Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Instalace pres Wubi je jistota....
Všude kolem čtu diskuze a úvahy, zda-li je Linux zralý pro běžné uživatele a zda jej lze nasadit do komerční sféry a zda lze očekávat v blízké době nárůst podílu Linuxu na trhu (na desktopu). Obávám se, že autor blogu narazil na tvrdou realitu. Katastrofální obtížnost relativně user-friendly distra na notebook pro běžnou práci optimisty tvrdě srazí z nadoblačných výšin na zem.
Odborník si samozřejmě poradí, ale běžný Franta uživatel v žádném případě.
No s windows taky kolikrat clovek bojuje. Pokud si treba radovy smrtelnik koupi notebook bez os nebo nejaky bazarovy a chce preinstalovat win tak stejne narazi na potrebu ovladacu pro hw a nasledne lezeni po netu a dohledavani coz se nemusi vzdy podarit.
Napr na mem notebooku hp nx 6125 po instalaci win nejede ani sitovka natoz zvuk a grafika jede v nakym omezenym rezimu 800x600. Pripojeni na net a hledani ovladacu je nemozne. Po nainstalovani cca 100 MB "dat" !!! jiz vse ok.
Linuxova distra vsechny co jsem zkousel jely bez problemu a fungoval veskery podstatny hw (od jadra 2.6.18)
tuhle hlášku už jsem viděl od více lidí a popravdě nevím co si o ní mám myslet, ubuntu používám už pár let a tímhle jsem se ještě nesetkal, je ale pravda, že nikdy nerozděluji disk přes ten install program ( tedy jednou jo, když jsem poprvé instaloval 6.06), ale obvykle přes Gparted..
sem to precetl jako divka na noc ...
Tiskni
Sdílej: