Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
Tiskni
Sdílej:
Někdo by měl pánovi nade mnou také vysvětlit, že nainstalované, nicméně nespuštěné programy opravdu počítač nezpomalují.Ale zpomalují. Každý nainstalovaný program znamená víc záznamů v registrech. A čím větší registry, tím pomaleji se prohledává.
Jinak je to běžné pokračování řady NT, 2k, XP.Nic ineho som ani netvrdil.
NET je jistě super... Ale ani s tou chválou bych to tak nepřeháněl.Ani neprehanam. Mozno som trosku pochvalil, ale ty si presiel dalej, pretoze super znamena najlepsi. K těm Office: dôležitejšie ako to, čo používaš ty je, čo používa 99% firiem a potom si treba dať otázku, že prečo. Možno pre veľa malých drobností.
K těm Office. Snad jenom ten Outlook. Toho považuji za nejlepšího email klienta součastnosti.Spis za nejlepsiho groupware klienta, nebo jak se ty veci typu planovani schuzek, prava kontaktu a synchronizace se vsim moznym jmenuji. Kdyz se jedna o cisty e-mail (tj. SMTP, IMAP a POP3), chodi Outlook dobre jen tehdy, kdyz se pripojujue na microsofti servery. Jinak dela obcas divne veci, ktere se velmi spatne diagnostikuji - jedina spolehliva moznost je zaponou logovani protokolu a kouknou se, kde se co pokazilo, protoze z chybovych hlasek se toho clovek moc nedozvi.
S tim outlookem bych nesouhlasil, ano, je celkem dobry, ale co používám kmail zdá se mi v outlooku spousta věcí strašně složitá. Třreba jen nastavení filtrů pro filtrování příchozí pošty. O nastavení poštovních účtů ani nemluvě.
Proč? Možná když by to zprivatizoval odvrátil by tru krizi ;)
ad 2) ako viete, ze swapovala? Mal som na mysli najma to slovo prediktivny v suvislosti s memory managementom, nie memory management ako taky...Teď teda nevim, co jste měl vlastně na mysli, ale blbost MM ve Vistách je proslulá. Ten systém je fakt ochoten swapovat, i když ramka je jen poloplná.
Lokace pagefile se totiž dá ve windows naklikat, víme?Ale ten ciel musi mat predsa svoje parametre, vsakze... JPP= Jedna Pani Povedala
X:\pagefile.sys
Dokonce - a to je šokujicí - existují komerční programy za nemalé peníze, které ve Vista vytvoří ramdisk a do něj se šoupne pagefile.
Ano, vydělávat lze na všem co jsou lidé ochotni koupit. Pokud si koupí toto místo jednoduchého vypnutí swapu (ramswapdisk+zbytek ram bude vždy o něco menší než celá ram), je to jejich problém.
alebo máš na mysli, že si tá paródia pamätá, čo ktorá aplikácia za súbor minule potrebovala a tie ťahá (častokrát zbytočne) rovno so štartom aplikácie?
ad 2) Když jsem naposledy viděl Vistu, tak zrovna swapovala, a půlku RAM měla prázdnou. Prosil bych dovysvětlit ten skvělý memory managementAsi se tim privlastkem "skvely" srovnaval s memory managementem v XP. Ten byl delany na pocitace s malym mnozstvim pameti (XP jde uchodit i na 128MB RAM a pracovat se da uz s 256MB), takze se pokousi co nejvice dat nacpat na disk. Pri dnesnich velikostech pameti je to bohuzel jako pokouset se jezdit traktorem po dalnici![]()
ad 4) Viděl jsem nějaké rozhovory s předními vývojáři. Většina z nich se shodla, že direct X je vynikající rozhraní... jenže ... jenže tak do 3-5 let totálně mrtvé, protože se hodlají přesunout ještě níže. Neumím posoudit, říkám co jsem slyšel a viděl.Odhadoval bytch to na zmenu celkove filosofie pristupu ke grafickemu hardwaru, dannou rostouci schopnosti grafickych procesoru. Viz treba inteli projekt Larrabee, kde by se dalo (ciste teoreticky) na jakekoliv DirectX nebo OpenGL vykaslat a primo pracovat s jednotlivymy procesory v jejich nativnim kodu (coz je x68+nejake vektorove instrukce navic). A pokud se zacne pouzivat raytracing, tak bude nejspis treba udelat stejne uplne nove rozhranni (resp. jazyk), protoze jak OpenGL, tak DirectX jsou prilis ovlivnene svym rasterovacim puvodem. Tak jako tak, DirectX je, alespon tak, jak ho ted zname, dopredu odsouzene k zaniku spolu se soucasnou koncepci grafickych procesoru, stejne jako treba zaniko Glide s 3Dfx. Pokud prezije (resp. Microsoft nepouzije jiny nazev), bude se od toho puvodniho lisit stejnem, jako se Visty lisi od Win 3.1 a bude mit spolecne jen to jmeno.
Odhadoval bytch to na zmenu celkove filosofie pristupu ke grafickemu hardwaru, dannou rostouci schopnosti grafickych procesoru. Viz treba inteli projekt Larrabee, kde by se dalo (ciste teoreticky) na jakekoliv DirectX nebo OpenGL vykaslat a primo pracovat s jednotlivymy procesory v jejich nativnim kodu (coz je x68+nejake vektorove instrukce navic).Asi je vam to jasne, ale jenom doplnim: Pokud to tak dopadne, tak ma Linux velkou sanci proti DirectX, protoze prislusne API Intel zverejni i pro Linux, aby ho mohli vyuzit i lide, co Linux pouzivaji pro narocne vypocty.
pis se divim, ze i pres ty "uzasne" featury typu SuperFetch a spol. potrebuji Visty takova strasna kvanta pameti (zhruba dvojasobek vuci XP). Spis to vypada, ze "nouze naucila Dalibora housti", tj. Microsoft byl nucen vylepsit memory management, protoze Visty by jinak namisto dvojnasobku potrebovali nespis ctyrnasobek ....
A to měříš stejným stylem jako někteří začátečníci na linuxu s dotazy: Proč mi linux žere celé 2GB paměti?
