Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Tiskni
Sdílej:
24 km
Vždycky ten meeting naplánujete tak blbě, že mi to nevyjde. Až se mi jednou trefíte do volné chvilky, nenechám si to ujít.
Složitější verze by byla s jinýma číslama, u kterých by ten výsledek nebyl "vidět" rovnou při čtení zadání
A s termínem se možná polepšíme
Konkrétně šlo o Johna von Neumanna a ta historka je velmi profláklá.
Na onanii přece není nic špatného
No a teď jsem si pročetl pár z googlem poskytnutých odkazů, a konečně znám tu *těžkou* otázku.
Předpokládejme, že cyklisté cestují ve východo-západním směru a moucha poprvé odletí od toho východního cyklisty směrem na západ. Kterým směrem bude mít moucha čumák (nebo co to ty mouchy mají) v okamžiku, kdy bude zamáčknuta mezi cyklisty?
Konverguje, diverguje, to je přece fuk. To je jako s kočkama - černá nebo bílá, hlavně že chytá myši!
Objektivně ta moucha přijde k úhoně v konečném čase. Dále je ze zadání zřejmé, že v kterémkoliv okamžiku je muší vektor rychlosti orientován anebo z východu na západ, anebo ze západu na východ - a to platí i v okamžiku, kdy je rozmáčknuta.
Dále předpokládám, že můžeme zanedbat neurčitost na kvantové úrovni, při níž by moucha byla orientována obousměrně - řekněme, že se na ni budeme furt koukat
No a to je QED - v okamžiku smrti je moucha orientována jedním ze směrů a otázka proto zní, jakým. Můžeme sice namítat, že jde o nerozhodnutelný problém, ale takové problémy patří do teorie vyčíslitelnosti a složitosti, ve fyzice nemají co pohledávat.
Takže se ptám znovu, kam bude mít moucha orientován svůj čumák, potažmo vektor rychlosti?
Jo, to je přesně ono! To je ta čárečka se šipkou, co z té mouchy vpředu vyčuhuje a čím ona různě šťourá do těch hovínek a jiné oblíbené muší potravy. V učebnicích (biologických, samozřejmě) tomu tuším říkají "sosák", ale ve skutečnosti je to vektor rychlosti
Pokud oba cyklisté jedou stejnou rychlostí, setkají se v půlce za jednu hodinu a moucha tedy uletí 24km?
Kříž kolejí (pod 90°) a jedna moucha létá od jednoho k dalšímu a k dalšímu. (Jsou tam čtyři vlaky) Nejdřív letí v přímce, jenže když uvidí vlak že neletí na kokpit začne stáčet....