Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Ve dvě jsem šel na oběd na Floru. Když jsem se chystal sejít do podchodu, odehrála se vedle mně na silnici scénam jak z akčního filmu. Z jednoho auta vyběhl mladý muž pubertální vizáže, vytáhnul pistoli a přiložil ji k okénku řidiče vedlejšího auta. Celé nástupiště ztuhlo a čekalo, zda se ozve výstřel. Pak s pistolí začal bouchat do okýnka. Po chvíli vyběhl z prvního auta řidič, skočil před kapotu druhého auta, vytáhnul pistoli a mířil na řidiče. Pak vylezl i poslední spolujezdec. Napětí se dalo krájet.
Nikdo nechápal, co se děje. Je to přepadení či policejní zásah. Najednou se řidič prvního auta otočil a odcházel. Cestou zpět ledabyle vytáhnul něco, co mohlo být policejním odznakem a zdálky na řidiče druhého auta s ním zamával. I ten mladíček u okénka se zklidnil, ukázal řidiči, ať jede a šel si sednout. Řidič druhého auta šlápl na plyn a zmizel, až se za ním zakouřilo. Zřejmě policejní auto také odjelo.
Co to bylo za akci netuším. Varianta jedna: policisté pronásledovali zločince a spletli si auto. Nicméně kdyby to skutečně byl mafián, sejmul by prvního policajta a měl dost času odjet, protože prodleva mezi akcí prvního policisty a řidiče se dala počitat na dlouhé sekundy. Varinta dvě: běžná řidičská půtka (nedání přednosti, vulgární posunek). Nicméně pak byla reakce policistů naprosto neadekvátní a neprofesionální. Vyhrožovat někomu zbraní, to je teda silné kafe. Navíc policisté nejevili zrovna ochotu se legitimovat, nejméně tricet sekund mávali zbraněmi.
Když odjeli, uvažoval jsem, co bych dělal na místě přepadeného řidiče. Myslel bych si, že mě přepadli nějací mafiáni. Kdybych měl zbraň a prostřílel se ven, mohl bych být odsouzen za vraždu, resp. vraždu policisty? Nebo by to byl jejich problém, že se chovali jako mafiáni?
Tiskni
Sdílej:
varianta třetí: nějaký "chytrý" recesisti se dobře bavili a natáčeli si to z okna naproti.Taky to tak vidím... Je možné, že zanedlouho to bude jako reklama na tn.cz...
krádež a následný útěk z obchodu (aniž bychom cokoli ukradli samozřejmě)To mně připomnělo jednoho známého, který se podobně bavil na účet revizorů v MHD. Buď strašlivě dlouho hledal jízdenku, dával revizorovi různé staré jízdenky atd. - a v okamžiku, kdy už revizorovi docházela trpělivost, začínal se dožadovat osobních údajů nebo se chystal volat policii, teprve vytáhl připravenou jízdenku. Toto dělal hlavně v tramvajích a busech. Druhou (a zábavnější) formu provozoval v metru, když se kontrolovalo ve stanici. Těsně před revizorem, který mu ještě ani nestačil ukázat odznak, vyrazil k útěku. Revizor samozřejmě za ním. Po kratším či delším pronásledování zastavil a revizora se zeptal, proč za ním běží. Ten se obvykle nějakou chvíli vzpamatovával, než si vzpomněl, že chce vidět jízdenku. Někdy se nezmohl vůbec na nic.