Ja to nemeril - ten dvojnasobek je ze zkusenosti uzivatelu, kteri pro srovnatelny provoz potrebuji zhuba dvakrat tolik pameti, nez meli predtim na WinXP.Např. Fallout 3 má minimální požadavky 1GB v XP a 2GB ve Vistách.
Ne tak osobní urážka: To je z vaší hlavy nebo jste opsal reklamní leták Microsoftu?
Předně nepopisuje slabiny Linuxu, ale přednosti/vlastnosti Windows. Pokud chcete porovnávat musíte ukázat, co vám na Linuxu chybí. Stejným způsobem by se dal napsat pamflet, který vyzdvihne výhody Linuxu a pak se vysměje Windows, že tam dané funkce chybí.
Často zaměňujete konkrétní software s jeho funkcionalitou a jako výhodu představujete, že jej prodává Microsoft. (Microsoft SQL Server… je súčasťou niektorých z distribúcií (vydaní) Windows Server. Zároveň už Microsoft dodáva aj virtualizáciu so svojim serverom a tiež ide o veľmi dobrý produkt. Spolu s aplikačným serverom sa nasadzuje aj web server v balíku služieb IIS, ktorý už útočí na prvú pozíciu doteraz dominujúceho Apache servera.
)
Je s podivem, že na jednu misku vah dáváte veškerý software od Microsoftu a na druhou jen Linux. Buďto porovnávejte program od programu nebo na tu druhou misku posaďte celou distribuci.
Taktéž když vám dojdou argumenty, tak své názory podkládáte svými domněnkami ve stylu: Nevyvíja sa, nezískava si nových ľudí a ani obľubu. Často sa tvrdí, že Java skončila. Na svet sa dostáva .NET a tento môže s veľkou pravdepodobnosťou v budúcnosti vládnuť svetu počítačov.
Toto není argument, ale domněnka. Laskavě si své předpovědi strčte do šuplíku a za deset let je zrevidujte.
Nakonec tam máte špeky jako světe div se, software od Microsoftu spolu komunikuje, nebo faktické chyby, na které již upozornili jini.
Ano, tato reakce je povšechná a nezabývá se tématem Windows-Linux, protože se snaží ukázat, že samotný způsob vaší úvahy je diskutabilní.
Předně nepopisuje slabiny Linuxu, ale přednosti/vlastnosti Windows.Suhlasim, mate pravdu.
Pokud chcete porovnávat musíte ukázat, co vám na Linuxu chybí.Chyba mi vela drobnych aplikacii tretich stran. Tie vsak nebudu, pokial linux nebude viac popularny. Preco nie je linux popularny- o tom bol tento clanok.
Často zaměňujete konkrétní software s jeho funkcionalitou a jako výhodu představujete, že jej prodává Microsoft.Nie, nie je to tak. Hovorim, co vsetko Microsoft robi a robi to dobre- je to jeho vyhoda, pretoze to preda a tym padom linux nemoze prerazit. Pridavam k tomu aj previazanost produktov a najma spektrum produktov.
Je s podivem, že na jednu misku vah dáváte veškerý software od Microsoftu a na druhou jen Linux.Ano, davam prave Microsoft dopredu, pretoze konstatujem, ze linux take spektrum kompatibilne neobsahuje. Ak si myslite opak, tak mozete argumentovat a od toho je ta diskusia a preto som na nu cakal. Ja som dal teda produkty MS, nech sa paci, vase spektrum od linuxu a mozme ist vecne diskutovat.
Taktéž když vám dojdou argumenty, tak své názory podkládáte svými domněnkamiMate pravdu, ze som nedaval podklady, ale ked chcete, ukazem vam ako rastie podiel vyvojarov v .NET. A k tej domienke: je to domienka, preto som aj nenapisal, ze to tak bude, ale ze je tam pravdepodobnost. Vychadza prave z trendov.
Laskavě si své předpovědi strčte do šuplíku a za deset let je zrevidujte.Nech sa paci, ale to potom mozete povedat o kazdej predikcii, ze je zbytocna.
Nakonec tam máte špeky jako světe div se, software od Microsoftu spolu komunikujeMozno, ked ste penil, tak ste si to tak vysvetlil. Ja som tym myslel- on spolu komunikuje a je to plus. Nic viac, nic menej.
modre obrazovky smrti uz vysli z kazdodenneho zivota a Windows su stabilne.Skoda ze o tom nevie moja instalacia Windows Vista (a instalacie na ostatnych pocitacoch mojich kolegov). Momentalne sa prave zotavila po druhom dnesnom BSOD. Dufam, ze jej to bude stacit aspon na tyzden.
Ked nemoze konkurovat, preco konkuruje a preco ma vacsi podiel na serveroch ako linux?
O kterých serverech se tu bavíme? "Internetové servery" jsou doménou linuxu a případně vyšších unixů. Intranetové servery, mno. Občas se najdou na Windech, ale hodně firem nechce platit za nový Windows 2k8 a tak přemýšlí jestli by nešlo 2k Advanced Server nahradit linuxem. Ono, mezi námi, ty windows servery většinou spravují takyprogramátoři, kteří se kdysi naučili asp, v tom napsali intranetovou aplikaci běžící pouze pod IE a nasadili to na Windows server, protože když mají windows na stole, tak to přece zvládnou taky, že. Jak vypadá výsledek si každý sám domyslí. Nemám nic proti Windows na serveru, i my jich pár spravujeme, ale (jako všechno) se to musí umět.
O kterých serverech se tu bavíme?Ved je to v clanku napisane, o ktorych serveroch sa bavime. A tychto serverov je, zial, velka cast. Ze kto to spravuje a ako- to su pseudoargumenty. To mozete aplikovat aj na linux, tiez ho moze spravovat kde-kto. To nie je technicka zalezitost.
Tak v tom případě moc nevím o čem se tu bavíme (resp. v čem je kámen úrazu). Pro mě rozšířenost opravdu není argument pro nic. Prostě MS zapracoval na marketingu v této oblasti, stejně jako to udělal v oblastí PC u Win95.
