Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Ale z klávesnic, co mají v počítačových labech na univerzitách, bych plakal.A co teprve, když člověk narazí na kuličkovou myš :(
Nizkym zdvihem myslis to, ze na te Tve klavesnici maji "nuzkove podpery", co?Umm, nevim, co jsou nůžkový podpěry, myslim tím takovýho, že klávesa je na výšku velmi nízká, jako např. tady nebo obvykle na notebooku...
Tobe se to libi z estetickeho duvodu, nebo proto, ze se Ti na tom snaz pise?Oboje.
Chce to podle mne vyzkouset. Prave zvyknuti na jeden typ klavesnice je asi duvodem toho, proc lidi jine druhy moc nezkousi. Plus samozrejme to, ze klavesnice nejdou jen tak vyzkouset, kdyz v ceskych obchodech potkate skoro jen jeden druh.Toto je velky problem. Ja to vyresil navstevou Nemecka, kde jsem zkousel co se dalo (a verte, dalo se hodne - od vsech moznych firem a od nejlevnejsich variant az po ty nejdrazsi Cherry klavesnice, ktere se i v Nemecku hure shani a i tam jsou na Nemce predrazene).
Nakonec to ma jen malo spolecneho s vykonem, zdravim nebo produktivitou.S tim bych si dovolil nesouhlasit
(On totiz jeste poradne neni prozkouman vztah psani na klavesnici a karpálního tunelu a podobných zranění. Korelace tam je, ale co tomu předchází, to nikdo neví.)To mate pravdu. Bohuzel se o to nikdo moc ani nezajima - ono totiz strasne zalezi na konkretnim cloveku. Ja mam napriklad znicene (mam na to lejstro od doktora
S tim bych si dovolil nesouhlasitPsani vsemi deseti je urcite prinosne pro rychle pisatele, ale o vyhodach klavesnic nad jinymi... to je tezke posoudit. Nekomu sednou ty mechanicke, nekomu zas ty nejlevnejsi. Nekdo ma pekne hlucnou klavesnici rad, druhy by ji hazel oknem.v pripadech, kdy clovek na klavesnici pise casto souvisly text (takze nemam na mysli programatora!). To se tyka mnoha sekretarek apod. Ty pisi velice casto a psani vsemi deseti je pro ne mnohem vyhodnejsi z casoveho hlediska.
ale o vyhodach klavesnic nad jinymi... to je tezke posoudit.Omluvte prosim mou nechapavost, ale toto mi doted nedoslo
Nekomu sednou ty mechanicke, nekomu zas ty nejlevnejsi. Nekdo ma pekne hlucnou klavesnici rad, druhy by ji hazel oknem.Samozrejme, v tomto se shodneme.
(ale musejí mít backslash na správném místě, tj. nalevo od backspace).Souhlas. Ale kde je sehnat? Mam nekolik Genius KB-06xe, ktere mi prefektne vyhovuji, ale pred nekolika mesici jsem shanel dalsi a zjistil jsem, ze vyrobce zreme zmenil rozlozeni (na dlouhy backspace a presunuty backslash) a popisky (misto klasickeho cz/en komba tam bylo pouze cz a jeste nejake divne). Co jsem se koukal i po jinych klavesnicich, tak prakticky vsechny mely to 'nove' rozlozeni a pokud se nasla nektera, ktera mela v eshopu na obrazku klasicke (kratky backspace a backslash nalevo od backspace), tak v prodejne se ukazalo, ze to je neaktualni obrazek a realne ma zase 'nove' rozlozeni. Nevim, jestli to je ceske specifikum, protoze na zahranicnich strankach clovek bezne najde klavesnice s klasickym rozlozenim. Tusite tedy nekdo, kde se daji v CZ poridit rozumne klavesnice s klasickym rozlozenim?
Všechny ty multimediální, masivní, zohýbané apod. mi akorát překážejí.Největší problém "multimediálních" kláves je, že jsou na každé klávesnici úplně jinak a úplně jiné. Takže nemá vůbec cenu se je učit používat, když člověk zachvíli přejde na jinou klávesnici a může začít odznova...
