Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Ve dvě jsem šel na oběd na Floru. Když jsem se chystal sejít do podchodu, odehrála se vedle mně na silnici scénam jak z akčního filmu. Z jednoho auta vyběhl mladý muž pubertální vizáže, vytáhnul pistoli a přiložil ji k okénku řidiče vedlejšího auta. Celé nástupiště ztuhlo a čekalo, zda se ozve výstřel. Pak s pistolí začal bouchat do okýnka. Po chvíli vyběhl z prvního auta řidič, skočil před kapotu druhého auta, vytáhnul pistoli a mířil na řidiče. Pak vylezl i poslední spolujezdec. Napětí se dalo krájet.
Nikdo nechápal, co se děje. Je to přepadení či policejní zásah. Najednou se řidič prvního auta otočil a odcházel. Cestou zpět ledabyle vytáhnul něco, co mohlo být policejním odznakem a zdálky na řidiče druhého auta s ním zamával. I ten mladíček u okénka se zklidnil, ukázal řidiči, ať jede a šel si sednout. Řidič druhého auta šlápl na plyn a zmizel, až se za ním zakouřilo. Zřejmě policejní auto také odjelo.
Co to bylo za akci netuším. Varianta jedna: policisté pronásledovali zločince a spletli si auto. Nicméně kdyby to skutečně byl mafián, sejmul by prvního policajta a měl dost času odjet, protože prodleva mezi akcí prvního policisty a řidiče se dala počitat na dlouhé sekundy. Varinta dvě: běžná řidičská půtka (nedání přednosti, vulgární posunek). Nicméně pak byla reakce policistů naprosto neadekvátní a neprofesionální. Vyhrožovat někomu zbraní, to je teda silné kafe. Navíc policisté nejevili zrovna ochotu se legitimovat, nejméně tricet sekund mávali zbraněmi.
Když odjeli, uvažoval jsem, co bych dělal na místě přepadeného řidiče. Myslel bych si, že mě přepadli nějací mafiáni. Kdybych měl zbraň a prostřílel se ven, mohl bych být odsouzen za vraždu, resp. vraždu policisty? Nebo by to byl jejich problém, že se chovali jako mafiáni?
Tiskni
Sdílej:
varianta třetí: nějaký "chytrý" recesisti se dobře bavili a natáčeli si to z okna naproti.Taky to tak vidím... Je možné, že zanedlouho to bude jako reklama na tn.cz...
krádež a následný útěk z obchodu (aniž bychom cokoli ukradli samozřejmě)To mně připomnělo jednoho známého, který se podobně bavil na účet revizorů v MHD. Buď strašlivě dlouho hledal jízdenku, dával revizorovi různé staré jízdenky atd. - a v okamžiku, kdy už revizorovi docházela trpělivost, začínal se dožadovat osobních údajů nebo se chystal volat policii, teprve vytáhl připravenou jízdenku. Toto dělal hlavně v tramvajích a busech. Druhou (a zábavnější) formu provozoval v metru, když se kontrolovalo ve stanici. Těsně před revizorem, který mu ještě ani nestačil ukázat odznak, vyrazil k útěku. Revizor samozřejmě za ním. Po kratším či delším pronásledování zastavil a revizora se zeptal, proč za ním běží. Ten se obvykle nějakou chvíli vzpamatovával, než si vzpomněl, že chce vidět jízdenku. Někdy se nezmohl vůbec na nic.