Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Krátké ohlédnutí se nad minulým během výuky v kurzu Architektury počítačů, prostor pro případné náměty a upozornění na nabízené přednášky a experimentování na letošním InstallFestu.
Cíle výuky kurzu architektury počítačů jsou stále ty stejné jako při jeho zavádění před deseti lety:
Studentům se zájmem o výpočetní techniku předat znalosti základů a principů vykonávaní algoritmů na jednodušších počítačích a úplné základy o jejich komunikaci s okolním světem. Zároveň udělením zkoušky potvrzujeme, že každý absolvent předmětu prokázal alespoň dostatečné znalosti potřebné pro pochopení látky navazujících předmětů (Operační systémy, Logické systémy a procesory, Návrh vestavných systémů, atd.).Znalosti které chceme předat odpovídají základům, které se svými studenty světu dali odborníci na výpočetní techniku v 80. letech minulého století (RISC) a základům v teorii informací starším ještě o další století. I přes tuto již neměnnou sadu základních znalostí (na kterou ovšem mnoho "velkých" programátorů a renomovaných firem s tomu příslušejícím výsledky zapomíná), prochází naše výuka inovacemi:
Z předchozí diskuze a připomínek ke skladbě mám stále na paměti připomínku, že bychom i v základním kurzu měli zařadit více informací o využití vícejádrových procesorů. V minulosti jsem se spíš držel koncepce předat jednoduché základy a o problémech paralelního spouštění kódu a předávání dat se jen zmínit v rámci výkladu paměťového modelu. Ale asi by se tato část měla předělat, tento běh ale vzhledem k okolnostem plánujeme spíš nemást studenty změnami.
Pro ty, kdo pak mají zájem se dozvědět, jak je možné od zřetězeného zpracování přejít k dokončení vykonávání více instrukcí paralelně v jednom hodinovém cyklu a i jak přibližně vypadá komunikace a problém koherence paměti v současných systémech, kde jsou procesory propojené vysokofrekvenčními sériovými sběrnicemi, se pak zájemci mohou dozvědět v našem předmětu BE4M35PAP - Advanced Computer Architectures. Kompletní prezentace a odkazy na záznamy přednášek a schůzek v naší školní instanci systému BigBluButton z loňského online běhu jsou k dispozici na stránce s přednáškami.
Prezentace a zhodnocení minulého běhu předmětu proběhlo na konferenci OpenAlt 2020 (Kdo si hraje, nezlobí (se), aneb výuka architektur počítačů v krizi). Kladně byla hodnocená původně neplánovaná večerní sešlost, kde si zájemci mohli vyzkoušet, jak s hardwarem na dálku pracovali naši studenti a jak vypadala jejich setkání (Hardwarové bastlení na dálku) v prostředí BigBluButton, které bylo použito i pro OpenAlt na základě dobré zkušenosti s naší instalací (Fedora 32 release party - virtuální).
Pokud bude zájem o podobné experimentování s GNU/Linuxem, drivery, FPGA atd.. na dálku i mezi zájemci o InstallFest, tak tentokráte místo jednoho výukového kitu na "divoký" Internet připojíme kitů nejméně sedm (tak jako měli studenti v semestru k programování přes SSH a sledování přes YouTube) nebo i v případě většího zájmu třeba až všech 40 kusů (nabídka pro InstallFest Distance Hands on Session with Real Embedded Linux, FPGA and Motion Control). Pokud se nakonec online Wokshopy pro letošní verzi InstallFestu zorganizovat nepodaří nebo o ně nebude v rámci akce zájem, tak nabízím uspořádat samostatnou akci na odpoledne až pozdní večer někdy během března.
Jak stárne moje schránka, tak stárnou i některé mé výtvory. Letos je to již 30 let, po keteré v zařízeních slouží v našem týmu/firmě (PiKRON) navržený protokol uLAN (Otevřený protokol uLAN RS-485, 30 let služby v laboratořích, autobusech, zdravotnictví a zemědělství). Pro první implementaci v assembleru na mikrokontroléru Intel 8051 implementovaný firmaware pro první mnou programovanou generaci HPLC přístrojů bylo stěžejní rozvržení registrů v alternativní bance pro uložení klíčových ukazatelů do cyklických front pro příjem a odesílání zpráv, které se provádělo z přerušení nezávisle na běhu aplikace. Přitom aplikace na pozadí interpretovala uživatelský časový program a nabízela na dvouřádkovém displeji v assembleru alternativu k v té době oblíbeným TurboVisions. V další, nižší, úrovni přerušení se pak přesně řídil motor čerpadla nebo počítaly výsledky 20 bitového převodu v jednotkách femtoampér. Obsazení registrů pro uLAN komunikaci jsem vymýšlel ještě dříve (asi v roce 1990) během návratu autobusem z Hodkovic, kde jsme u spolužáka na chatě trávili weeekend a lyžovali na Ještědu.
K začátku roku patří také odpočinek během zkouškového období a nějaký ten výlet. Letos to do zahraničí být nemohlo, ale díky partě lidí, kteří se rádi pohybují v horách a sdílejí prostor a radost jsme si i letos ne jen sněžnice užili užili (fotky od kamaráda, který fotí lépe a s lepší výbavou než já) a v pronajaté chaloupce zavzpomínali i na předchozí podobné výlety A, B, C, D, které dodávají člověku energii. Nějakou motivaci (Pošli lvíčka na zkušenou!) pro nabrání energie i výlety na vzduch hledá i studentský klub +/-FEL
A tak se i k vám obracím s novoročním přáním a pohledem Ať vám i vašim blízkým umožní zdraví plnit si své sny a nic a nikdo vám nebrání sdílet radost a výsledky vaší práce a tvorby a věřím, že zápiskem potěším lidi, kteří mají chuť se do výměny znalostí a radosti zapojit. O dalších nadějných projektech a fajn lidech příště (například Matlab/Simulink nebo open-source alternativy, uLAN, CAN FD na Teensy-4.x a SAME70). Přeji zdraví a světlé perspektivy, pokud ne na sněhu, tak alespoň v mysli.
Tiskni
Sdílej:
nn psala sem to jakoby já bystroušák/vencour :D :D ;D ;D
ď, když je Abičko v rukou Microsoft firmy
coto coto????? :O :O
to sou jenom vobyč reklamy asi :D ;D
se schválně někdy koukni na root bez zaplýho ublocku jestli to todleto jakoby připadá votravný moc ;D ;D