Je možný, že při psaní se bude lišit, ale v tom jsou dneska imho všechny klávesnice stejný.Myslis tim, ze na vsech se pise stejne, nebo ze na vsech se pise jinak? :o) To druhe je asi pravda, na druhou stranu moje teze zni, ze i laik dokaze mene kvalitni od vice kvalitni klavesnice rozeznat, pokud je dostane vedle sebe. Na podzim planuju na soustredeni KSP udelat prednasku o klavesnicich, tak doufam, ze se mi do te doby podari sehnat nekolik dalsich klavesnic, abych to mohl podtrhnout i praktickou ukazkou.
nuti to ty ruce mit v prijemnejsi poloze, nez normalni rovne klavesnice.S tím jsem nikdy u klasických klávesnic neměl problémy – možna proto, že nepoužívám pevný prstoklad a ruce po klávesnici různě posouvám.
možna proto, že nepoužívám pevný prstoklad a ruce po klávesnici různě posouvám.+1 já tomu interně říkám klavírní úchylka...
Hmm a to by byl jako prototyp na sériovou výrobu? Já jen, že si nedokážu představit, jak by to dokázalo konkurovat číně, jejíž dělníci jsou schopni pracovat za "hrst" rýže. To by muselo mít fakt cenu okolo 200Kč nebo poskytovat kvalitu značky.Rozhodne to bude znacka kvality. Ani nevim, jestli by se vubec vyrabelo vice kusu. Proste kdo by mel zajem, tak by si o ni mohl rict. Protoze jinak bychom to opravdu museli outsourcovat a to mi (prozatim) pripada trhle
Dost bych se nedivil kdyby ty spínače/plošnák pod nima zvýšili cenu tak na litr, ale tak drahou klávesnici bych si fakt nekoupil (současnou mám zadara, stejně jako CRT měla být vyhozena).Cena bude vysoka. Plosnak, cip a prace jeste ujde. Ale samotne spinace jsou silene drahe. Proto zatim shanim jine nez Cherry. Asi zkusim vybrakovat starou spinacovou klavesnici (o to jsem se jiz pokousel se spinaci Alps, ale diky platu plechu, ktery to drzel pohromade to slo strasne pomalu a tak jsem si chtel urychlit praci a rozleptat cin vespod kyselinou, ale vymklo se mi to jako spravnemu nesikovi z rukou a znicily se i ty plastove kryty u kazdeho z tech spinacu - takze nyni shanim dalsi mechanickou klavesnici na rozebrani - to uz si budu davat velky pozor
BTW ještě se tuším používaly bezkontaktní na bázi hallovy sondy.Vim o tom, ale tento typ je mne osobne velice neprijemny na stisk, takze to nepripada v uvahu. Pro vice info doporucuji server geekhack (vyhledavat scissor switch, tactile switch apod.)
Jinak co se týče pomoci, tak pokud to není jako podnikání, tak to hoď do blogpostu nebo na nějaký projektový server a rázem budeš mít hafo betatesterůHm, v blogpostu se zabyvam uplne jinym problemem. Ale na nejaky ten projektovy server bych mohl. Akorat o zadnem nevim.
Pokud to podnikání je, tak nevím nevím, možná v rámci něčeho ve stylu dohoda o vykonání prácePodnikani to teda fakt urcite neni a zrejme nikdy nebude.
Na geekhacku jsem našel tohle http://geekhack.org/showwiki.php?title=All+About+Scissor+SwitchesTohle je zaklad znalosti, to musi mit kazdy prostudovane
ale to je normální membrána, ty nůžky zajišťujou akorát stabilní zdvih a drží tlačítko.Vsak ano - to potrebujeme. Chci klavesnici s co nejnizsim zdvihem (teorii o tom proc co a jak napisi osobne mailem - tady to je OT).
