Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Výrazné procento komentářů v každé diskusi jsou lakonické +1 a -1. V bugzille je požadavek pro přímou podporu. Než to začnu psát, chci dát všem možnost vyjádřit se, jak by se tato funkce měla chovat. Moje představa je přidat dva jednoduché textové linky +1 a -1 (případně tlačítka), která AJAXem odešlou informaci na server, aniž by se stránka znovu načetla. AJAX sice omezuje uživatele lynxu, na druhou stranu výrazně zpříjemní používání této funkce, protože čtenář bude moci pokračovat dál ve čtení diskuse.
Včera nad ránem, osm minut po půlnoci, jsem nahrál novou verzi Abíčka, která přinášela bonus zápiskům zařazeným do výběru. Zvýhodnění spočívalo v zařazení do nového seznamu čistě výběrových zápisků, které byly před původním výpisem. Nicméně se mému vpravdě převratnému nápadu nedostalo ocenění, jaké jsem čekal. Šel jsem tedy do sebe, zpytoval svědomí a hle, přišlo osvícení. V době, kdy jsem uspával ječící dítě, mě napadlo geniální řešení, jak umlčet kritiky (včetně sebe) a splnit své původní zadání.
V posledních třech týdnech jsem udělal pár změn v blozích. Na úvodní stránce se teď vypisují čtyři nejčerstvější výběrové zápisky a pod nimi teprve následuje klasický výpis zápisků. V budoucnu přidám možnost konfigurace a hlavně ochranu před tapetováním (jeden uživatel, jeden zápisek). Další změnou je odstranění počtu přečtení u zápisků, které nemají perex. Původně se počítalo jako přečtení, když byly prostě zobrazeny i ve výpise blogů. To vedlo k tomu, že jejich počty přečtení byly spíše počty zobrazení výpisu blogů, na kterém se vyskytovaly. Jinými slovy to číslo bylo o ničem.