Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Již dlouho plánuji nasadit ve vyhledávání stemmer. To je nástroj, který převede slovo do prvního pádu jednotného čísla. Vyspělé vyhledávací enginy jim disponují. Zatím mám ale problém s nalezením vhodného stemmeru. Pro javu existuje egothor, ale ten nemá slovník (seznam slov a jejich možných pádů). V Linuxu existuje například aspell, který slovník má, ale neměl jsem čas studovat jeho binární formát. Snad mají někde (v CVS?) vystaven zdrojový soubor, ale na webu jsem jej nenašel. I kdyby formát byl čitelný a mohl jsem jej použít v egothoru, bude zde problém s licencí - GPL. To silně omezuje možnosti využití jen na programy licencované GPL. Abíčko to sice splňuje, ale když už tím budu trávit čas, proč nevytvořit kompletní knihovnu použitelnou i v programech s jinými licencemi? Ve světě Javy je zvykem používat svobodné licence typu BSD, které neomezují programátory.
Moje výzva zní:
znáte-li české slovníky, prosím vložte sem na ně odkazy i s informací o licenci. Třeba už takový slovník existuje. Pokud neexistuje, myslíte, že by mělo smysl napsat webový nástroj pro vytváření slovníku? Jednoduchý formulář, kde byste zadali slovo ve všech pádech a případně přidali doplňující informace (rod, zda je slovo pomnožné, nepravidelné atd). Určitě by se dala naplnit databáze nepřeloženými slovy a na abíčku na každé stránce zobrazovat žádost o doplnění. Možná jsem naivní, ale během roku by se takto dala vytvořit databáze s desitkami tisíc slov. Zvláště pokud by se zapojili jazykovědci. Výstupem by byla svobodná databáze českých slov s jejich skloňováním. Ale třeba už existuje na nějakém ústavě, jen se o ni neví.
Tiskni
Sdílej:
This data file and the enclosed Czech dictionary files for ispell are free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version (see /usr/share/common-licenses/GPL).Někde na netu se dá najít i javovský parser pro ispell.
org.apache.lucene.analysis.zip
. Je to nový Analyzer a StemFilter do Lucene, využívá právě slovníku ispellu. Bude to chtít ale upravit (verze je hodně stará a třeba načítání všech pravidel do pole určitě ideální není). Jo, a pamatuju si, že tam někde zlobilo parsování pravidel (třída Rule nebo Rules). Ve slovníku byl použit tabulátor, parser ale hledal mezery…
Jak jsem psal v zápisku o StarDictu, používám GNU/FDL Anglicko-Český slovník. Otázka ale je, jak moc užitečný by byl pro výše uvedené užití.
Jazykovedci niečo podobné ako ty už majú. V Brne na FI je to ajka (GNU/GPL, C), Ševeček (Lingea?) má lemmu a v Prahe sa tiež niečo nájde. Desiatky tisíc základných tvarov nie je zase až tak veľa ako by si potreboval. Používané nástroje majú databázu o rád až dva väčšiu (pre češtinu, samozrejme). Tieto databázy sa určite získať dajú, či už za peniaze, alebo barter (častejšia možnosť), žiadna z nich nie je slobodná.Máte někdo na ně kontakty? Taková databáze, kterou si na katedře kuchtí doktorand a nikdo o ni neví, je na dvě věci
Takéto projekty nie je treba až tak propagovať, pretože ak to niekto potrebuje komerčne, tak sa o nich vcelku jednoducho dozvie. Ak sa vymyslí spôsob, ktorý bude prínosný aj pre tých, ktorí tie dáta majú, tak sa určite dohodnúť dá.Chci se o nich dozvedet adohodnout se. Nerad bych zacinal na prazdne louce. I deset tisic nejpouzivanejsich slov by abicku pomohlo rozjet stemming.
cat slovak.words | ispell -e -d slovak | tr " " "\n" >slovak.word.list