Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Na Abíčku jsou nově zprovozněny ikonky služeb pro sdílení záložek. Jdeme s dobou a chceme vyjít vstříc lidem, kteří je používají. Navíc nám tato funkce může zadarmo přinést nové čtenáře, tak proč toho nevyužít? Na vaši žádost jde tato funkce v profilu vypnout. Vedlejším efektem této služby je vytvoření statistiky bookmarkovaných stránek, což plánuji využít pro zvýhodňování takových stránek ve fulltextovém vyhledávání.
Další novinkou je možnost uložit si kus CSS, který se má přidat do HTML hlavičky každé stránky. Pokud chcete udělat jen drobnou úpravu vzhledu abíčka, nemusíte již nahrávat někam na veřejný internet svůj vlastní CSS soubor. Stačí si do textového pole vložit svou deklaraci, třeba A { color: red}
.
Tiskni
Sdílej:
U hodnoceni jsme se furt nerozhodli, zda jej ponechame ci zrusime. Robert by je chtel zrusit, ja o tom nejsem presvedcen. Sice hlasuje jen zlomek ctenaru, ale presto je to cislo nejakym ukazatelem kvality clanku ci zapisku. Mozna bych ale radeji vratil puvodni vicestupnove hodnoceni, nez jen dobre/spatne.
Zrušit hodnocení? Cože? Podle něj se rozhoduji u některých blogů, jestli je budu číst nebo ne.
span#bookmarks{display:none;}
To ani nemusíš – stačí si v nastavení zaškrtnout, že je nechceš.
BTW: díky za blog a možnost nastavení, teď když tam nejsou ty příšerné odkazy a jsou tu jen ikonky, tak si je možná i nechám…
A zlobi to jeste dneska? Vecer se delaly nejake zmeny, coz jsem doufal, ze vyresi ty problemy. Jake mate zkusenosti?
Na vaši žádost jde tato funkce v profilu vypnout.tisíceré díky, že nekašleš na nás tříprocentní
A kde máte Herona?