Ze kto to spravuje a ako- to su pseudoargumenty.
Pardon, ale opravdu nejsou. To, že si u Windows na desktopu každý myslí, že může být adminem mi vadí. To, že si to myslí i o serveru mi vadí nepoměřitelně víc*. Přece jen linux na tyto servery obvykle instaluje někdo pokročilejší.
*) Což samozřejmně není na škodu pro lidi, kteří potom tu síť davájí 14 dnů do použitelného stavum, takže bych si možná mohl přát více takových "administrátorů".
z windows administrátorov nikto idiotov nerobí, žiaden schopný sa administráciou windows neživí a z firiem idiotiov tiež nikto nerobí, ich management to zvládne sám
)
co firmy potrebuju a ziadaju
Ne. Opravdu ne. Jestli je něco, co linux potřebuje, je to právě marketing. Podívejte se na Firefox. Není to ani nejlepší prohlížeč ani jediný konkurent IE. Stačilo investovat pěkných pár dolarů na marketing a podívej se, kde je dnes. Marketing je jediný důvod rozšíření Windows a nerozšíření Linuxu (na desktopech). To ostatní s tím nemá co dělat. Běžné distro po default instalaci obsahuje vše, co potřebuješ na ten tvůj intranet server. Ještě by to možná chtělo dodělat nějaké klikátko pro adminy, kteří mají strach z řádky, a bylo by to už stejné jako Windows Server. Jediná slabina je možná v Active Directory (na to linux ještě pravda nemá), ale to nemá nasazené každý.
Jediná slabina je možná v Active Directory (na to linux ještě pravda nemá), ale to nemá nasazené každý.Vážně není? Co Fedora/RedHat Server Directory, Sun Java System Directory Server a čert ví, co všechno?
Jenže toto je chyba ovladače nebo HW, nikoliv Windows.Copak jsem něco takového tvrdil?
Otázka, jestli plantat staticky a dynamicky typované jazyky.A proc ne? Vzdyt nemusi byt cela aplikace v Pythonu, staci ty casti, ktere je treba napsat rychle. To ostatni (nebo co chcete mit rychle) zaridi knihovny v C nebo C++. Versus system, kdy se vsechno pise v Jave nebo C#. Jde o srovnani celeho pristupu - Python se snazi byt jen vysokourovnovy, delat to dobre a dobre spolupracovat s C, zatimco Java a C# se snazi byt vsim pro vsechny (a delat si vsechno samy).
Ale s tím pythonem nevím jestli máte pravdu. Když něco děláte v C# nebo Javě, tak máte k dispozici opravdu hromadu knihoven (samozřejmě některé i za poplatek, ale některé přímo v základu) a kvalitní debugovací nástroje. Python na tom není zdaleka tak dobře a jeho výkon je díky dynamickému typování o dost menší.Skoro vsechny znamejsi knihovny dostupne na Linuxu maji i vazby pro Python. Debugovaci nastroje jsou asi pravda, ale Python sam o sobe umoznuje docela slusnou introspekci, takze je otazka, nakolik je to problem (ja nikdy debugger nepotreboval u Pythonu, spis u assembleru se mi hodil, protoze v assembleru neni snadne udelat ladici vypis). Ale uznavam, ze existuje jedna velka slabina nativniho Pythonu - thready. To ovsem pomerne dobre resi Jython nebo IronPython.
Kameň úrazu číslo 2: Windows VistaJeště včera byl nahoře odkaz na itbiz.cz: Microsoft přiznává, Windows Vista byly omyl. (Nebo tak nějak). Čekal jsi s uvedením blogu, až to zmizí?
kvoli ktorym preferuju Windows
Tím důvodem je stav, kterému se anglicky říká „vendor lock-in“, a o (technické) kvalitě softwaru nic nevypovídá.
Pokud si ale někdo do měřítka kvality přidá vlastnost „pracuje se systémy od Microsoftu“, tak se pak není čemu divit, že výsledky jsou takové, jaké jsou.
"Bude-li mít na výběr kvalitní řešení i z linuxové strany..."Nebude-li mít na výběr tak kvalitní řešení z linuxové strany, tak si vybere s vysokou pravděpodobností Windows. A to bez akéhokoľvek ďaľšieho špekulovania a reklám.
To je opsaný PR Microsoftu? Není to náhodou skrytá zaplacená reklama. Docela by mě zajímalo, jestli autor blogu ví alespoň u desetiny těch cizích slovíček o co se jedná, a zda-li má s nimi nějakou větší zkušenost.
popularita OpenAL roste
A na rozdíl od DirectX si můžete vybrat z několika implementací ;)
Měl jsem dojem, že popularita OpenAL roste, protože MS na DirectSound dost kašle.Jestli jo, tak to bude jenom přechodná záležitost, časem moft vymyslí něco jiného, hlavně aby se nepoužívala nějaká technologie, ve které nemají prsty. DirectX (teda Direct3D) taky nebylo potřeba, přesto se do něj pustili. (To, že se OpenGL nechalo vyšachovat a delší dobu moc se nerozvíjí, je věc druhá)
Myslím, že se pouštíš na velmi tenký led. Nikdo nepochybuje o tom, že při porovnání dvou operačních systémů můžeš v obou najít vlastnosti, které ten druhý nemá. Nicméně většina z toho, co tu píšeš jsou, obávám se, polopravdy.
Framework Mono považuješ za natolik podřadný, že ses o něm ani nezmínil? Java podporuje přibližně 10 platforem. Kolik jich podporuje .NET? Eclipse je tatkéž kvalitní vývojový prostředek. (O rychlosti bych pomlčel, ale záleží na tom, co pod tím pojmem rozumíš.) Eclipse plně podporuje víc než 10 programovacích jazyků a přibližně stejný počet kompilátorů (resp. runtime) Javy, C++ a dalších jazyků. Kolik jich umí Visual Studio? Tvrzení o tom, že se Java nevyvíjí, si nech raději ... až na dobu, kdy si přečteš něco o generics, CORBA, EJB... Též je dobré vědět, že pro Javu existuje nepřeberná škála různých nízkoúrovňových rozhraní, včetně možnosti využít OpenGL. Řeči o ovládnutí světa nějakým software mě osobně poněkud děsí. Nicméně .NET mě neděsí, protože jeho portovatelnost je natolik bídná, že světu vládnout prostě nemůže.
