Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Ked som kedysi presiel na Linux, prvy program ktory som v nom hladal bol nejaky suborovy manazer. Nasiel som Krusader a ostal som pri nom. Ovladanie som poznal s Total Commandera. Lepsie povedane poznal som klavesy F3 az F8. To mi stacilo. Vedel som ze Krusader ma v menu asi milion funkci ale o tie som sa nezaujimal ved kopirovat a mazat viem tak naco.
Az pred par dnami som si toto menu presiel a zistil ze Krusader toho poskytuje ovela viac. Predvcerom sa menil cas, na vrtanie sa pod autom uz je zima, zacali sa dlhe zimne vecery, a tak budem mat na Linuxa viac casu. Tak som si povedal ze si budem svole poznamky o Krusaderi niekam zapisovat. Niekam kde by to nikoho neotravovalo, ale aby si to mohli pozriet aj ostatny koho to zaujima. A tak som si konecne aj ja vytvoril blog na abclinuxe. Ak sa niekomu moje zapisky nebudu pacit, vpravo hore je krizik, a zachod druhe dvere vlavo...
PS. Diakritiku neuznavam, a na chyby kaslem...
Tiskni
Sdílej:
Diakritiku neuznavamŠkoda, lépe by se to četlo.
poznal som klavesy F3 az F8Krusader som nikdy nepouzival, ale nie je kopirovanie nahodou F5?