Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Výrazné procento komentářů v každé diskusi jsou lakonické +1 a -1. V bugzille je požadavek pro přímou podporu. Než to začnu psát, chci dát všem možnost vyjádřit se, jak by se tato funkce měla chovat. Moje představa je přidat dva jednoduché textové linky +1 a -1 (případně tlačítka), která AJAXem odešlou informaci na server, aniž by se stránka znovu načetla. AJAX sice omezuje uživatele lynxu, na druhou stranu výrazně zpříjemní používání této funkce, protože čtenář bude moci pokračovat dál ve čtení diskuse.
Včera nad ránem, osm minut po půlnoci, jsem nahrál novou verzi Abíčka, která přinášela bonus zápiskům zařazeným do výběru. Zvýhodnění spočívalo v zařazení do nového seznamu čistě výběrových zápisků, které byly před původním výpisem. Nicméně se mému vpravdě převratnému nápadu nedostalo ocenění, jaké jsem čekal. Šel jsem tedy do sebe, zpytoval svědomí a hle, přišlo osvícení. V době, kdy jsem uspával ječící dítě, mě napadlo geniální řešení, jak umlčet kritiky (včetně sebe) a splnit své původní zadání.
V posledních třech týdnech jsem udělal pár změn v blozích. Na úvodní stránce se teď vypisují čtyři nejčerstvější výběrové zápisky a pod nimi teprve následuje klasický výpis zápisků. V budoucnu přidám možnost konfigurace a hlavně ochranu před tapetováním (jeden uživatel, jeden zápisek). Další změnou je odstranění počtu přečtení u zápisků, které nemají perex. Původně se počítalo jako přečtení, když byly prostě zobrazeny i ve výpise blogů. To vedlo k tomu, že jejich počty přečtení byly spíše počty zobrazení výpisu blogů, na kterém se vyskytovaly. Jinými slovy to číslo bylo o ničem.