Memory management v Linuxu programovali špičkoví odborníci. Máš-li proti němu námitky, buď prosím konkrétnější. Nemyslím si, že by tento memory management potřeboval jakoukoliv inspiraci Microsoftem. Když si například přečteš, jak ve větvi -mm funguje migrace stránek a srovnáš to s Windows, které ani nepodporují stroje typu NUMA, Windows asi nevyjdou z tohoto srovnání nejlépe. Možná bych se k tomu prediktivnímu čemusi vyjádřil kratší větou: Není dobré opakovat každé reklamní uprdnutí firmy Microsoft... Smím se zeptat, zda jsou POSIX ACL méně nativní než v případě Windows? Zároveň bych se zeptal, na kolika filesystémech umějí Windows ty ACL zprovoznit. Že by na jednom? To není moc dobré. Dál bych chtěl vědět, co je špatného na linuxové službě FAM (File Alteration Monitor), případně jakou úžasnou notifikaci mají Windows navíc. Myslím, že ani zde navrch nemají. Ano, linuxový desktop má něco navrch: Zaprvé, bezpečnost. Zadruhé, stabilitu. Zatřetí, možnost konfigurace. Už jsi viděl windowsový desktop, který má uptime víc než 200 dní? Ve školní laboratoři jsem linuxových a solarisových desktopů s takovým uptime viděl spousty. Konfigurovatelnost Windows je velmi diskutabilní. Smím se zeptat, jak si ten zkušený uživatel nastaví MTU, resp. jak přesvědčí Windows, aby respektovaly MTU z DHCP? Takových drobných nedostatků jsou tam desítky a má to společného jmenovatele: Místo normální textové konfigurace jednotlivých komponent se používají klikátka koncipovaná pro idioty, která často nedělají to, co mají, a která pracují s obrovským binárním registrem, kde uživatel nemůže jejich činnost kontrolovat. O uživatelském rozhraní jako takovém se raději nebavme, ježto Aero nesahá KDE 4 a Compizu ani po kotníky.
Myslíš, že OpenOffice nemá jednotný vzhled nebo přítup do databáze? (No, něčemu takovému, doufám, nevěříš...) Kromě toho, toto téma bych z toho výčtu zcela vynechal, být Tebou. Zaprvé, Microsoft Office nepatří k Windows. Úplně jsi zapomněl poznamenat, že jeho cena může přesáhnout deset tisíc korun. Zadruhé, každá verze Microsoft Office půjde dříve nebo později spustit pod Wine. Zatřetí, OpenOffice už umí OpenXML... Takže v případě Microsoft Office možná není o co stát. Za manažera kontaktů a zpráv propojeného s diářem v Linuxu existuje několik velmi dobře použitelných náhrad, které se navíc nesnaží o vendor lock-in a v případě potřeby je lze velmi snadno vyměnit.
Toto je velmi nerozvážné tvrzení, které se nezakládá na pravdě. Zkus si prostudovat release notes k posledním verzím Wine. Tam zjistíš, jak je to v Linuxu s DirectX. Kromě toho, zatím jsem neviděl kartu, která by měla podporu pro DirectX a která by zároveň nepodporovala OpenGL. Ty snad ano? Úvahy o převálcování Microsoftem jsou tedy (mírně řečeno) poněkud scestné.
Zcela správně píšeš, že Windows servery se potichu šířily tam, kde mohou být schované v bezpečí vnitřní sítě a kde nepředstavují tak velké bezpečnostní riziko. Poznámka o group policy je velmi nepřesná. Samozřejmě existuje několik komerčních řešení, díky nimž mohou UNIXové systémy group policy využívat. Nicméně otázka je, zda to má smysl. UNIX tutéž problematiku řeší jinými způsoby. Že nemá konkrétní vlastnost s konkrétním názvem, to ještě nemusí znamenat, že neumí řešit daný problém. Pokud se Microsoftu podařilo prodat server firmě, kde o jeho koupi rozhodoval rádobyadministrátor-klikač, je to jistě velký obchodní úspěch, ale vůbec to nevypovídá o nějakých přednostech daného systému. Zbytek pátého odstavce je jako PR článek. Zase zapomínáš na detaily. Microsoft SQL Server není součástí Windows. Jeho cena pro komerční nasazení se počítá na stovky tisíc korun. Virtualizaci poskytuje každý UNIX, a to prakticky odjakživa, přesněji řečeno od doby, kdy výkon procesorů vzrostl tak, aby virtulizace měla smysl. V tomto ohledu nemá Microsoft absolutně žádnou výhodu oproti Solarisu nebo Linuxu. Útok IIS na Apache se možná může jevit jako hrozba, nicméně, jak sis jistě všiml, v prvním pololetí letošního roku se směr vývoje obrátil.
Možná své poznámky myslíš dobře, ale chce to trochu víc důslednosti. Intenzivně používat Google, každé své tvrzení důkladně ověřit... Nemohu se ubránit pocitu, že místy cituješ fráze z PR článků Microsoftu. Bohužel právě tam je největší koncentrace lží a FUD.
"ja tomu nerozumiem, ale je tam pekné pozlátko"IMHO to nebolo o pozlatku, ale o napadoch, ktore sa aj mne zdaju zaujimave (napr. to, ze namiesto nahravania kniznic do pamate "natvrdo" sa nahravaju pri nejakej akcii - spustim IDE, pred-nahra sa debugger)
Na preloade kodu z disku nie je nic nepochopitelne, je to trivialne.
Tak ale teď se popadám za pivní bachor a skáču do stropu. Rád bych zde zmínil vyhlášený předmět Operační systémy na MFF UK. Tam si člověk opravdu může zkusit, jak je to triviální.
A nemyslím teď preload, myslím obyčejné načtení jednoho blbého krátkého kusu kódu z disku do paměti a jeho následné zprovoznění v podobě procesu. Dokud si tohle člověk nezkusí, bude všem vykládat, jak je to krásně triviální.
