Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Hm, jak tak na to koukám, nedalo by se to README strčit nějak rozuměji?Dělám na tom
vypadá (pro začátek) celkem v pohoděDíky.
{ "DocumentsPreviousDocument", NULL, N_("_Previous Document"), "<alt><control>Page_Up", N_("Activate previous document"), G_CALLBACK (_gedit_cmd_documents_previous_document) }, { "DocumentsNextDocument", NULL, N_("_Next Document"), "<alt><control>Page_Down", N_("Activate next document"), G_CALLBACK (_gedit_cmd_documents_next_document) },Autor jako podmínku pro vyřešení dává "Pošlete patch, který problém vyřeší a vývojáři jej akceptují." Což je něco, co v tomto případě řešitel vůbec nemůže ovlivnit - vývojáři to prostě mohou chtít jinak (tak jak to je). Ale problém s rozhodnutím, zda byl úkol splněn, se bude objevovat vždy. Jsou možné dva případy - rozhodne zadavatel nebo rozhodnutí deleguje na někoho jiného - třeba vývojáře programu. V prvním případě musí zadavatel umět programovat, rozumět kódu a být schopen ho posoudit, navíc na to musí mít čas (není jednoduší si triviálnost sám zbastlit než to po někom kontrolovat?). V druhém případě řešitel vůbec neví na čem je, protože i když jeho kód může být kvalitní, fíčura bombastická, přesto ho vývojáři do programu nezařadí prostě proto, že mají o programu jinou představu - oni musí rozhodovat o jeho dizajnu a integritě, aby se z toho nestala nabubřelá bestie s milióny stokorunovými funkcemi.
Co blbneš? Myslíš, že chci někoho naštvat? ... A samozřejmě - pokud si myslím, že něco naději uspět nemá, neznamená to, že to tomu přeju neúspěch.Tak v tom případě prosím zapomeň vše, co jsem na toto téma napsal či naznačil
Tak v tom případě prosím zapomeň vše, co jsem na toto téma napsal či naznačilTak to jsem rád.
A co se týče těch klávesových zkratek, to je všechno pravda. Ty stesky jsou myslím ve zdrojáku gnome-terminálu, že?Ano. (src/terminal-accels.c) Jinak ty navrhované články (dbusu, gconf) by se mi taky líbily. Ale bylo by dobré, kdyby takový seznam byl i tady i na ábíčku (a dalo se proto třeba hlasovat). (Jo a dík za zmínku o
xkey.c
- je to odpověď na diskuzi, kterou jsme kdysi vedli s Kyosukem.)
(Jo a dík za zmínku o xkey.c
- je to odpověď na diskuzi, kterou jsme kdysi vedli s Kyosukem.)
Myslíš tu o tom odchytávači kláves v userspace?
Jinak ty navrhované články (dbusu, gconf) by se mi taky líbily. Ale bylo by dobré, kdyby takový seznam byl i tady i na ábíčku (a dalo se proto třeba hlasovat).Obávám se, že takto to nefunguje. Námětů na články je dost a dost, ale lidí, kteří by je napsali (a času, v němž by to udělali) je zoufale málo.
Nicméně komu se chce věnovat spoustu času do tvorby CMS bez toho, aby byl jasný výsledek.Vitej na Zemi
Kdyby měl tu půlhodinku, tak si to naprogramuje sámPokud by to byl úkol zvládnutelný za půlhodiny, nemá cenu s tím lézt na burzu (zanedbávám motivační úlohy od pana Martinka)
Předpokládá se, že zadavatel bude člověk, který dokáže vyjádřit, co vlastně potřebuje, v jakém programovacím jazyce to má být a jaká knihovna se má využít.Zajimavy predpoklad
Mam pocit, ze bych na priprave takove funkce stravil vice casu, nez programatori na dohodnutych projektechNu, lehká pomoc. Zadání projektu číslo nula může znít - naprogramujte burzu projektů pro abclinuxu
U svobodneho software se podarilo odbourat jeden z techto problemu, totiz zjistovani co je potreba. Ulohu si zada sam programator a s nikym se nebavi. Proto take existuji miliony editoru, desitky desktopovych prostredi, prohlizecu, image-konvertoru apod. Vsechno software, kdy se neni treba nekoho ptat, vseobecne se vi, co se zhruba pozaduje. Naprosto v rozporu se ZAKAZNICKYM PROGRAMOVANIM!!!Proto take miliony z tech milionu jsou naproste paskvily, programy, ktere psal nekdo sam pro sebe a ze to nekomu vyhovuje, je spise nahoda.
Tiskni
Sdílej: