Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Budu stručný a drsný. Všechno je zakázáno. Ok, zase tak drsný nebudu. Značka A je povolena, ale automaticky dostane atribut rel=nofollow, aspoň to sníží chuť zneužívat abíčko ke google bombám. Dále jsou povoleny ABBR, ACRONYM, CITE a CODE. Vše ostatní je zakázáno, zvláště BR. Někteří čtenáři ji používali smysluplně, jiní ji zneužívali, smůlu mají všichni. Tato pravidla jsem aplikoval i na stávající patičky, nepovolené značky byly odstraněny. Inpirace, bug 815.
PS sorry za výpadek, chybka v DDL tabulky se štítky umožnila vznik duplikátního štítku s NULL identifikátorem, což vedlo k výjimce při startu Abíčka.
Slavnostně oznamuji, že podpora štítků na abíčku přechází do beta provozu. Po několika iteracích ohledně definice štítků a jejich funkčnosti a pár měsících implementace konečně máme funkční verzi. Jedná se o kolektivní dílo, na kterém se kromě mně (Java) podíleli Filip Jirsák (AJAX), David Watzke (sada štítků) a Robert Krátký (html).
Lucinka šla před hodinou spát a mně se ještě nechtělo, tak jsem si sedl ke zdrojákům Abíčka a napsal implementaci požadavku #486 - seznam naposledy prohlédnutých diskusí. Je tu jedno omezení z důvodu zatížení serveru, systém si pamatuje jen posledních 75 diskusí, tak nebuďte překvapeni. Ať se vám nová funkce líbí.
Dále se můžete těšit na štítky, David Watzke se opřel do plnění databáze štítků, Filip Jirsák napsal javascript a AJAX pro editační dialog a já si pohrál se serverovou částí. Ještě to není hotovo, ale blížíme se k oficiálnímu zveřejnění.