Dobře, už mě ten smích přešel, takže k věci: Jsou dvě varianty tohoto. Zaprvé preload, zadruhé unswap. To první se už v nejrůznějších patchích pro Linux objevilo několikrát, ale asi se to moc neosvědčilo. Já mám radši prelink. Pokud bych chtěl takovou koninu jako preload, prostě bych si udělal prográmek, který bude sledovat, co tak asi rád pouštím, a pro další start prostě připraví skript, který to všechno pošle do /dev/null, aby příslušné stránky z disku byly nachystané v RAM. (Sice to není plnohodnotný preload, kdy je v cache předpřipravená binárka i s přilinkovanými knihovnami, ale koho to tankuje?) Ruku na srdce, čím je tohle zajímavé? K čemu je tahle úžasná feature dobrá? Odpovím si sám: K tomu, aby byl počítač ještě dvě minuty po startu nepoužitelný.
Zajímavější je unswap. Ten je ale ve větvi -mm už snad dva tři roky, ne? Normálně se tam dá nastavit, jak rychle a jak agresivně se má ten psíkus provádět.
Odpovím ještě za předřečníka (aspoň částečně) na otázky ohledně MM ve Windows. Jak známo, na platformě Intel-32 podporují všechny operační systémy 64 GB RAM. (Jeden proces má samozřejmě 4 GB, ať mě zas někdo nechytá za slovo.) Hádej, který systém jako jediný na světě tohle nemá. Řekneš si: No, tak to určitě bude systém, který není primárně pro Intel! Musel tam být portovaný z nějaké jiné platformy a asi to nějak nešlo implementovat... Omyl! Jsou to Windows. Mají ubohý limit 3 GB. Pozor, jde o limit na celou fyzickou paměť, nikoliv pouze na jeden proces.
Zcela korektní protiargument je: Proč to říkám, když Intel-32 dnes už v obchodě nenajdu? Na to odpovím velmi snadno: Když měl memory management Windows takhle nesmyslná omezení na své nativní platformě, proč mám věřit, že na 64 bitech bude lepší? Proč mám věřit, že něčím předčí Linux, resp. Solaris?
Všimni si, že netvrdím, zda je lepší nebo horší nebo zelený nebo žlutý. Říkám jediné: Pokud mi někdo chce tvrdit, že systém A má lepší MM než systém B, ať mi dá odkaz na zdrojáky, kde se to dočtu. Nevím, proč mám takový pocit, že u systému W žádný odkaz nedostanu.
Ano, POSIX ACL (mysli sa implementacia na linuxe) su menej nativne nez vo Windows, to musite uznat aj Vy, kedze vo Windows sa ACL pouziva vsade ako zaklad. To, ci to Windows dokaze len na jednom FS je predsa uplne jedno, ked nim valcuje desktopy, nemyslite?
Práva se v Linuxu používají také jako základ (to je věta ). Pokud si vystačí s klasickým ugo-rwx, proč ne? ACL se pochopitelně použít dají.
S tím jedním FS. Je to pravda. Dlouho mě štvalo, že v linuxu sice mohu použít mnoho FS, ale stylem: jeden umí toto a támhle ten zase něco jiného. Oba naráz použít nelze. V tomto jsem dost záviděl NTFS, který má tak nějak všechno.
Jinak k tomu ACL. Toto mě občas štve u některých adminů linuxu. ACL se vesměs nepoužívá a co by šlo vyřešit snadno se řeší nějakou oklikou. Stejně tak pláču, když narazím na 8 diskových oddílů na systému, který bez problému zvládá LVM.
ak si to niekto nemysli, tak je to potom fanatikNo to je naprosto dokonalý přístup.
Nie je to moja parketa, ale vzdy, ked pouzijete Wine, tak si vravim, ze potvrdzujete, ze ten kod, ktory spustate s Wine vrstvou asi musi mat nieco do seba, ked ho potrebujete spustat.Ta emulace jen ukazuje to, že DirectX je rozšířené a někomu stálo za to ten překlad do OpenGL napsat.
To, co si popisal, je pravda, ale skus my aj ty teda odpovedat, preco .NET ide tak rychlo dopredu?
Upřímně řečeno, já to nevím, nechci to vědět a je mi to úplně jedno. Konkurence je pozitivní jev a já věřím na volnou ruku trhu. Pokud na trhu zvítězí technologie, kterou považuji za špatnou, nikomu a ničemu za to nenadávám. Prostě to tak je. Konkurence je velmi prospěšná. Nebýt takzvaných alternativních operačních systémů, Microsoft by dodnes prodával DOS a nic jiného by nevymyslel. Když měl od koho opisovat, aspoň se tím svět informačních technologií pohnul trochu dopředu, dál od toho příšerného DOSu. Například do windows NT (a nejspíš i 2000) opsal Microsoft síťový stack z BSD z roku 1993. Hrůza pomyslet, jak starý software to byl a kolik tam muselo být bezpečnostních chyb. Ale pořád lepší, než nic. Já na technologiích od Microsoftu nevidím nic démonického nebo krajně negativního. Pokud na trhu zvítězí, bude to svobodné rozhodnutí zákazníků. Pouze tvdím, že za případným vítězstvím rozhodně nestojí kvalita těch produktů.
Takze je dost mozne, ze v linuxe sa nieco podobne tiez casom objavi, ja to beriem ako plus.
Asi jsem nebyl pochopen, tedy polopatě: Kde bereš jistotu, že to v Linuxu už dávno není? Většinu záležitostí, které Microsoft prezentuje jako svou horkou novinku, mají ostatní systémy už velmi dlouho a považují to často za naprosto samozřejmost, o které není třeba halasně informovat.
Ano, POSIX ACL (mysli sa implementacia na linuxe) su menej nativne nez vo Windows, to musite uznat aj Vy, kedze vo Windows sa ACL pouziva vsade ako zaklad.
