme. Prece nebudu psat popis ankety v algoritmech?Pokud to bylo myšleno na mě, tak já naopak navrhují popis zadání ankety podstatně zjednodušit, totiž opravdu hlasovat o "nejoblíbenější distribuci", s omezeným počtem hlasů a s plným vědomím subjektivity tohoto názoru. Počítat a zjišťovat, ke kterým distribucím se člověk skutečně připojuje (v zaměstnání či ve škole), to je právě zadání pro "geeky":Ja vim, geekum by se to libilo, ale jen by to odradilo bezne lidi, kteri s Linuxem koketuji.
Smysl pravidel je tento: pokud se na stroj s urcitou distribuci muzete prihlasit a aktivne ji pouzivat, pak jste uzivatelem dane distribuce. Nezavisi to na tom, zda ji uzivatel instaloval osobne (diskriminace zacatecniku, co jim to nekdo instaloval za uplatu) nebo ma roota (diskriminace uzivatelu ze skol, organizaci ci firem). Z teto vety vyplyva, ze uzivatelem nejste, pokud je ve vasi siti napriklad DNS nebo SMTP/IMAP server s linuxem (prihlasujete se k aplikaci, ne k linuxu).To je určitě zadání pro "běžné lidi", kteří s Linuxem koketují? Ještě znovu dodám, že uvedený "smysl pravidel" je skutečně "smysluplný" pouze v případě, že člověk o všech těchto skutečnostech ví a dokáže si je správně analyzovat. Nakonec, je to vaše anketa a vy rozhodnete, jaká data jsou pro vás přínosná. Zatím to bylo tak, že se jak zadání, tak kritéria ankety téměř každý rok mění: změnilo se i z roku 2005 na rok 2006. Porovnávat výsledky ankety meziročně tedy stejně nejde. Představme si třeba anketu Zlatý slavík (nic jiného tato anketa není), která se bude snažit omezit hlasy pro oblíbené zpěváky tím, že jejich majitel musí mít určitě zakoupený jejich hudební nosič nebo musel být v daném roce osobně přítomný na jejich koncertě. Dodržování těchto kritérií je stejně tak málo pravděpodobné a kontrolovatelné jako v loňské a plánované anketě "Distribuce roku 2007" Abclinuxu. Tak, to byla už opravdu tečka za anketou z mé strany, pokud hledáte ještě nějaké argumenty, najdete je v diskusi výše, neboť řečeno bylo už opravdu vše.
PS2. autem roku taky muze byt treba Lexus, ale nejvice lidi si koupi Fabii. No a nase anketa neni o tom, ktera distribuce je jejich vysnena, ale o tom, kterou skutecne pouzivaji. To je IMHO dulezitejsi.Tohle je jiný případ. Tady je dost podstatný cenový rozdíl, který u Linuxových distribucí (až na pár vyjímek) není.
A co je horší, anketa počítá jen ty uživatele, kteří se rozhodnou do ankety přispět. Pokud má být tohle vážně míněná výtka, pak chápu Leoše, že nemá chuť se o tom příliš bavit, pokud ne, jedná se o konstatování zřejmého faktu.Který přímo kontradikuje zadání a deklarovaný účel ankety, totiž zjistit počet uživatelů jednotlivých distribucí.
Navíc je IMHO rozumné předpokládat, že lidé, kteří netuší jaké distro používají se o anketě vůbec nedozví a i kdyby se tak stalo, nebudou vědět jak hlasovat.Rozumné je předpokládat, že lidé budou hlasovat subjektivně podle vlastních preferencí a sympatií k té které distribuci, což je také jediné, co by takto zadaná anketa mohla zjistit - totiž jaké distribuci jsou lidi ochotní dát hlas. Mimo je naopak počítat s tím, že všichni budou hlasovat podle skutečnosti o tom, které všechny distribuce používají. Počet majitelů aut nějaké značky se taky nezjišťuje anketou, ale z registru či statistiky prodeje. Anketou zjistíte tak maximálně to, která značka má nejlepší "imidž". Vůbec nic by tedy nebránilo vyhlásit anketu jako o "nejoblíbenější distribuci (čtenářů ABClinuxu) v roce 2007" s otázkami typu: Jaká je vaše nejoblíbenější distribuce, resp. které distribuci byste dali přednost 1) na domácím desktopu 2) na domácím laptopu 3) na pracovním (firemním) desktopu 4) na pracovním (firemním) laptopu 5) na serveru Každý hlasující 5 hlasů, v každé kategorii jeden, lze sčítat a kombinovat po libosti. Výsledkem je nejoblíbenější distribuce pro různá použití i absolutně (ta s nejvyšším počtem hlasů). A vůbec není třeba vymýšlet složitá zadání typu jak má hlasovat Jana, co má doma Ubuntu a ve škole se připojuje na Debian (o čemž ale neví a musela by si to zjistit) a jako praktikantka občas ve firmě na Red Hat, o čemž taky neví, který instaloval ale její bratr stejně jako její Ubuntu, které spravuje, který má ale nejradši Gentoo... a jak má hlasovat jejich matka, která si občas zasurfuje v Ubuntu a občas v Gentoo, podle toho, co je zrovna nabootováno, která už neví o Linuxu vůbec nic. Anketa, jak je nyní formulována, si klade za cíl zjistit, že Jana používá Ubuntu, Debian a RedHat, její bratr Red Hat, Ubuntu a Gentoo a jejich matka Ubuntu a Gentoo - ve skutečnosti získá od Jany hlas pro Ubuntu, od matky žádný a pouze od poučeného bratra skutečný stav Red Hat, Ubuntu a Gentoo, pakliže bratr nepotlačí ve jménu Gentoo distribuci, kterou v duchu pohrdá, totiž Ubuntu. A tak dále a tak podobně, variacím se meze nekladou. Je zábavné sledovat, jak tuto evidentní skutečnost skoro nikdo nevidí (nebo se tváří, že ji nevidí). Proto, aby se anketa mohla vydávat za něco, co není, totiž za jakýsi objektivní "počet uživatelů jednotlivých distribucí"?
Chapu sice tvoje argumenty, ale ty po nas chces jinou anketu, nez delame a nez chceme delat.Nikoliv, to vy děláte jinou anketu, než jakou tvrdíte, že děláte
Vem si treba mne. Pro koho bych mel hlasovat? Na serveru mam debian, na pracovni stanici doma i v praci mandrivu. O server se nestaram, mam tam jen ssh, takze v podstate je mi jedno, jaka je to distribuce, hlavne kdyz bezi. Na desktopu rozhodne spokojeny nejsem, naopak me stve, ze kazda verze je horsi, nez ta minula a veci, ktere fungovaly, ted nejedou. Kdybych mel hlasovat podle tvych podminek, tak bud nebudu hlasovat vubec, nebo dam hlas nekomu tretimu, koho ani v podstate neznam, jenom jsem na nej slysel chvalu a nechal jsem se ovlivnit. Podle nasich pravidel dam hlas debianu i mandrive, protoze at je muj vztah k nim libovolny, objektivne je pouzivam.Jaké distribuci byste dali přednost na serveru? Tys dal evidentně Debianu. Pokud si myslíš, že Debian nestojí za nic, a proto si hlas do ankety o distribuci roku nezaslouží, nedáš hlas žádný. Na desktopu jsi dal evidentně přednost Mandrivě. Dtto. Pokud nejsi spokojený, proč tyto distribuce používáš? Proč jim chceš dělat reklamu tím, že pro ně budeš hlasovat do ankety "Distribuce roku", protože ač je dle svých slov nesnášíš, "objektivně je používáš"? Není to trochu schizofrenní přístup? Takže ano, pokud si žádná distribuce z těch, co znáš, nezaslouží hlas do ankety, tak jí ho prostě nedáš. Jednodušší už to být nemůže. A pokud si myslíš, že si SUSE za svůj nový desktop tento hlas zaslouží, tak jí ho dáš - říkejme tomu ocenění "marketingu a PR-práce" lidí kolem SUSE. Koho ocení tvůj hlas pro distribuce, se kterými nejsi spokojen a co jim tento hlas přinese? Nikoliv nějaké memento, že by se měly polepšit, ale naopak utvrzení v tom, že to dělají dobře.
To je ten hlavni rozdil v pristupu. V soucasnych pravidlech se hlasuje podle objektivni skutecnosti, v tebou navrzenych by se hlasovalo podle dojmu, doslechu a je snadne se nechat ovlivnit (juu, to nove suse ma super 3D desktop, to bude super distribuce, dam ji hlas).Ano, to je rozdíl v přístupu. Zatímco teď se hlasuje zčásti podle objektivní skutečnosti (to jsou hlasy de facto odborníků, kteří vědí, na jakých všech distribucích pracují, a kteří navíc chtějí být poctiví) a zčásti podle osobních preferencí (hlasy těch, kteří si navzdory objektivní skutečnosti myslí, že si třeba Mandriva kvůli svým chybám hlas prostě nezaslouží či kteří to vezmou jako soutěž distribucí), přičemž neexistuje možnost, jak tyto hlasy od sebe odlišit a výsledek není odraz objektivní skutečnosti, ale zcela náhodný mix těchto subjektivních přístupů, při hlasování podle čistě osobních preferencí zjistíme OBJEKTIVNĚ alespoň tyto osobní preference. Což by pro anketu "Distribuce roku" mohl být celkem solidní a postačující cíl.
Kazda anketa je proste jina a my jsme si jednu zvolili. Mame sva pravidla, ktera jsou vetsine ctenaru jasna. Ze ty osobne preferujes jinou anketu prece neznamena, ze nase anketa je kvuli tomu spatna. Nelibi nazev, popis, ci jak ji prezentujeme? Marketing. Oproti Nove jsme ale bridilove a puntickari.Jen připomínám, že pravidla (tj. zadání ankety) loni se od těch předloni poněkud liší, dál do minulosti raději ani nejdu. Chtěl jsi připomínky, máš je. Že máte svá pravidla, to vám neberu, jen jsem toho názoru, že výsledky hlasování podle těchto pravidel mají prakticky nulovou hodnotu, neboť neurčují ani nejpoužívanější, ani nejpopulárnější distribuci. IMHO je to tedy jen anketa pro anketu (viz pro srovnání např. Software roku, kterou pořádá Root.cz - nedovedu si představit, že by tam hlasování bylo podmiňováno tím, že hlasující tento software také "objektivně" používá). Že jsem se svým názorem často v menšině, na to jsem si už poměrně zvykl. Že můj způsob argumentace není natolik podlézavý (nebo řekněme diplomatický), abych coby oponent přiměl mazaně protistranu k nějakým změnám, na to taky - ono je to poměrně osvěžující v záležitostech, které nejsou až tak osobně důležité. Tady si mohu říct: Tohle je můj názor, chcete-li si z toho něco vzít, berte, nechcete-li, nechte být. Když už k ničemu, poslouží debata k utřídění myšlenek a inspiraci, což je ten hlavní důvod, proč vůbec takto přes Internet má smysl debatovat. Čímž také zároveň všem účastníkům děkuji
Tiskni
Sdílej: