Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Tak jsem absolvoval přípravný kurz matfyzáků na Albeři jako spousta lidí přede mnou (připomeňte si podrobný popis z minulého roku) a spousta i po mně. Počasí bylo zoufalé (nepršelo až dnes ráno, zima jako obvykle veliká), jídelny přeplněné, fronty deštivé a dlouhé, testy relativně jednoduché, besedy zdlouhavé. Skupina Humbuk se rozpadla a nahradil ji Humbuk Revival.
Rád bych požádal všechny prvňáčky informatiky Linuxáky, aby mi dali vědět - je dobré se navzájem poznat :o) Zkoušel jsem hledat už v táboře, ale většina mnou oslovených lidí preferovala C Sharp a ASP.NET a platformu Windows. To neznamená, že to nejsou fajn lidé! :o)
Zajímavou novinkou je, že od příštího roku se na MFF UK ruší přijímací zkoušky (aspoň na bakaláře). Kdo si požádá, ten bude přijat. Děkan si od toho slibuje více šancí pro všechny, já spíš v pozadí tuším nějaké finanční bonusy pro fakultu. Trochu mám strach, že děkan nejen zvýší počet budoucích prvňáků, ale pokusí se i o udržení podílu přijatých a nepřijatých do druhého ročníku - sníží potřebné znalosti pro postup. A to podle mne není to pravé ořechové.
Co si od tohoto tahu slibujete Vy? Myslíte si, že to fakultě pomůže?
Tiskni
Sdílej:
Zajímavou novinkou je, že od příštího roku se na MFF UK ruší přijímací zkoušky (aspoň na bakaláře). Kdo si požádá, ten bude přijat.Nestačím čumět! To jsou mi věci! Nicméně, podle mě je to dobře. I pro mě, poněvadž jsem už trochu uvažoval, že bych si podal přihlášku na fyziku (teď studuju informatiku) a byl bych jako ten největší zmatkář na světě schopen ty přijímačky neudělat.
Trochu mám strach, že děkan nejen zvýší počet budoucích prvňáků, ale pokusí se i o udržení podílu přijatých a nepřijatých do druhého ročníku - sníží potřebné znalosti pro postup.Tohle určitě nehrozí, v žádném případě. To by musela jít laťka *hodně* dolů. Navíc je klidně možné, že kvůli zrušení přijímacích zkoušek zas tolik lidí navíc oproti normálu nepřijde. I když oproti mému ročníku (jdu teď do druháku), jich bude o dost více, poněvadž nás se na Matfyz dostalo o polovinu méně než studentů o ročník výše.
Myslím si, že zrovna na učení programování jsou lepší trochu vyšší jazyky - proč trápit středoškoláky se statickým typováním apod.Jeden docela podstatný důvod je, že v dynamických jazycích je daleko těžší naučit se vidět, jak je který algoritmus efektivní. Prvácké programování má za úkol hlavně všechny naučit přemýšlet o algoritmech, jazyk tam je jen jako vyjadřovací prostředek, a zatím to vypadá, že k tomu se jazyky pascalského typu hodí daleko nejvíc. Je samozřejmě hloupost u nich pak zůstat, ale to se naštěstí na Matfyzu neděje – vydrž do druháku, Haskell opravdu stojí za to.
Trochu mám strach, že děkan nejen zvýší počet budoucích prvňáků, ale pokusí se i o udržení podílu přijatých a nepřijatých do druhého ročníku - sníží potřebné znalosti pro postup.Tohle uz ve skutecnosti nastalo zhruba pred 1-2 lety - dnes uz staci udelat jen zhruba polovinu povinnych predmetu (minimalni hranice), aby ses dostal do druhaku. To uz moc dolu snizit nejde. I kdyz dekan by rad prosadil, aby bylo mozne opakovane prochazet na minimalni hranici kreditu (coz ted nejde) a tim snizit potencialni vypadnute studenty po druhaku.Tohle určitě nehrozí, v žádném případě. To by musela jít laťka *hodně* dolů.
Trochu mám strach, že děkan nejen zvýší počet budoucích prvňáků, ale pokusí se i o udržení podílu přijatých a nepřijatých do druhého ročníku - sníží potřebné znalosti pro postup.
A jak byste si to konkrétně představoval? Že děkan nařídí jednotlivým vyučujícím, kolik lidí mají nechat projít a kolik mají vyhodit? To mi připadá dost absurdní - a nevěřím, že na to nějak významná část vyučujících přistoupila.
a niezeby teda boli tie prijimacky az taky problem, ale predsalen - ak teraz prijmu 800 ludi napr. na informu nahodou, som zvedavy co na to povedia prednasajuci cez skuskoveCo by měli povědět? Ti studenti, kteří na to opravdu nebudou mít nebo je to nebude bavit, se ani k tomu zkouškovému často nedostanou. Navíc určitě spousta lidí, kteří si podají přihlášku, nakonec ani nenastoupí. Myslím si, že o Matfyz bude mít i nadále opravdu zájem zhruba stejně velký počet studentů jako dřív.
Myslím si, že o Matfyz bude mít i nadále opravdu zájem zhruba stejně velký počet studentů jako dřív.Vzhledem k tomu, že na VŠ přicházejí slabší a slabší populační ročníky, čekám i menší zájem. Škola musí mít studenty, jinak nemá smysl, takže dolů půjdou nároky.
Co si od tohoto tahu slibujete Vy? Myslíte si, že to fakultě pomůže?Myslim si, ze to je celkem jedno. Prijimacky na matfyz nikdy nebyly nejak zvlast vyznamny filtr. A lide z katedry matematicke analyzy budou snad dal peclive odhalovat vsechny, co pouze predstiraji, ze jsou matfyzaci :–).