Ne, to tedy nemusím uznat. V Linuxu (a vkaždém OS, který implementuje ACL) se mohou samozřejmě ACL používat jako základ veškerých oprávnění, ať už tím myslíš cokoliv. UNIX má v tomto nesrovnatelně navrch, neboť v některých systémech se dají ACL aplikovat též na zařízení. Jak by ne, i zařízení je jen soubor. Právě toto Windows neumí a mají v tom galimatyáš. POSIX ACL jsou nesrovnatelně lépe navržené než ten zmatek, který je vidět v NTFS a jehož historie se táhne od roku 1993.
Kromě toho, proč se bavíme pouze o ACL? Proč tu matici ACL nezkusíš transponovat a neuvažuješ zároveň o capabilities? Zatímco Linux je samozřejmě má (a SELinux s nimi umí už opravdu zajímavé věci), Windows se na něco takového nikdy nezmohly. Nebo snad ano? To je jeden z mnoha důvodů, proč Windows prostě nejsou nasazeny na místech, kde je bepečnost a spolehlivost na prvním místě. Windows se nasazují tam, kde jsou na prvním místě nízké požadavky na kvalifikaci obsluhy. A to je od základu špatné.
To, ci to Windows dokaze len na jednom FS je predsa uplne jedno, ked nim valcuje desktopy, nemyslite?
Tak to je ale snad nějaký přebrept, ne? Windows to dokáže pouze na jednom FS, který je ze všech žurnálovacích FS na světě suverénně nejhorší. Nezajímá mě, koho tím válcuje. Jak už jsem psal, že technologie převažuje na trhu, to pro mě neznamená absolutně nic. Podstatná je kvalita.
FAM - funguje na namapovanycg sietovych diskoch?
Zaprvé, synchronizace tohoto typu samozřejmě existuje i v UNIXu. Proč by neexistovala? Zadruhé, na kterých síťových discích? UNIX totiž podporuje přinejmenším tři typy vzdáleného mountování a pět typů distribuovaných souborových systémů, které samozřejmě FAM i zamykání zvládají. Co z toho podporují Windows? Odpovím si sám: Zaprvé ten divný protokol SMB, který s sebou vleče snad dvacet let historie a kromě vzdáleného mountu neumí vůbec nic. A zadruhé souborový systém DFS, který Microsoft skrývá a moc o něm ani nemluví. Proč asi? No, těžko říct.
Windowsový desktop, který má uptime víc než 200 dní som este nevidel a predstavte si, ani netuzim!
Ne? A já jsem myslel, že právě na spolehlivosti záleží. Systém, kterému svěřuji svá data, musí mít uptime omezený pouze životností hardware, ničím jiným.
Tuzim ale po inych "features", ktore zaryti linuxaci odmietaju (ked uz su implementovane, su zase radi, ze su tam). Zial, so mnou po nich tuzi mnoho ludi.
Opravdu? Mohu se zeptat, do kolika open-source projektů přispíváš? Já do žádného, ale rozhodně nenaříkám, že někde něco není. Kromě toho, rád bych viděl seznam těch features, které zarytí linuxáci odmítají. Že odmítají Aero? No samozřejmě, protože nesahá Compizu ani po kotníky. Ještě nějaké skvělé odmítané features?
MTU- dajte si do googla "MTU Windows" a odpoved mate hned (BTW presne to, co vytykate lamam, ze nevedia ani pouzit Google). Mimochodom, zatial sa ziaden uzivatel nestazoval na MTU, takze ste trafili to 1%. Ostatnych to netrapi.
No prosím. Odpustím si jízlivé otázky, zda víš, co je MTU a co špatně nastavená hodnota MTU způsobuje. Ten uživatel netuší, že má problém s MTU a že ten problém vymyslel a implementoval Microsoft. Tomu uživateli nejdou některé webové stránky a on neví proč. Co může být horší? Řeči o Google si prosím nech od cesty. Právě pomocí Google jsem už mnohokrát zjistil, že MTU je ve Windows zásadní problém, který vyžaduje hrabání v registru. A to buď ručně, nebo pomocí nějakého podezřelého programu, který se musí spustit pod Administratorem. Ostatní to prý netrápí. Tomu rád věřím. Uživateli Windows je totiž jedno, když mu něco nefunguje. Zanadává si na Billa a problémy zásadně neřeší. V ostatních systémech jsme zvyklí, že buď všechno funguje, nebo máme přesně definovaný problém, k němuž hledáme (a dříve či později najdeme) přesně definované řešení.
Pracovali ste niekedy v OO Base a porovnali s Access-om? MS Office ma mat ODF uz zaciatkom buduceho roku, okrem toho som ale spomenul, ze OO.o vacsinou nahradi MS Office pre velku cast ludi. Napriek tomu si tito hladaju MS Office, nelegalne (tym som spomenul, ze ide o kriminalitu, cim sa mysli trestny cin a tu som mal na mysli aj cenu). Ja som predsa nikde netvrdil, ze neexistuje ziadna nahrada. Nahrady za Outlook existuju, ale preco potom castokrat vidim komentar, ze ten Outlook je predsa len z nich najlepsi?
Zaprvé už podruhé zdůrazňuji, že je naprostý nesmysl zatahovat kancelářský balík do srovnání operačních systémů! Zadruhé, a opět se musím opakovat, Microsoft Office stojí majland a není zdarma. Zatřetí, a zase se opakuju, když už si někdo MS Office koupí, bude ho moct provozovat (dřív nebo později, ne-li už teď) i pod Linuxem. Konečně se dostávám k prvnímu novému argumentu: Pokud jde o ten Outlook, nepochybuji o jeho kvalitách. Nicméně já používám nástroje dostupné v KDE, které všechny jeho funkce zastanou, někdo zase preferuje Evolution a taktéž je spokojený. Nejlepší jsou leda lentilky. Co kdo považuje za nejlepší, to je otázkou gusta. Už aspoň popáté musím zdůraznit zase tentýž postřeh, totiž že Outlook je placené řešení. Opravdu mi drahá komerční verze zvedne produktivitu tak, že Evolution by bylo výrazně horší řešení? Já si to nemyslím!
Nie je to moja parketa, ale vzdy, ked pouzijete Wine, tak si vravim, ze potvrdzujete, ze ten kod, ktory spustate s Wine vrstvou asi musi mat nieco do seba, ked ho potrebujete spustat. Nedokazem sa vyjadrit k DirectX, ale precitajte si niektore komentare tu, ktore mi potvrdzuju, ze DirectX je daleko vpredu.
Kdo asi tak může za to, že například profesionální software od Adobe není k dispozici pro Linux? Ano, takový kód určitě má něco do sebe. Ale myslel jsem, že si kladeš za cíl srovnat operační systémy, případně běhová prostředí pro některé jazyky. Diskuse o tom, co a proč kdo spouští pod Wine, sem vůbec nepatří. Podstatné a obdivuhodé je, že to vůbec jde. Windows se na přímé spouštění binárek z jiného OS (kromě DOSu...) nikdy nezmohly.
A zase jsem byl nepochopen. Chtěl jsem naznačit, že když si přečteš novinky o Wine, zjistíš, že podpora DirectX ve Wine je na velmi solidní úrovni a že nějaká údajná převaha software pro DirectX ještě nemusí znamenat, že Windows budou pro takové programy jedinou platformou.
Ale tie dalsie? Ak myslite tie komercne, tak tym sa navysi cena servera.
Takže zaprvé, jaké náhrady za group policy nabízejí Windows? Jaké nabízejí alternativy? Která z těchto alternativ je kompatibilní s UNIXovým prostředím? Proč nepoložíš raději tuto otázku? Ano, samozřejmě mám na mysli komerční řešení. Pořád tady píšeš ve stylu, jako by snad Windows nebyly komerční řešení nebo co. Upřímně, to mě poněkud sere, protože pak prostě neměříš všem stejným metrem. UNIX má nabízet kdovíjakou kompatibilitu s Windows? Proč? Windows jsou prostředí o cca 20 let mladší než UNIX, tak ať se přizpůsobí. Tvrdíš tady, že Linux by měl podporovat každý detail, třeba i nesmysl, který podporují Windows, ale Windows ze zajímavých vlastností Linuxu nemusí umět (a taky neumí) zhola nic. To mi nepřipadá příliš logické. Volím Linux, protože toho umí víc. Že to na firmu Xyz a uživatele Frantu Votrubu nezapůsobí, mě fakt nezajímá.
Já si prostě nemyslím, že Windows spějí k nějakému drtivému vítězství. Jde o to, že v posledních letech se vývoj počítačů ubíral tak šíleným tempem, že znalosti běžných uživatelů se tomu nestihly přizpůsobit. Jakmile bude výpočetní technika zvládat všechny úkoly, které by zvládat mohla, znalosti uživatelů se postupně (podle mě během cca dvou generací) dostanou na úroveň, kdy bude běžný uživatel schopen zvolit operační systém ne podle toho, co žvaní Microsoft nebo uhrovatý spratek od sousedů, ale podle vlastního racionálního úsudku. Například auta si dnes lidé vybírají sami a každý, kdo si kupuje auto, je schopen posoudit jeho technické vlastnosti a vybrat si podle svých potřeb. Auta už běžně existují nějakých padesát let, lidé se s nimi sžili a už dávno nespoléhají na jednu konkrétní značku. S počítači a software je to podobné. Toto je krátké přechodné období, kdy je Microsoft úspěšný. A rozhodně to nepotrvá věčně. Třeba Ford model T byl taky dobrých dvacet let populární, ale postupně rostla životní úroveň, rostly všeobecné znalosti a lidé začali vybírat objektivněji. To je celé.
SQL server sa kupuje, ale co som chcel povedat, ze mnoho firiem kupuje prave SQL Server, prave kvoli (nazveme to vendor lock-in), alebo kvoli kompatibilite.
Dobře. Ať si ho koupí. Já jim to přeju a ať jim dlouho a dobře slouží. Co jiného mám na tohle asi říct? To snad má být pro Linux nějaká hrozba?
V kazdom pripade ale znova, ako predtym- podiel SQL Server stupa a ja sa pytam PRECO.
A já se zase ptám, koho to zneklidňuje? No tak ať klidně stoupá. Kdybych nějaké větší databázové řešení navrhoval já, měl bych tam PostgreSQL. Pokud je někdo znalec MS SQL Serveru a nemůže bez něho být a navíc pracuje na projektu za padesát milionů, kde je úplně jedno, jestli se má dát tři sta tisíc za DBMS nebo ne, zvolí prostě toto komerční řešení. Já na tom nic špatného nevidím. A opět je diskutabilní, zda zmínky o komerčním DBMS vůbec patří do debaty o operačním systému.
Závěrem i přesto malá poznámka k DBMS: Otázka je, jestli náhodou Oracle běžící v Linuxu nad Btrfs nenatrhne tomu Microsoft SQL prdel, že jo... To jen tak na okraj, když už dáváme řeč o nějakých off-topic komerčních produktech...
Ano, linuxový desktop má něco navrch: Zaprvé, bezpečnost. Zadruhé, stabilitu. Zatřetí, možnost konfigurace.
Toto jsou nějaké povinné fráze, které je nutno uváděť u každého srovnání Linuxu s Windows? Windows jsou na tom se stabilitou a bezpečností úplně stejně jako kterákoliv stable distribuce linuxu.
Už jsi viděl windowsový desktop, který má uptime víc než 200 dní?
Viděl jsem kolem 150 dnů (NT). Kolega má Win98 (v VMWare) už také pěkné dlouho. Obecně ale vysoký uptime ríká jen jedno: jak dlouho nebyl systém aktualizován (pokud není na síti, tak budiž).
Za manažera kontaktů a zpráv propojeného s diářem v Linuxu existuje několik velmi dobře použitelných náhrad, které se navíc nesnaží o vendor lock-in a v případě potřeby je lze velmi snadno vyměnit.
Ohledně tohoto jsem tu kdysi psal blog. Mno nakonec jsem skončil u Horde s pluginama (asi měsíc před tím, než jsem se dozvěděl o eGroupware ). Rád bych měl v linuxu buďto jednu slušnou app pro tento účel, nebo alespoň dodržovaný standard.
