Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Existuje spousta mýtů a jeden z nich je, že Slackware nemá balíčkovací systém. Je smutné, že si to myslí i jeden z předních vývojářů Miquel de Icaza, který pracoval na GNOME a nyní se zabývá projektem Mono.
Slackware jedna z nejstarších distribucí vůbec, verze 1.0 byla uvolněna v 16. července 1993. Pro srovnání, ve stejném roce byl založen Debian, ale verze 1.0 vyšla až v roce 1996, společnost RedHat vznikla také v roce 1993, RedHat Linux 1.0 vyšel v listopadu 1994.
Slackware používá vlastní balíčkovací systém pkgtools
installpkg
- instaluje balíčekremovepkg
- odstraní balíčekupgradepkg
- upgraduje balíčekswaret
, nebo slapt-get
, které umí i hlídání závislostí a instalaci potřebných balíčků.
Slackware balíčky jsou obyčejné tgz soubory, což vede neznalé k tomu, že tvrdí, že Slackware balíčky nemá. Struktura balíčku je pak naprosto jednoduchá. Například balíček python-2.4.1-i486-1.tgz obsahuje
install usr bin doc include lib manInstalace tedy probíhá prostým překopírováním souborů, provedení poinstalačních změn (soubor
install/doinst.sh
) a nakonec uložení záznamu do /var/log/packages/
.
Tiskni
Sdílej:
Just kidding
ldda úplne mi to stačí.
Když už má uživatel nějaké zkušenosti s Linuxem, doinstalování případných chybějících balíčků je triviální záležitost. Navíc pokud se denně nepřeinstalovává půlka systému jiným sw, tak pravidelné upgrady a občasné doinstalace nepředstavují dodatečnou administrativní zátež. Mám Slacka už dlouho i na desktopech a ty zvěsti o problémech s "neřešením" závislostí a "náročné" správě mi přijdou, jako by dotyční měli zkušenost s něčím docela jiným, co se jen, shodou okolností, stejně nazývá.
Já radši totální kontrolu než "absolutní pohodlí", ale snad to nevyznělo jako vnucování nějakého názoru
Z'LI0(%:`&/NRU`Y0"@8.L%.%PG(%!D>"<!@C(4&'?`UO!/$"K\2)+!1K',R'
2V,*3$D-EG4PC!<*(%%I"<*$`
`
Instalace tedy probíhá prostým překopírováním souborů, provedení poinstalačních změn (soubor install/doinst.sh) a nakonec uložení záznamu do /var/log/packages/Jen drobnost, ale uložení záznamu o balíčku se ukládá před instalací do filesystému a je to pro odstranění nedokončené instalace při nějakých výjimečných případech.
Z'LI0(%:`&/NRU`Y0"@8.L%.%PG(%!D>"<!@C(4&'?`UO!/$"K\2)+!1K',R'
2V,*3$D-EG4PC!<*(%%I"<*$`
`