Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Budu stručný a drsný. Všechno je zakázáno. Ok, zase tak drsný nebudu. Značka A je povolena, ale automaticky dostane atribut rel=nofollow, aspoň to sníží chuť zneužívat abíčko ke google bombám. Dále jsou povoleny ABBR, ACRONYM, CITE a CODE. Vše ostatní je zakázáno, zvláště BR. Někteří čtenáři ji používali smysluplně, jiní ji zneužívali, smůlu mají všichni. Tato pravidla jsem aplikoval i na stávající patičky, nepovolené značky byly odstraněny. Inpirace, bug 815.
PS sorry za výpadek, chybka v DDL tabulky se štítky umožnila vznik duplikátního štítku s NULL identifikátorem, což vedlo k výjimce při startu Abíčka.
Slavnostně oznamuji, že podpora štítků na abíčku přechází do beta provozu. Po několika iteracích ohledně definice štítků a jejich funkčnosti a pár měsících implementace konečně máme funkční verzi. Jedná se o kolektivní dílo, na kterém se kromě mně (Java) podíleli Filip Jirsák (AJAX), David Watzke (sada štítků) a Robert Krátký (html).
Lucinka šla před hodinou spát a mně se ještě nechtělo, tak jsem si sedl ke zdrojákům Abíčka a napsal implementaci požadavku #486 - seznam naposledy prohlédnutých diskusí. Je tu jedno omezení z důvodu zatížení serveru, systém si pamatuje jen posledních 75 diskusí, tak nebuďte překvapeni. Ať se vám nová funkce líbí.
Dále se můžete těšit na štítky, David Watzke se opřel do plnění databáze štítků, Filip Jirsák napsal javascript a AJAX pro editační dialog a já si pohrál se serverovou částí. Ještě to není hotovo, ale blížíme se k oficiálnímu zveřejnění.