Máme tu i městské malé pivovary třeba můj oblíbený Moritz.
To je diskuse, jeden přináší argumenty a vlastní zkušenosti, druhý to označuje za fráze.
bez admin prav
Proč bez admin práv? Aktualizace, stejně jako celé aplikace, vždy instaluje právě administrátor. V tomto nevidím rozdíl od linux distra. Programy od MS lze aktualizovat pomocí Microsoft Update (tedy podobně jako programy z balíčku v distru). Software třetích stran si musí admin pohlídat sám. Stejně jako u linuxového programu nainstalovaného mimo repositář (ne všechno tam je).
Proč bez admin práv?Protoze vetsinou se "samo-aktualizace" provadi kdyz program bezi a ne nejakym separatnim procesem. (btw. to jsme zatim u prvniho argumentu
Programy od MS lze aktualizovat pomocí Microsoft Update (tedy podobně jako programy z balíčku v distru). Software třetích stran si musí admin pohlídat sám. Stejně jako u linuxového programu nainstalovaného mimo repositář (ne všechno tam je).Rozdil (ten na kterym sakra zalezi ... a diky kterymu si admin casto nic sam hlidat nemusi) je samozrejme v tom ze v repositarich nejen linux distribuci je (skoro) vsechno. blablabla ... takze si opravdu stojis za tim ze absence balickovaciho systemu nema vliv na bezpecnosti a vlastne ze _jediny faktor_ co ovlivnuje bezpecnost systemu jsou zkusenosti admina
Protoze vetsinou se "samo-aktualizace" provadi kdyz program bezi a ne nejakym separatnim procesem. (btw. to jsme zatim u prvniho argumentu )
Samo-aktualizace je věc za kterou bych ty vývojáře střílel. Program třetí strany může sám upozornit, že je k disposici nová verse (pokud to admin stroje nehlídá sám - jako třeba u web app typu phpmyadmin, gallery apod). A potom to admin zaktualizuje.
(skoro) vsechno
Je (skoro) jedno, jestli je mimo jeden program nebo deset. Stejně i u toho jednoho to musí admin hlídat ručně.
takze si opravdu stojis za tim ze absence balickovaciho systemu nema vliv na bezpecnosti a vlastne ze _jediny faktor_ co ovlivnuje bezpecnost systemu jsou zkusenosti admina
To _jediný_ jsi tam dopsal ty. Bez toho ano, opravdu si stojím za tím, že přítomnost či absence balíčkovacího systému nemá vliv na bezpečnost. Už jen proto, že balíčkovací systém není jediná cesta, jak dosáhnout aktuálního stavu software.
ale spis me zajima jestli teda zaplatis i dopravu nebo ne
No zatím si tedy dost fandíš.
Je (skoro) jedno, jestli je mimo jeden program nebo deset.Deset by mozna jeste slo, ale uz to je hodne. Ale kdyz jich bude desitky?
Už jen proto, že balíčkovací systém není jediná cesta, jak dosáhnout aktuálního stavu software.Balickovaci systemy toho umi vic nez jen dostat soft do aktualniho stavu - navic urcite vis ze hodne distribuci opravuje jen bezpecnosti chyby, takze nemusis nikoho strilet. Taky hezky chrani pred malware (do urcity miry).
Už jen proto, že balíčkovací systém není jediná cesta, jak dosáhnout aktuálního stavu software.s/balickovaci system/celosystemove (automaticke) aktualizace bezpecnosti chyb/
Deset by mozna jeste slo, ale uz to je hodne. Ale kdyz jich bude desitky?Tak staci kdyz admin sleduje novinky ruznych Vulnerability Database. Ale mimo firemni prostredi?
Balickovaci systemy toho umi vic nez jen dostat soft do aktualniho stavu - navic urcite vis ze hodne distribuci opravuje jen bezpecnosti chyby, takze nemusis nikoho strilet
No tady jsme si asi nerozuměli. Tím samo-akt. jsem myslel takové ty výmysly jako ve firefoxu pod Windows, který si v defaultu sám stáhne svůj update a chce sám sebe updatovat. Bezpečnostní updaty v distrech jsou něco jiného. Mě třeba yum-updatesd
informuje emailem (ze serverů i třeba z ntb), že je k disposici něco nového a já je (po odzkoušení na testovacím stroji) pak přes yum update
nainstaluji.
Hmm, hezký ale spousta hloupostí, jediná výhoda např. serveru je v tom, že to běží v jednom "vzhledu" na druhou stranu, okýnka bych zrovna za bonus nepovažoval a takové konfigurační soubory v tuxu taky mají stejný "vzhled" co se týče kompletnosti, tak třeba yast nebo jíné podobné nástroje mají snad dost kompaktní vzhled.
Co se týče stability, ano, to už XP byli "stabilní" pokud je člověk nepoužíval.
Dále nedovedu pochopit srovnání dvou různých systémů.
Pak taky výhody např. MS Access? K čemu taková volovina je? Parodie na relační databázi pro sekretářky?
Kvalita a rychlost MS Office? pokud má človek rozumně nastavený PC neni velký rozdíl v rychlosti OO a MSO. Rozšířenost jen díky sw piráctví a taky tomu, že spousta lidí díky různým rekvalifikačním kurzům na úřadu práce o ničem jiném ani neví.
Navíc linux programují nadšenci, ne zaměstnanci firmy která je za to platí. Na takový přístup linuxové distribuce dokázali dost a MS Windows by měli být daleko, ale daleko dále.
Pisatel článku asi nemá ani tucha o nějaký správě linuxových serverů a stanic k tomu připojených, když nám tady vykládá jak jsou super active directory, a že linux to nemá apod. Centrální správa hesel a uživatelů, správa stanic, domovské adresáře centrálně na serveru atd. toto vše co nabízí active directory je i bez nich realizovatelné na linuxu také a za daleko menších finančních nákladů. Náklady na školeného odborníka na správu sítě nepočítam, protože ty vyjdou na stejno ať už na win nebo lin. A to, že to často dělají lidé kteří zvládnou nainstalovat WXP a BFU okolo si myslí jaký to sou odpborníci neřešim.