Imho se mě to zdá strašně křehký, to tlačítko se strašně lehko urve a pak se skoro nedá vrátit zpět.No, ja mam na notebooku jeste starou dobrou IBM klavesnici s temi Alps nuzkami a je to fakt kvalitka - vyrvat klavesu neni jen tak. Krome toho jsem vyrvaval jednu a tu samou klavesu jiz nekolikrat a neni tam sebemensi naznak poruchy, ani osoupani apod. Takze pokud to je kvalitni, tak to je bez problemu.
Navíc při použití membrány s trošku větší plochou knoflíku a plata s průřezy lze docílit lepšího uchycení a stejné stabilního zdvihu a to jen za cenu minimálního zdvihu o tloušťku plata.Jestli mas na mysli konstrukci vsech klavesnic s Cherry spinacema MX, tak toto prave nechci z duvodu vysky, hmotnosti, atd. Proto vidim vychodisko v Cherry spinacich ML. Jsou sice drahe, ale bude to stat urcite za to.
Od toho existuje možnost různých podsekcí blogu.To sice ano, ale presto se to bude motat mezi sebe. No, ale zvazim to.
Tohle je zaklad znalosti, to musi mit kazdy prostudovane .Nůžkový, nenůžkový, u mě je důležitý, pokud to funguje
Vsak ano - to potrebujeme. Chci klavesnici s co nejnizsim zdvihem (teorii o tom proc co a jak napisi osobne mailem - tady to je OT)No právě ono má to řešení zdvih stejný, resp. zdvih je určený membránou a ne nůžkama. Jinak nejmenší zdvih nemá nůžkový mechanismus, ale tlačítko s kovovou membránou (bejvá třeba v mobilech, sepnutí se provede jen prohnutím toho plíšku k PCB).
No, ja mam na notebooku jeste starou dobrou IBM klavesnici s temi Alps nuzkami a je to fakt kvalitka - vyrvat klavesu neni jen tak. Krome toho jsem vyrvaval jednu a tu samou klavesu jiz nekolikrat a neni tam sebemensi naznak poruchy, ani osoupani apod. Takze pokud to je kvalitni, tak to je bez problemu.No ten plast má malý rozměry a tak i slabší odolnost.
Jestli mas na mysli konstrukci vsech klavesnic s Cherry spinacema MX, tak toto prave nechci z duvodu vysky, hmotnosti, atd. Proto vidim vychodisko v Cherry spinacich ML. Jsou sice drahe, ale bude to stat urcite za to.Nn měl jsem na mysli něco jako maj kalkulačky v plátu plastu jsou vyřízlý díry, do kterejch se vejde tlačítko, ale neproleze úplně protože nakonci má orámování.
Jinak nejmenší zdvih nemá nůžkový mechanismus, ale tlačítko s kovovou membránou (bejvá třeba v mobilech, sepnutí se provede jen prohnutím toho plíšku k PCB).Tady jsem se upsal - samozrejme jsem nemyslel co nejnizsi zvih co se da vyrobit, ale takovy, aby se podobal notebookovym klavesam (ale tem "vyssim" - treba takova klavesnice na novych Apple MacBook Pro je jiz prilis nizka narozdil od tech starsich IBM notebooku).
No ten plast má malý rozměry a tak i slabší odolnost.Urcite mas pravdu. Ale vzhledem k zivotnosti klavesnice to asi problem nebude. Ten nuzkovy mechanismus asi nebude vhodny do tovarniho provozu - ale tam asi zase nikdo nepotrubuje psat dlouhe pasaze textu, takze tam by teto klavesnice byla skoda.
Nn měl jsem na mysli něco jako maj kalkulačky v plátu plastu jsou vyřízlý díry, do kterejch se vejde tlačítko, ale neproleze úplně protože nakonci má orámování.Uz chapu. Tento mechanismus vsak poskytuje velice vratka tlacitka - to je mi extremne neprijemne pri psani (bude se to chovat podobne jako ty ruzne gumove klavesnice - mel jsem tu cest si jich nekolik vyzkouset
Popravde bych chtel videt jak na kolene vyrobis plosnak (dvouvrstvy, pokud bys chtel pouzit pouze 1 cip)Snadno. Stačí vzít dvoustranný cuprextit a načárat na něj cestičky. Pak to hodíš do leptacího roztoku, nebo pokud se ti nechce čekat rovnou do HCl.
na nej si rucni mikropajkou pripajis uC s 20 vyvody (spis vice).Osobně jsem vždy dával přednost transformátorové pájce, a to i pro pájení SMD součástek. Bohužel se nemá ráda s CMOS. Každopádně s trochou šikovnosti (a trpělivosti) to zvládne každý jouda.
No a nakonec nekoho, kdo bude sedet desitky hodin nad VHDL a dokumentacemi PS/2, USB atd.Tohle jediné vidím jako problém. PS/2 neznám, ale USB 2 je docela rozumné. Horší bude to namatlat v tom VHDL.
Snadno. Stačí vzít dvoustranný cuprextit a načárat na něj cestičky. Pak to hodíš do leptacího roztoku, nebo pokud se ti nechce čekat rovnou do HCl.No, ono vyrobit se sestava ze dvou kroku - vymyslet + nakreslit a pote teprve realizovat. Problem je trosku v tom prvnim kroku. Ale uz se to resi. Jestli se chces pridat, tak ti poslu par informaci navic na mail.
Osobně jsem vždy dával přednost transformátorové pájce, a to i pro pájení SMD součástek. Bohužel se nemá ráda s CMOS. Každopádně s trochou šikovnosti (a trpělivosti) to zvládne každý jouda.No, on se nebude pajet pouze cip
Tohle jediné vidím jako problém. PS/2 neznám, ale USB 2 je docela rozumné. Horší bude to namatlat v tom VHDL.Uz jsme se rozhodli, ze to budeme resit programovatelnym ATMega nebo necim velice podobnym.
No, ono vyrobit se sestava ze dvou kroku - vymyslet + nakreslit a pote teprve realizovat. Problem je trosku v tom prvnim kroku. Ale uz se to resi. Jestli se chces pridat, tak ti poslu par informaci navic na mail.Pomohl bych rád, ale kvůli blížící se bakalářce nemám vůbec čas. Ale souhlasím – návrh může být o nervy.
No, on se nebude pajet pouze cipJojo, to se mi už taky stalo. Take se mi jiz transformatorovou pajkou povedlo odpajet medeny povrch z plosnaku a s osazenou deskou z wifi routeru byl amen
.
Pak to hodíš do leptacího roztoku, nebo pokud se ti nechce čekat rovnou do HCl.Samotná kyselina chlorovodíková měď leptat nebude (to umí a6 např. kyselina dusičná), musí se přídat nějaké okysličovadlo, typicky 30% peroxid vodíku.
Nějak jsem se skamarádil s Thinkpadama a tak mam i IBM USB UltraNav Keyboard, odkaz od zdroje.
Mám už 9tý rok z bazaru koupenou NEgumovou IBM klávesnici KB 7953 za 90 Kč, připojovanou už k druhému noťasu. Pánové ...pohoda, lupká, jasné úhozy, stabilní na stole. Jó, kde jsou dnes kvalitní klávesy na psaní. Ty předražené, multifunkční za tisíce mne přímo odpuzují.
Pozerám, že sme na tom dosť podobne :P Ako myšku používam A4Tech XL-750BF, podložka QCK+, no klávesnica je Microsoft SideWinder X6 (http://images.tweaktown.com/imagebank/sidewinderx603.JPG) - má relatívne nízky zdvih, nízka hlučnosť, jediné čo by som jej vytkol je podivné posunutie "<", resp. ",". Na to že sa jedná hlavne o hernú klávesnicu je fakt parádna. Pred tým som používal Razer Lycosa (no nej sa tiež dobre písalo, len často vypadávala).
x
, ke spojení řádků se hodí i J
.
ale protože často střídám pracovní místa, tak mi vadí, že nemůžu psát po paměti.Resenim je prenosna klavesnice. Ale musela by byt kvalitni - zadnou takovou bohuzel neznam. Proto se pokousim zrealizovat vlastni (bude docela skladna).
Tiskni
Sdílej: