plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Tak jsem absolvoval přípravný kurz matfyzáků na Albeři jako spousta lidí přede mnou (připomeňte si podrobný popis z minulého roku) a spousta i po mně. Počasí bylo zoufalé (nepršelo až dnes ráno, zima jako obvykle veliká), jídelny přeplněné, fronty deštivé a dlouhé, testy relativně jednoduché, besedy zdlouhavé. Skupina Humbuk se rozpadla a nahradil ji Humbuk Revival.
Rád bych požádal všechny prvňáčky informatiky Linuxáky, aby mi dali vědět - je dobré se navzájem poznat :o) Zkoušel jsem hledat už v táboře, ale většina mnou oslovených lidí preferovala C Sharp a ASP.NET a platformu Windows. To neznamená, že to nejsou fajn lidé! :o)
Zajímavou novinkou je, že od příštího roku se na MFF UK ruší přijímací zkoušky (aspoň na bakaláře). Kdo si požádá, ten bude přijat. Děkan si od toho slibuje více šancí pro všechny, já spíš v pozadí tuším nějaké finanční bonusy pro fakultu. Trochu mám strach, že děkan nejen zvýší počet budoucích prvňáků, ale pokusí se i o udržení podílu přijatých a nepřijatých do druhého ročníku - sníží potřebné znalosti pro postup. A to podle mne není to pravé ořechové.
Co si od tohoto tahu slibujete Vy? Myslíte si, že to fakultě pomůže?
Tiskni
Sdílej:
Zajímavou novinkou je, že od příštího roku se na MFF UK ruší přijímací zkoušky (aspoň na bakaláře). Kdo si požádá, ten bude přijat.Nestačím čumět! To jsou mi věci! Nicméně, podle mě je to dobře. I pro mě, poněvadž jsem už trochu uvažoval, že bych si podal přihlášku na fyziku (teď studuju informatiku) a byl bych jako ten největší zmatkář na světě schopen ty přijímačky neudělat.
Trochu mám strach, že děkan nejen zvýší počet budoucích prvňáků, ale pokusí se i o udržení podílu přijatých a nepřijatých do druhého ročníku - sníží potřebné znalosti pro postup.Tohle určitě nehrozí, v žádném případě. To by musela jít laťka *hodně* dolů. Navíc je klidně možné, že kvůli zrušení přijímacích zkoušek zas tolik lidí navíc oproti normálu nepřijde. I když oproti mému ročníku (jdu teď do druháku), jich bude o dost více, poněvadž nás se na Matfyz dostalo o polovinu méně než studentů o ročník výše.
Myslím si, že zrovna na učení programování jsou lepší trochu vyšší jazyky - proč trápit středoškoláky se statickým typováním apod.Jeden docela podstatný důvod je, že v dynamických jazycích je daleko těžší naučit se vidět, jak je který algoritmus efektivní. Prvácké programování má za úkol hlavně všechny naučit přemýšlet o algoritmech, jazyk tam je jen jako vyjadřovací prostředek, a zatím to vypadá, že k tomu se jazyky pascalského typu hodí daleko nejvíc. Je samozřejmě hloupost u nich pak zůstat, ale to se naštěstí na Matfyzu neděje – vydrž do druháku, Haskell opravdu stojí za to.
Trochu mám strach, že děkan nejen zvýší počet budoucích prvňáků, ale pokusí se i o udržení podílu přijatých a nepřijatých do druhého ročníku - sníží potřebné znalosti pro postup.Tohle uz ve skutecnosti nastalo zhruba pred 1-2 lety - dnes uz staci udelat jen zhruba polovinu povinnych predmetu (minimalni hranice), aby ses dostal do druhaku. To uz moc dolu snizit nejde. I kdyz dekan by rad prosadil, aby bylo mozne opakovane prochazet na minimalni hranici kreditu (coz ted nejde) a tim snizit potencialni vypadnute studenty po druhaku.Tohle určitě nehrozí, v žádném případě. To by musela jít laťka *hodně* dolů.
Trochu mám strach, že děkan nejen zvýší počet budoucích prvňáků, ale pokusí se i o udržení podílu přijatých a nepřijatých do druhého ročníku - sníží potřebné znalosti pro postup.
A jak byste si to konkrétně představoval? Že děkan nařídí jednotlivým vyučujícím, kolik lidí mají nechat projít a kolik mají vyhodit? To mi připadá dost absurdní - a nevěřím, že na to nějak významná část vyučujících přistoupila.
a niezeby teda boli tie prijimacky az taky problem, ale predsalen - ak teraz prijmu 800 ludi napr. na informu nahodou, som zvedavy co na to povedia prednasajuci cez skuskoveCo by měli povědět? Ti studenti, kteří na to opravdu nebudou mít nebo je to nebude bavit, se ani k tomu zkouškovému často nedostanou. Navíc určitě spousta lidí, kteří si podají přihlášku, nakonec ani nenastoupí. Myslím si, že o Matfyz bude mít i nadále opravdu zájem zhruba stejně velký počet studentů jako dřív.
Myslím si, že o Matfyz bude mít i nadále opravdu zájem zhruba stejně velký počet studentů jako dřív.Vzhledem k tomu, že na VŠ přicházejí slabší a slabší populační ročníky, čekám i menší zájem. Škola musí mít studenty, jinak nemá smysl, takže dolů půjdou nároky.
Co si od tohoto tahu slibujete Vy? Myslíte si, že to fakultě pomůže?Myslim si, ze to je celkem jedno. Prijimacky na matfyz nikdy nebyly nejak zvlast vyznamny filtr. A lide z katedry matematicke analyzy budou snad dal peclive odhalovat vsechny, co pouze predstiraji, ze jsou matfyzaci :–).